Najnowsze

Najnowsze

Emigranci uciułali miliardy

Zostawiają dom, rodzinę i harują, najczęściej poniżej swoich kwalifikacji - to standardowy obraz współczesnych polskich emigrantów. Ale jak się okazuje, Polacy pracujący za granicą w ciągu pięciu lat zarobili 125 miliardów euro. Z tego - do kraju przesłali swoim bliskim prawie 21 miliardów euro - wylicza "Rzeczpospolita".

Rząd chce kontrolować internet? "Nieprawda"

Przy okazji walki z hazardem w internecie, rząd chce nowelizować prawo telekomunikacyjne i stworzyć czarną listę domen, które będą musieli blokować dostawcy - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Wicepremier i minister gospodarki dementował w Sejmie te doniesienia: - Medialne informacje są dalekie od prawdy - mówił.

OFE biją w rząd. A rząd w giełdę?

Burza po ogłoszeniu pomysłu ministerstwa finansów, by dużą część składki na emerytury z OFE skierować do ZUS jeszcze długo nie ucichnie. Eksperci alarmują, że zabieg obniży emerytury, mówią o "kreatywnej księgowości" i przesuwaniu długów ze sfery jawnej do ukrytej. Otwarte Fundusze Emerytalne wprost oskarżają rząd o oszustwo i "nacjonalizację oszczędności", a pierwsze sondaże pokazują: Polacy nie chcą takich zmian.

ZUS zapłaci za zmiany w emeryturach

Zapowiedziana przez rząd zmiana w systemie emerytalnym, poza zastrzykiem gotówki dla ZUS, przyniesie też dodatkowe koszty - przypomina "Rzeczpospolita". Chodzi o modernizację systemu informatycznego, z pomocą którego ubezpieczyciel rozlicza składki i wypłaca emerytury Polakom.

Na Wall Street wzrosty największe od lipca

Dow Jones zwiększył w czwartek swoją wartość aż o 203 pkt. najwięcej od 15 lipca. Na koniec dnia przekroczył psychologiczną barierę 10 tys. punktów. Wzrosty, to efekt zadowolenia inwestorów z lepszych niż oczekiwano danych z rynku pracy oraz dobrych prognoz dla rynku IT. Po danych ogłoszonych przez Cisco Systems, Nasdaq rósł przeszło 2 proc.

Pociągi nie staną. Kolejowa wojna na finiszu?

Kolejarskie związki zawodowe z PKP Przewozy Regionalne odwołały planowany na przyszły czwartek strajk ostrzegawczy, ponieważ znalazły się pieniądze na wypłaty. Jak powiedział rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski, komornik odblokował konta spółki.

Burza emerytalna

Burza wokół świadczeń emerytalnych trwa. Co dalej z emeryturami Polaków? O tym w magazynie "Bilans", którego gościem był prof. Tadeusz Szumlicz z Katedry Ubezpieczeń Społecznych SGH.

Gudzowaty odda udziały, dostanie gazociąg

Aleksander Gudzowaty będzie mógł zbudować gazociąg Bernau-Szczecin, jeśli zgodzi się opuścić EuRoPol Gaz. O takiej ofercie rządu napisał "Dziennik Gazeta Prawna". Wiadomo już jednak, że szef Bartimpeksu jest sceptyczny wobec tego rozwiązania. Jego zdaniem projektu Bernau-Szczecin nie można równoważyć z EuRoPol Gazem, bo to są dwie zupełnie różne sprawy. Jak powiedział, w pierwszym przypadku chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w drugim o uniknięcie absolutnego rosyjskiego władztwa.

Kredyty spłacamy, rachunki już nie

Kredyty spłacamy sumiennie, ale co z rachunkami za prąd, opłatami za czynsz czy kablówkę? Korporacja Przedsiębiorstw Finansowych bada badanie polskich konsumentów wobec własnych długów. Jakie są szczegóły najnowszego raportu na ten temat? To sprawdzał Patrycjusz Wyżga

Ważą się losy przyszłych emerytur

Ważą się losy świadczeń dla przyszłych emerytów. Wczorajsza propozycja resortów pracy i finansów pozostaje aktualna. Próba zwiększenia składek do ZUS kosztem tych, które teraz trafiają do OFE wywołała prawdziwą burzę. Część pytanych przez nas ekspertów wieszczy wręcz niemal pewne załamanie systemu, gdyby takie rozwiązanie zostało wprowadzone. Wiele wskazuje na to, że rząd sięgając po prywatne pieniądze obywateli chce zasypać coraz głębszy dół w postaci długu publicznego. Łukasz Kijek.

Noble Bank po III kw.

Miniony kwartał był kolejnym wzrostowym w Grupie Noble Bank. Skonsolidowany zysk netto w tym okresie wyniósł 124 mln zł. O wynikach Noble Bank mówił członek zarządu Krzysztof Spyra.

Połowa Polaków żyje na kredyt

- Prawie 50 proc. Polaków żyje na kredyt, 26 proc. ma zaległości w spłatach zadłużenia - wynika z badań Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Aż 1/3 respondentów nie czuje się zobowiązana do spłaty zadłużenia, bo liczy, że sytuacja "sama się rozwiąże".

Przyszłość Gino Rossi

O tym jak spółka chce działać za granicą i kiedy będzie próbowała budować swoją pozycję poza granicami kraju w programie "Rynki Dnia" mówił prezes Gino Rossi Witold Jesionowski.

Merkel: Warum? Obama: I didn't know...

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą o decyzji amerykańskiego koncernu General Motors, który zrezygnował z planowanej sprzedaży spółki Opel. Obama miał tłumaczyć, że nie był włączony w proces decyzyjny Rady Dyrektorów GM.

Finanse i długi PKP Przewozów Regionalnych

O decyzji sądu w sprawie odblokowania kont bankowych w celu wypłaty pensji dla pracowników PKP Przewozów Regionalnych, długach w stosunku do firm, które świadczyły usługi spółce i o zobowiązaniach wynoszących ok. 6 mln zł z Małgorzatą Kuczewską-Łaską dyrektorem finansowym PKP Przewozów Regionalnych rozmawiała w "Biznes Lunchu" Jolanta Wiśniewska.

Alkoholowe zakupy bez obiektywów kamer

Konieczność filmowania zakupów alkoholu, która miałaby utrudnić dostęp do niego niepełnoletnim, zaszkodzi małym sklepom i ich klientom, nie rozwiąże też problemu z piciem wśród młodzieży - uznała sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Tym samym postanowiła nie zajmować się propozycją Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sytuacja w PKP Przewozach Regionalnych

Na temat kierunku rozwoju PKP Przewozów Regionalnych, rozwiązywania problemów finansowych, restrukturyzacji zadłużenia oraz o rozmowach prowadzonych pomiędzy PKP Intercity i PKP Przewozy Regionalne z Julianem Engelhardtem wiceministrem infrastruktury w "Biznes Lunchu" rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Gudzowaty o propozycji rządu: to dwie różne sprawy

Jeśli Aleksander Gudzowaty dobrowolnie wycofa się z EuRoPol Gazu, dostanie zgodę na realizację projektu Bernau-Szczecin, łączącego polski i niemiecki system gazowy - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". - Bernau-Szczecin to jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, a EuRoPol Gaz to jest sprawa uniknięcia absolutnego władztwa rosyjskiego w tej spółce - odpowiada biznesmen.

Uczą jak uniknąć "bobrowych szkód"

Dla mieszczuchów ładne i sympatyczne, a dla mieszkańców wsi w północno-wschodniej Polsce - coraz bardziej uciążliwe. Bobry, ale też żubry i wilki - wszystkie pod ochroną - co roku wyrządzają poważne straty. Teraz mieszkańcy narażonych na nie regionów dowiedzą się, jak sobie z nimi radzić.

Zniknęła ostatnia kłoda z drogi Nord Streamu

Szwecja i Finlandia dały zielone światło dla Gazociągu Północnego. Tamtejsze rządy pozytywnie odniosły się do przebiegu gazociągu przez szwedzką strefę ekonomiczną na Bałtyku. Tym samym zniknęła ostatnia istotna przeszkoda w budowie bałtyckiej rury. Zdanie Niemiec jest raczej pewne, zwłaszcza, że projekt jest rosyjsko-niemiecki.

Panasonic wykupuje Sanyo

Japoński koncern Panasonic - największy na świecie producent telewizorów plazmowych - rozpoczął skupowanie udziałów w Sanyo. Docelowo chce przejąć ponad połowę akcji rywala za 4,4 mld dol. Panasonic ma apetyt na energetyczny biznes Sanyo, który jest potentatem w dziedzinie paneli słonecznych i baterii.

GM rozsierdził Putina i związki zawodowe

- Decyzja General Motors o niesprzedawaniu Opla świadczy o pogardliwym stosunku amerykańskiego biznesu do partnerów europejskich - stwierdził rosyjski premier Władimir Putin. Decyzja nie spodobała się też niemieckim związkowcom z zakładów Opla, którzy w czwartek organizują protesty.

Eurostopy zamarzły

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił cenę pieniądza bez zmian na poziomie 1 proc. Jest to najniższy poziom w historii strefy euro, obowiązuje już od ponad pół roku. Na najniższym w historii poziomie pozostają też stopy w Wielkiej Brytanii.

Bezrobocie znów w górę

Stopa bezrobocia w październiku wzrosła do 11 proc. - dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes w ministerstwie pracy. Liczba bezrobotnych wzrosła o 26 tys. - do 1 mln 741 tys.

Problemy firm z pakietem antykryzysowym

Średni kwartalny spadek obrotów gospodarczych o 25% zgodnie z ustawą o pakiecie antykryzysowym pozwala ubiegać się przedsiębiorcom o rządową dotację. Niestety urzędnicy interpretują to inaczej - w każdym miesiącu ma być spadek o 25% - twierdzą. Zdaniem Dariusza Witkowskiego obecny próg jest za wysoki. Do tej pory tylko 29 firm złożyło wniosek o dotację, a tylko jednej firmie udało się skorzystać z pakietu. W minionym tygodniu minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała w TVN CNBC, że pakiet może zostać w najbliższym czasie poprawiony. Na razie jednak na zapowiedziach ministerstwo poprzestało. Gościem programu "Pieniądze od rana" był Dariusz Witkowski ekspertem konfederacji Pracodawców Polskich.  

Toyota się rozpędza

Toyota wraca do gry. Japoński producent aut opublikował zaskakująco dobre wyniki za III kwartał tego roku, a prognoza rocznej straty koncernu została obcięta o ponad połowę.

Internet nie osłabia więzi społecznych

Wbrew powszechnej opinii, internet i inne nowe technologie nie osłabiają więzi społecznych - uznali naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii. Przeprowadzony przez nich sondaż wskazuje, że społeczna izolacja nie dotyka Amerykanów w stopniu większym niż przez 25 laty.

W Eurolandzie wciąż mało kupują

Europejska gospodarka wciąż na zakręcie. Jak podał w czwartek Eurostat, sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła we wrześniu 2009 r. o 0,7 proc. w porównaniu z sierpniem. To dane znacznie gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że sprzedaż wzrośnie o 0,2 proc.

"Nie róbmy z filaru laseczki"

Zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd to pomysł absurdalny - uważa b. członek Rady Polityki Pieniężnej, a obecnie prezes TFI Skarbiec Bogusław Grabowski. - Nie róbmy z filaru kapitałowego laseczki, która ma podpierać chory system finansowy - zaapelował w "Poranku" TVN24.

Polityka się nie klika

Tylko co czwarty internauta czyta w sieci artykuły dotyczące polskiej polityki, a stronę internetową prezydenta przez ostatnie pół roku odwiedziło ledwie 1 proc. badanych - wynika z badania "Polityka w internecie", o którym pisze "Gazeta Wyborcza".