Najnowsze

Najnowsze

Strajk zakręca kurek z ulubionym piwem Brytyjczyków

Stella Artois, belgijskie piwo, w którym wyjątkowo rozsmakowali się Brytyjczycy, przeżywa ciężkie czasy. Załoga browaru, w ramach protestu przeciwko zwolnieniom, od kilku dni strajkuje, a zapasy złotego trunku w brytyjskich sklepach topnieją w mgnieniu oka - pisze angielski dziennik "Telegraph".

Plany Makrum

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 3 lutego zajmie się upoważnieniem zarządu do emisji maksymalnie 32,27 mln. nowych akcji. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowe przejęcia. Dodajmy że spółka Makrum planuje budowę gigantycznego centrum handlowo-biurowego w Bydgoszczy. Centrum ma być piąte w Polsce pod względem wielkości. O szczegóły, prezesa spółki Makrum Rafała Jerzego który był gościem programu "Rynki dnia", pytał Mikołaj Kunica.

Taaaki dług zadrą złotego

Analitycy banku Morgan Stanley podtrzymali prognozy dla polskiej gospodarki. Wzrost PKB szacują oni na 1,5 proc. w 2009 roku i 3,0 proc. w 2010 roku. Wypominają jednak polskim władzom, że nie robią żadnych ruchów w zaciskaniu pasa.

Zmiany w emeryturach

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy zmieniającej system emerytalny został wstępnie zaakceptowany przez resort finansów. Teraz czeka jeszcze na szczegółową analizę. Wiceminister pracy - Marek Bucior mówił w TVN CNBC Biznes - że projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale tego roku. Chodzi o dwie rewolucyjne zmiany - ogłoszony kilka tygodni temu pomysł przeniesienia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u oraz najnowszą propozycję - umożliwienia Polakom samodzielnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi w II filarze. Z wiceministrem Buciorem rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Kodak pozywa za 6,292,218

Amerykańskie przedsiębiorstwo Eastman Kodak oskarża koncerny Apple i Research in Motion o naruszenie należących do niej patentów. Firmy te miały wykorzystać bezprawnie w swoich urządzeniach technologię odpowiedzialną za podgląd barwnych zdjęć, którą opisuje patent oznaczony numerem 6,292,218.

Walutowe widełki delikatnie się kurczą

- W trzecim kwartale ubiegłego roku banki zaczęły nieznacznie obniżać spready walutowe, czyli różnicę miedzy ich kupnem a sprzedażą - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Eksperci uważają jednak, że obniżki są zbyt małe, by klienci spłacający kredyty walutowe mogli je istotnie odczuć.

Projekty na rok 2010 spółki BBI Zeneris NFI

Biogaz Zeneris, spółka zależna od giełdowego funduszu BBI Zeneris NFI, do 2020 r. planuje wybudować instalacje biogazowe o mocy przynajmniej 100-200 MW. Biogaz Zeneris wybuduje też samodzielnie elektrociepłownię biogazową w Skrzatuszu niedaleko Piły, która będzie wytwarzać 0,5 MW energii elektrycznej. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa BBI Zeneris NFI Roberta Bendera pytał Mikołaj Kunica

Szersze grono podejrzanych o korupcję w ZUS

Szczecińska prokuratura postawiła zarzuty kolejnym dwóm podejrzanym w sprawie afery korupcyjnej w ZUS. Jak poinformowała jej rzeczniczka Małgorzata Wojciechowicz, zarzuty dotyczą urzędników ZUS-u ze Świnoujścia i Szczecina.

Euro po 2,7 złotego za trzy lata?

- Za dwa, trzy lata euro może kosztować tylko 2,7 zł - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Benoit Anne, strateg walutowy banku Merrill Lynch. To kolejny analityk, który twierdzi, że nasza waluta wkroczyła na drogę umacniania się.

Czy wy tam w Paryżu aby nie naciskacie?

Komisja Europejska zażądała od Francji wyjaśnień w sprawie rządowych nacisków na producentów aut. Brukselę skłonił do tego sprzeciw Paryża w sprawie planowanego przez Renault ulokowania produkcji nowego modelu Clio w Turcji.

Zezwolenia i koncesje

Kiedy jest potrzebna koncesja lub wpis do rejestru działalności regulowanej? A kiedy zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak je uzyskać? Na te pytania w programie "Biznes Lunch" odpowiadał Dariusz Ożga z Kancelarii Gardocki i Wspólnicy.

JP Morgan - maszynka do robienia milionów

JP Morgan Chase pokazał, że zna się na finansach. Drugi największy amerykański bank zarobił na czysto w IV kwartale 2009 roku 3,28 mld dolarów. To dużo więcej niż rok wcześniej i niż wróżyli mu analitycy. Jako autora takiego wyniku analitycy wskazują szefa banku - Jamiego Dimona

Zapracowany jak nauczyciel

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, aby ministerstwo edukacji zbadało czas pracy nauczycieli. Prezes ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że nauczyciele pracują nawet 52 godziny tygodniowo, choć w powszechnie uważa się, że tylko mają tylko 18 godzin lekcji w tygodniu.

Rząd za foliówkę nie skasuje

Ministerstwo środowiska ostatecznie rezygnuje z jednego ze swych sztandarowych pomysłów: wprowadzenia obowiązkowych opłat za torby foliowe - donosi "Polityka". Jak pisze tygodnik, resort ugiął się pod naciskiem producentów foliówek - i ministerstwa gospodarki.

Euro tak słabe nie było już dawno

Kurs euro spadł wobec dolara najmocniej od miesiąca. Wspólna europejska waluta była dziś najsłabsza od ponad roku w stosunku do naszego złotego. Głównym powodem są obawy, że działania podejmowane przez Grecję, by zredukować deficyt budżetowy, wpłyną na spadek zaufania do całego obszaru wspólnej waluty.

Dobry rok Intersport

Na zimę narzekają prawie wszyscy ale są tacy dla których minusowa temperatura i opady śniegu to czysty biznes. -Zima pozwala nam na zwiększenie przychodów - powiedział prezes Intersportu. Artur Mikołajko dodał, że przychody spółki XII były o 15% lepsze niż w poprzednim roku.

Rząd pozwala wziąć trochę gazu

Ministerstwo Gospodarki zgodziło się na uruchomienie rządowych zapasów gazu ziemnego. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział w Sejmie, że w piątek decyzja w tej sprawie została przekazana operatorowi - firmie Gaz-System.

Trzystu do zwolnienia

Co trzeci członek załogi Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor w najbliższych miesiącach straci pracę - zapowiada spółka. Firma należy do grupy giełdowego Kopexu.

Nigeryjski szwindel z zamachowcem w tle

Pomysłowość internetowych oszustów nie zna ograniczeń. Teraz mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od internautów: wykorzystują do tego postać niedoszłego zamachowca Umara Farouka Abdulmutallaba. Dalej to już tylko metoda znana jako "nigeryjski szwindel".

Umowa techniczna z Tauronem do połowy marca

KGHM do połowy marca planuje podpisać umowę techniczną z Tauronem w sprawie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth. W programie "Dzień na rynkach" rozmowa z prezesem spółki.

Nakarmiliśmy Biedronkę 16 miliardami

Sieć dyskontów spożywczych Biedronka miała w roku 2009 przychody wyższe o niemal 1/3 niż przed rokiem. W jej placówkach wydaliśmy łącznie 16 miliardów złotych, zapewniając jej właścicielowi - portugalskiej firmie Jerónimo Martins - połowę jej obrotów.

Drogowe problemy

Jak ugryźć pół miliarda złotych za system poboru opłat za jazdę po polskich drogach, skoro wymaganiom nie da się sprostać? Uczestniczące w przetargu firmy protestują - czy będzie zmiana warunków przetargu i czy może to opóźnić to powstania całego systemu? Na te pytania starał się odpowiedzieć Marcin Hadaj z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Google zaatakowany przez dziurę w Internet Explorerze

W atakach na serwery Google i innych firm chińscy hakerzy wykorzystali nieznaną dotąd lukę w przeglądarce Internet Explorer - ogłosiła firma McAfee zajmująca się bezpieczeństwem w sieci. Microsoft - producent przeglądarki - potwierdził tę informację i zapowiedział, że już pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Jak wypromować Polskę za granicą?

Polska Organizacja Rozwoju Turystyki ogłosiła konkurs na promocję Polski w krajach europejskich. Ile można na tym zarobić? W programie "Pieniądze od rana" rozmowa z Cezarym Molskim - wicedyrektorem departamentu współpracy regionalnej POT.

Wikipedia ma dziś urodziny

Dokładnie dziewięć lat temu, 15 stycznia 2001 r. powstała pierwsza, angielskojęzyczna wersja Wikipedii. Autorzy internetowej encyklopedii obchodzą ten dzień jako swoje nieformalne święto. Z okazji urodzin serwisu na całym świecie organizowane są spotkania miłośników i twórców internetowej encyklopedii.

Opel na zwolnionych obrotach

12 tysięcy pracowników Opla w Niemczech przechodzi na skrócony czas pracy. Rzecznik firmy potwierdził w piątek wcześniejsze doniesienia niemieckiej prasy o ograniczeniu produkcji z powodu likwidacji marki Saab.

ARP pomoże?

Duże firmy w kłopoty mogą liczyć na pomoc Agencji Rozwoju Przemysłu. W jaki sposób można otrzymać wsparcie i czy nie przychodzi ono za późno? Pytaliśmy o to prezesa ARP Wojciecha Dąbrowskiego.

Wykorzystaj urlop!

Czy niewykorzystany do końca marca urlop z ubiegłych lat przepada na zawsze? I dlaczego pracodawca może nas wysłać na przymusowy wypoczynek? O tym w programie "Pieniądze od rana" mówiła nasz gość, Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy.

Doskonały wynik Intela

Znakomite wyniki Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów zarobił w IV kwartale 2009 r. dziesięciokrotnie więcej niż w podobnym okresie poprzedniego roku.

Polacy boją się zwolnień, Polki bardziej

Aż czterech na dziesięciu Polaków obawia się, że w najbliższym czasie straci pracę - wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie Towarzystw Ubezpieczeń BZ WBK-Aviva. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".