Najnowsze

Najnowsze

Niższe stawki MTR?

Do 2012  roku UKE chce obniżyć stawki płacone przez operatorów telefonicznych za połączenia do sieci komórkowych MTR do około 8 groszy za minutę. Komisja Europejska zwróciła się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by obniżył stawki hurtowe, które operatorzy płacą za połączenia z siecią Play. Stawki te są ok. dwuipółkrotnie wyższe od tych, które Play płaci tym operatorom. Stawki do operatora sieci Play - wynoszą obecnie 40,41 groszy. W przypadku trzech największych operatorów - Polkomtela, PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej - opłaty te wynoszą od 1 lipca 2009 roku 16,77 groszy. Gościa programu "Dzień na rynkach" Annę Streżyńską, prezes UKE poprosiliśmy także o komentarz do nadzwyczajnej kontroli UOKiK u operatorów sieci Plusa, Ery i Play. 

Odkładać na edukacje dzieci

Studia publiczne powinny być płatne od 2015 r. - uważają rektorzy wyższych uczelni i wzywają rząd do reformy edukacji. Według nich mogłoby to rozwiązać problem niskiej jakości kształcenia. Wprowadzenie czesnego uzależniają jednak od stworzenia dostępu do pożyczek i kredytów studenckich. O komentarz do tego pomysłu poprosiliśmy Pawła Majtkowskiego z Expandera, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

Czego boi się Polak? Biedy na emeryturze

-Prawie dwie trzecie Polaków boi się emerytury, bo uważa, że nie da się na niej godnie żyć - wynika z sondażu Instytutu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej". Co gorsza, przyszłe emerytury, z uwagi na zmiany w systemie emerytalnym, będą niższe niż obecne.

Luksus wjedzie na polskie drogi

Sobiesław Zasada, znany biznesmen i były mistrz kierownicy, który w lipcu zdobył licencję na sprzedaż samochodów marki Ferrari, będzie sprzedawał w Polsce samochody kolejnej luksusowej marki - Maserati - zapowiada "Puls Biznesu". Sprzedaż ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Japonia dalej pompuje pieniądze

Potwierdziły się doniesienia, że Japonia chce nadal 80,6 miliarda dolarów wart jest nowy pakiet, który ma ożywić gospodarkę Japonii. Jego wartość ogłosił rząd w Tokio, a ukończenie prac nad programem było możliwe dzięki poparciu małej partii koalicyjnej, która rządzi w Japonii wraz z Demokratyczną Partią Japonii.

Pokaż dłoń - dostaniesz cash

Zaczęło się od wypukłych liter na karcie, potem był pasek magnetyczny, chip a teraz okazuje się że wystarczy palec żeby być zidentyfikowaną osobą i wypłacać pieniądze z bankomatu. BZ WBK i Euronet jako pierwsze w Polsce wprowadzą bankomaty, w których identyfikacja klienta nastąpi przez przyłożenie dłoni do czytnika. Ten sprawdzi układ żył w palcach, a nie linie papilarne. Czy to rzeczywiście zwiększy bezpieczeństwo naszych pieniędzy? Czy jest to przyszłość chociażby tego typu operacji? Gościem programu "Pieniądze od rana" był ekspert rynku bankomatów Krzysztof Trojak

Reklama wypływa na powierzchnię

Rynek reklamy najgorsze wydaje się mieć za sobą. Dwie największe na świecie agencje medialne przedstawią we wtorek nowe wyższe prognozy globalnych wydatków na reklamę w przyszłym roku - podaje "Financial Times". Od dwóch lat agencje regularnie obniżały swoje przewidywania.

Kupuj bezpiecznie w e-sklepie

E-sklepy szykują się do ostatnich dwóch tygodni walki o klientów planujących jeszcze przedświąteczne zakupy. By przyciągnąć ich uwagę, kuszą jeszcze niższymi niż przed rokiem cenami niektórych towarów w porównaniu z ofertami sklepów tradycyjnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Mam Talent!" znokautował "Jak oni śpiewają"

Finałowy odcinek drugiej edycji programu rozrywkowego "Mam Talent" w TVN oglądało w minioną sobotę 6,7 mln widzów, tj. 41,8 proc. osób, które miały w tym czasie włączone telewizory. Produkcja TVN pobiła na głowę konkurencję. Finałowy odcinek show Polsatu "Jak oni śpiewają" – przyciągnął przed telewizory 3,6 mln osób - podaje "Presserwis" na podstawie danych AGB Nielsen Media Research.

Do hipermarketu po... kredyt

Zadłużeni klienci banków chcą brać kredyty w hipermarketach. Sieci od dawna sprzedające produkty finansowe przyznają, że klientów zainteresowanych kredytem konsumpcyjnym jest więcej niż przed rokiem, nawet o kilkanaście procent - pisze "Rzeczpospolita". Wielu z nich idzie po kredyt do hipermarketu, bo w banku mają "złą historię kredytową".

Prezesi sami sobie obcinają

Kryzys spowodował, że zarobki menedżerów spadły w tym roku średnio o 10 proc. Szefowie niektórych firm sami je sobie obniżyli. Swoje wynagrodzenia zmniejszyły zarządy m.in. Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego oraz Sygnity - podaje "Rzeczpospolita".

Sprzedaż aut w XI -0,4% rdr

W listopadzie w polskich salonach sprzedano ponad 27 tys. samochodów osobowych. To o prawie 7% więcej niż w październiku, ale o 0,4% mniej niż rok wcześniej - wynika z zestawienia przygotowanego przez Instytut Samar.

Eko-Konferencja ONZ

15 tysięcy uczestników ze 192-óch krajów. W Kopenhadze ruszyła Konferencja Klimatyczna ONZ, podczas której globalni przywódcy mają wypracować porozumienie, które zastąpi protokół z Kioto. Sceptycy są jednak zdania, że obrady będą bezowocne. Czy rzeczywiście?

Agencje ratingowe pod większym nadzorem

Agencje ratingowe pod większym nadzorem. Wchodzą w życie przyjęte w kwietniu europejskie przepisy zaostrzające działalność agencji. W programie "Bilans" rozmowa na ten temat z Adamem Rucińskim - prezesem zarządu BTFG Audit.

Dubaj znów niepokoi inwestorów

Rząd Dubaju nie ma zamiaru sprzedać żadnych należących do niego aktywów, by pomóc borykającej się z finansowymi kłopotami spółce Dubai World. Wieść o tym sprawiła, że giełda w Dubaju zanurkowała w poniedziałek o kilka procent.

USA napotykają "straszliwe przeciwne wiatry"

- Gospodarka amerykańska wciąż stoi w obliczu straszliwych przeciwnych wiatrów, które prawdopodobnie sprawią, że tempo jej ekspansji będzie umiarkowane - powiedział w poniedziałek prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Kosztowny klimat

Klimatyczne rozmowy o klimacie w Kopenhadze. Ruszyła Konferencja Klimatyczna ONZ. Przedstawiciele 192 państw świata mają przez niespełna 2 tygodnie szukać porozumienia w sprawie powstrzymania groźnych zmian klimatycznych. Celem spotkania jest przyjęcie nowego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych, które zastąpiłoby wygasający w 2012 r. protokół z Kioto. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że w Kopenhadze przyjęta zostanie "polityczna deklaracja". A jaki jest w Polsce klimat do prowadzenia biznesu, opartego na dobrej atmosferze?

PAP wpadł w pat

Polska Agencja Prasowa wciąż bez prezesa - a teraz i bez rady nadzorczej. Nowy zarząd próbowano wybrać już od niemal roku, kolejna próba miała miejsce dziś. Zakończyła się fiaskiem, a na dodatek paraliżem Rady nadzorczej: z członkostwa w niej zrezygnował dotychczasowy przewodniczący Krzysztof Andracki, a bez kompletu członków rada nie może działać.

Ratingi pod kontrolą?

Agencje ratingowe pod ścisłym europejskim nadzorem. Komisja Europejska uważa, że ponoszą one część odpowiedzialności za obecny kryzys, bo początkowo nie doszacowały ryzyka niektórych produktów finansowych, a następnie z opóźnieniem zareagowały na pogorszenie sytuacji na rynku. Czy nowe regulacje są wystarczające, by nie doszło do powtórki „z rozrywki”, czyli wystawiania dobrych ocen przyszłym bankrutom?

Samochód zastepczy za... OC

Miałeś stłuczkę? Ubezpieczyciel jest Ci winien nie tylko odszkodowanie, ale też zwrot kosztów najmu auta zastępczego. Komisja Nadzoru Finansowego wysłała do ubezpieczycieli rekomendację, w której sugeruje, że mają oni pokryć koszt najmu auta zastępczego z OC sprawcy. Czy rzeczywiście stłuczka nie musi oznaczać, że przez miesiąc jesteśmy bez auta?

Pieniądze na palec

Już za dwa, trzy miesiące na polskich ulicach pojawią się pierwsze biobankomaty - zapowiada TVN CNBC Biznes. Pieniądze będzie z nich można wybrać nie po wpisaniu kodu PIN, lecz po przyłożeniu palca do specjalnego czytnika.

Pawlak w Brukseli o gazie dla Europy

Obowiązek zapewnienia możliwości przepływu błękitnego paliwa gazociągami w obie strony (tzw. rewers), oraz umożliwienie sprzedaży nadwyżek gazu przez firmy europejskie tam, gdzie jest odbiorca - to polskie propozycje wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE przedstawione Waldemara Pawlaka w Brukseli.

Jaka jakość obrabiarek?

Prezes Rafametu odpowie na zarzuty Zbigniewa Jakubasa, do niedawna dużego akcjonariusza spółki. Przedsiębiorca powiedział, że sprzedał akcje Rafametu, bo obrabiarka, którą kupił cały czas się psuje.

Czekoladowy krasnal podbija Niemcy

Hitem tegorocznych świąt w Niemczech okazał się gigantyczny czekoladowy krasnal, za którego klienci gotowi są zapłacić nawet 180 euro. Nie bez wpływu na cenę jest to, że ceny kakao biją właśnie rekordy.

Porsche w stajni "dla ludu"

3,9 miliarda euro - tyle ostatecznie Volkswagen zapłacił za 49,9 procent akcji firmy Porsche AG. Niemiecki producent "samochodów dla ludu" podał, że sfinalizował już transakcję zakupu akcji  - i potwierdził, że w roku 2011-tym chce nabyć cały holding Porsche.

Aktywa TFI w XI 90 mld zł

Więcej pieniędzy w krajowych funduszach inwestycyjnych. W listopadzie ich jednostki uczestnictwa były warte w sumie ponad 90 miliardów złotych. To o miliard 300 milionów zł więcej niż w październiku. Był to dziewiąty z rzędu miesiąc wzrostu aktywów TFI. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z Tomaszem Publicewiczem z Analizy Online.

Wielkopolski Bank Rolniczy po latach do sądu

Upadek Wielkopolskiego Banku Rolniczego kończy się po latach blisko 190-stronicowym aktem oskarżenia, który właśnie trafił do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Czterem osobom objętym tym aktem grozi kara od 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Wśród nich jest były poseł LPR Witold H.

Złoty urośnie. Pod jednym warunkiem

Jeśli kurs złotego nie przebije poziomu 4,10-12 za euro, to w dalszej części tygodnia możliwe jest umocnienie naszej waluty - uważają specjaliści cytowani przez PAP.

Chomik Zhu Zhu straszy antymonem

Największy hit tegorocznych zakupów świątecznych w USA - zabawkowy chomik Zhu Zhu - okazał się groźny dla zdrowia. Jak podaje federacja konsumentów Good Guide z San Francisco, chomik zawiera niedozwolone ilości antymonu.

Fałszywe leki zalewają Europę

W Europie do obiegu trafia coraz więcej podrobionych lekarstw - ostrzega unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt". Chodzi przede wszystkim o antybiotyki, leki podawane chorym na raka i malarię, redukujące poziom cholesterolu oraz środki przeciwbólowe - i Viagrę...