Najnowsze

Najnowsze

Nie znasz się? Nie zainwestujesz

Koniec prawa owczego pędu w inwestowaniu. Od czwartku instytucje finansowe będą musiały informować klienta o ryzyku danej inwestycji, przetestować jego wiedzę i doświadczenie - i dopiero wtedy zaproponować mu taki sposób pomnażania kapitału, jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Nowy podatek od telewizora

Producenci i importerzy urządzeń RTV i nośników pamięci będą przekazywać 1 proc. od sprzedaży swoich produktów na Narodowy Instytut Audiowizualny. Na takim projektem pracuje resort kultury - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Za te pieniądze Instytut ma zamiar zdigitalizować ważne dla kultury dzieła audiowizualne. To - zdaniem ekspertów - przełoży się na cenę sprzętu RTV.

Polska energetyka szuka swego Homera Simpsona

Polska energetyka atomowa szuka swego Homera Simpsona - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik donosi, że w przyszłym roku rząd zacznie kampanię mającą nas przekonać do elektrowni jądrowych.

Prezesa wciąż brak - PiS i SLD walczą o TVP

Na czwartkowym posiedzeniu rady nadzorczej TVP po raz kolejny nie udało wyłonić się zarządu spółki. Dalszy ciąg przesłuchań zaplanowano na piątkowy wieczór. Jak spekulują gazety, pat jest wynikiem partyjnej wojny między PiS i SLD, które wstawiły swoich ludzi na Woronicza, ale nie ufają sobie na tyle, żeby porozumieć się, co do podziału władz w spółce.

Polacy ciągle na obcym chlebie

Z Polski wciąż więcej osób wyjeżdża, niż do niej wraca. Według najnowszych danych Eurostatu, na które powołuje się "Rzeczpospolita", saldo migracji wciąż mamy ujemne. Polacy, mimo kryzysu gospodarczego, nadal wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu pracy. Znajdują jednak nowe kierunki podróży.

Inwestor kontra fiskus

Strat w funduszu inwestycyjnym oraz zysków ze sprzedaży akcji NIE można rozliczyć łącznie - taka wbrew części opinii ekspertów podatkowych jest sporządzona dla TVN CNBC Biznes interpretacja Ministerstwa Finansów. Jednak niektórzy doradcy podatkowi wskazują, że skoro w przypadku podatku od funduszy i akcji, źródło daniny jest to samo to prawo nie zabrania wspólnego rozliczania zysków i strat z tych inwestycji i warto w tej sprawie podjąć walkę z fiskusem przed sądem administracyjnym. Sprawie przyglądał się dziś Cezary Królak.

Na złe czasy - inżynier

Płace wciąż rosną, ale nadwyżka, która mogłaby znaleźć się w naszych portfelach jest dziś skutecznie zjadana przez inflację. W przedsiębiorstwach spada też zatrudnienie. Są jednak na rynku takie zawody, które skutecznie opierają się gospodarczej dekoniunkturze. Ale zapewnienie sobie odporności na rynkowe zawirowania nie jest ani łatwe, ani tanie...

Strzeż się oszustów

Chcesz inwestować - nie daj się oszukać. Czeska firma Bohemia IZ zarejestrowana jako agent zagranicznego domu maklerskiego łowi w Polsce klientów namawiając ich do inwestycji w amerykańskie spółki. Tymczasem na forach internetowych klienci tej firmy piszą, że są oszukiwani. Sprawie przyglądał się Łukasz Kijek.

Autostrada do przetargu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyrzuca Alpine Bau z A1. Zdaniem dyrekcji dotychczasowy wykonawca nie ma szans na dokończenie inwestycji w terminie, czyli do sierpnia 2010 roku. Pojawia się zatem szansa dla innych, ale czasu jest coraz mniej, a wyłonienie kolejnego i tym razem odpowiedniego wykonawcy wbrew pozorom może nie być łatwe.

Chodzi o "godną" emeryturę. Nawet po 10 latach pracy

- Osoby, które pracowały 10-15 lat będą miały problem, kiedy przejdą na emeryturę w wieku 65 lat. Dlatego państwo chce dla nich minimalnej emerytury. Ma ona być godna, czyli przynajmniej taka, jak obecnie średnia - mówiła w TVN24 minister pracy Jolanta Fedak. Aby problemu nie było, a na emeryturę można było więcej odłożyć, resort chce wysyłać na nią Polaków wtedy, gdy będą chcieli.

Koniec wieku... emerytalnego?

Zamiast wieku emerytalnego - próg minimalny. Minister pracy proponuje, aby każdy mógł przechodzić na emeryturę w momencie, kiedy uzbierane składki przekroczą pewien ustalony, minimalny poziom. Jak to rozwiązanie może działać w praktyce i co może oznaczać dla przyszłych emerytów? To sprawdzała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Ogonek: Niedługo realne płace zaczną rosnąć

Już wkrótce powinniśmy zobaczyć bardzo szybki spadek inflacji. Pod koniec I kwartału 2010 powinniśmy osiągnąć cel inflacyjny NBP wynoszący 2,5% - mówił nasz gość. Trzeba tylko poczekać, aby realne płace zaczęły rosnąć - dodał. Kiedy nastąpi ożywienie pod względem zatrudnienia, jaką stopę bezrobocia przewiduje Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego o tym również w rozmowie Roberta Stanilewicza w "Rynkach Dnia".

"Człowiek Roku" nie zaskoczył rynków

Ben Bernanke, ogłoszony przez tygodnik "Time" człowiekiem roku, postąpił zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Fed, którym kieruje Bernanke, pozostawił stopy procentowe na poziomie 0 - 0,25 proc. i zasygnalizował, że nie podwyższy ich przez długi czas.

Grad rozczarowany przetargiem na stocznię

Spółki Crist i Rubo wylicytowały w środę część majątku stoczni Gdynia S.A. o wartości zaledwie 47 mln zł. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jest "umiarkowanie" zadowolony z wyniku licytacji.

Kto zainteresowany prywatyzacją spółki Energa?

Polskie Górnictwo Energetyczne chce wziąć udział w przetargu na Energę. Energa wraz z PGE w zakresie dystrybucji energii elektrycznej mogłaby obsługiwać ponad połowę Polski. Nie tylko PGE jest zainteresowane kupnem spółki Energa - procesem prywatyzacji jest zainteresowanych kilkanaście spółek - mówił nasz gość. Wyniki finansowe grupy energa będą w tym roku lepsze niż w ubiegłym, w wyniku efektywnych zmian w zakresie zarządzania wewnętrznego - mówił wiceprezes i dyrektor finansowy Energa SA w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w "Rynkach Dnia".

Świąteczny paraliż nieba i torów na Wyspach

Związki zawodowe maszynistów kompanii Eurostar z Wielkiej Brytanii zapowiedziały na piątek i sobotę strajk z powodu załamania się rozmów płacowych. Może on zostać powtórzony także 26 i 27 grudnia. Z kolei w poniedziałek ma rozpocząć się 12-dniowy strajk personelu kabinowego British Airways.

Inżynierzy mogą liczyć na podwyżki

Rośnie stopa bezrobocia, która sięga już ponad 11%. Co raz gorzej o lepsze płace - tak wygląda rynek pracy w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Ale te tendencje nie dotykają inżynierów. Ich na rynku ciągle jest zbyt mało, bo wykształcenie inżyniera jest 10-krotnie droższe niż chociażby kształcenie specjalistów marketingu. Czy popyt na kształcenie inżynierów będzie rósł ? O tym w magazynie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Marcinem Gomołą ze Stowarzyszenia Fair Play oraz Andrzejem Ciszewskim, prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

USA pozywają Intela

Federalna Komisja ds. Handlu USA pozwała firmę Intel Corp. - największego na świecie producenta mikroprocesorów - oskarżając ją tłumienie konkurencji. To już kolejny tego typu zarzut wobec amerykańskiego koncernu.

Właściciel ciągnie na dno pracowników?

Właściciel produkującej drewniane meble firmy Holzwerk z Pisza wbrew zapowiedziom nie wydzierżawił zakładu inwestorowi, który chciał go uchronić od plajty. - Właściciel unika z nami kontaktu - rozkłada ręce starosta piski, który zaangażował się w ratowanie fabryki dającej pracę ponad trzystu osobom.

Ratingen rzuca rękawicę Google

Chcecie fotografować? Należy się 20 euro za kilometr. Władze niemieckiego miasta Ratingen zażądały od światowego potentata opłaty za sfotografowanie ulic, uliczek i zaułków i pokazanie ich w usłudze Google Street View.

Czy w nowym roku będzie więcej miejsc pracy?

Z analizy wykonanej przez Konfederację Pracodawców Polskich, wynika, że w pierwszym kwartale 2010 roku powinniśmy być optymistami. 30% przedsiębiorców zamierza zwiększać zatrudnienie. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Adamem Ambrozikiem ekspertem KPP.

Nowe okienko w Windows Gates dogadał się z Brukselą

W sprzedawanych w Europie systemach Windows będzie większy wybór przeglądarek internetowych - to główne ustalenie porozumienia między Komisją Europejską a koncernem Microsoft, kończącego spór o naruszanie przez giganta z Redmond zasad wolnej konkurencji.

Bielecki szefem Rady przy premierze?

Jan Krzysztof Bielecki zostanie przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze - donosi radio PIN, powołując się na nieoficjalne informacje. Nowe ciało doradcze miałoby powstać pod koniec I kwartału przyszłego roku.

Nieśmiały, bez charyzmy - człowiek roku"Time'a"

- Łysy człowiek z brodą i zmęczonymi oczami, mówiący o ekonomii. Jest nieśmiały, nie ma wyglądu dumnego przywódcy, ani charyzmy i nie jest porywającym mówcą - tak określa swojego człowieka roku amerykański tygodnik "Time". Został nim Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, czyli banku centralnego USA.

Lotniska bez prognozy pogody

Spór między Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej a zarządzającymi lotniskami o to czy za informacje pogodowe powinno się płacić. IMGW od wtorku nie dostarcza prognoz pogody do podkrakowskich Balic, gdańskiego Rębiechowa i poznańskiej Ławicy - poinformował rzecznik Instytutu. Nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu lotniczego - zapewnił z kolei rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Nasze płace jeszcze rosną

- Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie 2009 roku wyniosło 3403,92 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 2,3 proc. więcej niż rok temu, i o 2, 8 proc. więcej niż w październiku. Okazało się też, że mniej Polaków niż oczekiwano straciło pracę.

PR-owiec Palikota wyremontuje nam dworce

Walne zgromadzenie akcjonariuszy - czyli w praktyce minister infrastruktury - zmieniło skład zarządu PKP SA. Nowym członkiem zarządu został Jacek Prześluga, w ostatnich miesiącach znany jako PR-owiec pracujący dla posła PO Janusza Palikota.

"Szok, katastrofa". Polscy budowlańcy z A1 zrozpaczeni

- To był szok - mówią polscy podwykonawcy autostrady A1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z generalnym wykonawcą, bo uznała, że austriackie konsorcjum lekceważy terminy prac. Tymczasem polscy podwykonawcy tłumaczą, że prace się przeciągają, bo to wyjątkowo trudny odcinek.

Tusk: O emeryturach rozmawiajmy...

Premier Donald Tusk zapowiada, że zmiany w systemie emerytalnym mają spowodować, że wyższa emerytura będzie zależeć od dłuższego stażu pracy. Według prasowych doniesień miałaby zostać w ogóle zlikwidowana granica "wieku emerytalnego", a o terminie zakończenia pracy zawodowej każdy decydowałby sam

Pociągiem bezpośrednio z Berlina do Londynu?

Jest szansa, że niebawem do Londynu pojedziemy pociągiem bez przesiadki. No, my to z jedną: w Berlinie. Niemieckie koleje dostały zielone światło dla swoich szybkich pociągów w tunelu pod kanałem La Manche.