Najnowsze

Najnowsze

Uprawnienia zawodowe

Uprawnienia do podejmowania określonej działalności (lekarz, adwokat czy radca prawny) – w jakich przypadkach są konieczne i czy można na przykład być właścicielem przychodni lekarskiej samemu nie będąc lekarzem? O tym w programie "Biznes Lunch" Krzysztof Szaniawski- Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Prywatyzacja GPW

Jak prywatyzować warszawską giełdę? Skarb Państwa powinien zachować kontrolę nad GPW - uważa wiceszef Rady Giełdy. W programie "Rynki Dnia" na ten temat z prof. Markiem Wierzbowskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Google: nie zdecydowaliśmy o wyjściu z Chin

Eksplozja internetu w Chinach trwa: w ciągu ostatniego roku liczba internautów w Państwie Środka zwiększyła się o 28 procent - 384 milionów. Niemal co trzeci Chińczyk surfuje w Sieci. Tymczasem firma Google zaprzecza doniesieniom, jakoby już zdecydowała o wycofaniu się z chińskiego rynku.

Ożywienie idzie z Azji. Kroplówka wciąż potrzebna

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominiqe Strauss-Kahn zabiera głos o kondycji gospodarki po raz pierwszy w tym roku. Według niego Azja i Chiny już zaczęły wyciągać świat z recesji, gorzej natomiast radzą sobie kraje rozwinięte. To one, zdaniem Strauss-Kahna, muszą m. in. uważać, żeby nie przykryła ich druga fala kryzysu.

Priorytety nowej KE

Jean-Claude Trichet uważa, że Grecja sama musi rozwiązać swoje problemy z finansami publicznymi. Szkic tych rozwiązań Ateny przedstawiły w czwartek, ogłaszając plan walki z deficytem budżetowym. Program zakłada, że luka w greckim budżecie zmniejszy się z obecnych 12,7 procent do 2,8 procent do końca roku 2012-go. Grecki plan naprawy finansów nie wzbudził jednak zaufania na rynkach. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" była Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Hubner.

Grube pieniądze na pachnącej "tapecie"

Są rodzaje działalności gospodarczej, które okazują się całkowicie odporne na gospodarcze spowolnienie. Producenci kosmetyków na łamach "Rzeczpospolitej" przerzucają się osiągniętymi wzrostami sprzedaży w ubiegłym roku. I przyznają, że wyniki zaskoczyły nawet ich.

Unijny podatek "od czegoś"

Pomyślmy o wprowadzeniu unijnego podatku na określone usługi i produkty, z którego pieniądze zasilą wspólnotowy budżet - proponuje luksemburski minister finansów Luc Frieden. Minister o swoim pomyśle pisze w artykule w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Financial Times Deutschland".

Wymiana walut w sieci

Wymiana waluty bez wizyty w kantorze lub w banku - tylko przez sieć... Na stronie walutomat.pl - internauci mogą wymieniać waluty między sobą. O to jak założyć wirtualny portfel i jak działa internetowy "kantor" pytaliśmy twórcę serwisu Walutomat.pl Tomasz Dudziaka

Honker wraca na drogi. Z przytupem

Lubelska spółka ZDT zamierza reaktywować polski samochód terenowy Honker - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Spółka miała w planach robić furgonetki, ale wspomina też "o rozmowach z amerykańskim Hummerem". A Honker ze sznytem Hummera mógłby okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak dowiaduje się reporterka TVN CNBC Biznes samochód ma kosztowac od 50-70 tysięcy złotych.

Szef cię zaszczepił? Zapłać podatek!

Firma zadbała o ciebie i za darmo zaszczepiła przeciwko grypie? To trzeba będzie zapłacić! Fiskus nadstawia już rękę i przekonuje: uzyskałeś przychód, należy go uwzględnić przy wyliczaniu podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów nie zamierza odstąpić od opodatkowania świadczeń - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polskie banki zawstydzają lichwiarzy

Nasze banki zdzierają z klientów więcej niż lichwiarze - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna" i wykazuje, że ustawa antylichwiarska nie działa. Świadczyć ma o tym rzeczywisty koszt kredytu, który wynosi nawet 60 proc. "DGP" sprawdziła oferty banków specjalizujących się w udzielaniu kredytów gotówkowych.

Duży popyt na obligację

Polskie obligacje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród światowych inwestorów, którzy postrzegają nasz kraj jako wiarygodny i mający stabilną gospodarkę. Czy ta wiara ma szansę utrzymać się dłużej i tym samym czy polska waluta będzie zyskiwać na wartości? O szczegółach w magazynie "90 MINUT" z dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI Dariuszem Laskiem, rozmawia Marek Tejchman.

Ukraina przed wyborem

W sondażach prowadzi Wiktor Janukowycz. Przed liderem Partii Regionów ostrzega urzędujący prezydent, Wiktor Juszczenko. - Stawką w wyborach jest niepodległość państwa - podkreśla Juszczenko. Co może się zmienić w polsko-ukraińskich kontaktach po wyborach? I kto ma największe szanse na wygraną? W magazynie "90 minut" z prezesem First Ukrainian International Bank, Rafałem Juszczakiem oraz z prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Jackiem Piechotą rozmawiał Marek Tejchman.

Prorok kryzysu: Polska gospodarka to nie żart

Wśród bagna dostarczanego przez gospodarczych szarlatanów dobrze zobaczyć jasny promień poczytalności dochodzący z Polski - pisze w swoim najnowszym artykule Peter Schiff , jeden z ludzi, którzy przewidzieli obecny kryzys. Głównym adresatem jego pochwał jest polski minister finansów Jacek Rostowski.

Buzek dostał nagrodę od biznesmenów

Ogłoszono wyniki 19. edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Nagrodę Specjalną BCC odebrał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. BCC nagrodziło również honorowym piórem Aurora-BCC desygnowanego na komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego. Złote Statuetki LPB 2009 otrzymali m.in.: Agencja Ochrony Skorpion Security, Armatura Kraków, Energa, Orlen Centrum Serwisowe, PGNiG, Rossmann, Społem, Żywiec Zdrój.

Latać każdy może

Uczelnie na południu Polski wabią w tym roku kierunkami związanymi z lotnictwem. Od października ruszą w Rzeszowie - pierwsze w kraju - studia po angielsku z zarządzania lotnictwem. Nowość szykuje też Politechnika Krakowska - pisze "Dziennik Polski".

Comarch w Chinach

Kierowany przez Janusza Filipiaka Comarch wzmacnia swoją pozycję w Chinach. Trwają rozmowy nad joint venture Comarch z chińską grupą Inspur. Kartą przetargową w walce o azjatyckie przedsiębiorstwa ma być produkt klasy ERPII Comarch Semiramis. O to o co chodzi z tym projektem w Chinach pytaliśmy wiceprezesa zarządu Comarchu Piotra Piątosa.

Innowacje w służbie biznesu

Innowacja szansą na porządny i dochodowy biznes... Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. W spotkaniu udział wziął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. O szczegółach tego spotkania - Patrycjusz Wyżga.

Zmiany w OFE wbrew konstytucji?

Rewolucja emerytalna może okazać się niezgodna z ustawą zasadniczą. Mowa o propozycjach związanych ze sposobem wypłaty pieniędzy z OFE. Dzielenie osób na te, które mogłyby jednorazowo wypłacić kapitał emerytalny oraz na te, które tego prawa byłyby pozbawione jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - twierdzą przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Sąd podcina Łapy

Sąd w Białymstoku oddalił wniosek o wstrzymanie likwidacji masy upadłości Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie), złożony przez firmę. Stało się to krótko po tym, jak zakład uratował się przed ostatecznym bankructwem nowym kontraktem.

Strajk zakręca kurek z ulubionym piwem Brytyjczyków

Stella Artois, belgijskie piwo, w którym wyjątkowo rozsmakowali się Brytyjczycy, przeżywa ciężkie czasy. Załoga browaru, w ramach protestu przeciwko zwolnieniom, od kilku dni strajkuje, a zapasy złotego trunku w brytyjskich sklepach topnieją w mgnieniu oka - pisze angielski dziennik "Telegraph".

Plany Makrum

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 3 lutego zajmie się upoważnieniem zarządu do emisji maksymalnie 32,27 mln. nowych akcji. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowe przejęcia. Dodajmy że spółka Makrum planuje budowę gigantycznego centrum handlowo-biurowego w Bydgoszczy. Centrum ma być piąte w Polsce pod względem wielkości. O szczegóły, prezesa spółki Makrum Rafała Jerzego który był gościem programu "Rynki dnia", pytał Mikołaj Kunica.

Taaaki dług zadrą złotego

Analitycy banku Morgan Stanley podtrzymali prognozy dla polskiej gospodarki. Wzrost PKB szacują oni na 1,5 proc. w 2009 roku i 3,0 proc. w 2010 roku. Wypominają jednak polskim władzom, że nie robią żadnych ruchów w zaciskaniu pasa.

Zmiany w emeryturach

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy zmieniającej system emerytalny został wstępnie zaakceptowany przez resort finansów. Teraz czeka jeszcze na szczegółową analizę. Wiceminister pracy - Marek Bucior mówił w TVN CNBC Biznes - że projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale tego roku. Chodzi o dwie rewolucyjne zmiany - ogłoszony kilka tygodni temu pomysł przeniesienia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u oraz najnowszą propozycję - umożliwienia Polakom samodzielnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi w II filarze. Z wiceministrem Buciorem rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Kodak pozywa za 6,292,218

Amerykańskie przedsiębiorstwo Eastman Kodak oskarża koncerny Apple i Research in Motion o naruszenie należących do niej patentów. Firmy te miały wykorzystać bezprawnie w swoich urządzeniach technologię odpowiedzialną za podgląd barwnych zdjęć, którą opisuje patent oznaczony numerem 6,292,218.

Walutowe widełki delikatnie się kurczą

- W trzecim kwartale ubiegłego roku banki zaczęły nieznacznie obniżać spready walutowe, czyli różnicę miedzy ich kupnem a sprzedażą - podała Komisja Nadzoru Finansowego. Eksperci uważają jednak, że obniżki są zbyt małe, by klienci spłacający kredyty walutowe mogli je istotnie odczuć.

Projekty na rok 2010 spółki BBI Zeneris NFI

Biogaz Zeneris, spółka zależna od giełdowego funduszu BBI Zeneris NFI, do 2020 r. planuje wybudować instalacje biogazowe o mocy przynajmniej 100-200 MW. Biogaz Zeneris wybuduje też samodzielnie elektrociepłownię biogazową w Skrzatuszu niedaleko Piły, która będzie wytwarzać 0,5 MW energii elektrycznej. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa BBI Zeneris NFI Roberta Bendera pytał Mikołaj Kunica

Szersze grono podejrzanych o korupcję w ZUS

Szczecińska prokuratura postawiła zarzuty kolejnym dwóm podejrzanym w sprawie afery korupcyjnej w ZUS. Jak poinformowała jej rzeczniczka Małgorzata Wojciechowicz, zarzuty dotyczą urzędników ZUS-u ze Świnoujścia i Szczecina.

Euro po 2,7 złotego za trzy lata?

- Za dwa, trzy lata euro może kosztować tylko 2,7 zł - mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes Benoit Anne, strateg walutowy banku Merrill Lynch. To kolejny analityk, który twierdzi, że nasza waluta wkroczyła na drogę umacniania się.

Czy wy tam w Paryżu aby nie naciskacie?

Komisja Europejska zażądała od Francji wyjaśnień w sprawie rządowych nacisków na producentów aut. Brukselę skłonił do tego sprzeciw Paryża w sprawie planowanego przez Renault ulokowania produkcji nowego modelu Clio w Turcji.