Najnowsze

Najnowsze

Koniec wymówek

Do tej pory rząd mógł tłumaczyć brak reform trudną komunikacją z pałacem prezydenckim. Po niedzielnych wyborach pojawił się zupełnie nowy układ polityczny, który rozwiązuje ręce rządzącej partii. Niedokończona reforma emerytalna, służby mundurowe, reforma KRUS-u - to tylko niektóre problemy i na razie wyłącznie w formie haseł. Przed rządem wiele niepopularnych, ale koniecznych z punktu widzenia państwowej kasy decyzji. Od niedzieli polityczne narzędzia są. Czy będzie polityczna odwaga? Czy groźba greckiego scenariusza jest wystarczającą mobilizacją?

Biznes czeka na reformy

W skali całego kraju wygrana Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim to kilka punktów procentowych. Ale gdyby głos mieli wyłącznie przedsiębiorcy, przewaga kandydata PO byłaby miażdżąca - tak przynajmniej wynika z powyborczego sondażu SMG/KRC. Biznes wciąż ufa rządzącej partii mimo, że jak sami przedsiębiorcy przyznają - wiele ważnych i obiecywanych rozwiązań nie zostało wprowadzonych. Czego oczekują po nowym układzie politycznym?

Przedsiębiorcy wybrali Komorowskiego

65,5 proc. przedsiębiorców zagłosowało na Bronisława Komorowskiego wg sondażowych danych SMG KRC. Jeremi Mordasewicz ekspert PKPP Lewiatan uważa, że przedsiębiorcy oczekują poprawy klimatu dla biznesu i szybkiej modernizacji gospodarki. Kandydata PO poparło też 72 proc. Polonii w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Aleksandry Kaniewskiej dziennikarki Polish Express był to wybór spokojnej polityki w Polsce. Jak dodaje, Polonia oczekuje również stworzenia konkretnego programu powrotu dla emigrantów.

Rynki Dla Opornych

Spadki i stagnacja na giełdzie, a my zarabiamy. Po dzisiejszej sesji przybyło w naszym portfelu 215 złotych, a nasz widz, pan Marek proponuje zakup akcji spółki Synthos.

Centralny zabłyszczy?

PKP podpisały w poniedziałek z PORR Polska umowę na remont warszawskiego dworca centralnego. Odnowiony dworzec ma być gotowy przed Euro 2012. Remont będzie kosztował ok. 47 mln zł.

Sektor spożywczy wychłodzony

Ostatnie wzrosty sprzedaży detalicznej ominęły właścicieli biznesów franczyzowych. Od początku roku widać bardzo duże spowolnienie w branży dystrybucji żywności, mówi Sylwia Jaśkiewicz analityk DM IDMSA. Jej zdaniem, ta sytuacja może się utrzymać nawet w III kwartale 2010 roku.

Chemoservis-Dwory patrzy na południe

Chemoservis-Dwory planuje przejęcie pakietu akcji spółki K-Protos w czeskich Kralupach. Wojciech Mazur, prezes Chemoservis-Dwory zamierza wykorzystać do tego 14 mln złotych pozyskanych z tegorocznej emisji. Spółka podpisała właśnie list intencyjny dający wyłączność w prowadzeniu negocjacji na temat kupna pakietu akcji K-Protos do 3 października 2010 roku.

Black Hawk przeleciał nad Florydą

W centrum firmy Sikorsky - Development Flight Center w West Palm Beach na Florydzie w USA odbył się 1 lipca pierwszy lot helikoptera Black Hawk, wyprodukowanego w PZL Mielec (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki

Grupa ADV SA obiecuje skok przychodów

Wzrost przychodów na poziomie ok. 150 procent w II kwartale 2010 r. obiecuje Konrad Pankiewicz, wiceprezes Grupy ADV SA. Optymistyczne nastroje to wynik sprzedaży systemów GIS, służących do zarządzania i kontroli flot samochodowych. Pozwalają one na ustalanie pozycji samochodu, aktualnej prędkości pojazdu, czy monitoring tachometru w czasie rzeczywistym. Jednak system GIS jest kupowany przez firmy, głównie ze względu na możliwość kontroli zużycia paliwa.

"Ministrowie są rozrzutni, w resorcie finansów Bizancjum"

Trzeba ograniczyć wydatki publiczne - uznają zgodnie posłowie koalicyjnego PSL i opozycja. Ale stawiają warunki dla poparcia propozycji wprowadzenia reguły wydatkowej, którą proponuje premier Tusk. Domagają się m.in. mniejszej rozrzutności od ministrów.

Spadki na GPW

Pierwszy dzień nowego tygodnia rynki rozpoczęły od całkowitego marazmu i stagnacji, a wszystko za sprawą przedłużonego weekendu w USA. Szczegóły w relacji Agaty Biały.

Mieszkania dalej tanieją

Indeks cen mieszkań obliczany przez Home Brokers i Open Finance spadł w czerwcu o 1,9 proc. w porównaniu z majem. Autorzy raportu spodziewają się, że w miesiącach letnich liczba transakcji będzie spadać.

Oczekiwania biznesu po wyborach

Po wygranych wyborach prezydenckich przez kandydata PO, biznes spodziewa się inicjatyw ustawodawczych dla zwiększenia konkurencyjności Polski i poprawy warunków prowadzenia biznesu. Jak mówi Konrad Henrik prezes Armatury Kraków, wybrany na prezydenta RP Bronisław Komorowski powinien zapewnić poczucie stabilizacji. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy decyzje polityczne potrafią mocno wpływać na rynek.

TelForceOne rezygnuje z emisji

Dobra kondycja finansowa TelForceOne pozwala na zwiększenie produkcji bez kolejnej emisji akcji, mówi Wiesław Żywicki, wiceprezes spółki. Rosnący popyt na produkty TelForceOne zostanie zaspokojony ze środków z ostatniej emisji. Spółka zapowiada podpisanie umów z dystrybutorami elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego.

Czy energetyka może być seksy?

Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - twierdzi agencja Fitch Ratings. Jej zdaniem może okazać się, że polską energetyką zainteresują się firmy zagraniczne.

Milion w portfelu

Bardzo zdywersyfikowany portfel proponuje Krzysztof Stępień z AgioFunds. Gdyby to on dysponował milionem z naszego portfela rozdzieliłby go mniej więcej po równo pomiędzy m.in. złoto, żywność, tanie akcje mniejszych spółek czy depozyty.

ZUS zapłaci mieszkającym za granicą

ZUS nie może traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią przy ustalaniu ich prawa doświadczeń - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską.

Falsyfikaty obrazów

Kopia, szkic do dzieła, lub dzieło inspirowane. Jak uniknąć kupna falsyfikatu? Najlepiej zlecić ekspertyzę w fundacji lub muzeum. Michał Olszewski z Desa Unicum twierdzi, że najczęstszym błędem szczególnie początkujących kolekcjonerów, jest porównywanie obrazu z wydrukami z internetu.

Inwestycje w ziemię rolną

Wzrost wartości nieruchomości o 100 proc. w ciągu 3 lat? To możliwe, przekonuje Maciej Kossowski prezes Wealth Solutions, który zachęca do inwestowania w grunty rolne w celu ich odrolnienia.

Wyniki sondażowe – czyli jakie?

Jak uzyskuje się wyniki sondażowe, jaki jest margines błędu, jakie metody są stosowane? O pierwszych wynikach wyborów prezydenckich rozmawiają Paweł Ciacek, dyrektor do spraw klientów SMG KRC i Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Unikalne nieruchomości

Nikt nie myślał chyba jeszcze zupełnie poważnie, by wynająć w Warszawie Pałac Prezydencki. Prezes Home Broker Aleksandra Łukasiewicz mówi, że zgodnie z cennikiem nieruchomości wynajęcie 2 tys. m kw. Pałacu Prezydenckiego kosztowałoby około 62 tys. zł miesięcznie. Jednak wycena unikalnych nieruchomości jest bardzo indywidualna i nie podlega ogólnorynkowemu cennikowi.

Firmy wciąż padają jak muchy

W I półroczu 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 368 polskich przedsiębiorstw wobec 325 upadłości firm w I półroczu ubiegłego roku - wynika z analizy Euler Hermes. - Dynamika wzrostu liczby upadłości obecnie spowolniła, ale nie spodziewajmy się wyraźnej poprawy - spadku ich liczby - napisali eksperci.

Najlepsze biznesplany

Laureaci VI edycji Konkursu na Biznesplany organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wyłonieni. Laureat nagrody głównej w projekcie Titanis BCI planuje tworzyć interfejsy polepszające komunikację człowieka z komputerem. Zdaniem dyrektora generalnego Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jacka Palca tegoroczne pierwsze miejsce jest zupełnie innowacyjne i technologicznie niesamowicie zaawansowane - pozwala bowiem sterować komputerem za pomocą analizy fal mózgowych. O najbardziej zaskakujących pomysłach młodych przedsiębiorców rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dyrektorem generalnym Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jackiem Palcem.

Kontrole e-handlu

Urzędy skarbowe sprawdzają firmy handlujące w internecie. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy uruchomiła specjalny wydział zajmujący się kontrolą e-handlu. Więc jeśli sprzedajesz na portalu aukcyjnym – miej się na baczności. Fiskus sprawdza osoby, które handlują w sieci i ma do tego oprogramowanie komputerowe. Do jakiej liczby licytowanych artykułów jesteśmy osobą prywatną, a kiedy stajemy się przedsiębiorcą? Z Maciejem Cichańskim z Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozmawiał Paweł Blajer.

Lotek wybrał operatora

Nowym operatorem gier liczbowych Totalizatora Sportowego będzie konsorcjum firm Data Trans z Warszawy oraz Gtech Corporation z USA - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele TS.

Śpioszki zawiązały zmowę

UOKiK ściga nie tylko potężnych producentów farb czy cementu. Zmowy na rynku nieruchomości w Elblągu, przy sprzedaży urządzeń projekcyjnych oraz odzieży i obuwia dziecięcego - to ostatnie sukcesy w walce z naruszeniami konkurencji. Od początku roku Urząd wydał 8 decyzji o karach za zmowy cenowe, a obecnie prowadzi kolejnych 19 postępowań.

Ograniczenia kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje limity czasu trwania kontroli w firmie. Urząd ma obowiązek uprzedzić przedsiębiorcę o planowanej kontroli. Wyjątek stanowi kontrola paliw - w tej sytuacji przedsiębiorca nie musi być uprzedzany o wizycie inspektorów. Czy kontrole w firmie są faktycznie pod kontrolą? Gościem programu "Biznes Lunch" był szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Paweł Jabłonowski.

PO po wyborach - co teraz?

Długofalowy plan zmian czy "byle do wyborów"? Jak teraz zachowa się PO? O koniecznych reformach, obietnicach wyborczych, perspektywie wyborów parlamentarnych i komunikacji z opozycją w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiają dr Robert Sobiech, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Warski, przewodniczący konwentu BCC.

"Economist": Tusk stracił wymówkę

Po wyborczym zwycięstwie kandydata PO rząd będzie musiał przystąpić do przeprowadzenia tyleż trudnych, co koniecznych reform; traci wymówkę, że powodem jego zaniechań jest groźba prezydenckiego weta - pisze londyński "The Economist".

Projecty BLACK LION

We wrześniu ruszy sprzedaż Soho Factory. Kompleks ma nawiązywać swą nazwą do dzielnicy Manhattanu, która kiedyś kojarzyła się z zaniedbanymi budynkami pofabrycznymi, a dziś zamieszkana jest przez artystów i zamożnych nowojorczyków. Rewitalizacja Soho Factory, jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" prezes Black Lion NFi Rafał Bauer, zakończy się we wrześniu.