Najnowsze

Najnowsze

Sprawdzili, czy klient wie, na co się decyduje

Blisko 2/3 polskich banków niedostatecznie informuje swoich klientów o ryzykach związanych z inwestowaniem w sprzedawane przez siebie instrumenty finansowe - wynika badań firmy Deloitte. Banki do połowy czerwca br. miały czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

SKOK na geotermię o. Rydzyka

Ojciec Tadeusz Rydzyk znalazł majętnego wspólnika do swoich odwiertów geotermalnych. Jak donosi tygodnik "Polityka", zarejestrowana w Luksemburgu spółka SKOK Holding S.a.r. l. została wspólnikiem firmy Geotermia Toruń. Większość udziałów Geotermii należy wciąż do Fundacji Lux Veritatis, powiązanej z o. Rydzykiem.

Tańszy roaming już od dziś

Za rozmowy za granicą zapłacimy mniej, ale na niektórych połączeniach nasze portfele prawie tego nie odczują. Wszystko dlatego, że w stosunku do zeszłego roku złoty stracił na wartości. Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz Audytela tłumaczy, że od 1 lipca 2010 roku opłata za minutę połączenia w roamingu na terenie UE nie może być wyższa niż 0,39 euro. Za rozmowy wychodzące zapłacimy poniżej 2 złotych, a za przychodzące maksymalnie 0,74 zł. Maksymalny koszt sms-a to 0,54 zł.

Krótka sprzedaż na GPW

Zmiany na GPW. Na warszawskim parkiecie rusza tzw. krótka sprzedaż. Ludwik Sobolewski, prezes GPW liczy na to, że w IV kwartale 2010 wszystkie domy maklerskie będą przeprowadzały obsługę takich zleceń. GPW szykuje się także do współpracy technologicznej z NYSE Euronext.

Kto zarobi na naszym Lotto?

W czwartek minister skarbu ma zdecydować, kto wygra przetarg na operatora gier Totalizatora Sportowego - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według jej informacji najtańszą ofertę złożyła firma Gtech - ta, która obsługuje TS od czasu wprowadzenia lottomatów.

Samolotem za 5 funtów? Tak, ale na stojąco

Linie lotnicze Ryanair wracają do pomysłu wprowadzenia miejsc stojących w swoich samolotach - pisze "Daily Telegraph". Cena biletu na takie miejsce miałaby spaść nawet do 5 funtów. Słynący z ciekawych pomysłów przewoźnik znów mówi o płatnych toaletach, które miałyby skłonić pasażerów, by potrzeby załatwiali na lotniskach, a nie w powietrzu.

Resort finansów: inflacja nam spada

Według szacunków ministerstwa finansów, czerwcowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,2 proc. wyższe niż w maju, zaś w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,1 proc. - wynika z komunikatu ministerstwa finansów. W maju inflacja obliczona przez GUS wyniosła 2,2 proc.

Banki poniżej oczekiwań

Jest lepiej niż było, ale wciąż nie jest dobrze, informuje firma Deloitte, która po raz kolejny zbadała poziom obsługi klientów w polskich bankach. Z badania wynika, że większość pracowników banków nie informuje o konieczności przeprowadzenia testu adekwatności. Ekspert Deloitte Paweł Dziekoński mówi, że 2/3 banków nie wprowadziło dyrektywy MiFID. Jej głównym celem jest ochrona klientów. Zobowiązuje przedsiębiorstwa inwestycyjne do uczciwego, sprawiedliwego i profesjonalnego działania i informowania klienta, zgodnie z najlepiej pojętymi jego interesami.

Sprzedasz to, czego nie masz

Na warszawskim parkiecie rusza tzw. krótka sprzedaż. Ten nowy na polskim rynku instrument finansowy pozwala na zarabianie pieniędzy na spadku cen akcji. W skrócie polega to na możliwości sprzedaży akcji, których wcale się nie posiada.

Fiskus pracuje na wakacjach

Kontrolerzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie wyruszają na wakacje. Nie, wcale nie żeby wypoczywać: w miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur mają sprawdzać, czy prowadzący punkty handlowe, usługowe i turystyczne rejestrują wszystkie obroty poprzez kasy fiskalne.

Hiszpania traci ostatni wysoki rating

Moody's grozi Hiszpanii palcem. Analitycy agencji umieścili rating kraju - wciąż pozostający na poziomie potrójnego A - na liście obserwacyjnej. Informacja o tym przyczyniła się do spadku kursu europejskiej waluty.

Wybory a gospodarka

Pytania bez odpowiedzi czyli debata prezydencka a biznes. Kandydaci obiecują ogólniki i unikają gospodarki. O roli prezydenta w kwestiach gospodarczych Robert Stanilewicz rozmawiał z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale i Krzysztofem Kowalczykiem, politologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nowy system na GPW

Giełda Papierów Wartościowych przedstawi w lipcu harmonogram wymiany giełdowego systemu transakcyjnego. Zastąpienie Warsetu nowym systemem ma nastąpić na przełomie 2011/2012 roku. Co to oznacza dla inwestorów, a także jaki to będzie miało wpływ na przebieg sesji? Rozmowa z Prezes Zarządu Izby Domów Maklerskich, Marią Dobrowolską.

Nowy kłopot Toyoty

Toyota ma nowy problem: z powodu usterki silników musiała wezwać do warsztatów 270 tysięcy samochodów. Wezwanie dotyczy głównie luksusowych Lexusów, w których dochodziło do wyłączania się silników w czasie jazdy.

To ostatnie tanie telewizory?

Już za moment zaczną rosnąć ceny sprzętu RTV i AGD, a do jesieni mogą wzrosnąć o 1/5 - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna". Powód podwyżek? Słaby złoty. A dokładniej: mocny dolar, będący walutą, za którą handlowcy kupują gotowe wyroby, a polscy producenci - części do swej produkcji.

Po debacie

Dziewięć pytań, trzy bloki tematyczne. Tak wyglądała ostatnia - druga debata przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi. Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński odpowiadali na pytania z zakresu spraw społecznych, polityki zagranicznej i gospodarki. Najtrudniejszym wyzwaniem, które stoi przed przyszłym prezydentem, jest reforma finansów publicznych, mówił w TVN CNBC Biznes jeszcze przed zakończeniem debaty dwóch kandydatów na prezydenta, ekspert Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Z Adamem Ambrozikiem, w magazynie "Bilans", rozmawiał Marcin Kowalski.

Rynki dla opornych

Dzisiaj w naszym portfelu pojawiła się nowa spółka - Tauron, która kończy dzień spadkiem -1,56%. Wraz z Janem Niedziałkiem zastanawiamy się nad tym, czy warto zainwestować nasze pieniądze w aktywa firmy Hydrapres.

WIG20 pod kreską

Kolejny dzień z rzędu WIG20 jest na minusie. Nie pomógł nawet debiut spółki energetycznej Tauron, która nie powtórzyła sukcesu PZU i zakończyła sesję spadkiem na poziomie 1,56%.

Po pierwszym posiedzeniu RPP pod przewodnictwem Marka Belki

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami rynku podjęła decyzję, że główna stopa pozostanie wciąż na poziomie 3,5 procent. To pierwsza decyzja gremium pod przewodnictwem nowego szefa NBP - Marka Belki. Rada zmieniać zaczyna za to zdanie co do przyszłości. O komentarz po konferencji RPP poprosiliśmy prof. Mariana Nogę, byłego członka RPP, który był gościem magazynu "Bilans".

Mniejsze premie dla bankierów

Eksperci krajów członkowskich oraz eurodeputowani osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczenia od przyszłego roku premii dla bankierów - podał w środę Parlament Europejski. To jedna z lekcji, jakie Unia Europejska wyciąga z kryzysu finansowego.

Puste hasła

My, Polacy - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej jesteśmy ludźmi poważnymi i powinniśmy być traktowani poważnie. Płacimy podatki, zawarliśmy wspólną umowę że będziemy z tych podatków opłacać armie, policję, służbę zdrowia, ze zadbamy o szkoły i ludzi starszych. W każdej normalnej sytuacji w której ludzie umawiają się że wspólnie coś zorganizują i za to zapłacą chcą poważnie i rzeczowo ustalić jak to będzie działało. W polityce do tego ustalenia służą wybory. O tym, jak niepoważnie jesteśmy traktowani - Łukasz Kijek

Sprawdź, czy twój Vaio parzy

Sony musi naprawić ponad pół miliona laptopów Vaio. Wskutek defektu systemu kontroli temperatury, komputery mogą się przegrzewać i... zniekształcać. Usterka na razie nikomu nie zrobiła krzywdy, ale Sony dostało 39 skarg na przypadki przegrzania. Firma ostrzega, że może dojść do poparzeń.

Złoty złapał oddech

Środa okazuje się dniem oddechu dla złotego i euro. Optymizm wzbudziły wypowiedzi węgierskich polityków, potem - komunikat Europejskiego Banku Centralnego. Euro odrobinę umocniło się do franka, a złoty na koniec środowych notowań zyskał i do euro i do szwajcarskiej waluty jeden grosz. Mimo, że w ciągu dnia wahania kursów były spore.

Inwestycje Rubiconu

O szczegółach inwestycji giełdowego funduszu Rubicon Partners a także o jego perspektywach na nadchodzące miesiące, w magazynie "Rynki Dnia", z członkiem zarządu Rubicon Partners NFI, Grzegorzem Golcem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Debiut Tauronu

Sukces obywatelskiej prywatyzacji dzisiaj jakby trochę mniejszy. Inwestorzy indywidualni mogą czuć się nieco rozczarowani debiutem energetycznego Tauronu. Szczególnie jeśli ktoś liczył na powtórkę z debiutu PZU. Pierwszy dzień notowań przyniósł spadki. Stracili wszyscy Ci, którzy postanowili dzisiaj akcje sprzedać. Co do długoterminowych inwestycji to zdania wśród analityków są podzielone. Widać było wyraźnie, że popytu ze strony dużych graczy nie było. Najbardziej zadowolonym wydawał się dziś minister skarbu Aleksander Grad. Relacja Cezarego Królaka.

Benzyna coraz droższa

Pięć złotych za jeden litr benzyny i to nie koniec. Drożyzna na stacjach benzynowych może oznaczać już za chwilę drożyznę w sklepach. Jej przyczyna to w dużym stopniu slaby polski zloty który sprawie ze rosną nie tylko raty kredytów we franku ale i ceny wszystkich sprowadzanych zza granicy towarów. Patrycjusz Wyżga

Hyper Hygienics w drodze na GPW

Spółka Harper Hygienics, producent wyrobów kosmetyczno - higienicznych do oczyszczania skóry, planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie ok. 22 lipca. Publiczna oferta akcji, towarzysząca wejściu na giełdę, dotyczy nie więcej niż 20 mln 468 tys. akcji serii A, czyli 40 proc. kapitału sprzedawanych przez jedynego akcjonariusza spółki, którym jest Central European Cotton Holdings Ltd. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki Hyper Hygienics, Robertem Neymannem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Rząd da podwyżki pielęgniarkom

Rząd obiecuje kolejne podwyżki. Tym razem pielęgniarki i położne mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń. Siostry mają mieć też zagwarantowane limity liczby pacjentów, którymi będą opiekować się na dyżurze. Tak wynika z porozumienia podpisanego w środę przez minister zdrowia i szefową związku zawodowego OZZPiP.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych, aby zyskać a nie stracić? Swoje propozycje w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przedstawił wiceprezes Caspar Asset Management, Piotr Przedwojski.

Ekstremalne ubezpieczenie

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy sprawdziliśmy czy ekstremalne sporty wymagają ekstremalnych ubezpieczeń. O szczegółach z Marzeną Kozdrowicz, dyrektor Departamentu Zarządzania TU Ryzykiem SIGNAL IDUNA, rozmawiał Marek Tejchman.