Najnowsze

Najnowsze

Gazprom potwierdza: jest porozumienie

Rosyjski koncern gazowy Gazprom potwierdził ustnie Komisji Europejskiej zawarcie porozumienia z Białorusią kończącego gazowy spór cenowy, który zakłócił część dostaw do UE - powiedziała w czwartek rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner.

Bon na innowacje

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski w ramach bonu na innowacje. Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą dostać 15 tys. zł na wdrożenie lub rozwój produktu lub technologii, świadczonych przez jednostkę naukową. Z dyr. Joanną Podgórską, pełniącą obowiązki dyrektora zespołu innowacji i technologii PARP, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Miś Uszatek środkiem płatniczym

Tej monety na pewno nikt nie użyje do płacenia. Jeśli już ktoś ją zdobędzie, to zachowa - choćby na prezent dla dziecka. Bohater naszych bajek, Miś Uszatek, trafił na monety dalekiej wyspy Niue. I to w doborowym gronie: na rewersie towarzyszy mu królowa Elżbieta II.

W maju ruszyliśmy na zakupy

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju br. była o 3,1 proc. wyższa niż w kwietniu, oraz o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zdecydowanie wyższy niż oczekiwali analitycy. Kwietniowa sprzedaż detaliczna była o 1,6 proc. niższa niż rok wcześniej.

LUG na głównym parkiecie?

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało o przeniesieniu spółki z NewConnecy na GPW. Przeniesienie nie będzie związane z emisją akcji. Spółka zapowiada że nie ma problemu z kapitałem obrotowym, gdyż jest on wystarczający. Z prezesem spólki LUG Ryszardem Wtorkowskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Sprzedaż na Węgrzech

Ekonomistów najbardziej martwi martwi bardzo słaby popyt wewnętrzny na Węgrzech. Obawiają się oni, że dojdzie do interwencji Banku Centralnego. O sytuacji na Węgrzech z Patrykiem Jabłonowskim zarządzającym Deka Investment, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Upodobania Polaków oczami spółki giełdowej

Wzrost sprzedaży detalicznej w maju. Kolastyna zanotowała wzrost w segmencie leków i kosmetyków. Co Polacy wydają pieniądze, a na czym oszczędzają z perspektywy Kolastyny. Z prezes spółki Moniką Nowakowską, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Plany Ciechu

Ciech nie chce sprzedawać PTU za wszelką cenę, nie spieszy się z tym. Prezes ma nadzieję zakończy się ona na początku III kwartału. Natomiast Gdańskimi Fosforami jest zainteresowane kilka spółek w tym międzynarodowe. O dalszych planach spółki z prezesem Ciechu, Ryszardem Kunickim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w górę i to lepiej od oczekiwań rynku. W w ujęciu rocznym wzrosła o 4,3 procent. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,2 procent rok do roku. Komentarza do danych udzielił w programie "Dzień na rynkach" Konrad Soszyński, ekonomista BGK.

Rosja odkręciła kurek. Białoruś wciąż grozi

Gazprom wznawia dostawy gazu na Białoruś w pełnym wymiarze - ogłosiła rzeczniczka Kremla. Wcześniej wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszko oświadczył, że jego kraj spłacił długi za gaz. Także Gazprom poinformował o spłacie swoich długów wobec Białorusi, jednak Mińsk nie potwierdził przelewu. Jeśli nie nastąpi to do 13 miejscowego czasu - grozi odcięciem tranzytu.

Szykuj kasę na autostradę

Niemal wszystkie duże miasta, do których dochodzą autostrady, do 2012 r. będą miały autostradowe obwodnice - zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Jak dodał, jego resort analizuje możliwość oraz termin wprowadzenia opłat za korzystanie z tych obwodnic. Jedną z możliwości jest obciążenie miast kosztami jazdy ich mieszkańców.

NFZ dostaje więcej pieniędzy

Więcej pieniędzy na leczenie Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizuje swój budżet, bo lepsza sytuacja makroekonomiczna powoduje lepsze niż oczekiwano wpływy ze składek. - Pozwala to optymistycznie patrzeć na tegoroczny plan wydatków - mówi w TVN CNBC Biznes prezes funduszu Jacek Paszkiewicz.

Polacy zaczynają znajdować pracę

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 11,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od spodziewanego przez resort pracy, który prognozował równe 12 proc. Jeszcze w kwietniu wskaźnik ten wynosił 12,3 procent.

Inteligentne sieci elektroenergetyczne

Przewidują co stanie się w przyszłości, dostosowują produkcję do potrzeb odbiorców, pozwalają zaoszczędzić dziesiątki milionów. Inteligentne sieci elektroenergetyczne. Kiedy powstaną w Polsce i jakie korzyści przyniosą gospodarce? Z Mariuszem Sworą, prezesem URE w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Okrągły stół o zdrowiu

Politycy debatują o zdrowiu, a NFZ liczy ile pieniędzy ma w tym roku ponad plan. W Łomży już skończyły się pieniądze na leczenie, a 34 gdańskie poradnie specjalistyczne od 1 lipca mogą przestać przyjmować pacjentów. Powód - brak podpisanych kontraktów. Z Jackiem Paszkiewicz, prezesem NFZ w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polacy na wyprzedażach

Maj miesiącem zaskakujących danych GUS. W oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej, rozmawiamy o wyprzedażach. Polacy pokochali przeceny! Na co mogą liczyć w tym roku? Jak nie dać się zatracić w zakupowej gorączce? Z szefową i redaktorem działu mody w czasopiśmie "Przyjaciółka" Anna Mietelską, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Zapisałeś się na Tauron? Zobacz, ile dostaniesz

Od chwili ogłoszenia ostatecznej ceny akcji spółki Tauron wiadomo, że chętnych na nie było sporo więcej, niż samych papierów do kupienia - i konieczne będzie dokonanie redukcji. Stanie się tak pomimo zwiększenia przez skarb państwa puli akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych.

Związkowcom (w radach) już dziękujemy

Skończmy z obecnością związkowców w zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa - taki postulat rady gospodarczej Jana Krzysztofa Bieleckiego opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zaś "Puls Biznesu" zapowiada, że propozycje w postaci projektu ustawy będą gotowe za 7-10 dni.

Plany inwestycyjne Grupy Alterco

Alterco, które zastąpiło na GPW Śrubex, przedstawi dziś plany inwestycyjne do 2013 roku. Firma nastawia się na inwestycje w rynek mieszkaniowy. Zbigniew Zuzelski, prezes Grupy Alterco mówi, że spółka chce przeprowadzić w tym roku dwie emisje akcji, prywatną i publiczną. Pod koniec I półrocza planuje ofertę prywatną, która ma podwoić wartość spółki.

Kto przejmie BZ WBK?

Ministerstwo Skarbu Państwa pomoże PKO BP w przejęciu BZ WBK. Minister Aleksander Grad zasugerował, że PKO BP może zrezygnować z wypłaty dywidendy, by bank mógł samodzielnie sfinansować ewentualny zakup. O możliwych scenariuszach przejęcia mówi Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.

Strajk generalny we Francji

Zapowiadany na czwartek strajk (24.06) to hipokryzja zarówno społeczeństwa i klasy politycznej uważa Hanna Goutierre, prezes Polsko-Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Uważa ona, że Francuzi od dawna zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia reform, w tym również emerytalnej, która jest powodem jutrzejszego strajku generalnego.

Kupiliśmy Boryszew

Portfel Rynków dla Opornych na ostatnich sesjach głównie tracił. Postanowiliśmy więc go gruntownie przebudować. Na spółkę, która ma pomóc na zarabiać wirtualne pieniądze wybraliśmy Boryszew, propozycję pana Marka.

Sztuka sprzedaży

Klient myśli tak jak mu podpowiemy. Marta Sobieska, koordynator projektów merchindisingowych w DEM’a Promotion Polska podpowiada jak i gdzie ulokować towar w sklepach, by sprzedaż skoczyła w górę. Techniki stosowane przez hipermarkety można z powodzeniem wykorzystać w mniejszych sklepach.

Restrukturyzacja Pekaesu

Nowa strategia Pekaesu na lata 2010-2012 zakłada restrukturyzację aktywów jak i grupy kapitałowej. Jak mówi prezes spółki Jacek Machocki Pekaes zamierza się pozbyć 2 spółek zależnych. Spółka zamierza inwestować w system elektronicznego śledzenia przesyłek, czy automatyczne fakturowanie. Głównym obszarem jej rozwoju spółki będą nadal kompleksowe usługi logistyczne.

Domy walą się bez podparcia rządu

Spadki na giełdach europejskich a następnie na rynkach akcji w USA, osłabienie euro do dolara, a także osłabienie złotego w stosunku do głównych walut - to efekt danych o załamaniu sprzedaży nowych domów w USA w maju. A stało się tak, bo skończyły się ulgi podatkowe dla kupujących. Fed wierzy jednak, że gospodarka USA się rozwija, ale nie podnosi stóp.

We Włoszech "tak" dla pandy

Zdecydowane "tak" - taki wynik przyniosło referendum przeprowadzone w fabryce Fiata pod Neapolem. 62 proc. załogi poparło podpisane przez cztery związki zawodowe porozumienie z koncernem o przeniesieniu z Polski do Włoch produkcji modelu panda. Fiat wyraził w środę zadowolenie z "postawy związków zawodowych i pracowników", nie określił jednak wyraźnie swego stanowiska.

Bank żąda od oszusta 4,9 mld euro

Fałszerstwo, nadużycie zaufania i niedozwolone wprowadzenie danych informatycznych - takie oto zarzuty stawia przed sądem w Paryżu swemu byłemu maklerowi bank Societe Generale. Od Jerome Kerviela, nazwanego "oszustem stulecia", bank żąda 4,9 mld euro dla wyrównania strat poniesionych z jego powodu.

Bruce Willis w Polsce

Hollywoodzki aktor odwiedził rozlewnię wódki Sobieski w Starogardzie Gdańskim oraz Warszawę. Amerykański aktor ma około 3 procent akcji grupy Belvedere i jest twarzą międzynarodowej kampanii reklamowej wódki Sobieski. Z Willisem rozmawiała nasza reporterka, Karolina Hytrek-Prosiecka. Zapraszamy również na wywiad Bartka Węglarczyka z Brucem Willisem - nie tylko o inwestycjach - w Dzień Dobry TVN w najbliższą sobotę 26 czerwca tuż po 10.00

Na Litwę płynie już tylko połowa gazu

Dostawy gazu na Litwę spadły o 50 proc. - powiedziała w środę PAP Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii powołując się na informacje przekazane Komisji Europejskiej przez władze Litwy. Tymczasem w po południu w środę spadło ciśnienie w punkcie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po 17 powróciło do normy - poinformował Gaz System.

GPW na minusie

252 spółki notowane na warszawskiej giełdzie straciły dziś na wartości. Sesja od początku nie była dla nich udana. Nastroje pogorszyły się jeszcze bardziej gdy ze Stanów Zjednoczonych napłynęły dane o gorszej od oczekiwań liczbie sprzedanych domów. Ostatecznie indeks WIG20 stracił 2,08% notując poziom 2329 punktów. O szczegółach Agata Biały