Najnowsze

Najnowsze

Restrukturyzacja Pekaesu

Nowa strategia Pekaesu na lata 2010-2012 zakłada restrukturyzację aktywów jak i grupy kapitałowej. Jak mówi prezes spółki Jacek Machocki Pekaes zamierza się pozbyć 2 spółek zależnych. Spółka zamierza inwestować w system elektronicznego śledzenia przesyłek, czy automatyczne fakturowanie. Głównym obszarem jej rozwoju spółki będą nadal kompleksowe usługi logistyczne.

Domy walą się bez podparcia rządu

Spadki na giełdach europejskich a następnie na rynkach akcji w USA, osłabienie euro do dolara, a także osłabienie złotego w stosunku do głównych walut - to efekt danych o załamaniu sprzedaży nowych domów w USA w maju. A stało się tak, bo skończyły się ulgi podatkowe dla kupujących. Fed wierzy jednak, że gospodarka USA się rozwija, ale nie podnosi stóp.

We Włoszech "tak" dla pandy

Zdecydowane "tak" - taki wynik przyniosło referendum przeprowadzone w fabryce Fiata pod Neapolem. 62 proc. załogi poparło podpisane przez cztery związki zawodowe porozumienie z koncernem o przeniesieniu z Polski do Włoch produkcji modelu panda. Fiat wyraził w środę zadowolenie z "postawy związków zawodowych i pracowników", nie określił jednak wyraźnie swego stanowiska.

Bank żąda od oszusta 4,9 mld euro

Fałszerstwo, nadużycie zaufania i niedozwolone wprowadzenie danych informatycznych - takie oto zarzuty stawia przed sądem w Paryżu swemu byłemu maklerowi bank Societe Generale. Od Jerome Kerviela, nazwanego "oszustem stulecia", bank żąda 4,9 mld euro dla wyrównania strat poniesionych z jego powodu.

Bruce Willis w Polsce

Hollywoodzki aktor odwiedził rozlewnię wódki Sobieski w Starogardzie Gdańskim oraz Warszawę. Amerykański aktor ma około 3 procent akcji grupy Belvedere i jest twarzą międzynarodowej kampanii reklamowej wódki Sobieski. Z Willisem rozmawiała nasza reporterka, Karolina Hytrek-Prosiecka. Zapraszamy również na wywiad Bartka Węglarczyka z Brucem Willisem - nie tylko o inwestycjach - w Dzień Dobry TVN w najbliższą sobotę 26 czerwca tuż po 10.00

Na Litwę płynie już tylko połowa gazu

Dostawy gazu na Litwę spadły o 50 proc. - powiedziała w środę PAP Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii powołując się na informacje przekazane Komisji Europejskiej przez władze Litwy. Tymczasem w po południu w środę spadło ciśnienie w punkcie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej, ale po 17 powróciło do normy - poinformował Gaz System.

GPW na minusie

252 spółki notowane na warszawskiej giełdzie straciły dziś na wartości. Sesja od początku nie była dla nich udana. Nastroje pogorszyły się jeszcze bardziej gdy ze Stanów Zjednoczonych napłynęły dane o gorszej od oczekiwań liczbie sprzedanych domów. Ostatecznie indeks WIG20 stracił 2,08% notując poziom 2329 punktów. O szczegółach Agata Biały

TVP pozywa ministra do sądu

TVP chce, by sąd zbadał decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa, odmawiającą zgody na obciążenie siedziby telewizji hipoteką. Miało to zabezpieczać kredyt do kwoty 150 mln zł. MSP odmówiło zgody, uzasadniając, że TVP nie wykazała, na co pójdzie kredyt oraz z czego zostanie spłacony.

Kto zapłaci za obwodnice?

Rząd chce, by od lipca przyszłego roku za przejazd autostradowymi obwodnicami płacili kierowcy ciężarówek, a w dalszej kolejności opłata pobierana byłaby od samochodów osobowych. Tymczasem samorządowcy protestują przeciwko wprowadzeniu opłat za przejazd obwodnicami miast.

Milion w portfelu

Tym razem nasz milion inwestujemy tylko w akcje. Jacek Rzeźniczek, główny analityk Secus Asset Management proponuje kupno 23,3% w akcji spółki Bogdanka, 25% ENEA, po 20% PGNiG i PGE oraz 16,7% CEZ.

Białoruś płacze lecz płaci

Białoruś zapłaciła Rosji 187 mln dolarów z długu za gaz - powiadomił w środę wicepremier rządu w Miński Uładzimir Siemaszko. Oznajmił, że Białoruś całkowicie rozliczyła się z Gazpromem i że żąda do czwartku rano spłacenia długu Rosji za tranzyt.

Kabriolet na lato

Kabriolety, to samochody, które nie należą do najtańszych typów nadwozi. Za najbardziej znane i cenione marki musimy wydać około miliona złotych, mówi Borys Czyżewski, miesięcznik "Auto Moto", tygodnik "Motor". Wygórowane ceny dotyczą także kultowych samochodów sprzed lat. I tak np. Cadillac Eldorado Biarritz Convertible z 1959 roku to wydatek około 210 tys. USD.

Skrzyżowanie autostrad gotowe już za rok

Koniec z urywającymi się w polu autostradami. Polskie autostrady nie tylko przestaną się gubić, ale będą się nawet ze sobą spotykały. Pod koniec listopada 2011 roku zakończy się budowa skrzyżowania autostrad A1 i A2 pod Strykowem w województwie łódzkim.

Bez podatku cały rok?

W dzień wolności podatkowej o tym jak się robi wolność podatkową – przez okrągły rok. Ile to kosztuje i ile trzeba mieć by podatku nie płacić wcale – i dlaczego fiskus niewiele może z tym zrobić. W magazynie "Godzina dla Pieniędzy" o optymalizacji podatkowej z Michałem Parkowskim z BRE Wealth Management

Ile jakości w apartamencie?

Nie kupuj kota w worku – sprawdź jakość budowanej nieruchomości. Jak rozpoznać prawdziwy apartament czy loft i ile jest prawdy w nazwie inwestycji ? O tym w magazynie "Godzina dla Pieniędzy" z Adamem Bronikowskim, z Pracowni Projektowej HOLA Design, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Rynek usług prawnych

Przyszłość rynku usług prawnych w sektorze przedsiębiorstw i urzędów publicznych. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" z prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciejem Bobrowiczem, rozmawiał Paweł Blajer.

Litwa dostaje o 30 proc. mniej gazu

Dostawy gazu na Litwę i do Kaliningradu przez Białoruś spadły w środę o godzinie 12 (11 czasu polskiego) o 30 proc. - poinformowała litewska spółka gazowa Lietuvos Dujos w komunikacie. A komisarz UE mówi: Europa nie może być zakładnikiem rosyjsko-białoruskiego sporu gazowego.

Hiszpański konflikt

Hiszpański Parlament przyjął reformę rynku pracy. Od głosu wstrzymali się posłowie opozycji - a to sprawiło, że dekret wydany przez socjalistyczny rząd premiera Zapatero został przyjęty. Reforma ma przede wszystkim sprawić, że pracodawcom będzie łatwiej zatrudniać i zwalniać pracowników. Rząd nie dostał zgody związkowców na te reformy - dlatego związki zapowiadają strajk generalny na 29-go września.

Pracujący rodzice

Jak pomóc pracownikowi pogodzić rolę rodzica/opiekuna z obowiązkami zawodowymi. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z panią Anną Muszyńską-Jurków, która stworzyła i wdrożyła program "Working Parent" w firmie Microsoft, rozmawiał Paweł Blajer.

Pawlak: Gazu nam wystarczy

Nawet gdyby do Polski nie był dostarczany gaz przez Białoruś, to dostawy przez Ukrainę i zapasy tego surowca w magazynach wystarczą na nieprzerwane dostawy dla polskich odbiorców na kilka tygodni - powiedział w środę wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

PAGI na NewConnect?

Spółka PAGI z grupy TUP, jeden z najstarszych alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce idzie na NewConnect. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z przewodniczącym Rady Nadzorczej PAGI, Waldemarem Opałką oraz prezesem TUP, Robertem Jackiem Moritzem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Ordynacja podatkowa

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie ordynacji podatkowej. Zmiany dotyczą m. in. spółek cywilnych. Co nowe prawo może zmienić z punktu widzenia spółek? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z menedżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst&Young, Michałem Gojem, rozmawiał Paweł Blajer

"Królewski" papier Arctic Paper

Zaproszenia na ślub szwedzkiej następczyni tronu wydrukowano na papierze produkowanym przez Arctic Paper. 2010 rok to ciężki rok dla spółki, wysokie ceny celulozy i rozchwiane waluty biją w wyniki Arctic Paper. Dopiero 2011 rok ma przynieść ulgę. Wyniki mają wrócić do poziomu z 2008 i 2009 roku. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Arctic Paper, Michałem Jarczyńskim, rozmawiał Mikołaj Kunica

KNF z ręką na pulsie sprzedaży BZ WBK

Ewentualne przejęcie BZ WBK przez PKO BP miałoby neutralny wpływ na sektor finansowy - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Przewodniczący zapowiada jednak, że nadzór tej transakcji będzie się z uwagą przyglądał.

Soros: Niemcy wykończą euro

George Soros znów wieszczy upadek euro. Znany finansista, nazywany też walutowym spekulantem, powiedział w niemieckiej gazecie "Die Zeit", że cięcia wydatków zapowiadane przez Berlin mogą się skończyć końcem strefy euro.

Puchnie portfel PBG

Lada moment w portfelu  PBG może się znaleźć kontrakt na budowę terminalu LNG. Konsorcjum, w skład którego wchodzi PBG złożyło najniższą ofertę o wartości brutto 2,95 mld zł. PBG poprosiło o czas ws. budowy Stadionu Narodowego, podpisało aneks do umowy, który przesuwa na 30 czerwca 2011 roku z 4 maja 2011 roku termin zakończenia budowy. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z wiceprezesem PBG Przemysławem Szkudlarczykiem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kryzys kryzysem, ale milionerów przybyło

Milionerzy z Azji mają więcej pieniędzy niż najbogatsi Europejczycy, głównie za sprawą dobrych ubiegłorocznych wyników giełd w Hong Kongu, Indiach i Chinach. Mimo recesji na całym świecie w ubiegłym roku przybyło milionerów, a ich majątek wzrósł o 1/5 - wynika z najnowszego raportu firm Merrill Lynch i Capgemini.

Optymistyczne wizje PKB Rostowskiego

Osiągnięcie w tym roku wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. wydaje się być realne, zaś w 2011 roku, jeśli nie dojdzie do gwałtownych zaburzeń na rynkach finansowych, może być on jeszcze wyższy - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski.

Jak sfinansować wakacje?

Kredyt na wakacje – zbędny luksus. Z raportu Open Finance wynika, że kredyt na wakacje może być naprawdę dużym wydatkiem. Pożyczając 5 tysięcy złotych, całkowity koszt kredytu może przekroczyć tysiąc złotych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana", z Marcinem Krasoniem z Open Finance, rozmawiał Robert Stankiewicz.