Najnowsze

Najnowsze

Promocja firmy za granicą

Wsparcie finansowe na organizację zagranicznych wystaw, targów czy misji gospodarczych oferuje Ministerstwo Gospodarki. Na ten cel resort przez 5 lat będzie mógł wydać ok. 400 mln zł, mówi Igor Mirtoczuk, naczelnik Wydziału Promocji Gospodarki.  

Pracownik za darmo

Staż dla osoby bezrobotnej w twojej firmie. Wystarczy, że złożysz wniosek i przez pół roku nie zapłacisz ZUS-u ani wynagrodzenia, mówi  Maciej Bątkiewicz, kierownik Działu Rynku Pracy w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy.

Jak wyjść ze spółki

Rozstania wspólników będących w konflikcie nie obędzie się bez ingerencji sądu. Jaką drogę trzeba przejść, by opuścić taką spółkę mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokat w kancelarii Balans.

Synthos i Ciech przed wynikami za II kw.

Wyniki Ciechu za II kwartał nie będą najlepsze, a wynik netto będzie na zerowym poziomie, twierdzi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobank w Wiedniu. Potencjał wzrostu w krótkim okresie czasu maja jeszcze akcje Synthosu.

Portfel Budimeksu

2 razy więcej kontraktów niż w zeszłym roku podpisał Budimex SA. Portfel zamówień pod koniec czerwca wynosił 7,6 mld zł. Rada nadzorcza nie zatwierdziła jeszcze strategii spółki, ale prezes Budimeksu, Dariusz Blocher mówi o dywersyfikacji działalności grupy i poszerzeniu jej o sektor energetyczny i kolejowy.

Rośnie liczba pasażerów

Wzrasta liczba pasażerów korzystających z polskich lotnisk. Z podanych w czwartek informacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że od początku roku do końca czerwca obsłużyły one ponad 9.101 tys. pasażerów. To o około 466 tys. osób (ponad 5,4 proc.) więcej niż w tym samym okresie 2009 roku.*

Konsumenci w lepszych nastrojach

Poprawiają się nastroje w europejskiej gospodarce. W Polsce też. Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce w lipcu 2010 roku wzrósł do 100,6 pkt, w porównaniu z 98,7 pkt w czerwcu 2010 roku i 85,5 pkt. w lipcu 2009 roku - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (ECFIN) Komisji Europejskiej.

Zmiany na NewConnect

Nowy indeks na NewConnect powstanie prawdopodobnie w I poł. 2011 roku. Na jutrzejszym NWZA zostanie zmieniony statut GPW i dostosowany do nowych celów, o których mówi prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski.

Lufthansa leci po zyski

Lufthansa radzi sobie coraz lepiej. Niemiecki przewoźnik zaskoczył analityków na plus zarówno, jeśli chodzi o przychody, jak i zysk operacyjny w drugim kwartale. Zysk operacyjny wzrósł rok do roku o 3-krotnie, a przychody poszły w górę o jedną trzecią.

MFW wspiera Ukrainę

Po 9-miesięcznej przerwie rząd w Kijowie wrócił do współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Fundusz zaakceptował przyznanie Ukrainie kredytu typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy - poinformowano tej nocy w Waszyngtonie.

Stan wyjątkowy w Grecji?

Jeśli do popołudnia kierowcy ciężarówek nie zakończą strajku, rząd grecki jest zdecydowany na wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju. Ciężarówki blokują drogi, a to powoduje kolejną falę odwołanych rezerwacji w greckich hotelach - pisze "Rzeczpospolita".

Chroń swoje dane

Ofiarą hakerów padło 2/3 z 270 przedsiębiorstw zbadanych przez Mediarecovery. Co trzeci wyciek danych z firmy był spowodowany działalnością nielojalnych pracowników, mówi prezes Mediarecovery, Sebastian Małycha.

Najnowsze prognozy gospodarcze

Blisko 4% wzrost PKB w II kwartale, a w całym roku 2010 3,2%. To najnowsze prognozy gosp. IBnGR, które komentuje wiceprezes instytutu, Bohdan Wyżnikiewicz.

Podnieść podatki, które bolą mniej

Lepiej podnieść składkę rentową niż VAT, mówi prof. Witold Orłowski, PwC, przedstawiciel Rady Gospodarczej przy Premierze RP. Jego zdaniem to najsensowniejszy ruch, jaki może zrobić rząd.

Nie będzie nowych torów

Na nowe tory brakuje 4 miliardów złotych - wylicza "Rzeczpospolita". Nie będzie jednak ich budowy, modernizacji ani remontów. Z tych środków państwo spłaci stare długi PKP.

Pomoc nie dla najbiedniejszych

Polski system pomocy społecznej jest dziurawy jak durszlak. Pieniądze przeznaczone dla najbiedniejszych, w dużej mierze trafiają do tych którzy mogliby się bez nich obyć. Jak zmienić ten system, ile pieniędzy można byłoby oszczędzić? Z profesor Ireną Wóycicką z Instytutu Badań nad Gospodarką, oraz Zbigniewem Żurkiem, wiceprezesem BCC w programie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Rynki Dla Opornych

Warszawska giełda niecałe pół procent w dół. Nie inaczej zachowywał się Portfel RDO. W programie zajmiemy się propozycją kupna spółki Petrolinvest.

Środowa sesja na GPW

Czerwono na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 stracił na dzisiejszej sesji 0,48 procent a indeks szerokiego rynku 0,46 procent na minusie.

Polska liderem regionu pod względem inwestycji zagranicznych

Co to oznacza dla naszego rynku pracy? Duże inwestycje to duże zapotrzebowanie na siłę roboczą. W wielu przypadkach stanowią ogromny impuls dla poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy. Ale to także szansa dla specjalistów, bo to właśnie takich pracowników coraz częściej poszukują zagraniczni inwestorzy... Patrycjusz Wyżga.

Polacy - do pomiaru

Odzieżowe rozmiary z lat 80 nie pasują do dzisiejszych figur Polaków. Taką tezę postawili naukowcy z łódzkiego Instytutu Włókiennictwa i postanowili zmierzyć naród ponownie. Do pomiaru skonstruowali specjalną kabinę, która w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund mierzy i podaje precyzyjny wynik. Jaki będzie rozmiar S, M czy L w wydaniu zupełnie nowym? Łukasz Kijek.

Kto odpowiada za umowę gazową?

Minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, aby sprawą finalizacji zajął się resort spraw zagranicznych. Takie przerzucanie odpowiedzialności może dziwić szczególnie, że do tej pory to właśnie wicepremier Pawlak przez wiele miesięcy pilotował kontrakt z Rosjanami i przy okazji chwalił się sukcesami z postępów rozmów. Dziś pod sukcesem podpisać się nie chce. Dlaczego? Marek Klapa

Nowy prezes Simple

Główny akcjonariusz spółki Simple został jej nowym prezesem. O planach na przyszłość, wynikach spółki, strategii i konkurencji z Bogusławem Miturą rozmawia Rafał Hirsch. 

W poszukiwaniu przejęć

Telekomunikacja Polska szuka okazji do przejęć na rynku telewizji kablowej. Spółka wstępnie jest zainteresowana siecią Aster. Dodatkowo o wynikach z prezesem TP SA Maciejem Wituckim rozmawia Rafał Hirsch.

Inwestycje w ryzyko

BP to dla jednych spółka zagrożona bankructwem, dla innych świetna okazja do inwestowania. O tym jak czy i kiedy inwestować w spółki zagrożone ryzykiem i jak na nich zarobić, z  Krzysztofem Barembruchem, prezesem A-Z Finanse i Markiem Mikuciem, wiceprezesem TFI Allianz Polska S.A. rozmawia Jan Niedziałek.

Walka o Muzę

Akcjonariusze spółki walczą o Muzę. Kompap mający 27% akcji ogłosił wezwanie. Jednocześnie rośnie grupa udziałowców przeciwnych przejęciu Muzy przez Kompap. Z prezesem Kompapu Waldemarem Lipką, rozmawia Rafał Hirsch. 

W podróż karawanem

Luksus na kółkach. Za kilkaset tysięcy euro można kupić luksusowy autobus caravaningowy, który jest tak naprawdę mobilną willą. Z Sebastianem Klauzem, redaktorem naczelnym magazynu "Polski Caravaning" rozmawiał Jan Niedziałek.

Prezes Millennium o II półroczu

Szczyt okresu nieregularnie spłacanych kredytów już za nami, twierdzi prezes Banku Millennium Bogusław Kott. Rezerwy na nie nadal będą tworzone, a kredyty konsumenckie udzielane ostrożniej.

Inwestowanie w ekologię

Inwestujemy w przydomowe ekologiczne rozwiązania - kolektory, oczyszczalnie, pompy ciepła. Z Dariuszem Ochrymiukiem, koordynatorem projektu Centrum Zielonych Technologii rozmawiał Jan Niedziałek.

Uwaga na zmiany w rozkładzie lotów

Z powodu zaplanowanego na wrzesień remontu skrzyżowania pasów startowych warszawskiego lotniska Chopina, przewoźnicy zmieniają rozkłady lotów. W tym czasie udostępniony będzie fragment dłuższego pasa startowego, na którym będą mogły startować i lądować mniejsze samoloty pasażerskie.

HR w małej firmie

Zebrania pracowników, wyznaczanie celów. Zasady działania HR rodem z dużego koncernu warto stosować także w małej  firmie, przekonuje Dorota Wójcik-Czarzasty, dyrektor zasobów ludzkich Leroy Merlin.