Najnowsze

Najnowsze

Śmieciowa rewolucja

Zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Gminy będą miały prawo do przejęcia własności nad odpadami - to założenia do nowelizacji ustawy, którą przyjął rząd. Wtedy to one będą mogły odbierać śmieci od właścicieli nieruchomości. Obecnie to prywatni właściciele posesji sami podpisują umowy z firmami na odbiór odpadów. Jak będzie teraz wyglądała polityka gospodarowania odpadami? Gościem Roberta Stankiewicza był minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Św. Mikołaju, zapomnij o lalkach i samochodzikach...

Nadchodzi pora pisania listów do Mikołaja. To, czego pragną dzieci pod choinkę, tyleż interesuje samego Świętego, co i handlowców. Oczekiwania brytyjskich dzieci zbadano jak najbardziej profesjonalnym sondażem "Duracell Toy Report". Wyniki pokazują jasno: samochodziki i lalki idą w odstawkę, dzieci chcą elektronicznych gadżetów.

Siła marki

Herbata Lipton, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Delicje. To według badania Young & Rubican Brands najsilniejsze marki w Polsce. Co sprawia, że dana firma znajduje się wśród najbardziej rozpoznawalnych na rynku? O tym w programie "Pieniądze od rana", którego gośćmi byli prezes zarządu Young & Rubicam Brands, Beata Mońka oraz wiceprezes Young & Rubicam, Marek Staniszewski

We wtorek staną niemieckie pociągi

We wtorek nie można liczyć na niemiecką kolej: związkowcy zapowiadają strajk. Kłopoty będą zarówno w komunikacji podmiejskiej, jak i połączeniach dalekobieżnych. Strajk obejmie zarówno Deutsche Bahn, jak i sześciu mniejszych przewoźników prywatnych.

Euro na zieloną energię

Kolejne wsparcie dla firm. Tym razem dla przedsiębiorców, którzy wytwarzają urządzenia produkujące zieloną energię. Gra idzie nawet o dziesiątki milionów złotych dofinansowania. W przyszłym miesiącu rusza nabór wniosków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Giełda połknięta za 8 mld dolarów

Operator singapurskiej giełdy przejmuje parkiet w Sydney. Spółka Singapore Exchange potwierdziła wartą 8,3 miliardów dolarów amerykańskich transakcję przejęcia australijskiej Australian Stock Exchange w Sydney.

Pospolite ruszenie na GPW

Nawet 300 tysięcy chętnych może zapisać się na akcje Giełdy Papierów Wartościowych - takie prognozy domów maklerskich cytuje "Puls Biznesu".

Zwalniają zwolnienia grupowe

W zwolnieniach grupowych w trzech kwartałach tego roku pracę straciło 25 tys. osób - to ponad połowę mniej niż w zeszłym roku. Najlepiej jest w województwach śląskim i wielkopolskim. To jeden z symptomów ożywienia gospodarczego w Polsce, ocenia "Rzeczpospolita".

Noblista krytykuje za cięcia budżetowe

Brytyjski ekonomista Christopher Pissarides, laureat tegorocznej Nagrody Nobla, krytykuje drastyczne cięcia budżetowe Wielkiej Brytanii. Ocenia, że mogą źle wpłynąć na gospodarkę kraju.

Świat w obliczu walutowej wojny

Świat stanął w obliczu walutowej wojny - twierdzi wielu ekonomistów. USA drukując dolary, żeby wspomagać gospodarkę osłabiają wartość swej waluty, a równocześnie wspomagają eksport. Chiny nie chcą umocnić juana, bo to oznaczałoby śmierć ich eksporterów. Jak zaradzić nowemu kryzysowi zastanawiali się ministrowie finansów 20 największych gospodarek (G20) w południowokoreańskim mieście Gyeongjiu.

Progi ostrożnościowe niezagrożone

Polsce nie grozi przekroczenie progu 55% długu w relacji do PKB - przekonywał w programie "90 minut" dr Krzysztof Piech z SGH. Zdaniem gościa Marka Tejchmana polski resort finansów zawsze może uciec się do zabiegów określanych mianem kreatywnej księgowości.

Dzień z energią odnawialną

Będą pieniądze na produkcję urządzeń do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Ministerstwo Gospodarki ma na to z unijnej kasy 104 i pół miliona złotych dla przedsiębiorców, którzy wytwarzają urządzenia produkujące zieloną energię. W przyszłym miesiącu rusza nabór wniosków w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. O zielonej energii w gminach z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energii Odnawialnej rozmawiał Rafał Wojda.

Podbój kosmosu po polsku

Polscy naukowcy pokazują co mają do zaproponowania w sprawie podboju Marsa. Roboty, penetratory kosmicznych gruntów, polski łazik Magma czy metanowe paliwo rakietowe. To tylko niektóre rozwiązania, które dzięki polskiej myśli technicznej mogą przybliżyć nas do odwiedzin czerwonej planety. O wszystkim można się było dowiedzieć podczas Europejskiej Konwencji Mars Society, która odbywa się w Warszawie. Wybrał się tam Marek Klapa.

OFE reaktywacja?

Przyszłe emerytury wyższe nawet o 20%. Już na początku kwietnia mogą zacząć obowiązywać przepisy zmieniające funkcjonowanie OFE, które to umożliwią. Czy jednak faktycznie poprawi to działanie systemu czy system ten skomplikuje a pieniądze odkładane na przyszłe świadczenia będą w niebezpieczeństwie? O tym Łukasz Kijek

Francuski Senat za reformą

Francuski Senat poparł reformę emerytalną. Parlamentarzyści z tej izby nie ugięli się pod presją protestujących związkowców i głosowali za podniesieniem wieku emerytalny z 60 do 62 lat. Teraz projektem ustawy zajmie się Komisja złożona z przedstawicieli obu izb Francuskiego Parlamentu. Potem dokument trafi na biurko Prezydenta. Może go jeszcze zaskarżyć do Rady Konstytucyjnej grupa parlamentarzystów. O sytuacji we Francji Cezary Królak rozmawiał z Barbarą Despiney-Żochowską, doktorem ekonomii w Centrum Ekonomicznym Sorbony-Uniwersytetu Paryskiego  

SSI rosnie wraz z branżą budowlaną

Rośnie portfel zamówień Security System Integration i zbliża się do najwyższego poziomu w historii firmy. SSI korzysta na ożywieniu w branży budowlanej. O zmianach w firmie i planach dalszego rozwoju mówi w "Rynkach Dnia" prokurent i przyszły prezes SSI Waldemar Garwol.

Monnari uratowana, Irena upadła

Monnari Trade, spółka produkująca damskie ubrania, jednak nie zostanie zlikwidowana. Giełdowa spółka otrzymała zgodę sądu na układ z wierzycielami.

Rosja przedłuża zakaz eksportu zbóż

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża został przedłużony do 1 lipca 2011 roku - poinformował w piątek premier Rosji Władimir Putin na naradzie poświęconej sprawom rolnictwa i hodowli.

Mniejsze rachunki za prąd dzięki inteligentnej sieci

Smart grid sprawi, że sieci energetyczne będą bardziej przyjazne klientom. Nowe technologie pozwolą na efektywniejsze zarządzanie siecią. Energa Operator rozpoczyna właśnie projekt „Inteligentny Półwysep” na Półwyspie Helskim. O tym projekcie i o oszczędnościach z wprowadzenia nowych technologii w dystrybucji energii mówi gość Rafała Hirscha, wiceprezes Energa Operator.

Koniec spadkowego tygodnia

Ten tydzień przyniósł spadki na warszawskiej giełdzie. Najgorzej w ostatnich dniach wypadły małe i średnie spółki. Byki poradziły sobie nieco lepiej. Ostatecznie w ciągu całego tygodnia WIG20 traci 0,48% a nowy tydzień rozpocznie od poziomu 2641 punktów. O szczegółach piątkowych notowań Jan Niedziałek.

Koniunktura słabnie z końcem roku

Tylko firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz informacji i komunikacji planują wzrost zatrudnienia - wynika z opublikowanych w piątek przez GUS badań koniunktury w przemyśle, handlu i usługach w październiku. Pogorszyły się prognozy dla przemysłu.

Prezes LOT za tydzień

Rada Nadzorcza PLL LOT nie wybrała w piątek prezesa spółki. Decyzja w tej sprawie może zapaść podczas kolejnego posiedzenia RN, zaplanowanego za tydzień.

Zdolność kredytowa samorządu

Większość inwestycji w państwie jest prowadzona przez samorządy, które w związku z tym muszą się zadłużać. Jak wyglądają kredyty na takie inwestycje od strony sektora bankowego - mówi Dariusz Kacprzyk, dyrektor departamentu współpracy z korporacjami BRE Banku w programie "Rynki Dnia"

Na giełdę popłynie szersza rzeka pieniędzy

Od przyszłego roku na warszawska giełdę popłynie nowa rzeka pieniędzy. Taki ma być skutek wprowadzenia w przyszłym roku zmian w OFE - mówi minister Michał Boni. Mniej pieniędzy z OFE będzie inwestowane w obligacje, a więcej w akcje.

Milion w Portfelu

Jak zbudować odpowiedni dla nas portfel inwestycyjny doradza Joanna Stec-Gamracy, dyrektor zarządzająca BlackRock w Polsce. Tym razem przyglądamy się rynkowi złota, srebra i miedzi.

Grozi nam wojna walutowa?

Europejski Bank Centralny powinien mniej martwić się o ryzyko inflacji i zamiast tego skupić się na rosnącym zagrożeniu deflacją, która może być skutkiem wojny walutowej - nawołuje znany ekonomista Nouriel Roubini.

Dzień z energią odnawialną

Średnioroczny wzrost zysków netto na poziomie 20% w najbliższych latach, przewiduje Zbigniew Prokopowicz, prezes Polish Energy Partners. PEP w II półroczu chce zainwestować 202 mln zł. Projekty firm Amon i Talia pozostaną w portfelu spółki.

Mlekomat w Warszawie

Świeże mleko z automatu. Pierwszy w Warszawie mlekomat zacznie działać już w poniedziałek 25.10.2010 roku w Hali Mirowskiej. Zysk na 1 litrze to 1,5 zł. Rolnik Andrzej Michalak szacuje, że inwestycja zwróci mu się po około pół roku.

Dług policzą po staremu

Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła polski postulat o zmianę metodologii liczenia długu publicznego. Nadal nie będzie uwzględniała ona reformy emerytalnej, czyli transfery publiczne do funduszy będą wliczane do długu publicznego.

Dzień z energią odnawialną

Pomoc z funduszy unijnych na energię odnawialną. O tym kiedy i w których regionach kraju jest jeszcze czas na dofinansowanie na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, rozmawiamy z Szymonem Żółcińskim z Accreo Taxand.