Najnowsze

Najnowsze

"Kolejnego wulkanu branża turystyczna nie przeżyje"

Branża turystyczna liże rany po wybuchu islandzkiego wulkanu, który skutecznie zablokował przestrzeń powietrzną na kilka dni i przyniósł wielkie straty nie tylko przewoźnikom, ale też biurom podróży. Branża szykuje tarczę: - Potrzebna jest zmiana ustawy o dostępie do usług turystycznych - powiedział "Pulsowi Biznesu" Paweł Lewandowski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Gwiazda w reklamie? To się opłaca

Polskim firmom opłaca się angażować do kampanii reklamowych zagranicznych, rozpoznawalnych artystów - pisze "Puls Biznesu". Gazeta donosi, że rodzimym reklamodawcom nie przeszkadzają koszty sięgające nawet kilku milionów dolarów

TP SA zarabia ale się kurczy

Wyniki TP SA lepsze od oczekiwań rynku. Zysk netto Telekomunikacji Polskiej po pierwszym kwartale 2010 roku wyniósł 285 milionów złotych, wobec oczekiwanych przez analityków 276 milionów. W pierwszym kwartale roku ubiegłego zysk netto wyniósł 328 milionów złotych. Na czym zarabiała TP SA w pierwszym kwartale 2010 i na czym będzie zarabiać w kolejnych kwartałach i oczywiście ile - o to pytaliśmy analityka DM BZ WBK Pawła Puchalskiego, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Będzie więcej pracy?

Będzie lepiej - twierdzą przedsiębiorcy i deklarują zwiększanie zatrudnienia - wynika z najnowszych badań. W programie "Bilans" o rynku pracy mówiła Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstand.

Zagrożone miejsca pracy

Nawet o 30 procent może zmniejszyć się liczba produkowanych aut w tyskiej fabryce Fiata. Koncern ogłosił plany dla całej grupy na lata 2010-2014. Zgodnie z nimi produkcja nowego modelu Pandy ma zostać przeniesiona do Włoch. W programie "Bilans" rozmowa z Adamem Żołnowskim - wicedyrektorem w PricewaterhouseCoopers.

Gotówka pod lupą

Pranie brudnych pieniędzy jeszcze trudniejsze. Wchodzące w życie przepisy sprawią, że przedsiębiorca, który sprzedając towar inkasuje za niego 15 tysięcy euro w gotówce będzie musiał taką transakcję zarejestrować i zgłosić ją do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe przepisy, nowe obowiązki i dodatkowe dokumenty.

Gra o miliardy

Budżet może nie dostać żadnych pieniędzy z NBP w ramach wypłaty zysku, na które liczy Ministerstwo Finansów. Zarząd banku policzył wcześniej, że może to być ok. 4 miliardów złotych. Według wyliczeń Rady Polityki Pieniężnej 8 miliardów. Teraz jednak w sytuacji przedłużającej się dyskusji na linii rada - zarząd może się okazać, że sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone na czas.

USA: sezon wyników w pełni

Na temat amerykańskiej gospodarki i zaskakująco dobrych wyników tamtejszych spółek Marek Tejchman w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z prezesem Noble Funds TFI - Mariuszem Staniszewskim.

Analitycy o budowlance

-Ze wszystkich spółek budowlanych najlepszą w I kw. był Budimex - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Espirito Santo. Zdaniem Macieja Hebdy spółka Budimex jeszcze przez rok lub dwa będzie pokazywała coraz lepsze wyniki. 

Grecka tragedia

Grecja znów uderza w rynki. Z danych Eurostatu wynika, że deficyt budżetowy jest znacznie większy niż się spodziewano. W programie  "Rynki Dnia" rozmowa z Bartoszem Pawłowskim, strategiem rynków wschodzących BNP Paribas.

EBC krytykuje "skok na rezerwę NBP"

Europejski Bank Centralny krytykuje marcową uchwałę Rady Polityki Pieniężnej nakazującą przekazanie większego zysku do budżetu - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Bank podkreśla, że przyjmowane rozwiązanie "może rodzić obawę o poprawność i przejrzystość procesu".

Fiskus czeka na ciebie w tę sobotę

Czas na rozliczenie się z fiskusem mija z końcem kwietnia. Wszystkie osoby, które dotychczas tego nie zrobiły, a w tygodniu nie mają czasu, deklaracje podatkowe będą mogły złożyć w najbliższą sobotę. Skarbówki w całej Polsce będą otwarte od 9 do 13.

Spadki na GPW

Spadkowa sesja na GPW. Pierwszy raz w tym miesiącu indeks dwudziestu największych spółek zamyka się na poziomie poniżej 2500 punktów. O szczegółach Jan Niedziałek.

Menedżer, emeryt i student pojadą taniej Intercity

- Od poniedziałku będzie w PKP Intercity obowiązywał nowy cennik biletów PKP Intercity - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Paweł Ney. I chociaż same bilety podrożeją, to tańsze będą miejscówki. Za mniej pojadą m.in. studenci emeryci i osoby korzystające z przedziałów biznesowych oraz miejscówki.

Podatek od inwestowania

Jak poprawnie rozliczyć podatek od inwestycji? Na pytania naszych widzów odpowiada Michał Zając, ,doradca podatkowy ITA Doradztwo Podatkowe.

Rośniemy szybciej. Nasz dług też

- Polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w swoich ostatecznych wyliczeniach. Te pierwsze mówiły w wzroście o PKB 1,7 proc. Dobry nastrój psuje tylko fakt, że niestety "zaraziliśmy się" inną kryzysową chorobą - dużym długiem. Eurostat podał, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2009 r. wyniósł 7,1 proc. PKB, a dług publiczny - 51,0 proc.

Dla kogo pozew zbiorowy?

W połowie roku wejdzie ustawa o pozwach zbiorowych. Czy mali przedsiębiorcy powinni się bać roszczeń klientów? Czy grupa małych firm będzie mogła złożyć pozew przeciwko swojemu dostawcy? W programu "Biznes Lunch" na wszystkie pytania Pawła Blajera odpowiadał Paweł Pietkiewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Kredyt na technologię

Do 4 mln złotych wsparcia z BGK w ramach kredytu technologicznego mogą otrzymać przedsiębiorcy. Jak powiedziała zastępca Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji BGK Bogusława Skomska, premia technologiczna z BGK przeznaczona może zostać np. na spłatę części kredytu bankowego. Na co jeszcze można przeznaczyć środki współfinansowane z Unii Europejskiej o tym w programie "Biznes Lunch".

Handel po przejściach

Z powodu wulkanicznego pyłu mniej towarów docierało w ostatnich dniach do Polski. Odczuły to np. delikatesy Bomi, które oferują swoim klientom egzotyczne produkty. Ale jak mówi prezes Bomi Andrzej Wojciechowicz od wczoraj samoloty znów dostarczają owoce morza, które dziś powinny pojawić się w sklepach. O koniunkturze w branży spożywczej a także planach spółki na najbliższe lata Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem BOMI Andrzejem Wojciechowiczem w programie "Dzień na rynkach"

Jak Francuz bez gazety

Informacje z prasy? Relaks przy gazecie? Francuzi mogą zapomnieć. Nad Sekwaną drugi dzień trwa strajk pracowników dystrybucji prasy. W kioskach brakuje najpopularniejszych ogólnokrajowych dzienników.

Jakie zmiany w Pekaes?

Pierwszego kwietnia funkcję prezesa w spółce logistycznej Pekaes objął Jacek Machocki. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" nowy prezes, podstawą strategii firmy będzie transport, spedycja i logistyka. Dodał że Pekaes będzie się starał w tym roku osiągnąć zysk operacyjny.

Nowa super studolarówka

Amerykanie rzucają kłody pod nogi... fałszerzom pieniędzy. Właśnie zaprezentowano nowy, pełen zabezpieczeń studolarowy banknot.

Rejestr dużych transakcji

Ministerstwo Finansów zajrzy głębiej do naszych kieszeni. O tym co w życiu klientów banków i biur maklerskich zmienią wchodzące w życie przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w programie "Pieniądze od rana". O to jak w praktyce wygląda wdrożenie procedur wymaganych przez ustawę Robert Stankiewicz pytał Andrzeja Otto z departamentu prawnego DM BZ WBK oraz dr Macieja Medera - dyrektora zarządzającego.

3 mld brudnych złotówek

Aż 3 miliardy złotych pochodzących z przestępstw próbowano zalegalizować w 2009 roku - donosi w środę "Rzeczpospolita" i dodaje, że to wzrost o prawie 300 proc. w porównaniu do roku 2008.

Zapisy na akcje PZU

Już drugiego dnia zapisów na akcje PZU w domach maklerskich widać było wyraźnie większy ruch. Przypomnijmy - do 28 kwietnia trwają zapisy na akcje PZU dla inwestorów indywidualnych. O wielkich łowach biur maklerskich czyli o tym czym skusić inwestorów by założyli rachunek maklerski i kupili akcje PZU z analitykiem Expandera Markiem Arentem rozmawiał Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana".

Nieznajomość prawa nie chroni

Coraz bliżej finał naszej akcji "Twój Brat PIT" i coraz więcej pytań od widzów. Przypomnijmy - na złożenie PIT-a zostało jeszcze tylko 8 dni. Odpowiedzi na pytania widzów dotyczące między innymi podatku od odszkodowania a także rozliczenia darowizny udzielał Przemysław Powierza, partner RSM-International.

Kampania wyborcza na prezydent tuż tuż...

Wybory prezydenckie 20 czerwca taką decyzje podjął marszałek sejmu Bronisław Komorowski, ewentualna II tura 4 lipca. Do 26 kwietnia konieczne jest zgłoszenie komitetów wyborczych i zebranie 1000 podpisów pod nazwiskiem kandydata, potem do 6 maja muszą kandydata ostatecznie zarejestrować oraz dostarczyć kolejne 100 tysięcy podpisów. O tym czy wątki gospodarcze będą ważne w kampanii prezydenckiej w magazynie "90 Minut" z dr Rafałem Chwedorukiem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Marcin Kowalski.

Będą kredyty, ale na cięższych warunkach

Deweloperzy narzekają na banki, że te są ostrożne w ich kredytowaniu. - Banki będą odkręcać kurek z kredytami, ale zwiększą się wymagania wkładu własnego i przedsprzedaży - zapowiada tymczasem prezes banku BRE Hipoteczny. Piotr Cyburt twierdzi też w "Bilansie", że deweloperzy powinni szukać finansowana w obligacjach i funduszach private equity.

Deweloperzy oceniają banki

Firmy, które zajmują się budowaniem mieszkań, przedstawiły ranking instytucji finansowych, które kredytują ich inwestycje. Tymczasem z danych NBP wynika, że w marcu banki były wyjątkowo hojne w udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Gdzie o kredyt jest najłatwiej i przy okazji stosunkowo niedrogo? Marek Klapa.