Najnowsze

Najnowsze

Twój brat PIT

W jaki sposób negocjować z urzędem skarbowym opóźnienie albo rozłożenie spłaty zobowiązania podatkowego w sytuacji, gdy nie mamy środków na jego spłatę?

Twój brat PIT

Wydatki na posiłki biznesowe można zaliczyć do kosztów podatkowych, czy nie? Sprawą zajmuje się Naczelny Sąd Administracyjny.

Brat VAT

W kasie fiskalnej konieczna jest możliwość wpisywania NIP nabywcy. Chodzi o to, żeby paragon mógł być równoważny z uproszczoną fakturą. Ale oznacza to, że wielu przedsiębiorców musi wymienić kasy na nowe.

Jamał II

Jakie znaczenie dla systemu gazowego w Polsce miałaby kolejna nitka ze wschodu? Rozmowa z Mariuszem Calińskim, prezesem Duonu.

Milion w portfelu

W portfelu pana Rafała Lisa widać wzrosty. W XI odsłonie przybyło w nim 2,04%.Wszystkie instrumenty przyniosły tym razem zyski. Najwięcej zarobiło na BZ WBK. Od początku inwestycji jest on „na plusie” 7,29%. Jakie propozycje zmian przedstawił zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Praca w UE

Komisja Europejska przygotowała zmianę w dyrektywie wdrożeniowej, która obowiązywała od 20 lat. Dotyczy ona praw pracowników w Unii Europejskiej. Czy zmiana osłabi pozycję polskiego pracownika na europejskim rynku pracy? Pytamy o to Marka Benio, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Będzie on jednym z panelistów konferencji „Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego”, odbywającej się 11-12 kwietnia w Krakowie. Patronem medialnym jest telewizja TVN CNBC.

Obligacje bez podatku?

W minionym tygodniu Komisja ds. Obligacji Bankowych przy KNF zaproponowała aby zwolnić z „podatku Belki” obligacje kupowane przez inwestorów indywidualnych. Ma to być impuls do wzrostu rynku obligacji, mówi Kamil Gemra, ze Stockwatch.pl.

Polityka pieniądze

Jakie znaczenie ma Memorandum Europolgazu z Gazpromem i jakie jest jego znaczenie dla rynku gazu?Podpisanie go bez wiedzy premiera może osłabiać pozycję Polski w negocjacjach z Rosjanami sądzi Filip Elżanowski, ekspert w sprawach energetycznych kancelarii Elżanowski Cherka i Wspólnicy. Uważa on, że źle funkcjonuje nadzór nad Europolgazem.

Surowce pod presją

Ceny ropy spadają od początku roku. Słabe dane z USA nie pomagają w zmianie tej tendencji. Może to jednak sprzyjać przecenianemu od początku roku złotu. W tym czasie traciło ono już 6,5%. Jakie są prognozy dla rynku surowców, pytaliśmy Pawła Kordalę, analityka X-Trade Brokers.

Konflikt koreański

Korea Północna zapowiada wycofanie wszystkich pracowników ze strefy ekonomicznej Kaesong - podała tamtejsza agencja informacyjna. Zawieszone w całości ma być też jej funkcjonowanie. To wydarzenie to kolejna eskalacja gróźb Korei Północnej. Anna Sawińska menedżer w Daewoo Shipbuilding, która była gościem TVN CNBC ze studia Seulu, mówi jednak, że te wydarzenia nie odbijają się na firmach w Korei Południowej.

"Falstart Gazpromu" w Polsce według rosyjskich mediów

"Falstart Gazpromu" - tak "Wiedomosti" w poniedziałek tytułują materiał poświęcony proponowanej przez rosyjski koncern budowie na terytorium Polski magistrali "Jamał-Europa-2". Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" wybija w tytule, że "Gazprom postawił Polskę w niezręcznej sytuacji".

Kryzys w Korei

Korea Północna przygotowuje się do wystrzelenia rakiety. Próba ma nastąpić w środę dziesiątego kwietnia. Władze w Phenianie apelują do ambasadorów o wyjazd z kraju, a Chiny coraz głośniej nie zgadzają się na koreańskie poczynania. O eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim rozmawialiśmy z Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych.

Zima wiosną

W budownictwie sroga zima. Z inwestycji energetycznej za ponad 11,5 miliarda złotych wycofało się PGE. Kontrakt miało realizować konsorcjum Polimexu –Mostostal, Rafako i Mostostalu Warszawa. Energetyka miała być nową siła napędową polskiego budownictwa. Jak to się przełoży na branżę? Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenia, że w tym roku sektor budowlany skurczy się o kilkanascie procent.

Polityka i pieniądze

Tworzenie dodatkowych instytucji, które wypłacałyby emerytury z OFE jest niepotrzebne, ocenia prezes Allianz PTE. Według Agnieszki Nogajczyk-Simeonow może to robić ZUS. Nogajczyk-Simeonow uważa, że to rząd powinien zaprosić przedstawicieli PTE do dyskusji o przyszłości drugiego filaru systemu emerytalnego. Jak na razie - rozmowy toczą się przez media, dodaje prezes Allianz PTE, należącego do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Kondycja deweloperów

Brak programów z rządowym wsparciem - Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych jest na rękę giełdowej spółce Ronson. Członek zarządu dewelopera Tomasz Łapiński podkreśla, że nawet bez rządowych dopłat, Ronson sprzedawał i nadal sprzedaje mieszkania. W pierwszych trzech miesiącach spółka znalazła chętnych na 132 lokale, to o 36% więcej niż przed rokiem.

Będą kary za koninę

Kilka spośród prawie 160 zakładów fałszowało mięso w Polsce. Takie są wyniki kontroli, jaką przeprowadzono na zlecenie Komisji Europejskiej po wybuchu tzw. afery z koniną.

Popularny fast food wyrzuca kostkę z kurczaka

Amerykanie chcą jak najszybciej zjadać jedzenie, które zamawiają w restauracjach typu fast-food. Dlatego jedna z największych sieci fast foodów - KFC - zdecydowała, że w USA będzie usuwać kości z serwowanych kurczaków.

Włochy będą spłacać długi. Przedsiębiorcy czekają

Rząd Mario Montiego zdecydował o odblokowaniu w ciągu najbliższego roku 40 miliardów euro, jakie państwo włoskie winne jest prywatnym firmom. Długi te są jedną z podstawowych przyczyn trudności, jakie przeżywają przedsiębiorcy.

Rozbudowa Nord Streamu? Miedwiediew: Jak będą klienci

Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów oraz przestrzeganie standardów ekologicznych - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew występując na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.

Polityka i pieniądze

Wielkie zamieszanie wokół projektu drugiej nitki Gazociągu jamalskiego. Europolgaz podpisał memorandum z Gazpromem. Premier mówi, że nic o tym nie wie, a Rosjanie przekonują, że nowy gazociąg to dla Polski czysty zysk.

Banki centralne w akcji

Do Polski płynie rzeka pieniędzy... z Azji. Złoty się umacnia, a obligacje drożeją, bo azjatyccy inwestorzy ruszyli na zakupy w Polsce. Zdaniem wiceministra finansów, Wojciecha Kowalczyka, to wczorajsza decyzja Banku Japonii o zakupie aktywów na kwotę równą jednej dziesiątej wartości japońskiej gospodarki spowodowała widoczny wzrost zainteresowania polskim długiem. Gościem Bilansu był Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

Polityka i pieniądze - Jamał II

Gazprom i Europolgaz podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu Jamał - Europa II, który miałby biec m.in. przez Polskę do Słowacji na Węgry. Zdaniem ministra skarbu, Mikołaja Budzanowskiego to nie jest wiążąca umowa, tylko porozumienie, które nie przesądza ani o budowie nowej nitki gazociągu ani o zwiększeniu dostaw gazu. Gościem Bilansu był Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych.

Dreamliner LOT-u przeszedł testowy lot. Bez usterek

Dreamliner wyprodukowany dla PLL LOT zakończył w piątek ostatni testowy lot. Samolot wystartował z Paine Field koło miejscowości Everett w stanie Waszyngton. Lot trwał niecałe dwie godziny. Boeingi 787 są uziemione od stycznia z powodu problemów z akumulatorami litowo-jonowymi.

Akcja deregulacja

Ustawa deregulacyjna okiem osób, którzy uczestniczyli w jej powstawaniu. Rozmowa z Jarosławem Bełdowskim, współtwórcą planów deregulacji z SGH.

Milion w Portfelu

Podsumujemy pierwszy kwartał Miliona w Portfelu - najlepszy okazał się pan Sebastian Buczek z Quercusa, zarobił 21 procent. Jakę strategię, jakie aktywa, na jakich rynkach wybrać, aby odnieść sukces? Jak radzili sobie inni zarządzający, przypomina Michał Duniec z Analiz Online.