Rząd zdecydował, że udziały 12 spółek należących do Skarbu Państwa zostaną wniesione do tworzonej Polskiej Grupy Zbrojeniowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
Rada Ministrów zgodziła się na wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w tych spółkach do spółki Polska Grupa Zbrojeniowa SA, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki. Chodzi o 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP) podlegających MON i Hutę Stalowa Wola.
Łącznie ok. 30 spółek w PGZ
"Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu 2013 roku koncepcją konsolidacji wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W dalszej kolejności mają do niej wejść także Centrum Techniki Morskiej, spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu i spółki skupione w Polskim Holdingu Obronnym (dawniej Grupy Bumar)" - czytamy w komunikacje CIR. Docelowo w skład PGZ, podlegającej ministrowi skarbu, ma wejść ok. 30 spółek.
"Konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych, także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym" - podało CIR.
Bumar nie wypalił
Poprzedni program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, trwający od roku 2007, zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. W ostatnich latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór WPRP i Huty Stalowa Wola. Polska Grupa Zbrojeniowa z siedziba w Radomiu została zarejestrowana na początku grudnia ubiegłego roku.
Autor: msz/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat