Najnowsze

Najnowsze

RPP w akcji

Kredyty z dofinansowaniem unijnym teraz dostępne w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Szczegóły w rozmowie z Michałem Kintterem z Idea Banku w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Jakie perspektywy dla małego i średniego biznesu niesie za sobą decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rozmowa z Piotrem Soroczyńskim z KUKE w programie "Blajer mówi: biznes".

RPP w akcji

Czy dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej może wpłynąć na oprocentowanie i warunki kredytów dla małych firm? O tym w rozmowie z wiceprezesem FM Banku Michałem Zielke w programie "Blajer mówi: biznes".

Milion w portfelu

Portfel Jerzego Kasprzaka, dyrektora Biura Portfeli Akcyjnych Ipopema AM zyskuje już ponad 10%. W trzecim rozdaniu stracił on jednak 0,36% . Najbardziej zaciążyła na wyniku inwestycja w Fundusz Ipopema Małych i Średnich Spółek. Największy zysk przyniosły mu kontrakty futures na pszenicę. O składzie portfela i propozycji zmian w rozmowie Robert Stankiewicza.

Tani kredyt hipoteczny

Po kwietniowym posiedzeniu RPP stopy procentowe pozostają na historycznie niskich poziomach. Oprocentowanie kredytów jest również na najniższych poziomach i w najkorzystniejszym wariancie sięgają 4,5% przy marży niejednokrotnie poniżej 1,2%. O ofertę kredytów hipotecznych pytamy Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera.

RPP w akcji

Główna stopa procentowa nadal wynosi 3,25%. Taką decyzję podjęła w środę Rada Polityki Pieniężnej. Zdaniem Bogusława Grabowskiego, byłego członka RPP i prezesa Skarbiec AMH, problemem jest brak przewidywalności co do długofalowej polityki Rady. Do budżetu może trafić około 5,3 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem prezesa będzie to istotny zastrzyk dla będącego w złej sytuacji budżetu.

Polityka i pieniądze

Czy jest przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych? Gdzie jest dołek cyklu koniunkturalnego i jaki charakter będzie miało odbicie?

Polakom jest "ani dobrze, ani źle". Większość nie oczekuje poprawy

48 proc. uczestników sondażu CBOS określiło sytuację materialną swoich gospodarstw domowych jako przeciętną - ani dobrą, ani złą. Dla 38 proc. ankietowanych jest ona dobra, dla 14 proc. - zła. 70 proc. respondentów nie oczekuje zmiany warunków w ciągu najbliższego roku.

Euro kryzys

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lutym o 0,7% m/m po spadku w styczniu o 0,8%. We Włoszech spadła w tym czasie o 0,8% m/m. W Hiszpanii natomiast spadła w aż o 6,5% r/r, a w styczniu o 5% r/r. W lutym stopa bezrobocia osiągnęła rekordowy poziom 12%. W Hiszpanii i Grecji stopa bezrobocia przekracza 26%. O kondycji europejskich gospodarek w rozmowie z prof. Janem Jakubem Michałkiem, Wydział Nauk Ekonomicznych UW.

RPP w akcji

Z nieoficjalnych informacji wynika że do budżetu może trafić około 5,3 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego. Mimo to zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, z tytułu dochodu z podatków pośrednich w budżecie zabraknie od 13 do 15 mld złotych. Dodaje on, że przy przesunięciu części wydatków możliwe jest uniknięcie nowelizacji budżetu. O zysku NBP i jego skutkach dla budżetu w dniu kończącym posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z programu Wartość!.

Polityka i pieniądze

100 milionów złotych tyle i to jeszcze w tym roku chce wydać na inwestycje wyceniany na niewiele powyżej 100 milionów giełdowy Mo-Bruk.

Wyzwania dla energetyki

PGE rezygnuje z Opola, Tauron sprawdza opłacalność budowy nowych bloków w Blachowni, URE ostrzega – za 3 lata może zabraknąć prądu.

RPP stóp nie tknęła. Ekonomiści: cięć już raczej nie będzie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Ekonomiści przewidują, że taki stan będzie prawdopodobnie utrzymany do końca roku.

Wiosna deweloperów

Słaby pierwszy kwartał trójmiejskiego dewelopera Inpro. Sprzedaż mieszkań spadła rok do roku o ponad 1/3.

Nie ma pracy

Trzeci miesiąc z rzędu rośnie Barometr Ofert Pracy. W marcu wskaźnik wzrósł o 11 pkt. Oznacza to opublikowanie w Internecie większej liczby ofert pracy niż w ostatnich miesiącach - w marcu br. w internecie opublikowano 126,8 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu. W których zawodach zwiększyły się szanse na zatrudnienie? Między innymi o to pytaliśmy Roberta Patera z Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Kondycja deweloperów

W maju Gant złapie oddech, twierdzi nowy prezes spółki Krzysztof Brzeziński. Wtedy właśnie ma zostać sfinalizowany ostatni etap porozumienia z wierzycielami i zamiana zapadających obligacji na jedną serię - trzyletnią. Prezes Ganta zapowiada też, że w tym roku spółka będzie miała nadwyżkę finansową.

Trójpak to za mało

Za dwa-trzy lata może zabraknąć tysiąca megawatów mocy w systemie, stwierdził w TVN CNBC prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Taki może być skutek rezygnacji PGE z rozbudowy elektrowni w Opolu. Woszczyk podkreślił, że URE wspólnie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi pracuje nad rozwiązaniami, które zrekompensują brak mocy. Z prezesem URE rozmawialiśmy także między innymi o trójpaku energetycznym i obligo gazowym.

Nagrody PRB im. Jana Wejcherta

Znamy już nazwiska finalistów II edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Kandydaci, to osoby, których działania przyczyniają się do rozwoju społecznego oraz gospodarczego kraju. Kapituła Nagrody wyłoniła finalistów spośród 118 zgłoszonych kandydatów. W kategorii „Sukces” nominowani zostali: Paweł Buszman - Przewodniczący Rady Nadzorczej American Heart of Poland, Józef Mokrzycki - Prezes Mo - BRUKu oraz Wojciech Sobieraj – Prezes Alior Banku. Nominacje w kategorii „Działalność społeczna” otrzymali: Siostra Małgorzata Chmielewska z Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia, Marek Borowski z Banku Żywności w Olsztynie i Mariusz Andrukiewicz ze Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem". W kategorii „Wizja i innowacje” nominowany został Mirosław Grudzień – Prezes VIGO System, Rafał Brzoska - Prezes Integera i Dariusz Żuk – Prezes Fundacji Polska Przedsiębiorcza. Nazwiska laureatów poznamy 25 kwietnia podczas uroczystej Gali. O nagrodach rozmawialiśmy ze Zbigniewem Niemczyckim, prezesem Polskiej Rady Biznesu.

Idzie wojna?

Japonia przygotowuje się na północnokoreańską próbę rakietową. Jak mówił sekretarz generalny japońskiego rządu, oraz sam premier, wysiłki rządu będą skierowane na ochronę japońskiego nieba i zbieranie danych wywiadowczych.

Biznes w Afryce?

Polska wyrusza na podbój Afryki. Premier Donald Tusk, wraz z przedstawicielami polskiego bizesu, rozpoczną dziś wizytę w Nigerii.

GPW+Wiener Boerse?

GPW i Giełda Wiedeńska wróciły do rozmów o fuzji - podają agencje Reutera i Bloomberg powołując się na nieoficjalne źródła. GPW i Wiener Boerse odmówiłu TVN CNBC potwierdzenia tych doniesień. Czy taka fuzja jest uzasadniona ekonomicznie? Która z giełd ma większe szanse, by być liderem w regionie?

Co dalej z OFE?

OFE nie gwarantują dziś wysokich świadczeń - mówi premier Donald Tusk. Jednocześnie deklaruje, że decyzja w sprawie sposobu wypłat emerytur z OFE i przyszłości całego systemu zapadnie do końca czerwca. Jakie są argumenty instytucji, które zarządzają OFE?

Ile zarabiają dla nas OFE

Allianz Polska OFE na czele rankingu OFE za ostatnie 3 lata - wynika z opublikowanych dziś przez Komisję Nadzoru Finansowego trzyletnich stóp zwrotu. Wszystkie fundusze zarobiły dla oszczędzających na emeryturę średnio 16,6%.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Zakładamy sklep sieci Pepe Jeans.

Twój brat PIT

Rozliczając PIT trzeba wykazać wszystkie dochody, również te z ZUS.

Na zdrowie

Przez jednych krytykowana z powodu utrudnień w prowadzeniu biznesu, przez innych chwalona za tańsze leki refundowane - ustawa refundacyjna. Obraz rynku po roku funkcjonowania przepisów w materiale Dominika Cierpioła.

Składki ZUS w spółce

Od jakiej podstawy naliczać składki ZUS dla wspólników? Tych zatrudnionych i niezatrudnionych w spóce.