Najnowsze

Najnowsze

Cień recesji

Dwie aukcje obligacji planuje na maj Ministerstwo Finansów. W sumie maksymalna podaż obligacji ma mieć wartość 13 mld zł. Polski rząd nadal emituje głównie długie obligacje, korzystając z niskich rentowności. Najbliższa aukcja 9 maja - tuż po decyzji RPP o stopach. Według Magdy Polan, ekonomistki Goldman Sachs RPP ma wszystkie powody makroekonomiczne, by stopy nadal obniżać.

Centrum wyników - BRE

BRE pozytywnie zaskoczył zyskiem netto w pierwszym kwartale. Bank zarobił zarobił 324 miliony złotych, o 2 procent mniej niż rok temu. Tymczasem analitycy spodziewali się głębszego, 16-sto procentowego spadku. Według Andrzeja Powierży z Citi Handlowego szczególnie zaskakujące było rozwiązanie rezerw na kredyty w segmencie korporacyjnym. Jego zdaniem, czynnikiem ryzyka dla BRE są możliwe obniżki stóp procentowych.

Centrum wyników - GPW

GPW zwiększa zyski o jedną czwartą. Wynikom spółki w pierwszym kwartale pomogło przejęcie Towarowej Giełdy Energii. Według Łukasza Jańczaka z Espirito Santo Investment Bank, to nie jedyny powód poprawy wyników. Ale ten kwartał jego zdaniem może nie być już tak udany, między innymi dlatego, że trudno oczekiwać podaży akcji, tak jak w przypadku kilku banków na początku roku.

Zielone inwestycje

O ponad 20 proc spadły w kwietniu akcje Libra Capital. Spółka zapowiada ambitne inwestycje w zieloną energię, chce przeznaczyć na instalacje OZE około 100 mln dolarów. Zmienia też nazwę na Global Energy. Ale czy te plany są realne? Po pierwszy 100 mln dolarów, to cztery razy więcej niż przychody Libry w ubiegłym roku. Po drugie w Polsce nie ma potrzebnych regulacji prawnych – ustawa o OZE utknęła w rządzie. Rozmowa z prezesem spółki Arturem Staykovem.

Centrum wyników - JHM

Milion złotych na czysto zarobiła w pierwszym kwartale deweloperska spółka JHM. To oznacza, że zysk wzrósł o prawie 300 proc. Spółce udało się poprawić marże. JHM należy do budowlanej grupy MIRBUD, której prezes Jerzy Mirgos był gościem TVN CNBC.

Japonia wychodzi na prostą?

Seria pozytywnych danych z Japonii. Wydatki gospodarstw domowych rosną najszybciej od dziewięciu lat, spada bezrobocie, a - wolniej od oczekiwań, ale w górę - idzie produkcja przemysłowa.

Zgromadzenie wspólników

Zwołujemy walne zgromadzenie wspólników w naszej spółce. Co powinniśmy wcześniej przygotować? Rozmowa z prof. Katarzyną Bilewską w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Odpowiedzialność za zeznanie podatkowe spoczywa zawsze na podatniku. Niezależnie od tego, kto jego zeznanie wypełnił. Rozmowa z doradcą podatkowym Beatą Kuszewską w programie "Blajer mówi: biznes".

Nagroda PRB im. Jana Wejcherta

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” realizuje liczne projekty służące aktywizacji osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę i edukację. Obecnie jest to między innymi projekt tworzenia spółdzielni socjalnych. Rozmowa z prezesem Fundacji, laureatem tegorocznej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, Mariuszem Andrukiewiczem w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

W jaki sposób rozliczyć z fiskusem zyski i straty z giełdy i rynku forex? Rozmowa z doradcą podatkowym Grzegorzem Baranem w programie "Blajer mówi: biznes".

Pożyczki z UE

Instrumenty finansowe dla firm ze środków Unii Europejskiej dostępne w ofercie Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego. Rozmowa z Michałem Bitnerem z MRFP w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Najczęstsze błędy przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Rozmowa z doradcą podatkowym Grzegorzem Grochowiną w programie "Blajer mówi: biznes".

Brat VAT

Sprzedawca powinien na paragonie precyzyjnie określać nazwę sprzedanego towaru i być przygotowanym do wpisania na nim numeru NIP nabywcy. Jak ma to wyglądać w praktyce? Rozmowa z Tomaszem Tratkiewiczem z Ministerstwa Finansów w programie "Blajer mówi: biznes".

Lecą głowy po gazowym memorandum. Prezes i wiceprezes PGNiG odwołani

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, a także wiceprezes ds. handlu Radosław Dudziński zostali dziś odwołani przez Radę Nadzorczą spółki. - Decyzji nie traktuję, jako merytorycznej oceny mojej pracy - stwierdziła Piotrowska-Oliwa. Jej odwołanie to pokłosie afery z memorandum na budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Milion w portfelu

W dzisiejszej odsłonie cyklu edukacyjnego „MwP” przedstawiamy portfel Marka Mikucia, prezesa Open Finance TFI. Od początku inwestycji udało się zarobić 5,03%.W XII edycji zyskuje on 3,7%. Największy zysk przyniósł fundusz absolutnej stopy zwrotu. O zmianach w portfelu w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zamieszkać w kamienicy

Zwykle mieszkania w kamieniach kojarzą się z zaniedbanymi budynkami, zimnymi wnętrzami i koniecznością palenia w piecach. Jednak obecnie nie brakuje chętnych na własne "M" w przedwojennych nieruchomościach. Ich ceny osiągają w dużych miastach są średnio o tysiąc złotych wyższe niż w przypadku lokalu o podobnym metrażu w bloku. Co składa się na różnicę w cenie? Które miasta oferują mieszkania w kamienicach? W jakich przypadkach jest to luksusem, a kiedy mieszkania te są gorszym lokum dla mieszkańców? O tym w rozmowie z Marcinem Jańczukiem z Metrohouse.

Rekordowo niskie ceny uprawnień

Co wpływa na ceny praw do emisji dwutlenku węgla? Jak po 90-procentowym spadku wartości tych certyfikatów będzie wyglądał rynek w kolejnych miesiącach? Naszym gościem był Maciej Wiśniewski, prezes Domu Maklerskiego Conus.

Tanie rozmawianie

W jakim kierunku idą zmiany na rynku telefonii komórkowej? Play rywalizuje z TPSA, odpowiadając na ofertę, jaką próbuje się na rynku ratować TPSA. O ofertach operatorów telefonicznych rozmawiamy z Michałem Bonarowskim, specjalistą komunikacji cyfrowej.

Surowce pod presją

Aluminium, miedź, cynk i ołów – biznes giełdowego Impexmetalu w ogromnej mierze zależy od koniunktury na rynku surowców i kondycji europejskiej gospodarki. Czy ta ma szansę na szybszy wzrost w drugiej połowie roku? Jakie są prognozy dla rynku metali i jak ta sytuacja wpływa na plany inwestycyjne grupy kontrolowanej przez Romana Karkosika? Naszym gościem był szef Rady Nadzorczej Impexmetalu – Arkadiusz Krężel, którego poprosiliśmy także o skomentowanie odwołania Grażyny Piotrowskiej-Oliwy z funkcji prezes PGNiG.

Polityka pieniądze

Niewykluczone, że Fitch podniesie rating Polski, jeśli tempo obniżania deficytu i długu publicznego się utrzyma - powiedział w TVN CNBC prezes Fitcha w Polsce Piotr Kowalski.

Analitycznie o Farmacolu i Pelionie

O ponad 100 procent podrożały od listopada akcje Pelionu, a Farmacolu o prawie 80 proc. IDM mówi zdrożeją jeszcze bardziej i rekomenduje kupuj dla spółek farmaceutycznych. Autorzy rekomendacji twierdzą, że na akcjach Pelionu będzie można jeszcze zarobić ponad 10 proc, a na Farmacolu prawie 25 proc. Naszym gościem była Sylwia Jaśkiewicz analityk DM IDMSA.

Wyzwania dla energetyki

Sytuacja wygląda tak jakby ktoś zgubił włącznik, włącznik inwestycji, które miały napędzać polska gospodarkę w tym roku i przez najbliższą dekadę.

Makarony Polskie w 2013

Makarony Polskie mają apetyt na zarabianie dużych pieniędzy. Inwestorzy mają smak na wzrosty.

Nielegalne techniki CBA

Nielegalne metody stosowane przez CBA powodem uniewinnienia Beaty Sawickiej, byłej posłanki PO i Mirosława Wądołowskiego - burmistrza Helu. Na początku była prowokacja, agent Tomek i wielki skandal, teraz wyrok - po 6 latach od wybuchu afery. O tym, czy dzisiejszy wyrok może mieć znaczenie dla biznesu w Polsce, rozmawialiśmy z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

Finansowanie inwestycji w Europie Centralnej - to jeden z paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13 - 15 maja w Katowicach. W panelu uczestniczyć będzie nasz gość - Jacek Czerniak, dyrektor departamentu klientów globalnych w banku Citi Handlowy. Według niego Europa Centralna w tym Polska, postrzegana jest lepiej od zachodniej, wymaga jednak ciągłych inwestycji - nie tylko w infrastrukturę. Potrzeba ich także w energetyce i branży dóbr szybko zbywalnych, czyli FMCG. Inwestorów kusi spory rynek wewnętrzny, odstrasza zaś biurokracja. Polska musi włożyć wiele wysiłku w to, by tych inwestycji było więcej - dodaje.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy punkt sprzedaży kosmetyków w sieci Flormar. Rozmowa z menedżer do spraw franczyzy sieci Flormar Sylwią Trzebiatowską w programie "Blajer mówi: biznes".