Złoty na huśtawce. Inwestorzy czekają na decyzję Fed i banku Turcji

Perspektywy dla złotego
Perspektywy dla złotego
TVN24 Biznes i Świat
Perspektywy dla złotegoTVN24 Biznes i Świat

W ostatnich dniach złoty znalazł się na huśtawce. Oznacza to wyższe raty kredytów dla osób zadłużonych w walucie obcej. We wtorek polska waluta zyskiwała na wartości, jednak po południu sytuacja się odwróciła. Około godz. 17.15 euro kosztowało 4,19 zł, a dolar 3,07 zł.

Analitycy tłumaczą to niepokojami w czterech miejscach świata. Chodzi o aferę korupcyjną w Turcji, zamieszki na Ukrainie, ryzyko bankructwa Argentyny i niepomyślne informacje o sytuacji gospodarczej Chin.

We wtorek o godz. 23.00 bank centralny Turcji ma ogłosić decyzję po nadzwyczajnym posiedzeniu, które zostało zwołane w odpowiedzi na deprecjację tureckiej liry. W środę zaś zostanie ogłoszona decyzja Fed, czyli banku centralnego USA . Rynek oczekuje ograniczenia miesięcznej skali skupu aktywów o 10 mld dolarów. Amerykański bank centralny obecnie skupuje miesięcznie aktywa warte 75 mld dolarów, w tym obligacje skarbowe warte 40 mld dolarów oraz obligacje MBS za 35 mld dolarów.

Złoty "najsilniejszy"

Niepomyślne dane z rynków światowych powodują, że inwestorzy szukają "bezpiecznych przystani". Na rynku finansowym, za tzw. bezpieczne przystanie uważa się trzy waluty - dolara amerykańskiego, jena japońskiego i franka szwajcarskiego. To tam uciekają inwestorzy, kiedy na rynkach jest niespokojnie. Na tym tracą waluty rynków wschodzących - złoty, czeska korona, forint węgierski i turecka lira.

- Nasza gospodarka jeszcze nie jest ściśle rozwiniętą gospodarką, dlatego też nie jesteśmy w gronie walut najbardziej wykorzystywanych przez inwestorów. Jesteśmy w gronie krajów, które mają bardzo podobną strukturę gospodarki - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK.

Dodał, że jeśli wziąć pod uwagę waluty rynków wschodzących, złoty jest w ostatnim czasie najsilniejszy. - Najbardziej traci turecka lira i węgierski forint. Złoty jest ostoją spokoju - podkreślił Stefaniak.

Sytuacja globalna

Z kolei analityk Admiral Markets Marcin Kiepas zaznaczył, że "poprawa nastrojów na rynkach globalnych, w tym zmniejszenie obaw o sytuację rynków wschodzących, przez większość wtorkowych notowań wspierała złotego, spychając w dół kwotowania par dolar/złoty i euro/złoty". - Godziny popołudniowe przyniosły jednak odreagowanie tej tendencji i polskie pary kończą fazę aktywnego handlu na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia - stwierdził. W jego opinii w środę w dalszym ciągu sytuacja globalna, w tym obawy związane z rynkami wschodzącymi, będą stanowiły główny czynnik determinujący notowania polskiej waluty. - Z jednej strony liczyć się będzie reakcja rynków finansowych na wyniki dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Banku Centralnego Turcji. Inwestorzy poznają je przed północą. Oczekuje się, że bank, walcząc o umocnienie liry, i próbując przeciwdziałać inflacji mocno podwyższy stopy procentowe. Taka decyzja jest już w cenach. Dlatego też nie należy liczyć się z mocną reakcją liry na ewentualną podwyżkę, co pośrednio mogłoby wesprzeć złotego - mówił analityk. W opinii dilera walutowego BNP Paribas Jana Koprowskiego w momencie uspokojenia się napiętej sytuacji globalnej, złoty powinien zyskiwać. - Dzisiaj sytuacja nieco się uspokoiła, choć dwa dni były nerwowe. Dziś mamy spokojniejsze otoczenie. Czekamy na dwa ważne wydarzenia: decyzję banku centralnego Turcji - prawdopodobnie podwyżka stóp. Pytanie, o ile? To ustawi rynki na jutro, jeśli chodzi o waluty "emerging markets". Potem decyzja Fed. Pytanie, jaka to będzie decyzja? Pojawiają się opinie, że być może nie będzie chwilowo dalszego ograniczenia skupu aktywów - właśnie ze względu na obecne zawirowania. Jestem skłonny na taki scenariusz postawić - że ten miesiąc będzie takim miesiącem na wstrzymanie - żeby nie dolewać oliwy do ognia - powiedział.

Fundamenty gospodarki

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk ocenił, że "obserwowane w ostatnich dniach osłabienie kursu złotego wynika z sytuacji globalnej, a nie z fundamentów polskiej gospodarki, dlatego nie jest niepokojące". - Pomimo zawirowań na rynkach "emerging", nie mamy jakichś szczególnych ruchów na rentownościach polskich obligacji - zaznaczył Kowalczyk. Pomimo sfinansowania po styczniu ponad 50 proc. potrzeb pożyczkowych na 2014 rok, Ministerstwo Finansów będzie przeprowadzało po dwa przetargi SPW miesięcznie - poinformował Kowalczyk. Plan emisji obligacji skarbowych na 2014 rok zakłada przeprowadzanie dwóch przetargów sprzedaży obligacji w miesiącu, z wyjątkiem sierpnia i grudnia, w których planowany jest jeden przetarg. - Nie zamierzamy się spieszyć, na siłę i jak najszybciej sfinansować tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Mówiliśmy, że zakończymy finansowanie do lipca, ale przy dużym popycie na obligacje może to być wcześniej - podkreślił wiceminister.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl