Najnowsze

Najnowsze

Samochód z wyprzedaży

Kupujemy samochód z wyprzedaży. Oprócz zestawienia aktualnych promocji powiemy jak mądrze z nich korzystać. W ofercie dilerów zostały głównie auta z bardzo bogatym wyposażeniem. To się opłaca, ale tylko w modelach z wyższej półki. Warto się zastanowić czy zamiast samochodu z promocji z rocznika 2012 …nie lepiej kupić auto z 2013 w podstawowej wersji. Podpowiedzi udziela nam Roman Dębecki, zastępca redaktora naczelnego magazynu Auto-Świat.

Polska sprzedała dług

Ministerstwo Finansów pozyskało ze sprzedaży obligacji 2-letnich i 5-letnich prawie 11 mld zł. Popyt wyniósł prawie 20 mld zł. Rentowności 2-latek to 3,285% a 5-latek 3,437%, więc dużo poniżej 4%. Rozmowa o polskim długu z Aleksandrą Bluj, Strategiem Stopy Procentowej PKO BP.

Polityka pieniądze

Premier Wielkiej Brytanii jest za referendum w sprawie obecności kraju w Unii Europejskiej. Ale jeszcze nie teraz. Najpierw chce naprawić Unię Europejską, a później zapytać Brytyjczyków, czy chcą w tej zreformowanej Unii - pozostać. David Cameron podkreślił w przemówieniu, jeśli głosowanie może zostać po 2015 roku, jeśli wygra wybory. Zdaniem Piotra Wawrzyka z Katedry Europeistyki UW wypowiedź ta kierowana była głównie do Brytyjczyków i miała kontekst przedwyborczy.

Davos 2013

Więcej ludzi w wykształceniem technicznym i uelastycznienie rynku pracy - to recepty Manpower na ograniczenie globalnego bezrobocia. Z Hansem Leentjesem, wiceprezesem Manpower rozmawiała Pamela Bem.

Polityka i pieniądze

Premier Wielkiej Brytanii za referendum w sprawie obecności kraju w Unii Europejskiej. Według Michaela Dembinskiego z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, ewentualne opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię miałoby bardzo negatywny wpływ na gospodarkę tego kraju.

Biznes globalny

Kontratak Poczty Polskiej - spółka zamierza wydać na modernizację 190 milionów złotych w ciągu czterech lat. Czy ucierpi na tym Integer.pl, który ostatnio podbija rynki zagraniczne? Spółka testuje w Wielkiej Brytanii nowy system dostarczania paczek do paczkomatów. Prezes spółki Rafał Brzoska powiedział w TVN CNBC, że jeśli model się sprawdzi, zwiększy się opłacalność biznesu. Marża może być dwukrotnie wyższa niż na tradycyjnej usłudze, czyli wynajmie paczkomatów.

Bomi walczy o przetrwanie

Prezes Bomi potwierdza, że są inwestorzy zainteresowani spółką. Akcje Bomi traktują jak inwestycję wysokiego ryzyka o dużej stopie zwrotu. NWZA spółki zdecydowało w poniedziałek o emisji akcji. Zdaniem prezesa Witolda Jesionowskiego, dzięki niej Bomi ma szansę otworzyć postępowanie układowe.

Rytm gospodarki

Wartość działki przy Łuckiej w Warszawie przekracza 100 milionów złotych, powiedział w TVN CNBC szef Rady Nadzorczej Impexmetalu i członek RN Boryszewa. Arkadiusz Krężel podkreśla, że działka jest położona w bardzo dobrej lokalizacji - w ścisłym centrum miasta, a jej wartość dodatkowo podniesie budowane metro. Ulica Łucka zapadła w pamięć inwestorom - brak przeszacowania działki był powodem odwołania prognoz na 2012 rok przez Boryszew.

Gigantyczna odprawa dla byłego prezesa GPW

Nie mniej niż milion złotych - taką kwotę, jak twierdzi "Fakt", ma dostać "na do widzenia" były szef Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski. Został on odwołany po medialnych doniesieniach, że jako szef GPW, był zaangażowany w zbieranie funduszy dla produkcji filmowej, w której miała zagrać jego partnerka życiowa.

Davos 2013

Polska dała przykład elastycznego rozwoju - tak w Davos ocenia dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego Robert Greenhill. "Elastyczny rozwój" to kluczowe pojęcie podczas tegorocznego spotkania liderów biznesu i polityki. Co dokładnie ono oznacza i o jakich pomysłach będzie mowa w Davos ? – o to Jan Niedziałek pytał organizatorów spotkania.

Milion w portfelu

Przedstawiamy portfel Tomasza Koraba, Eques Investment TFI SA. Ma on za sobą raptem jedną odsłonę, bowiem jego zarządzający przyłączył się do cyklu edukacyjnego „MwP” w listopadzie ubiegłego roku. Jak zmienił się skład portfela? Ile dały zarobić poszczególne aktywa? Jakie są propozycje zmian, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Kiedy ruszy Modlin?

Modlin zamknięty do kwietnia-maja? Pierwsze wnioski z ekspertyzy pasa. Jak to możliwe, że przy oddawaniu pasa wydano dwie pozytywne ekspertyzy – kto był ich autorem, pytamy Jaromira Grabowskiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Grunt to bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich 8 lat średnia stopa zwrotu z inwestycyjni gruntów rolnych wyniosła 19%. Czy to wciąż dobra inwestycja? O to kiedy możliwa jest korekta lub zastój na tym rynku, pytamy Bartosza Turka analityka Lion’s House.

Wyzwania dla budowlanki

Rosną zatory płatnicze w budowlance. Według firmy Euler Hermes w grudniu producenci materiałów budowlanych musieli czekać na zapłatę należności średnio 99 dni. Niewiele lepiej wyglądają opóźnienia w przypadku firm wykonawczych. Rozmowa z Grzegorzem Błachnio analitykiem Euler Hermes.

Złoty traci moc

Złoty osłabia się wobec euro od piątku, gdy rynek poznał słabe dane za grudzień. Rośnie presja na RPP, by nie kończyła cyklu obniżek stóp procentowych, która jest w cyklu łagodzenia polityki monetarnej od grudnia '12 i obniżyła w tym cyklu stopy proc. o 75 pb, w 3 ruchach w listopadzie, grudniu '12 i w styczniu '13. Rozmowa z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK.

Wyzwania dla budowlanki

Firmy budowlane coraz ostrożniejsze przy zawieraniu kontraktów. Prezes Security System Integration, firmy specjalizującej się w usługach związanych systemami bezpieczeństwa budynków, mówi w TVN CNBC, że stara się unika dużych zleceń zwiększających ryzyko, nawet, jeśli oznacza to niższe marże

Comarch analitycznie

Kupuj, cena docelowa 100 złotych – tak brzmi najnowsza rekomendacja analityków DM BZ WBK dla krakowskiego Comarchu. Jej autor spodziewa się bardzo dobrych wyników 4 kwartału i niższego poziomu inwestycji w kolejnych kwartałach co - jego zdaniem pozwoli spółce wypłacić dywidendę. Gościem rynków dnia był Zbigniew Porczyk analityk DM BZ WBK

Wyzwania dla budowlanki

160 procent można było zarobić w rok na akcjach produkującej urządzenie elektroenergetyczne grupy ZPUE. Jednocześnie w ciągu trzech kwartałów przychody wzrosły o 20 procent, a zysk prawie się podwoił. Co czeka grupę i jej inwestorów w kolejnych kwartałach? Naszym gościem był Leszek Gluziński – dyrektor finansowy ZPUE.

Stal kruszeje?

Cognor szykuje emisję euroobligacji, powiedział TVN CNBC dyrektor finansowy spółki. Na razie nie będzie natomiast emisji akcji za sto milionów złotych, bo obecny kurs rynkowy Cognoru jest za niski. A tymczasem spółki stalowe są pod coraz większą presją - w grudniu przetwórstwo przemysłowe spadło o 12,2% rok do roku. Z Krzysztofem Zołą rozmawiał Łukasz Kijek.

Spór o OZE

Energia odnawialna na wstecznym biegu z powodu braku nowej ustawy. Spółka MEW, budująca małe elektrownie wodne, zawiesiła realizację swoich projektów wartych kilkadziesiąt milionów złotych. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki tłumaczy, że jest za mało informacji, by stwierdzić czy byłyby one rentowne. Marcin Markiewicz podkreślił w rozmowie z TVN CNBC, że MEW już rozpoczął inwestycje w Rumunii, gdzie kwestia OZE została uregulowana w 2011 roku.

Na całej połaci śnieg

Europa w kleszczach zimy. Prezes Trans Polonii mówił w TVN CNBC, że śnieżny paraliż może oznaczać wyższe ceny dla klientów. Dariusz Cegielski podkreśla, że podwyżkę mogą spowodować dodatkowe koszty związane na przykład z paliwami. Trans Polonia to firma transportowo-logistyczna, która wozi ładunki chemiczne, masy bitumiczne oraz płynne produkty spożywcze po całej Europie.

LOT do Eurolotu? "To de facto zamknięcie spółki"

Rząd zajmie się dzisiaj zadłużonym LOT-em i być może rozstrzygnie o przyszłości przewoźnika. Jeden z możliwych scenariuszy to przekazanie operacji LOT-u do mniejszego, choć także państwowego przewoźnika - Eurolotu. - Oznacza to de facto zamknięcie LOT-u - powiedział w TVN24 Eryk Kłopotowski, ekspert ds. rynku lotniczego.

Polityka i pieniądze

Porażka w Dolnej Saksoni boli – mówiła po niedzielnych wyborach w tym landzie kanclerz Angela Merkel. Kierowana przez nią CDU pozostaje największą siłą w drugim co do wielkości i czwartym pod względem zaludnienia kraju związkowym Republiki Federalnej, traci jednak kilka punktów procentowych poparcia. Słaby wynik mniejszego koalicjanta FDP i doskonały rezultat Zielonych powodują, że chadecy najprawdopodobniej stracą większość w parlamencie w Hanowerze. Co wynik tych wyborów zmieni na niemieckiej scenie politycznej i jak wpłynie na wrześniowe wybory do Bundestagu? Naszym gościem był prof. Tomasz Budnikowski, ekonomista Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Synteza chemiczna

Azoty Tarnów szykują się do wezwania na pozostałe kilkanaście procent akcji Puław, a przychody połączonej grupy w tym roku mogą sięgnąć 10 miliardów złotych - mówił na naszej antenie prezes Azotów. Z Jerzym Marciniakiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Przedsiębiorcy wobec złotego

Słabe dane z polskiej gospodarki wpłynęły na osłabienie złotego. Niższą wycenę polskiej waluty można wykorzystać do zabezpieczenia kontraktów, mówi Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.