Najnowsze

Najnowsze

Brat VAT

Ruch Palikota postuluje zniesienie obowiązku stosowania kas fiskalnych dla najmniejszych przedsiębiorców. Według poselskiego projektu ustawy, w firmach osiągających dochody poniżej 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia, transakcje nie będą musiały być rejestrowanie za pomocą kasy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy Łukaszem Gibałą, posłem Ruchu Palikota.

Twój Brat PIT

Jeśli składki, które wpłacaliśmy do ZUS były nienależne otrzymamy ich zwrot. A według wyroku NSA od zwracanych przez ZUS składek trzeba zapłacić podatek. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w CMS Cameron McKenna.

Polowanie na ożywienie

Sygnały ożywienia gospodarczego widać już niemal we wszystkich branżach. Jak pomyślną koniunkturę może wykorzystać mały przedsiębiorca? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Rudolfem, partnerem w Innovatika.

Ofensywa

Czy umorzenie obligacji przenoszonych z OFE do ZUS może być traktowana jako ich nacjonalizacja? O to na jakiej podstawie mają one być umorzone, pytaliśmy Adama Jassera, sekretarza Rady Gospodarczej przy Premierze.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Sebastiana Buczka zyskał 78,75%. W XIV edycji portfel zyskał 14,59%. Największą stopę zwrotu przyniosły akcje spółki meblarskiej Forte. W następnej odsłonie do portfela trafią kolejne akcje. Jak zarządzający argumentuje dobór aktywów do portfela, o tym w rozmowie z cyklu Milion w Portfelu.

Świetny start jesiennej ramówki TVN

W pierwszym tygodniu września TVN osiągnął znakomite wyniki oglądalności. Udział stacji w grupie komercyjnej 16-49 lat wyniósł 15,4 proc. (cała doba). Dodatkowo aż 7 z 10 najchętniej oglądanych w tym czasie pozycji programowych stanowiły programy z ramówki stacji.

Droga do ożywienia

Widzimy ożywienie na światowym i europejskim rynku węgla - mówił w TVN CNBC prezes JSW, Jarosław Zagórowski. Jednak jak dodaje - to nie przełoży się odrazu na podwyższenie cen polskiej spółki. W przedzień protestu central związkowych przeciwko polityce rządu prezes JSW mówił też, że związkowcy utrudniają spółkom dostosowanie się do realiów gospodarczych.

Droga do ożywienia

Rząd opublikował założenia do przyszłorocznego budżetu i prognozy na kolejne lata. W przyszłym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 2,5%. Według prof. Mariana Nogi, jest to realne założenie, a PKB polski może urosnąć nawet o 3% w 2014 roku.

Chińska stabilizacja

Chińskie fabryki przyspieszają z produkcją. W sierpniu wzrosła o 10,4% w ujęciu rocznym, przebijając lipcowy odczyt na poziomie 9,7%, a także oczekiwania analityków.

OFEnsywa

Rząd mówi: po pierwsze – bezpieczeństwo. Po drugie - dobrowolny wybór w sprawie odkładania pieniędzy w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie podejmiemy decyzji - pieniądze przejdą automatycznie do zakładu ubezpieczeń społecznych. Po trzecie - dbałość o finanse publiczne, tak aby nam wszystkim żyło się lepiej.

Demontaż systemu emerytalnego?

Rząd mówi: po pierwsze – bezpieczeństwo. Po drugie - dobrowolny wybór w sprawie odkładania pieniędzy w otwartym funduszu emerytalnym.

Legalne zatrudnianie niani

Opłaca się legalnie zatrudnić nianię. Jeśli jej wynagrodzenie nie przekracza płacy minimalnej, jej składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pokryje ZUS. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Michałem Kozłowskim, partnerem i radcą prawnym w kancelarii Kozłowski, Śmigielska i Wspólnicy.

Wyższa akcyza w 2014

Projekt budżetu na rok 2014 zakłada podwyżkę stawek akcyzy. Podatek nałożony na wyroby spirytusowe ma wzrosnąć o 15%, o 5% wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. Co zmiany w podatkach znaczą dla osób, które sprzedają papierosy i alkohol? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Szymonem Parulskim, doradcą podatkowym z kancelarii Parulski i Wspólnicy

Twój Brat PIT

Ministerstwo Finansów ogłosiło maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na rok 2014. Nowe stawki, waloryzowane corocznie o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług, będą wyższe o 0,9%. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem z KPP Baran i Pluta.

Jest praca!

Nominalna stopa bezrobocia spadła w sierpniu z 13,1% do 13%, jednak spadek ten ukształtowały zjawiska sezonowe. W Polsce wciąż ponad 2 mln osób pozostaje bez zatrudnienia. Czy sytuacja na rynku pracy daje przedsiębiorcom powody do radości? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jackiem Adamskim, ekonomistą i doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan.

Piszemy skargę konstytucyjną

Jeśli zmiany w OFE są niezgodnie z Konstytucją, obywatelom przysługuje środek w postaci skargi konstytucyjnej. Kto, w jakich okolicznościach i w jaki sposób może taką skargę wnieść? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Zalasińskim, konstytucjonalistą z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Proces inwestycyjny

Proces budowlany trwa w Polsce średnio 180 dni i składa się z 29 różnych procedur. Jakie są elementy tego procesu? Czy da się go ułatwić i skrócić? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dominikiem Sypniewskim z kancelarii Góralski & Goss.

Nocne dyżury aptek

NSA potwierdził, że rada powiatu może ustalić harmonogram nocnej pracy aptek. Czy może zrobić to bez pytania o zdanie aptekarzy? A może warto dogadać się z samorządem? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Michałem Czarnuchem z kancelarii DZP.

Biznes globalny

Optymistyczne nastroje konsumentów sprzyjają rozwijaniu działalności eksportowej. Jak wybrać kierunek ekspansji i zaplanować wypłynięcie na międzynarodowe wody? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w Innovatika.

Projekt budżetu: wydatki państwa w 2014 r. spadną o 0,9 proc.

Wydatki państwa w 2014 r. spadną o 0,9 proc., zamrożony zostanie fundusz wynagrodzeń w budżetówce, natomiast 9,14-proc. podwyżkę płac otrzymają w przyszłym roku pracownicy publicznych szkół wyższych - wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na 2014 r.

Interwencja w Syrii?

Ważą się losy amerykańskiej interwencji w Syrii - amerykański sekretarz stanu John Kerry stwierdził, że rząd Basara el-Asada może uniknąć ataku jeśli w ciągu tygodnia oddadzą broń chemiczną. Czy interwencja w Syrii jest rzeczywiście nieunikniona? O opinię spytaliśmy prof. Andrzeja Manię, szefa Instytutu Amerykanistyki UJ.

Droga do ożywienia

Liczba emerytów w roku 2050 zacznie zrównywać się z liczbą osób pracujących. Zdaniem prof. Andrzeja Blikle głównego udziałowca A. Blikle, prezesa Stowarzyszenia Firm Rodzinnych, ważne jest inwestowanie w edukację młodzieży oraz rozwój przedsiębiorczości.

Milion w portfelu

W XIV edycji portfel Jacka Rzeźniczka zyskał 4,58%. Od początku inwestycji portfel zyskał 9,92%. W ostatniej odsłonie wszystkie instrumenty pozwoliły zarobić. Najlepiej radził sobie fundusz inwestujący w małe i średnie spółki. Jakie zmiany proponuje zarządzający, o tym w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

Krynica 2013

Konsumpcja paliw wraz ze stopniowym ożywianiem się gospodarki powinna wzrastać. Zdaniem prezesa PERN Marcina Moskalewicza w czasie spowolnienia zapotrzebowanie na paliwa było niższe. Teraz ta tendencja się odwraca. To oraz ustawowe zwiększenie rezerw paliw przyczyni się do budowania infrastruktury związanej z akumulowaniem zapasów paliw. Według prezesa PERN w październiku ma oddać zbiorniki w Płcoku o pojemności 100 tys. metrów sześciennych. O planach i kolejnych inwestycjach oraz finansowaniu tych przedsięwzięć w rozmowie Karoliny Hytrek Prosieckiej.

Zdrowie budżetu!

Pokrzepią go droższa wódka i zmniejszone OFE... O czym mowa? O budżecie państwa na 2014 rok. Więcej w materiale Dominika Cierpioła

Tankowanie LPG

Już niebawem gazem LPG zatankujemy swój samochód, bez pomocy pracownika stacji. W środę opublikowano w dzienniku ustaw rozporządzenie regulujące samodzielne tankowanie gazu LPG. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Leszkiem Wieciechem, prezesem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.