Dziś w programie Biznes dla Ludzi Paweł Blajer przyjrzał się bliżej umowie na wybudowanie domu. Co powinna zawierać taka umowa? Jak rozliczyć prace dodatkowe? Czym są odbiory częściowe a czym odbiór końcowy budynku? Kto ma naprawić wady i na czyj koszt?
W każdej umowie budowlanej oprócz podstawowych i niezbędnych elementów (jak określenie stron i przedmiotu świadczenia, ustalenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac, wysokość wynagrodzenia, podpisy stron) warto zawrzeć dodatkowe postanowienia.
Należy doprecyzować sposób wykonania usługi, np odbioru robót, zapłaty wynagrodzenia, które stworzą stronom gwarancje realizacji umowy oraz określające warunki rozwiązania umowy.
Sposób wynagrodzenia
- Umowa o roboty budowlane jest umową odpłatną, czyli zawsze wykonawcy należy się wynagrodzenie. W umowie powinniśmy ustalić w pierwszej kolejności, w jaki sposób to wynagrodzenie będzie obliczone - mówi radca prawny Łukasz Oleksiuk.
Są dwie możliwości. - Albo umówimy się na wynagrodzenie ryczałtowe, czyli podajemy jedną kwotę, za która wykonawca zobowiązany jest nam zbudować dom. Albo też umawiamy się na wynagrodzenie kosztorysowe, to znaczy ustalamy w porozumieniu z wykonawcą, jakie czynności są do wykonania w ramach budowy i następnie dopasowujemy do tego odpowiednie kwoty. W tym momencie wynagrodzenie będzie efektem wykonanych prac. Niewątpliwie przy budowie inwestycji małych, z punktu widzenia inwestora, rozwiązaniem lepszym, wydaje się ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego, ponieważ daje pewność jaką kwotę musimy na tę inwestycje przeznaczyć - dodaje Oleksiuk.
Prace dodatkowe
- Proces budowlany jest procesem dynamicznym, czasami trudno jest przewidzieć co będzie do wykonania. Może pojawić się taka okoliczność, że będziemy zmuszeni do wykonania dodatkowych prac. Na takie prace powinniśmy zawrzeć stosowny aneks i ustalić dodatkowe wynagrodzenie. Jeżeli określimy sobie wynagrodzenie kosztorysowe pracami dodatkowymi są tylko te prace, które nie były przewidziane w kosztorysie - tłumaczy Oleksiuk.
Umowa zawsze na piśmie
Dobrze jest też zastrzec, że strony mają prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie cywilnym, gdy wartość faktycznie poniesionych szkód przekracza wysokość kar umownych.
Niezwykle ważne jest, żeby umowy budowlane były sporządzone na piśmie. Zawarcie ustnej umowy nie powoduje jej nieważności, jednak w razie sporu trudniej będzie dochodzić sprawiedliwości przed sądem.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: ToL / Źródło: TVN24 Biznes i Świat