Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rolanda Paszkiewicza, szefa działu analiz CDM Pekao SA stracił 4,72%. W XI edycji zyskuje on 0,81%. W tej edycji wszystkie instrumenty portfela przyniosły zarządzającemu zysk. O tym, jakie zmiany proponuje zarządzający, w rozmowie Jana Niedziałka.

Korea „w stanie wojny”

Korea Północna zapowiada ponowne uruchomienie reaktora jądrowego. To reakcja na wzmocnienie militarnej obecności Stanów Zjednoczonych w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Reżim w Fenianie poinformował, że wyłączony pięć lat temu reaktor ma zwiększyć możliwości północnokoreańskiej armii i posłużyć do produkcji energii. O tym czy Korea Północna jest zagrożeniem dla rynków, w rozmowie z Marcelim Burdelskim, Centrum Studiów Wschodnich UG

Nowy kwartał, nowe okazje

W pierwszym kwartale WIG20 stracił ponad osiem procent, podczas gdy na przykład DAX zyskał 1 procent , Dow Jones Industrial Average ponad 11 procent, a Nikkei w Japonii prawe 19 procent. O tym, kiedy Warszawa nadgoni te wzrosty i jakie sektory, branże mogą się do tego przyczynić, pytamy Macieja Leściorza, analityka City Index.

Branża odzieżowa pod lupą

Jak zimowy start wiosny wpłynął na wyniki i kurs akcji spółek odzieżowych? W pierwszym kwartale można było zarobić na akcjach lidera branży ponad 24% i tym samym wycena LPP bije historyczne rekordy. Na tym tle blado wypada lider handlu butami – grupa NG2, której wycena w pierwszym kwartale spadła o 3%. O prognozach dla branży rozmawialiśmy z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDM SA.

Długa zima chłodzi nastroje

Skutki przedłużającej się zimowej pogody odczuwalne będą w większym stopniu przez firmy niż gospodarstwa domowe. Takiego zdania jest dr Bohdan Wyżnikiewicz dyrektor w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.

Branża chemiczna pod lupą

Udany marzec i pierwszy kwartał dla inwestujących w spółki chemiczne. WIG Chemia dał zarobić w pierwszych trzech miesiącach roku blisko 10%. Najszybciej kurs spółek chemicznych rósł w marcu, kiedy to WIG Chemia zyskał prawie 8%. Liderem wzrostów były największe spółki. Kuszący wysoką dywidendą Synthos i konsolidująca biznes byłych państwowych firm Grupa Azoty. Na tym tle słabo wypada restrukturyzujący biznes chemiczny Ciech. A jaki kurs obiorą spółki z tego sektora w kolejnych kwartałach? O prognozę poprosiliśmy Piotra Drozda, analityka Wood&Company.

Startuje przedsiębiorca roku

Od 29 marca można zgłaszać kandydatury do 11-tej już polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Ernst & Young. W tym roku konkurs jest organizowany przez 54 kraje. Jury wyróżnia najlepszych twórców firm, charyzmatycznych przywódców biznesowych i innowacyjnych wizjonerów. Zdaniem Sebastiana Łyczby, partnera w Ernst&Young jest to najważniejsza nagroda dla przedsiębiorców w Polsce.

Centrum wyników - TUP

Spadające czynsze z najmu i w konsekwencji przeszacowanie portfela nieruchomości uderza w wyniki funduszu TUP. Na poziomie skonsolidowanym spółka miała w zeszłym roku ponad 5 milionów straty netto. Największy negatywny wpływ na wyniki miało przeszacowanie portfela TUP Property a przede wszystkim galerii handlowej City Point w Tychach. 2013 ma być kolejnym rokiem trudnych makroekonomicznych wyzwań – pisze w liście do akcjonariuszy prezes spółki – Robert Jacek Moritz, który był gościem Rynków Dnia.

Chińczycy tankują w Iranie mimo sankcji

W marcu chiński tankowiec wziął w Iranie ładunek ropy naftowej, po raz pierwszy od czasu, gdy sankcje Unii Europejskiej nałożone na Teheran w lipcu ubiegłego roku położyły kres możliwości ubezpieczania takich przewozów.

Zielone światło dla prywatyzacji LOT-u. "To przedsiębiorstwo wymaga specjalnej troski"

Rząd zapalił zielone światło dla prywatyzacji PLL LOT. - Podjęliśmy decyzję dotyczącą zmiany ustawy, która to zmiana powinna umożliwić nam prywatyzację PLL LOT - powiedział na konferencji premier Donald Tusk. I dodał: - Jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja - ocenił premier.

Kondycja gospodarki

Polskie fabryki wciąż na wstecznym biegu. Indeks PMI, obrazujący aktywność wytwórczą w przemyśle, spadł w marcu do 48-u punktów z blisko 49-ęciu punktów w lutym.

Nastroje w logistyce

Logistyka pod zaspami śniegu. Zima nie zamierza nas szybko opuszczać. Dla firm transportowych może to oznaczać wyższe koszty prowadzenia biznesu.

Utracony raj?

Doskonały klimat – 320 dni słonecznych w roku. To tylko jedno z haseł promujących inwestowanie w nieruchomości na Cyprze, do tego – przyjazny system podatkowy, tanie kredyty, stabilny kraj.

Kondycja polskiej gospodarki

Zima rozgościła się na dobre w gospodarce i pogodzie. Ankiety wśród menedżerów do spraw logistyki z polskich firm przemysłowych pokazują, że do ożywienia jeszcze daleko.

Szycie na miarę?

Redan do końca maja wydłużył umowę dotyczącą procesu uzgadniania zasad spłat zadłużenia. Pierwotnie miała ona upłynąć z końcem marca.

PMI dla Polski w marcu spada. Spowolnienie trwa

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł w marcu br 48,0 pkt. wobec 48,9 pkt. w lutym. To pierwszy spadek miesiąc do miesiąca od września i najsłabszy wynik od października - podał HSBC w komunikacie.

EuroCity daje zniżki, których bezprawnie odmawiało przez 11 lat

Po 11 latach bez zniżek w pociągach EuroCity jeżdżących na terenie Polski, wreszcie studenci i uczniowie będą mogli kupić tańsze bilety. Spółka zmieniła zasady płatności po osobistym śledztwie jednej z pasażerek, która udowodniła jej bezprawne działanie. O sprawie napisał portal rynek-kolejowy.pl, a nagłośniła ją "Gazeta Wyborcza".

Zjadamy coraz mniej jajek

W 2012 r. statystyczny Polak zjadł ok. 165 jajek, podczas gdy dwa lata wcześniej ponad 200. Spadek spożycia wynika z zaleceń dietetycznych, ale również z rosnącej ceny jaj.

Ekstraklasa piłkarska w nc+ do 2015 roku

Platforma nc+ będzie do końca sezonu 2014/15 głównym nadawcą telewizyjnym meczów piłkarskiej ekstraklasy. Obecnie obowiązującą umowę w piątek przedłużono o rok - poinformowała wieczorem w komunikacie prowadzącą rozgrywki Ekstraklasa SA.

Brat VAT

Zmieniają się stawki VAT na kawę i herbatę z mlekiem oraz rękodzieło artystyczne.

Brat VAT

Od 1 kwietnia bardziej szczegółowo trzeba opisywać paragony fiskalne.

Praca w święta

W jakich sytuacjach przedsiębiorca może skłaniać swoich pracowników do pracy w dni świąteczne?

Zmiany w zarządzie NBP

Jacek Bartkiewicz i Katarzyna Zajdel-Kurowska zostaną nowymi członkami zarządu Narodowego Banku Polskiego - dowiedziała się nieoficjalnie PAP.