Niski poziom redystrybucji dóbr i rosnące podziały ekonomiczne - to wyzwania przed jakimi stoi świat, w tym Polska. Goście programu "Indeks" w TVN24 Biznes i Świat rozmawiali o tym, kiedy w naszym kraju będzie żyło się jak w Stanach Zjednoczonych, czy krajach zachodniej Europy.
- W Polsce standard życia rośnie, mimo że mamy teraz okres powolniejszego wzrostu gospodarczego. Za 20 lat będzie nam się żyło lepiej niż teraz - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP.
Według Morawskiego wpływ na jakość życia w Polsce mają dwie siły, które będą działać w odwrotnych kierunkach. - Z jednej strony zmiany gospodarcze na całym świecie oddziałują w kierunku rosnących nierówności np. z powodu globalizacji, która zwiększa przepływ kapitału przy niskim przepływie siły roboczej. To pcha pensje w dół - powiedział Morawski.
Innego zdania był publicysta Newsweeka Ryszard Holzer. - Nie opowiadajmy historii, że kiedyś było dobrze, a teraz się pogorszyło. Po prostu nasze aspiracje rosną - mówił Holzer. Jednocześnie przypominał on, że 20 lat temu np. wynajem mieszkania też kosztował 1/3 średniej pensji.
Lepiej niż na Zachodzie
Goście programu "Indeks" jednym głosem mówili o kierunku zmian gospodarczych. ich zdaniem w Polsce za 20 lat będzie żyło się lepiej.
- Polska tym się różni od Zachodu, że w ostatnich 20 latach sytuacja się pogorszyła. W USA w ostatnich 30 latach średnia pensja 10 proc. najlepiej zarabiających osób wzrosła o 60 proc. Zaś średnie wynagrodzenie całej reszty spadło realnie o 5 proc. W ostatnich 30 latach na Zachodzie statystycznemu człowiekowi życie się gorzej - przypominał Morawski.
Doganiamy Zachód
Goście TVN24 Biznes i Świat przypominali również, że doganiamy Zachód, ze względu na różne usprawnienia organizacyjne, których świadkami jesteśmy. - Jest to proces dość powolny. Rozwijamy się średnio ok. 2 proc. szybciej niż kraje Europy Zachodniej i prawdopodobnie ten proces utrzyma się w nadchodzących latach. To z kolei wpływa na ogólny wzrost standardu życia - mówił Morawski.
Rozmówcy Marka Tejchmana rozmawiali też o tym, który model pozwala się bardziej równomiernie rozwijać. Zdaniem Ignacego Morawskiego jest tak w państwach, gdzie widać interwencję państwa, a Ryszard Holzer wskazywał na kraje, gdzie poziom tej interwencji jest niski.
Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat