Najnowsze

Najnowsze

Polityka i pieniądze - unijne pieniądze a budowlanka

Budzet uniii na lata 2014-2020 może na dłużej utknąć w Parlamencie Europejskim. W tym tygodniu europosłowie mieli przyjąć Wieloletnie Ramy Finansowe. To właśnie z tego budzteu Polska ma otrzymać 105 mld euro. Od ostatecznego przyjęcia unijnego budżetu zależy dokończenie inwestycji drogowych w Polsce i przyszłe zyski z opłat drogowych - mówił w TVN CNBC szef rady nadzorczej Budimeksu, Marek Michałowski.

Polityka i pieniądze

Renta dożywotnia pod lupą urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes urzędu podkreśla, że brak regulacji prawnych ws. renty dożywotniej to największe zagrożenie dla seniorów korzystających z tego świadczenia. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel ostrzega, że w przypadku upadłości firmy oferującej tę usługę, emeryt może stracić prawo do zamieszkania w nieruchomości.

Deweloper na krawędzi

Gant Development złożył wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Zarząd wierzy że uda mu się zawrzeć układ. Niektórzy Klienci dewelopera "Gant Jana Kazimierza" informują TVN CNBC, że nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Spółka celowa giełdowego Ganta miała budować osiedle Royal House w Warszawie. Po zaniechaniu inwestycji klienci mogli rozwiązać umowy i otrzymać zwrot wpłaconych pieniędzy. Jak mówił radca prawny Bartosz Sierakowski, z powodu braku w polskim prawie przepisów holdingowych, klienci mogą mieć problemy ze zwrotem pieniędzy od celowych spółek-matek deweloperów.

Budżet unijny

Głosowanie nad nowym budżetem UE zostało odłożone na listopad. Jeśli budżet nie zostanie uchwalony na czas, czy np. polscy rolnicy otrzymają należne im dopłaty? Kiedy zostaną wypłacone środki z nowej perspektywy, pytaliśmy Jerzego Kwiecińskiego z Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, byłego Wiceministra Rozwoju Regionalnego.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka zyskał od początku inwestycji prawie 27%. W ostatniej odsłonie zarabia on niespełna 2%. Największy zysk odnotował on na funduszu Ishares MSCI Poland Investable Market Fund +7,56%. Jedyną stratę w tej odsłonie przyniosła inwestycja w dolara amerykańskiego. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem programu od marca 2011 roku. Na następna odsłonę przewiduje doważenie portfela polskimi akcjami.

Plany KGHM

KGHM chce zadebiutować na zagranicznej giełdzie, ale może mieć z tym problemy.

Rekord liczby zastrzeżonych dokumentów

W trzecim kwartale 2013 roku odnotowano rekordową liczbę zastrzeżonych dokumentów. Według najnowszego raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich, do systemu Dokumenty Zastrzeżone zgłoszono 34 tys. 325 dokumentów służących do potwierdzania tożsamości.

Emigracja zarobkowa Polaków

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku za granicą w Europie przebywało 1,816 mln Polaków. Według ekspertów, by poradzić sobie z demograficznymi problemami, Polska będzie musiała pracować nie tylko nad polityką prorodzinną, ale także imigracyjną. O tym jakie kroki są niezbędne, by Polska zachęcała cudzoziemców do przyjazdu i Polaków do powrotu zza granicy, rozmawialiśmy z Adamem Grzeszakiem z Polityki i Grzegorzem Cydejko z Forbsa.

Konflikt na linii KNF-MF

Komisja Nadzoru Finansowego krytykuje proponowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu OFE, minister Finansów, Jacek Rostowski odpowiada że rola KNF-u to nadzór, a nie lobby na rzecz instytucji finansowych. O sporze na linii KNF-MF rozmawialiśmy z byłym przewodniczącym KNF-u, Stanisławem Kluzą.

KNF zmienia zasady

Akcje Aliora straciły na piątkowej sesji ponad 20 procent przy największych obrotach ze wszystkich spółek, bo inwestorów wystraszyła informacja o tym, że nowe zasady księgowania przychodów z działalności ubezpieczeniowej mocno uderzą w wyniki firmy. Gościem Rafała Hirscha był Jacek Kseń z Kseń Consulting.

Plany CI Games

Prawie 16-ście procent na minusie w piątek - producent gier CI Games dotarł do bardzo trudnego poziomu - żeby dokończyć nowe gry które mają wystartować w 2014 roku potrzebuje pieniędzy i zamierza wyemitować do 9 i pół miliona nowych akcji - teraz kapitał zakładowy dzieli się na nieco ponad 12 i pół miliona akcji - Sniper 2 i gra Alien Rage nie podbiły rynku i nie dały zarobić tyle by wystarczyło na nowe produkcje. Naszym gościem był prezes CI Games, Marek Tymiński.

Związkowcy vs pracodawcy

Związkowcy odmówili uczestniczenia w Komisji Trójstronnej zarzucając rządowi, a także pracodawcom, że prowadzony przez nich dialog nie jest prowadzony we właściwej formie. O tym, co dzieli partnerów społecznych rozmawialiśmy z Tadeuszem Chwałką, przewodniczącym Forum Związków Zawodowych i Wojciechem Warskim, przewodniczącym konwentu Business Centre Club.

Rząd vs. inwestorzy. 28,6 mld PLN w jedną stronę, 12 mld PLN w drugą (czyli ciekawy tydzień)

Rozpoczyna się bardzo ciekawy tydzień dla ministra finansów. Do piątku minister wykupi z rynku obligacje za 19,6 mld PLN. Dodatkowo w tym tygodniu minister wypłaci posiadaczom obligacji roczne odsetki w wysokości 8,77 mld PLN ( plus 79 mln USD z trzech serii obligacji dolarowych). Z drugiej strony we wtorek minister organizuje przetarg, na którym chce sprzedać nowe obligacje. Chce ich sprzedać za 12 mld PLN. Te 12 mld to absolutny rekord Polski - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

Rośnie potęga kobiet u władzy. Mężczyźni będą musieli ustąpić w kadrowej rewolucji?

- Jestem ślepa na płeć - mawia Marissa Mayer, szefowa Yahoo. Ślepi na płeć byli również niektórzy nadawcy, którzy adresowali listy do minister Henryki Bochniarz, zwracając się do niej imieniem Henryk. - Dość! - powiedziała unijna komisarz Viviane Reding, która chce równouprawnienia płci w biznesie. I próbuje wywalczyć nową dyrektywę wprowadzającą 40-procentowy udział kobiet w radach nadzorczych dużych firm w krajach Unii Europejskiej. Czy Europę czeka kadrowa rewolucja?

Holding Czarneckiego zwiększa wpływy na białoruskim rynku

Polski Getin Holding, którego prezesem jest Leszek Czarnecki, kupił za 4,9 mln euro drugi co do wielkości bank na Białorusi – Białoruski Bank Małego Biznesu – poinformowały w sobotę białoruskie media. Do kupna 95,5 proc. akcji białoruskiego banku doszło w piątek.

Polityka i pieniądze

Dzięki Unii Bankowej banki powinny lepiej służyć klientom - a przez to rozwojowi gospodarczemu Europy. Tak mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Michel Barnier - unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług. Komisarz przebywa w Polsce przy okazji Krajowego Forum jednolitego Rynku. W jego ocenie - regulacje będą służyć stabilizacji banków - a to przełoży się na wzrost udzielanych kredytów - uwaga - także dla małych i średnich firm.

Twoja emerytura

Przyszli emeryci już w II kw. przyszłego roku muszą zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze zgromadzone w OFE trafiły do ZUS. Zasady przenoszenia środków budzą szczególne kontrowersje. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Profesor Urszulą Kalina-Prasznic, Dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

KNF zmienia zasady

Wyprzedaż akcji Aliora po tym jak bank poinformował, że zmienia zasady księgowania przychodów z bancassurance, czyli z tytułu sprzedaży usług ubezpieczeniowych - takich jak ubezpieczenia kredytów hipotecznych czy polisolokaty. To ma pociągnąć za sobą spadek zysku netto w trzecim kwartale aż o 105 milionów złotych. O tym jak zmiany proponowane przez KNF wpłyną na Biznes Aliora rozmawialiśmy z partnerem w Opti Capital Tomaszem Bursą.

KNF zmienia zasady

KNF zmienia zasady, banki szacują straty. Na giełdzie głęboka przecena sektora bankowego - najmocniej traci Alior. Bank wczoraj po sesji podał, że w trzecim kwartale jego zysk netto może spaść aż o 105 milionów złotych, a kapitały własne - o około 330 mln złotych. O tym jaki wpływ te zmiany mogą mieć na polski sektor bankowy z Norbertem Jeziolowiczem, dyrektorem w związku banków polskich rozmawiał Łukasz Kijek

Mieszkanie dla młodych

Program Mieszkanie dla Młodych nie zwiększy popytu na rynku bo ma zbyt wiele ograniczeń - ocenia Marcin Drogomirecki z portalu Domy.pl. Jego zdaniem zbyt mało mieszkań spełnia zawarte w programie kryteria.

Milion w portfelu

Czternasta edycja była drugą najbardziej zyskowną odsłoną w historii programu. Sebastian Buczek zarobił od początku inwestycji 78%. Jest on zdecydowanym liderem. W XIV edycji Najlepsza okazała się inwestycja Sylwii Jaśkiewicz 16,5%. Jak ocenia podsumowujący ostatnią odsłonę Michał Duniec, dyrektor ds. analiz w Analizy Online, podstawą sukcesu było inwestowanie środków w akcjach w czasie silnego trendu wzrostowego na indeksach. Na 32 portfele, aż 27 w tej edycji zarabiało, 5 traciło.

Prezes Ganta o sytuacji spółki

Upadłość likwidacyjna Ganta jest mało prawdopodobna - mówił w TVN CNBC prezes dewelopera. Krzysztof Brzeziński spodziewa się upadłości układowej i dodaje, że Gant ma wystarczająco duże aktywa na spłatę zobowiązań. Gant w środę złożył do sądu rejonowego we Wrocławiu wniosek o upadłość układową. Termin pierwszej rozprawy został wyznaczony na 30-go października. Wcześniej wniosek o upadłość likwidacyjną złożyło trzech wierzycieli spółki. Prezes Ganta uspokajał też swoich klientów. Dodał, że projekty deweloperskie są realizowane przez spółki celowe, których właścicielem nie jest Gant Development.

Kupujemy nieruchomość na kredyt

Ranking kredytów na nieruchomości przygotowany dla wariantu 70% i 100% wartości nieruchomości przedstawia Michał Krajkowski, DK Notus. Od przyszłego roku banki nie będą udzielać już kredytów na 100% wartości nieruchomości. Już teraz nie wszystkie banki udzielają kredytów na takich zasadach. Zdaniem gościa programu należy brać pod uwagę, że gdy stopy procentowe wzrosną, trzeba mieć świadomość, że wysokość raty kredytu również.

Polityka i pieniądze

Rating USA w dół. Chińska agencja Dagong obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z A do A minus i utrzymała negatywną perspektywę ratingu. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka domu inwestycyjnego Xelion obniżka ratingu może być próbą osłabienia pozycji dolara na międzynarodowym rynku.

Więcej Polaków wyjedzie z kraju?

Jak wynika z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny, za granicą mieszka obecnie 2 mln Polaków. Wielu w kwiecie wieku produkcyjnego – emigrantów w wieku 25-34 lat jest aż 726 tysięcy.

Wzrost po chińsku

7,8 procent - w takim tempie, w ujęciu rocznym, rosła chińska gospodarka w trzecim kwartale tego roku. To odczyt zgodny z oczekiwaniami analityków.

Gospodarka Chin rośnie. Na długo?

Wzrost gospodarczy Chin przyśpieszył i wyniósł w trzecim kwartale 7,8 proc. - głoszą oficjalne dane opublikowane w piątek. Widoczne od 2012 roku spowonienie gospodarcze, tej drugiej co do wielkości gospodarki świata, wciąż budzi poważne zaniepokojenie ekonomistów.

Auta Toyoty do naprawy. Winne poduszki i wspomaganie

Toyota musi naprawić w USA 803 tysiące samochodów - modele Camry, Avalon i Venza z lat 2012-2013. Wszystko z powodu problemów z poduszkami powietrznymi i wspomaganiem kierownicy - poinformowała w czwartek agencja Associated Press.