Czołg, drony... Czym Polska może podbić rynek zbrojeniowy?

Projekt PL-01
Projekt PL-01
OBRUM sp z o.o.
Projekt PL-01OBRUM sp z o.o.

Czołgiem PL-01 zainteresowały się “New York Daily News”, “Huffington Post” oraz “Washington Post”. Czy ma szansę stać się hitem eksportowym polskiej zbrojeniówki? Czym jeszcze możemy podbić ten trudny rynek?

PL-01 jest tzw. wozem wsparcia bezpośredniego realizowanym obecnie w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM” w Radomiu jako lider, Wojskowa Akademia Techniczna, Bumar Elektronika SA oraz Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej.

Po raz pierwszy wygląd maszyny zaprezentowano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2013 r. - Jednak wtedy nie był to ani czołg ani platforma do testów technologii. Prezentacja PL-01 CONCEPT miała na celu potwierdzenie, że OBRUM jest w stanie zbudować wóz wsparcia bezpośredniego - Magdalena Pilor z biura prasowego gliwickiej firmy.

"Niewidzialny czołg" za 101 mln zł

Docelowo PL-01 ma być lekkim, ważącym do 40 ton pojazdem wyposażonym w 120-milimetrowe działo. - Wysokie wymagania jakie postawiło wojsko dotyczą m.in. pancerza, który ma zabezpieczyć w jak najwyższym stopniu osoby znajdujące się w środku – mówi Aleksander Nawrat, dyrektor ds. rozwoju w OBRUM sp. z o.o. Dlatego maszyna będzie mogła być pokryta specjalnym materiałem pochłaniającym fale radiowe, dzięki czemu stanie się niewidzialna dla radarów. Znaczący wpływ na bezpieczeństwo będzie miała również wieża bezzałogowa. – Wóz mógłby być sterowany zdalnie, co ograniczyłoby to straty w ludziach do minimum - dodaje Nawrat.

Całość projektu to koszt 101 miliona złotych. Ok. 70 proc. finansuje w ramach grantu konkursowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Pozostałe środki wykłada OBRUM. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2018 roku. Od 2019 roku może być realizowana produkcja seryjna pojazdu. Decyzja w tej sprawie należy jednak do MON. - Samo ogłoszenie konkursu przez NCBIR potwierdza zapotrzebowanie na wóz wsparcia bezpośredniego w wojsku – mówi Aleksander Nawrat. – W związku z modernizacją polskiej armii powinno się skupić na wykorzystaniu krajowego potencjału zbrojeniowego, zarówno przy opracowaniu pojazdu, jak również jego produkcji.

Trójwymiarowa gra w wojnę

PL-01 to jednak nie jedyny projekt realizowany przez OBRUM, który jest odpowiedzią na wojskowe wyzwania XXI wieku w dziedzinie technologii. Kolejnym jest Centrum Projektowo-Rozwojowego, w ramach którego stworzono "wirtualną jaskinię", tzw. Cave 3D. To system projektorów pozwalających nie tylko na przeniesienie obrazu z monitora komputera na wirtualny model w projekcji stereoskopowej, ale również nanoszenie na nim poprawek. Dodatkowym atutem dla konstruktorów jest praca na wirtualnym prototypie w rzeczywistych jego wymiarach.

Technologia 3D jest tu także wykorzystywana do szkoleń w ramach wirtualnego środowiska pola walki.

"Bezzałogowe" światełko w tunelu

O ile na podbój zagranicznych rynków polskimi czołgami i wozami przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat, to nieco szybciej możemy się spodziewać „ataku” polskich bezzałogowych statków powietrznych (Unmanned Aerial Vehicle - UAV). - Bezzałogowce to przyszłość i także nasz priorytet – mówił już w sierpniu ubiegłego roku minister obrony Tomasz Siemoniak. Gra jest warta świeczki, bo jak przewiduje Komisja Europejska, za 10 lat cywilne drony będą stanowić 10 proc. światowego lotniczego rynku, czyli ok. 15 mld euro.

Obecnie wizytówkami Polski są maszyny Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL), takie jak: lekki bezzałogowy samolot obserwacyjny Nietoperz-3L, bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania Koliber, bezzałogowy system obserwacyjny Rybak, cel powietrzny szerszeń M-1 czy bezzałogowy samolot rozpoznania taktycznego KUSY PW-151.

Hitem może się okazać budowany we współpracy z Instytutem Lotnictwa bezzałogowy śmigłowiec ILX-27. Ważąca 1100 kg maszyna może udźwignąć osprzęt o masie do nawet 300 kg osiągając prędkość maksymalną 215 km/h. Jej zasięg to 441 km a maksymalny pułap 4 km. Zarówno w Polsce jak i na światowej premierze podczas ILA2012 w Berlinie, śmigłowiec wzbudzał ogromne zainteresowanie największych zagranicznych koncernów. ITWL otrzymał także wiele propozycji współpracy ze strony uznanych międzynarodowych firm z sektora lotniczego.

Dron powstał w ramach projektu finansowanego przez MNiSW na kwotę 17,48 mln złotych. - Dla porównania pełny program amerykańskiego bezzałogowego śmigłowca Northrop Grumman MQ-8 FireScout kosztował 2,87 mld dolarów - przypomina w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik ITWL Michał Wąsiewicz. - Aktualnie prowadzone są próby w naziemne i w locie. Jako kolejny etap prac przygotowany do badań został drugi prototyp ILX-27 - powiedział z kolei Paweł Guła z Centrum Nowych Technologii Instytutu Lotnictwa.

ILX-27 jest na tyle uniwersalną konstrukcją, że z powodzeniem będzie mógł pełnić swoje zadania, cywilne jak i wojskowe, w praktycznie każdym rejonie świata. Czy mówi się już o potencjalnych kierunkach eksportu maszyn? - Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi kontrahentami, jednak szczegóły negocjacji na tym etapie nie mogą być ujawnione - mówi krótko rzecznik. Ale dodaje, że ILX-27 ma szansę trafić do seryjnej produkcji w ciągu roku.

Zdecydowanie dłużej trzeba będzie poczekać na finał prac nad poddźwiękowym samolotem szkolno-treningowym nowej generacji Grot-2. - Na razie jest to jednak projekt koncepcyjny, który z założenia mógłby być wizytówką polskiego przemysłu lotniczego. Na obecnym, bardzo wczesnym etapie ciężko mówić o kosztach, czy terminie wdrożenia i kierunkach eksportu gotowego produktu - przyznaje Wąsiewicz.

Zbrojeniowe giganty

W rozwoju polskiego przemysłu obronnego, w tym ubieganiu się o zagraniczne kontrakty, ma też pomóc skupienie przedsiębiorstw w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i Polskiego Holdingu Obronnego (PHO). Ten ostatni jest największym producentem i dostawcą uzbrojenia w Polsce i jednym z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W jego skład wchodzi ponad 40 firm sektora obronnego w Polsce i za granicą, w których pracuje prawie 10 tysięcy pracowników.

Z kolei do PGZ ma zostać włączonych 16 spółek zajmujących się projektowaniem lub produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego. Jak twierdzi resort Skarbu Państwa, dzięki temu powstanie grupa z przychodami sięgającymi pięciu mld zł, która pozwoli utrzymać i stworzyć miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób. Ma to ułatwić ubieganie się o kontrakty Ministerstwa Obrony Narodowej. W ciągu najbliższej dekady na modernizację polskiej armii resort wyda 130 mld zł. Niewykluczone, że część tej kwoty przypadnie ukraińskim firmom. "W dłuższej perspektywie warto rozważyć włączenie wybranych ukraińskich zakładów zbrojeniowych do holdingów działających w państwach NATO" - czytamy w analizie Anny Dyner, analityk ds. Białorusi i Rosji w PISM.

Brak promocji

- Mamy się czym chwalić - podsumowuje Beata Górka-Winter, ekspert ds. polityki bezpieczeństwa UE i NATO. Są świetne pomysły i projekty, wysokiej klasy ośrodki badawcze i firmy i strumień pieniędzy. Dlaczego więc polskie maszyny jeszcze nie podbijają świata? - To kwestia dobrej promocji, której na dziś brakuje – uważa Górka-Winter. Jej zdaniem warto przynajmniej zorganizować konferencję dla zbrojeniówki o tym, jak promować polskie technologie w tym sektorze.

Śmiercionośne, niewidzialne, piekielnie piękne
Śmiercionośne, niewidzialne, piekielnie piękneITWL

Autor: Radosław Fellner / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: OBRUM sp. z o.o.

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP