Aplikacje dla biegaczy, czyli jak uzależnienie od smartfonów przełożyć na biznes


Rynek aplikacji mobilnych skierowanych do osób biegających jest trudny. Jak przekonać do wydawania pieniędzy na coś, bez czego można z powodzeniem uprawiać ulubiony sport? Producenci aplikacji znaleźli na to sposób - najpierw wypuszczają darmową wersję o okrojonej funkcjonalności lub demo. I liczą, że zadowolony użytkownik sięgnie po bardziej zaawansowane narzędzie. To będzie już płatne.

Aplikacje mobilne stają się nieodłącznym elementem coraz większej rzeszy biegaczy. Mierzą czas, pokonany dystans i liczą spalone kalorie. Pozwalają też chwalić się znajomym naszymi osiągami i właśnie głównie dzięki temu zawdzięczają swój sukces.

Polacy pokochali bieganie. Coraz więcej aktywnych osób porzuca rower, czy pływacki czepek i nakłada buty do joggingu. Z wyliczeń ARC Rynek i Opinia wynika, że bieganie jest nad Wisłą najbardziej popularną aktywnością sportową. Jogging wyprzedził jazdę na rowerze, grę w piłkę nożną i gimnastykę. W ostatnich latach liczba osób trenujących bieganie wzrosła ponad trzykrotnie. Z badania wynika, że ten sport uprawiało na początku 2013 roku aż 36 proc. Polaków. A ta liczba ciągle rośnie.

- W Polsce nastał prawdziwy boom na bieganie. Popularność biegania wynika z tego, ze można je uprawiać wszędzie. Nasze badanie pokazało również wzmożone zainteresowanie imprezami sportowymi związanymi z bieganiem, w tym maratonami – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.

Wraz z coraz większą ilością biegaczy przybywa nie tylko specjalistycznych sklepów i imprez, ale także mobilnych aplikacji, które mają pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji i zachęcić do ciągłego sportowego rozwoju.

Szybki rozwój

- Rynek aplikacji mobilnych dla biegaczy rozwijał się wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się smarfonów. Wcześniej firmy zajmujące się takimi aplikacjami działały głównie w postaci stron internetowych, gdzie mogliśmy narysować swoją trasę biegu, czy jazdy na rowerze – mówi Adam Klein, redaktor naczelny Bieganie.pl.

Jeszcze kilka lat temu aplikacji służących stricte bieganiu nie było zbyt wiele. A te, które się pojawiały nie powalały ani dokładnością ani stabilnością działania co zniechęcało amatorów.

- Potrzeba było jednak czasu, nowych technologii, ulepszenia hardware i software smartfonów, żebyśmy mogli naszym telefonem posiłkować się w trakcie treningu – uważa Przemysław Niemczuk, redaktor naczelny TreningBiegacza.pl.

Kiedy technologia w końcu sprostała wymaganiom biegaczy, także tych zaawansowanych aplikacje mobilne stały się nierozłączną częścią treningów. Kontrola naszego wysiłku, wyliczenia spalanych kalorii, rysowanie trasy, którą pokonaliśmy, a wreszcie dzielenie się tym wszystkim ze znajomymi na portalach społecznościowych sprawiło, że aplikacje cieszą się ogromną popularnością, a największe z nich swoich użytkowników liczą w milionach.

Po co aplikacje?

Wielu doświadczonych biegaczy puka się w głowę widząc coraz większą rzeszę osób, która po powrocie z treningu najpierw aktualizuje dane w aplikacji a dopiero potem wskakuje pod prysznic. Tak jak do joggingu wystarczą nam buty, szorty i zwykła koszulka, tak większość miłośników biegania starszej daty nie potrzebuje do polepszania swoich wyników mobilnych aplikacji. Jednak młodsze pokolenie trenujących osób jest tak silnie powiązane ze swoimi smartfonami, aplikacjami i portalami społecznościowymi, że nic dziwnego, że znalazły się firmy, które dostarczyły im potrzebny produkt.

Aplikacje mobilne dla biegaczy nie służą jednak tylko chwaleniu się swoimi osiągami i w ogóle tym, że prowadzimy sportowy, zdrowy oraz aktywny tryb życia. Stworzono je przede wszystkim po to, aby ułatwić początkującym biegaczom prowadzenie regularnych treningów.

Adam Klein twierdzi, że początkujący biegacz przed wyborem aplikacji powinien przede wszystkim sam odpowiedzieć sobie na pytanie po co jest mu ta aplikacja. Wtedy będzie mu dużo łatwiej wybrać tą właściwą.

- Czy po to, aby uzyskiwać dużo ciekawych informacji z treningów, które właściwie są podobne w wielu aplikacjach, czy też chce mieć możliwość dzielenia się ze znajomymi tymi informacjami – chwalenia się tym, że przebiegł czy przejechał jakiś dystans – mówi Klein. - Natomiast podstawowymi korzyściami wersji Premium są dodatkowe funkcje np. dedykowane plany treningowe w zależności od celów treningowych, więcej ciekawych statystyk, czy możliwość generowania raportów dotyczących biegania – wylicza zalety Klein.

Zdaniem Przemysława Niemczuka lista korzyści z używania aplikacji jest coraz dłuższa. - Do najnowszych modeli smartfonów dokupić możemy pasek, który po założeniu na piersi mierzy nasze tętno. Na podstawie tego wyliczane jest zmęczenie, skuteczność treningu czy też spalone kalorie. Jest to oczywiście wynik z pewnym marginesem błędu, aczkolwiek na podstawie tego łatwo wyrobić sobie wiedzę – w czasie jakich aktywności spala się najwięcej kalorii – mówi Niemczuk i dodaje, że to oczywiście nie wszystkie udogodnienia jakie otrzymujemy wraz z używaniem aplikacji.

- Dzięki geolokalizacji uzyskujemy wiedzę na temat tempa z jakim biegniemy, ilości pokonanych kilometrów, czy też w wielu przypadkach bardzo praktyczny dzienniczek treningowy, którego statystyki możemy przeglądać zarówno poprzez telefon, jak i przeglądarkę dowolnego komputera – zachęca.

Ile to kosztuje?

Nic więc dziwnego, że za niektóre, bardziej zaawansowane opcje trzeba zapłacić. Praktycznie wszystkie aplikacje mają wersje Premium, które skierowane są przede wszystkim do zaawansowanych biegaczy, którym nie wystarczą podstawowe informacje o treningach. W opcjach płatnych coś dla siebie znajdą też początkujący, bo aplikacje Premium zawierają często gotowe plany treningowe, które nie tylko pomagaj utrzymać codzienną motywację, ale przede wszystkim łatwo wdrożyć je w życie.

- Roczny koszt wykupienia abonamentu w wersji Premium wynosi w większości przypadków 30 dolarów. Dzięki temu zyskujemy funkcje, bez których można żyć, ale bez dwóch zdań bardzo uprzyjemniają nam mozoły treningu: pokonaj znajomego, pokonaj siebie, trening interwałowy, indywidualny plan treningowy, bieganie na cel – czas lub dystans, różnego rodzaju wyzwania. Opłata niewielka, pożytek znikomy, ale frajda niebywała, a o to właśnie chodzi w bieganiu. Dobrze się nim bawić – wyjaśnia redaktor naczelny TreningBiegacza.pl.

Płatne czy darmowe?

Zdecydowana większość polskich biegaczy używa darmowych aplikacji mobilnych. Zdaniem Adama Kleina na wersje Premium decydują się zwykle osoby, które mocniej angażują się w treningi i mają wyznaczone ambitne cele.

- Jeżeli ktoś traktuje bieganie rekreacyjnie, to raczej korzysta z bezpłatnych aplikacji. Na wersje płatną decydują się bardziej profesjonalni biegacze. To kwestia tego, jakie sportowiec podstawił przed sobą cele. Dla niedzielnych biegaczy najważniejsza jest bezpłatna opcja dzielenia się informacjami o treningach, a profesjonaliści raczej wybierają płatne aplikacje, a jeszcze częściej zegarki z pulsometrem, które są dokładniejsze i mają zdecydowanie więcej funkcji – przekonuje Klein.

Według Przemysława Niemczuka płatne aplikacje mobilne sprawdzają się przede wszystkim w funkcjach społecznościowych, a zdecydowanie gorzej wypadają pod względem dokładności.

- Płatne czy bezpłatne? Odpowiedź jest dość prosta. Jeżeli ktoś oczekuje od aplikacji czegoś więcej, zwraca uwagę na precyzję pomiarów, a następnie na analizę statystyczną danych – stanowczo powinien wybrać zegarek – najlepiej z modułem SiRFstar IV, który odpowiada z łączność z satelitą i precyzję określenia położenia – twierdzi Niemczuk i dodaje, że reszta to rzecz wtórna.

- Płatne czy bezpłatne aplikacje nie warunkują jakości pomiarów, a jedynie oferują dodatki, które de facto są ciekawe z punktu widzenia motywacji (rywalizacja z przyjaciółmi – aspekty społecznościowe), ale pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o ich indywidualizm, czyli plany treningowe, które są automatycznie konstruowane przez generatory – ocenia Niemczuk.

Dobry biznes?

Wprawdzie rynek aplikacji mobilnych dopiero rozwija swoje płatne skrzydła, ale już teraz widać, że kryje duży potencjał. Z Endomondo, czyli jednej z najpopularniejszych aplikacji mobilnych dla sportowców korzystało pod koniec zeszłego roku ponad 20 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Jednak zdecydowana większość z nich nie płaciła blisko 20 dolarów rocznie za opcję Premium.

- Polski rynek aplikacji jest przewidywalny pod tym względem, że ludzie nie kupują aplikacji bez względu na to czy kosztują 99 groszy czy 10 zł. Jednak produkty te są kierowane do stale rosnącej grupy osób, która kocha to, co robi, czyli bieganie, zatem aplikacje oferowane we wsparciu z silnym brandem, wizerunkiem i rozpoznawalnością mają duże szanse na powodzenie – uważa Paweł Kempa z Runner’s World i dodaje, że stworzenie specjalistycznej aplikacji biegowej wiąże się z bardzo dużym nakładem pracy. - Począwszy od koncepcji, funkcjonalności przez zebranie kontentu po zakodowanie i wprowadzenie jej na rynek – wyjaśnia. Nic więc dziwnego, że producenci celowo najpierw wypuszczają wersję o okrojonej funkcjonalności lub wersję demo licząc, że zadowolony użytkownik sięgnie po bardziej zaawansowane narzędzie, które będzie już płatne. - Z jednej strony darmowe aplikacje oswajają ze specyfiką produktu, z drugiej strony większość ściągających poprzestaje na zainstalowaniu bezpłatnej wersji (to nie tylko specyfika Polski). Ważna jest skala, a ta jest choć rosnąca, to ciągle mała w Polsce – twierdzi Kempa. Przemysław Niemczuk uważa, że aplikacje mobilne traktowane są dziś raczej jako bonus do produktów dużych marek sportowych, a ich twórcy zarabiają na nich tylko pośrednio. – Aplikacje nie stanowią wartości materialnej, gdyż traktowane są jako narzędzia do pozyskania potencjalnych użytkowników: portalu, dzienniczka treningowego czy też określonej marki. To wartość dodana, która zwraca się w inny sposób, aniżeli poprzez sprzedaż bezpośrednią – twierdzi Przemysław Niemczuk.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Zniesienie zasady 10H oraz nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami lądowej energetyki wiatrowej a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów - oto założenia projektu resortu klimatu, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja Polska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze oraz współpracujące z TVP - napisano w komunikacie.

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

Źródło:
PAP

PKO BP opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Jak przekazano, otwarcie załącznika z wiadomości lub kliknięcie w link w niej zawarty może prowadzić do utraty pieniędzy i kontroli nad kontem.

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy sieci Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie o niekonkurowaniu o pracowników. Chodzi o kierowców firm przewozowych obsługujących sieci. Urząd w lutym i kwietniu, za zgodą sądu i w asyście funkcjonariuszy policji, przeszukał siedziby spółek Jeronimo Martins Polska, Dino Polska oraz firm transportowych. Wskazano, że trwa analiza zebranych materiałów. "Ze spokojem oczekujemy na dalszy rozwój wypadków" - komentuje Biedronka.

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach. Jak dodała, trwają prace nad odpowiednim programem.

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie sześciu miliardów euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec Lufthansie w czasie pandemii COVID-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z unijnymi przepisami.

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Źródło:
PAP, Reuters

W Warszawie czerwiec przyniósł spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym o 1 procent, w innych metropoliach również są widoczne symptomy cenowej stabilizacji - wynika z raportu u GetHome.pl. W maju tego roku z rynku wtórnego wycofano około 35 tysięcy unikalnych ofert mieszkań.

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,8 procent w stosunku do 2022 roku i o 79,8 procent względem 2015 roku - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba podpisanych w ubiegłym roku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości spadła o 3,8 procent rok do roku.

Tak rosły ceny mieszkań

Tak rosły ceny mieszkań

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do zeszłorocznych imprez plenerowych, promujących program 800 plus - donosi "Rzeczpospolita. Pikniki, uznawane przez ówczesną opozycję za element kampanii wyborczej, pochłonęły ponad 8 milionów złotych.

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Źródło:
Rzeczpospolita

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że warszawska prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK na przełomie marca i maja 2022 roku w Orlenie i w Fundacji Orlen.

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

W poniedziałek pracownicy fabryki Samsung Electronics podjęli trzydniowy strajk, żądając podwyżek, dodatkowych premii oraz więcej płatnych urlopów. To druga, a zarazem najliczniejsza akcja protestacyjna w 55-letniej historii giganta technologicznego.

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP