Aplikacje dla biegaczy, czyli jak uzależnienie od smartfonów przełożyć na biznes


Rynek aplikacji mobilnych skierowanych do osób biegających jest trudny. Jak przekonać do wydawania pieniędzy na coś, bez czego można z powodzeniem uprawiać ulubiony sport? Producenci aplikacji znaleźli na to sposób - najpierw wypuszczają darmową wersję o okrojonej funkcjonalności lub demo. I liczą, że zadowolony użytkownik sięgnie po bardziej zaawansowane narzędzie. To będzie już płatne.

Aplikacje mobilne stają się nieodłącznym elementem coraz większej rzeszy biegaczy. Mierzą czas, pokonany dystans i liczą spalone kalorie. Pozwalają też chwalić się znajomym naszymi osiągami i właśnie głównie dzięki temu zawdzięczają swój sukces.

Polacy pokochali bieganie. Coraz więcej aktywnych osób porzuca rower, czy pływacki czepek i nakłada buty do joggingu. Z wyliczeń ARC Rynek i Opinia wynika, że bieganie jest nad Wisłą najbardziej popularną aktywnością sportową. Jogging wyprzedził jazdę na rowerze, grę w piłkę nożną i gimnastykę. W ostatnich latach liczba osób trenujących bieganie wzrosła ponad trzykrotnie. Z badania wynika, że ten sport uprawiało na początku 2013 roku aż 36 proc. Polaków. A ta liczba ciągle rośnie.

- W Polsce nastał prawdziwy boom na bieganie. Popularność biegania wynika z tego, ze można je uprawiać wszędzie. Nasze badanie pokazało również wzmożone zainteresowanie imprezami sportowymi związanymi z bieganiem, w tym maratonami – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.

Wraz z coraz większą ilością biegaczy przybywa nie tylko specjalistycznych sklepów i imprez, ale także mobilnych aplikacji, które mają pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji i zachęcić do ciągłego sportowego rozwoju.

Szybki rozwój

- Rynek aplikacji mobilnych dla biegaczy rozwijał się wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się smarfonów. Wcześniej firmy zajmujące się takimi aplikacjami działały głównie w postaci stron internetowych, gdzie mogliśmy narysować swoją trasę biegu, czy jazdy na rowerze – mówi Adam Klein, redaktor naczelny Bieganie.pl.

Jeszcze kilka lat temu aplikacji służących stricte bieganiu nie było zbyt wiele. A te, które się pojawiały nie powalały ani dokładnością ani stabilnością działania co zniechęcało amatorów.

- Potrzeba było jednak czasu, nowych technologii, ulepszenia hardware i software smartfonów, żebyśmy mogli naszym telefonem posiłkować się w trakcie treningu – uważa Przemysław Niemczuk, redaktor naczelny TreningBiegacza.pl.

Kiedy technologia w końcu sprostała wymaganiom biegaczy, także tych zaawansowanych aplikacje mobilne stały się nierozłączną częścią treningów. Kontrola naszego wysiłku, wyliczenia spalanych kalorii, rysowanie trasy, którą pokonaliśmy, a wreszcie dzielenie się tym wszystkim ze znajomymi na portalach społecznościowych sprawiło, że aplikacje cieszą się ogromną popularnością, a największe z nich swoich użytkowników liczą w milionach.

Po co aplikacje?

Wielu doświadczonych biegaczy puka się w głowę widząc coraz większą rzeszę osób, która po powrocie z treningu najpierw aktualizuje dane w aplikacji a dopiero potem wskakuje pod prysznic. Tak jak do joggingu wystarczą nam buty, szorty i zwykła koszulka, tak większość miłośników biegania starszej daty nie potrzebuje do polepszania swoich wyników mobilnych aplikacji. Jednak młodsze pokolenie trenujących osób jest tak silnie powiązane ze swoimi smartfonami, aplikacjami i portalami społecznościowymi, że nic dziwnego, że znalazły się firmy, które dostarczyły im potrzebny produkt.

Aplikacje mobilne dla biegaczy nie służą jednak tylko chwaleniu się swoimi osiągami i w ogóle tym, że prowadzimy sportowy, zdrowy oraz aktywny tryb życia. Stworzono je przede wszystkim po to, aby ułatwić początkującym biegaczom prowadzenie regularnych treningów.

Adam Klein twierdzi, że początkujący biegacz przed wyborem aplikacji powinien przede wszystkim sam odpowiedzieć sobie na pytanie po co jest mu ta aplikacja. Wtedy będzie mu dużo łatwiej wybrać tą właściwą.

- Czy po to, aby uzyskiwać dużo ciekawych informacji z treningów, które właściwie są podobne w wielu aplikacjach, czy też chce mieć możliwość dzielenia się ze znajomymi tymi informacjami – chwalenia się tym, że przebiegł czy przejechał jakiś dystans – mówi Klein. - Natomiast podstawowymi korzyściami wersji Premium są dodatkowe funkcje np. dedykowane plany treningowe w zależności od celów treningowych, więcej ciekawych statystyk, czy możliwość generowania raportów dotyczących biegania – wylicza zalety Klein.

Zdaniem Przemysława Niemczuka lista korzyści z używania aplikacji jest coraz dłuższa. - Do najnowszych modeli smartfonów dokupić możemy pasek, który po założeniu na piersi mierzy nasze tętno. Na podstawie tego wyliczane jest zmęczenie, skuteczność treningu czy też spalone kalorie. Jest to oczywiście wynik z pewnym marginesem błędu, aczkolwiek na podstawie tego łatwo wyrobić sobie wiedzę – w czasie jakich aktywności spala się najwięcej kalorii – mówi Niemczuk i dodaje, że to oczywiście nie wszystkie udogodnienia jakie otrzymujemy wraz z używaniem aplikacji.

- Dzięki geolokalizacji uzyskujemy wiedzę na temat tempa z jakim biegniemy, ilości pokonanych kilometrów, czy też w wielu przypadkach bardzo praktyczny dzienniczek treningowy, którego statystyki możemy przeglądać zarówno poprzez telefon, jak i przeglądarkę dowolnego komputera – zachęca.

Ile to kosztuje?

Nic więc dziwnego, że za niektóre, bardziej zaawansowane opcje trzeba zapłacić. Praktycznie wszystkie aplikacje mają wersje Premium, które skierowane są przede wszystkim do zaawansowanych biegaczy, którym nie wystarczą podstawowe informacje o treningach. W opcjach płatnych coś dla siebie znajdą też początkujący, bo aplikacje Premium zawierają często gotowe plany treningowe, które nie tylko pomagaj utrzymać codzienną motywację, ale przede wszystkim łatwo wdrożyć je w życie.

- Roczny koszt wykupienia abonamentu w wersji Premium wynosi w większości przypadków 30 dolarów. Dzięki temu zyskujemy funkcje, bez których można żyć, ale bez dwóch zdań bardzo uprzyjemniają nam mozoły treningu: pokonaj znajomego, pokonaj siebie, trening interwałowy, indywidualny plan treningowy, bieganie na cel – czas lub dystans, różnego rodzaju wyzwania. Opłata niewielka, pożytek znikomy, ale frajda niebywała, a o to właśnie chodzi w bieganiu. Dobrze się nim bawić – wyjaśnia redaktor naczelny TreningBiegacza.pl.

Płatne czy darmowe?

Zdecydowana większość polskich biegaczy używa darmowych aplikacji mobilnych. Zdaniem Adama Kleina na wersje Premium decydują się zwykle osoby, które mocniej angażują się w treningi i mają wyznaczone ambitne cele.

- Jeżeli ktoś traktuje bieganie rekreacyjnie, to raczej korzysta z bezpłatnych aplikacji. Na wersje płatną decydują się bardziej profesjonalni biegacze. To kwestia tego, jakie sportowiec podstawił przed sobą cele. Dla niedzielnych biegaczy najważniejsza jest bezpłatna opcja dzielenia się informacjami o treningach, a profesjonaliści raczej wybierają płatne aplikacje, a jeszcze częściej zegarki z pulsometrem, które są dokładniejsze i mają zdecydowanie więcej funkcji – przekonuje Klein.

Według Przemysława Niemczuka płatne aplikacje mobilne sprawdzają się przede wszystkim w funkcjach społecznościowych, a zdecydowanie gorzej wypadają pod względem dokładności.

- Płatne czy bezpłatne? Odpowiedź jest dość prosta. Jeżeli ktoś oczekuje od aplikacji czegoś więcej, zwraca uwagę na precyzję pomiarów, a następnie na analizę statystyczną danych – stanowczo powinien wybrać zegarek – najlepiej z modułem SiRFstar IV, który odpowiada z łączność z satelitą i precyzję określenia położenia – twierdzi Niemczuk i dodaje, że reszta to rzecz wtórna.

- Płatne czy bezpłatne aplikacje nie warunkują jakości pomiarów, a jedynie oferują dodatki, które de facto są ciekawe z punktu widzenia motywacji (rywalizacja z przyjaciółmi – aspekty społecznościowe), ale pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o ich indywidualizm, czyli plany treningowe, które są automatycznie konstruowane przez generatory – ocenia Niemczuk.

Dobry biznes?

Wprawdzie rynek aplikacji mobilnych dopiero rozwija swoje płatne skrzydła, ale już teraz widać, że kryje duży potencjał. Z Endomondo, czyli jednej z najpopularniejszych aplikacji mobilnych dla sportowców korzystało pod koniec zeszłego roku ponad 20 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Jednak zdecydowana większość z nich nie płaciła blisko 20 dolarów rocznie za opcję Premium.

- Polski rynek aplikacji jest przewidywalny pod tym względem, że ludzie nie kupują aplikacji bez względu na to czy kosztują 99 groszy czy 10 zł. Jednak produkty te są kierowane do stale rosnącej grupy osób, która kocha to, co robi, czyli bieganie, zatem aplikacje oferowane we wsparciu z silnym brandem, wizerunkiem i rozpoznawalnością mają duże szanse na powodzenie – uważa Paweł Kempa z Runner’s World i dodaje, że stworzenie specjalistycznej aplikacji biegowej wiąże się z bardzo dużym nakładem pracy. - Począwszy od koncepcji, funkcjonalności przez zebranie kontentu po zakodowanie i wprowadzenie jej na rynek – wyjaśnia. Nic więc dziwnego, że producenci celowo najpierw wypuszczają wersję o okrojonej funkcjonalności lub wersję demo licząc, że zadowolony użytkownik sięgnie po bardziej zaawansowane narzędzie, które będzie już płatne. - Z jednej strony darmowe aplikacje oswajają ze specyfiką produktu, z drugiej strony większość ściągających poprzestaje na zainstalowaniu bezpłatnej wersji (to nie tylko specyfika Polski). Ważna jest skala, a ta jest choć rosnąca, to ciągle mała w Polsce – twierdzi Kempa. Przemysław Niemczuk uważa, że aplikacje mobilne traktowane są dziś raczej jako bonus do produktów dużych marek sportowych, a ich twórcy zarabiają na nich tylko pośrednio. – Aplikacje nie stanowią wartości materialnej, gdyż traktowane są jako narzędzia do pozyskania potencjalnych użytkowników: portalu, dzienniczka treningowego czy też określonej marki. To wartość dodana, która zwraca się w inny sposób, aniżeli poprzez sprzedaż bezpośrednią – twierdzi Przemysław Niemczuk.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały część lotów do i z Tel Awiwu w Izraelu - poinformował Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy spółki. Wskazał, że chodzi o loty w dniach 6-7 maja.

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Polski przewoźnik odwołuje loty do Tel Awiwu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP