Wszyscy obiecali, że dostawy gazu będą odbywać się wedle zapotrzebowania. To jest gwarantowane do końca maja. Ale są jeszcze kwestie, które powinniśmy omówić - powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy i Rosji w Warszawie unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.
W rozmowach uczestniczyli europejski komisarz ds. energii Guenther Oettinger, minister energetyki i polityki węglowej Ukrainy Jurij Prodan oraz minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.
Więcej spokoju
- Podjęliśmy wysiłek, aby znaleźć porozumienie w sektorze gazowym teraz i w najbliższych miesiącach - powiedział komisarz Oettinger podczas konferencji po spotkaniu.
- Rozmawialiśmy o wielkości dostaw, cenie i stabilizacji dla Naftohazu w dziedzinie składowania i zakupów gazu oraz uzyskania gotowości do sezonu zimowego - zaznaczył komisarz. - Stworzyliśmy plan działań i postawiliśmy pytania, na które powinniśmy uzyskać odpowiedź. Przedstawiciele Ukrainy i Federacji Rosyjskiej stworzyli plan. Przewidujemy jeszcze dwa spotkania trójstronne w połowie i pod koniec maja. Celem ich będzie porozumienie, dzięki któremu w czerwcu, lipcu i sierpniu będzie można zgromadzić zapasy. Obydwie strony wykazała się dobrą wolą, nikt nie chciał dalszej eskalacji - zapewnił Oettinger.
Do końca maja
Komisarz podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw gazu do Europy zagwarantowane jest do końca maja. - W lutym, marcu i kwietniu Naftohaz nie płacił swoich rachunków za gaz. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. W trakcie tych miesięcy gaz był dostarczany. Stało się jasne, że strony chcą dołożyć wszelkich możliwych starań, aby dokonać swoich zobowiązań dostaw gazu do krajów Unii - powiedział Oettinger.
- Gdy mówimy o czasie negocjacji do końca maja, to wszyscy obiecali, że nie będzie żadnych przerw w dostawie. Dostawy będą się odbywać wedle zapotrzebowania. To jest gwarantowane do końca maja. Ale są jeszcze kwestie, które powinniśmy omówić - zaznaczył.
W Warszawie odbyły się dziś rozmowy UE-Rosja-Ukraina na temat dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu. Jak podkreśliła Komisja Europejska rozmowy miały związek z listem, jaki szef Komisji Manuel Barroso skierował do prezydenta Rosji Władimira Putina. Zwracał w nim uwagę, że na polu współpracy energetycznej Rosja i UE mają wspólne interesy, że Rosja dla utrzymania swojej wiarygodności musi zapewnić ciągłość dostaw gazu.
Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl