Najnowsze

Najnowsze

Centrum wyników - Pelion

Inwestorzy docenili pracę jaką wykonał dostawca leków do aptek i szpitali – łódzki Pelion. Kurs wzrósł w ciągu roku prawie dwukrotnie. Wyniki pierwszego kwartału też wyglądają zachęcająco. Przychody rosną o 15 proc, koszty spadają, a marża EBITDA jest dwa razy lepsza niż na koniec pierwszego kwartału rok temu. Pytanie czy firma ma szansę dalej poprawiać wynik a jeśli tak to w jaki sposób? Naszym gościem był Jacek Dauenhauer – wiceprezes łódzkiej grupy.

Centrum wyników - Orphee

Koszty związane z przejęciem włoskiej spółki Diesse i reorganizacją grupy PZ Cormay mocno obniżyły zysk brutto Orphee. Pytanie kiedy można się spodziewać zapowiadanych przez firmę pozytywnych skutków konsolidacji biznesu i przeprowadzonych akwizycji. Rozmowa z Tadeuszem Tuorą – członkiem zarządu ds. finansowych Orphee.

Polska oczami Euler Hermes

Szukanie nowych rynków eksportowych i zwiększenie dostępności kredytów dla firm - własnie w taki sposób zdaniem głównego ekonomisty Euler Hermes polski rząd powinien walczyć ze spowolnieniem. A walczyć trzeba, bo z prognoz tej firmy wynika, że liczba bankructw w Polsce w tym roku może być najwyższa od 8-miu lat. Z Ludovicem Subranem Pamela Bem rozmawiała również o najnowszych odczytach PMI z Chińskiej i Europejskiej gospodarki.

Centrum wyników - P.R.E.S.C.O.

To ie był udany kwartał dla windykacyjnej grupy P.R.E.S.C.O. Zysk operacyjny w pierwszych trzech miesiącach roku spadł o ponad dwie-trzecie w porównaniu do pierwszego kwartału przed rokiem. Spółka uczestniczyła w prawie 40 przetargach związanych z portfelami źle spłacanych długów detalicznych, ale ze względu na wysokie ceny nie zdecydowała się na zakup ani jednego. Co więcej o ponad 6 mln zł spadła wartość godziwa posiadanych portfeli a spółka nie spodziewa się poprawy sytuacji w okresie nawet 24-ech miesięcy.Naszym gościem był Paweł Szejko – członek zarządu odpowiadający za finanse grupy.

Milion w portfelu

Portfel Marcina Billewicza rośnie w ostatniej odsłonie 4,07%. Największy zysk zanotowały akcje Izo-Bloku. Zyskały 24,4% Od początku inwestycji zarabia 20,5%. O to na jakich spółkach skupia on obecnie uwagę, pytał zarządzającego Robert Stankiewicz

Zmieniamy dostawcę energii

RWE wprowadza od lipca niższe taryfy dla indywidualnych odbiorców. Prezes URE sugeruje pozostałym dystrybutorom energii elektrycznej również obniżenie taryf. Jak obniżyć taryfę, jeśli nie odpowiada nam dotychczasowa oferta. Rozmowa z Łukaszem Czekałą, Optimal Energy.

30 lat z kredytem

Słabnący frank może zachęcać do przewalutowania kredytu - umocnienie się złotego o 10 groszy to spadek raty o ponad 50 złotych miesięcznie. Czy to właściwy moment na przewalutowanie kredytu we franku? Spytaliśmy Michała Krajkowskiego z DK Notus.

Fundusz z dywidendą

Premia w czasie zwyżek, pocieszenie w czasie kryzysu - giełdowe spółki coraz chętniej i częściej wypłacają wyczekiwane przez inwestorów dywidendy. Stąd coraz większa popularność funduszy dywidendowych, ich liczba na polskim rynku urosła już do dziesięciu. Największe, wynoszące 65 milionów złotych aktywa, ma Fundusz Europejski Dywidendowych Spółek ING. O funduszach dywidendowych rozmawialiśmy z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analiz Online.

Cień recesji

Chiński przemysł w recesyjnych nastrojach. Indeks PMI, który bada sentyment wśród menedżerów do spraw zakupów w tym sektorze, jest najniżej od siedmiu miesięcy. Wstępny odczyt wskaźnika za maj, przygotowany przez bank HSBC wyniósł 49,6 punktu, po raz pierwszy od października spadając poniżej granicy 50-ciu punktów, oddzielającej rozwój branży od recesji. Adam Czerniak z SGH podkreśla, że gospodarcza kondycja Chin wpływa na całą Azję a w poprzednim kryzysie to właśnie Chiny pomogły Europie wyjść z kłopotów.

Śmieciowe zyski?

Banki JPMorgan Chase oraz Barclays podniosły rekomendacje dla amerykańskich korporacyjnych obligacji śmieciowych. Od 2008 roku papiery o podwyższonym ryzyku dały zarobić średnio 21% rocznie.

Cień recesji

Nadal recesyjne nastroje w europejskim przemyśle i usługach. Wstępne odczyty indeksów PMI w maju poniżej poziomu 50 punktów, który oddziela rozwój od spowolnienia.

Bez energii do zysków?

Energetyka pod lupą. Dom Maklerski BPS spodziewa się dobrych wyników Taurona i Enei w drugim kwartale. Głównie za sprawą segmentu sprzedaży.

Cała naprzód

Admiral Boats jest producentem łodzi i laminatów technicznych. Spółka ma ambitne plany wypłynięcia na szerokie wody finansowe.

Blog za miliard

26-letni David Karp pokazał jak stworzyć start-upa wartego miliard dolarów. Jego Tumblra przejął Yahoo. A sam Karp dostał za udziały w tej spółce ponad 250 milionów dolarów.

Prąd stanieje?

Czas na tańszy prąd? Regulator wzywa do obniżek - spółki energetyczne chcą utrzymania taryf. O ile powinien stanieć prąd? Rozmowa z Markiem Woszczykiem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Trzy firmy chcą dostarczyć śmigłowce dla MON

Do udziału w negocjacjach technicznych w przetargu na śmigłowce dla wojska zgłosiły się trzy firmy - poinformowało w środę MON. To kolejny etap procedury, która ma wyłonić dostawcę 70 maszyn.

Polityka i pieniądze

Minister finansów ma przynętę – podatku od łupków nie będzie do 2020 roku. Wydaje się, że branża łupkowa taką deklarację powinna powitać z entuzjazmem – chyba, że jest już zbyt zniechęcona niepewnością w jakiej rozpoczyna swoje inwestycje. Naszym gościem był Michał Wróblewski z działu doradztwa podatkowego Deloitte, który doradza firmom łupkowym w zakresie podatków, a wśród firm, dla których pracuje są też te, które postanowiły wycofać się z polskiego rynku.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Zmiany w macierzyńskim

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej. Chodzi o sytuację, gdy matka przed porodem może założyć firmę i opłacić najwyższą dopuszczalną prawem składkę ubezpieczeniową uprawniającą do urlopu macierzyńskiego. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z mec. Magdaleną Zwolińską.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Sawali w ostatniej odsłonie zyskał 1,04%. Największy zysk w V odsłonie na akcjach Wind Mobile, +21,6%. Największa strata wtym okresie na akcjach PZ Cormay, -5,96%. W nowym portfelu są akcje m.in. Action, Paged, Bank Handlowy, Mirbud. O portfelu Piotra Sawali w rozmowie z Łukaszem Rosińskim, dyrektorem zarządzającym Infinity8.

Biznes w sieci

Będziemy mieli w tym roku zmiany które spodobają się konsumentom. Prawodawstwo unijne ma w większym stopniu chronić klientów korzystających z ofert sklepów internetowych. O tym jakie rozwiązania mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji i przysłużą się wyeliminowaniu nieuczciwych kontrahentów w rozmowie z Grzegorzem Wójcickim prezesem Fundacji Rozwoju Gospodarki Elektronicznej, dyrektorem ds. Korporacyjnych Allegro Group.

Droga do ożywienia

Widać oznaki ożywienia w branży chemicznej. Spółka Chemoservis-Dwory, która świadczy usługi dla przemysłu chemicznego ma pełny portfel zamówień - mówi prezes Wojciech Mazur. Mimo to, spółka ostrożnie podchodzi do zatrudniania nowych pracowników.

Banki centralne w akcji

Dalszego wspierania amerykańskiej gospodarki przez rezerwę federalną - spodziewa się Andrzej Kurnicki. Zdaniem prezesa Euroamerican company środki dostarczane przez FED są jedynym motorem wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych. Andrzej Kurnicki podkreśla jednak, że działania FEDu nie przekładają się w pełni na pobudzenie gospodarki.

Kondycja polskiej gospodarki

Końca spowolnienia gospodarczego nie widać, ale część przedsiębiorców odczuwa stabilizację. Prezes firmy spedycyjnej Kupiec Leszek Wróblewski mówił na naszej antenie, że po pół roku niepewności sytuacja w jego segmencie uspokaja się.

VIII Krakowskie Forum Wynagrodzeń

O kwestii wynagrodzeń przez ostatnie trzy dni głośno mówiono w Krakowie podczas VIII Forum Wynagrodzeń, którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jak pracodawcy planują i budują regulaminy wynagradzania pracowników oraz jaki udział w wynagrodzeniu ma premia,między innymi na te pytania odpowiadamy w rozmowie z Renata Kucharską- Kawalec, Sedlak&Sedlak.

Koniunktura gospodarcza

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w maju wyniósł wg. danych GUS, -1 pkt. W kwietniu było to -6 punktów. Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości, dane należy odczytywać umiarkowanie pozytywnie.

Azerowie idą na wojnę z Rosją. Kredyty z Europy i gaz na Zachodzie za 4 lata?

Projekt przesyłu azerskiego gazu do Europy, który zakłada stworzenie połączenia bogatych złóż gazu znad Morza Kaspijskiego z Europą Zachodnią nabiera rumieńców. Azerski SOCAR chce pożyczyć z europejskich banków ponad 20 mld dol. i już w tym roku rozpocząć eksport swojego gazu na Zachód, tak by w 2017 r. gaz dotarł do Europy.

Raport walutowy

Frank może stanieć nawet do poziomu poniżej 3 złotych - prognozuje Jarosław Klepacki. Dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK zwraca uwagę, że tracą na wartości wszystkie waluty do niedawna uważane za bezpieczną przystań i frank nie jest pod tym względem wyjątkiem.