Najnowsze

Najnowsze

Kondycja polskiej gospodarki - sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna nieco gorzej od oczekiwań. W październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Tymczasem w grupie Allegro prawdziwych żniw oczekują w grudniu. Łukasz Nowak, dyrektor działu produktów w grupie Allegro spodziewa się wtedy 20-procentowego wzrostu sprzedaży rok do roku.

GUS: w październiku bezrobocie bez zmian. Ale kupujemy więcej

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Bez pracy wciąż pozostaje 13 proc. dorosłych Polaków, ale zanotowaliśmy 3,2-procentowy wzrost sprzedaży w stosunku do zeszłego roku, a miesiąc do miesiąca - 3,6 proc.

Polityka i pieniądze - Specjalne Strefy Ekonomiczne

Wydłużenie działania SSE do 2026 roku to bardzo dobra wiadomość dla inwestorów, mimo, że warunki maja być mniej korzystne - mówił w TVN CNBC Tomasz Sadzyński, członek zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tłumaczył, że dla inwestorów bardzo ważna jest lokalizacja inwestycji i zasoby ludzkie, a w tym Polska jest bardzo silna.

Kondycja polskiej gospodarki

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 3,2% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu o 4,1%. Bezrobocie wyniosło zaś 13%, zgodnie z oczekiwaniami. O najnowszych danych i kondycji polskiej gospodarki rozmawialiśmy z Piotrem Bujakiem, głównym ekonomistą Nordea Bank Polska i Maciejem Ptaszyńskim, dyrektorem polskiej izby handlu

Gmina bez podatku

W gminie Michałowo, burmistrz zwolnił mieszkańców z opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Celem ulgi jest m.in pobudzenie migracji ludności z okolicznych wiosek do miasta.

Monopol na cmentarzach

UOKIK otrzymał zawiadomienie od jednego z przedsiębiorców świadczących usługi cmentarne, któremu odmówiono prawo wykonywania usług na cmentarzu komunalnym w Katowicach.

Instrukcje podatkowe

Kandydat na ministra finansów Mateusz Szczurek powiedział podczas sobotniej konwencji PO w Warszawie, że po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową, którą trzeba zastąpić nowym kodeksem podatkowym z listą praw podatnika. .

Polityka i pieniądze - Specjalne Strefy Ekonomiczne

Wydłużenie działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych może okazać się szansą dla Polski Wschodniej - mówił w wywiadzie dla TVN CNBC Paweł Tynel, dyrektor Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY. Unia Europejska ma zmienić zasady udzielania pomocy publicznej na mniej korzystne już od lipca przyszłego roku. Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY od początku działalności w SSE powstało 186 tys. miejsc pracy. Z Pawłem Tynelem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Polityka i pieniądze - koniec Komisji Trójstronnej?

Rząd nie chce kompromisu w kwestii elastycznego czasu pracy i tak zwanych umów śmieciowych - twierdzi lider "Solidarności", Piotr Duda. Związkowcy spotkali się dziś z ministrem pracy - pierwszy raz od czerwca - w trakcie debaty na jednej z uczelni. Zdaniem przewodniczącego NSZZ "Solidarność" nie ma szans na rozmowy w ramach komisji trójstronnej, bo ta formuła już się wyczerpała.

Polityka i pieniądze

Przyszły minister finansów, Mateusz Szczurek chce zrezygnować z obecnej ordynacji podatkowej. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie nowego kodeksu podatkowego z listą praw podatnika. O tym jak może i jak powinien zmieniać się system podatkowy w Polsce rozmawialiśmy z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha.

Polityka i pieniądze

Rezygnację z obecnej ordynacji podatkowej proponuje przyszły minister finansów Mateusz Szczurek. O jej konieczności mówił podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej. Mateusz Szczurek wyjaśnił, że chodzi o nowy kodeks podatkowy z listą praw podatnika. O nowym rozwiązaniu proponowanym przez przyszłego ministra rozmawialiśmy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w CMS Cameron McKenna.

Milion w portfelu

Portfel Aleksandra Jawienia, prezesa IFM zyskał od początku inwestycji prawie 22%. W ostatniej odsłonie zarobił blisko 3%. Największy zysk na funduszu ING Japonia +5,09%. Wszystkie pozycje w portfelu zyskały na wartości. W nowym portfelu zarządzający inwestuje między innymi w ETF Grecki.

Polityka i pieniądze

Nominowany na ministra Finansów, Mateusz Szczurek, zapowiedział sprawiedliwe zasady oskładkowania pracy. Zdaniem byłego ministra finansów Marka Borowskiego, jest to ważne ze względu na przyszłych emerytów, dla których brak składek oznacza głodową emeryturę.

Andrzej Wiśniowski z tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2013

Zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2013 został Andrzej Wiśniowski, twórca i właściciel firmy Wiśniowski. W pozostałych trzech kategoriach - Produkcja, Usługi i Nowy Biznes - laureatami zostali kolejno Andrzej Wiśniowski, Joachim Siekiera z firmy Chespa oraz Michał Czekalski i Łukasz Olek, członkowie zarządu InternetowyKantor.pl.

Program "Mieszkanie dla młodych" wchodzi w życie

W sobotę weszłai w życie ustawa, która ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Umożliwi też firmom bezpieczny wynajem w przypadku nieuczciwych lokatorów, a także wprowadzi nowe zasady zwrotu VAT na materiały budowlane.

Szef NBP: Nie jesteśmy gotowi na przyjęcie euro

- Nie jesteśmy jeszcze gotowi na przyjęcie euro - powiedział w piątek we Wrocławiu prezes NBP Marek Belka. Stwierdził też, że o przyszłym ministrze finansów może mówić tylko w superlatywach, ale wytknął mu brak doświadczenia w zarządzaniu dużymi organizacjami.

Finanse w nowych rękach

Polska awansowała o jedno miejsce pod względem przyjazności systemów podatkowych dla biznesu i znalazła się na 113-tej pozycji w raporcie Paying Taxes 2014 - poinformowało w komunikacie PwC, które wspólnie z Bankiem Światowym przygotowało raport.

Brat VAT

Budżet UE na lata 2014-2020 przewiduje wspracie w znacznym zakresie na działalność B+R czyli badanie i rozwój. Jak obecnie wygląda opodatkowanie wynalazków czy projektów innowacyjnych w ogóle? W programie "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy na ten temat z Jerzym Martinim z kancelarii Martinii i Wspólnicy.

Dzień z nowoczesnymi technologiami w motoryzacji

Ekologia i marketing przyczyniają się do zwiększania innowacyjności w branży motoryzacyjnej. Zdaniem Romana Dębeckiego, zastępcy redaktora naczelnego „ Auto Świata” łatwiej sprzedać samochód kreowany jako nowoczesny.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w milionie w portfelu razem z Marcinem Różowskim, analitykiem Analizy Online. Od początku inwestycji najlepiej prezentuje się portfel Grzegorza Zatryba (7,38%). W tym tygodniu również był na czele inwestorów zarabiając 7,84%.

Korupcja w sferze publicznej

CBA zatrzymało w ostatnich dniach 20 osób w związku z aferą wokół przetargów informatycznych w MSZ-cie, GUS-ie i dawnym MSWiA. Zjawiska korupcyjne towarzyszyły ludziom od starożytności, mówi prof. Magdalena Środa, etyk i filozof z UW. Jej zdaniem obecnie korupcja w Polsce jest spowodowana brakiem wiedzy i umiejętności i przekonania że np. „pomoc rodzinie” w sferze rodzinnej są potrzebne, ale w administracji publicznej mogą być przyczyną korupcji. Jej zdaniem istotne jest aby zasad etycznego postępowania uczono już najmłodszych przez wprowadzenie etyki do szkół. Zdaniem Julii Pitery brak jest mechanizmów które zapobiegałyby konfliktom interesów. Podkreśla ona, że w instytucjach publicznych powinni pracować ludzie od siebie niezależni.

Finanse w nowych rękach

Mateusz Szczurek nowym ministrem finansów. Czy zdoła usprawnić system podatkowy, który według rankingu Paying Taxes plasuje nas na 113 miejsu na świecie?

Nowy minister finansów

Dwa dni po nominacji i najpierw na naszej antenie – przyszły minister finansów Mateusz Szczurek. Zgadza się z ustawą o OFE i najbliższym czasie nie spodziewa się istotnej zmiany wysokości podatków. Deklaruje uproszczenie i usprawnienie systemu podatkowego, a także wprowadzenie odpowiednich restrykcji dla tych, którzy unikają płacenia danin. Nie może także zabraknąć pytania, o to kiedy dostał propozycję od Premiera Donalda Tuska. Tylko u nas Mateusz Szczurek w rozmowie z Łukaszem Kijkiem.

Nowy minister finansów

Dwa dni po nominacji i najpierw na naszej antenie – przyszły minister finansów Mateusz Szczurek. Zgadza się z ustawą o OFE i najbliższym czasie nie spodziewa się istotnej zmiany wysokości podatków. Deklaruje uproszczenie i usprawnienie systemu podatkowego, a także wprowadzenie odpowiednich restrykcji dla tych, którzy unikają płacenia danin. Nie może także zabraknąć pytania, o to kiedy dostał propozycję od Premiera Donalda Tuska. Tylko u nas Mateusz Szczurek w rozmowie z Łukaszem Kijkiem.

Polityka i pieniądze

Nie wchodziłbym do rządu, gdybym nie zgadzał się z ustawą o OFE - powiedział w TVN CNBC kandydat na ministra finansów, Mateusz Szczurek. Według Wojciecha Warskiego, przewodniczącego konwentu BCC, oznacza to, że musimy pogodzić się z tym, że do dojdzie do demontażu Otwartych Funduszy Emerytalnych.