Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 07.01

W jakim kierunku pójdzie polityka zagraniczna rządu Angeli Merkel, jak dalej będą kształtować się stosunki polsko-niemieckie? - m.in. o tym rozmawiał w programie "Świat" Bartosz Węglarczyk ze swoim gościem. W drugiej części programu m.in. rozmowa o tym, że 1/3 Amerykanów wątpi w teorię ewolucji.

08.01. Dzień na rynkach. Stopy bez zmian, WIG w górę

Dzień po najgorszej sesji giełdowej od września. Oczywiście może być jeszcze gorszy, ale może to dobry moment na odbicie w górę? RPP nie zmieniła stóp procentowych, dane z amerykańskiego rynku pracy wypadły bardzo dobrze. W końcu także na warszawskiej giełdzie nastroje się poprawiły. O tym co się dzieje na rynkach na żywo opowiada - Rafał Hirsch

Jak wydać unijne miliardy? Rząd zajmie się "pakietem Bieńkowskiej"

Rada Ministrów będzie dziś od godz. 9 kontynuować rozpoczęte we wtorek posiedzenie. Ministrowie zajmą się przede wszystkim programami umożliwiającymi wykorzystanie pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Zaakceptowanie programów otworzy drogę do negocjacji z Komisją Europejską i pozwoli na wydawanie pieniędzy.

Koniec kryzysu w strefie euro?

Irlandia triumfalnie powróciła dziś na światowe rynki finansowe organizując sprzedaż nowej serii obligacji dziesięcioletnich. Zainteresowanie kupujących przerosło najśmielsze oczekiwania i sięgnęło 13 mld EUR, podczas gdy rząd chciał sprzedać obligacje za 3-4 mld EUR. Hiszpania notuje od kilku tygodni serię coraz lepszych wskaźników ekonomicznych, które pokazują, że kraj recesję ma za sobą. Nawet bezrobocie zaczęło im powoli spadać. Kryzys minął. To ciekawe o tyle, że nie zniknęło to, co jest powszechnie uznawane za przyczynę kryzysu.

LPP przenosi marki do rajów podatkowych. Ekspert: To legalne i często praktykowane

- Na Cyprze stawka podatku dochodowego to 12,5 proc., w Polsce 19 proc. Już tutaj mamy korzyść - mówił w programie "Biznes dla ludzi" Andrzej Pośniak, doradca podatkowy, partner w CMS Cameron. Ekspert odniósł się do sprawy LPP - polskiej firmy produkującej ubrania, która przeniosła prawa do swoich marek: Reserved, Cropp i Mohito na Cypr a następnie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ten ruch wywołał burzę w internecie i ataki na firmę za to, że nie chce płacić podatków w kraju.

"Biznes dla ludzi", 07.01

Jak wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, czy pracownik może być współwinny zwolnienia oraz o tym, jak znane marki zostały przeniesione na Cypr i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówili Paweł Blajer i jego goście.

"Milion w portfelu", 7.01

W okresie od poprzedniej edycji rynek polskich spółek najpierw rósł, a później spadał. Akcje wybrane do portfela w większości zachowywały się dużo lepiej od rynku, przynosząc pokaźne zyski. Największe w przypadku Mostostalu Zabrze (+31,5 proc.) oraz Trakcji Polskiej (+19,1 proc.). Największą stratę (-9,5 proc.) ponieśliśmy na akcjach Kopexu, ale gdybyśmy portfel wyceniali na ostatnią sesję (a nie dwie sesje temu) i w tym przypadku inwestycja przyniosłaby zysk - uważa Robert Nejman, dyrektor inwestycyjny Agiofunds TFI.

PKP Intercity będzie zwalniać. "Optymalizacja kosztów"

Nawet 300 osób może w przyszłym roku odejść z PKP Intercity. Przewoźnik zapewnia, że ostateczne decyzje dotyczące redukcji zatrudnienia jeszcze nie zostały podjęte, a ewentualne zwolnienia nie będą miały wpływu na bezpieczeństwo podróżnych.

Poczta Polska już nie dostarcza listów z sądów. "Bezpieczeństwo jest zachowane"

Od początku roku listy z sądów i prokuratur nie są już dostarczane przez listonoszy Poczty Polskiej. Dostarcza je prywatna firma - Polska Grupa Pocztowa. - Bezpieczeństwo danych osobowych adresatów jest zachowane - zapewnia jej prezes Leszek Żebrowski. Tak będzie jeszcze przynajmniej przez dwa lata, bo na tyle podpisano umowę z PGP. Warta jest ona 500 mln złotych.

Hojny socjal Brytyjczyków. Na co mogą liczyć imigranci?

Zaostrza się spór o imigrantów w Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron chce ograniczyć ich przywileje, mimo argumentów ekspertów, że to nie oni są największą grupą korzystającą z hojnego systemu świadczeń socjalnych. - Tylko 12 proc. imigrantów aplikuje o różnego rodzaju zasiłki, podczas gdy u Brytyjczyków ten odsetek wynosi 24 proc. - wylicza Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

GPW podsumowała 2013 r. Więcej spółek, większe obroty

Do 593,5 mld zł wzrosła kapitalizacja spółek krajowych notowanych na głównym rynku warszawskiego parkietu w 2013 roku. To o 13 proc. więcej niż w 2012 - podsumowała ubiegły rok Giełda Papierów Wartościowych. Średnie obroty na sesję na wyniosły 891 mln zł, były one wyższe o 18 proc..

Premier: Środki z Lasów Państwowych pójdą na drogi lokalne

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o lasach. Zgodnie z jej założeniami począwszy od 2014 r. część środków zgromadzonych przez Lasy Państwowe będzie przeznaczana na odbudowę i modernizację dróg lokalnych - poinformował premier Donald Tusk. Lasy Państwowe uważają, że proponowana przez rząd kwota jest za wysoka.

Bezrobocie w Niemczech na stałym poziomie

W grudniu 2013 roku stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,9 proc. Liczba ta nie zmieniła się w stosunku do listopada tego samego roku - poinformował Federalny Urząd Pracy.

Unia Europejska mówi "nie" wędzonym wędlinom

We wrześniu 2014 roku ze sklepów mogą zniknąć tradycyjnie wędzone wędliny. Wszystko za sprawą unijnych przepisów, które regulują zawartości substancji smolistych w żywności. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie wiele małych firm może upaść.

Niemcy chcą rozbudować połączenia energetyczne z Polską

Wschodnioniemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz GmbH planuje rozbudowę połączeń energetycznych m.in. z Polską i Czechami. Sieci przesyłowe w tych krajach nie są bowiem obecnie przystosowane do przyjęcia dodatkowego prądu produkowanego w części zachodniej Niemiec.

Rusza CES 2014, czyli mekka miłośników technologii

We wtorek ruszyły targi Consumer Electronics Show (CES), czyli jedno z najważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. Wystawcy z największych koncernów świata prezentują dziesiątki elektronicznych gadżetów. Wśród nich są m.in. ogromne wygięte telewizory, czy inteligentne lodówki.

Izrael - Autonomia Palestyńska: historyczna umowa za 1,2 mld dolarów

Izrael i Autonomia Palestyńska podpisały 20-letnią umowę w sprawie dostaw izraelskiego gazu naturalnego dla nowej elektrowni, która powstanie w okręgu Dżenin na północy Zachodniego Brzegu. Obie strony określają ją jako "historyczną". Umowa dotyczy dostarczenia Palestyńczykom 4,7 mld metrów sześciennych gazu za 1,2 mld dolarów. Gaz będzie przesyłany za pomocą gazociągu przebiegającego w połowie pod dnem morskim.