Najnowsze

Najnowsze

Polscy uczniowie w czołówce

Polscy uczniowie wśród najzdolniejszych w Unii Europejskiej. Tak wynika z Badania Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów PISA. Polscy gimnazjaliści wyróżniają się w matematyce, naukach przyrodnich oraz umiejętności interpretacji. O tym rankingu rozmawialiśmy z Dariuszem Mioduskim, wiceprezesem Harvard Club of Poland.

Część akcjonariuszy przeciwna przekształceniu spółki Tauron Ciepło

Pracownicy Tauron Ciepło, będący jednocześnie akcjonariuszami spółki, zgłoszą formalny sprzeciw wobec planowanych przekształceń tej firmy. Zmiany, którymi w poniedziałek zajmie się WZA, wynikają, jak twierdzą władze spółki, z potrzeby optymalizacji działania „obszaru Ciepło w grupie Tauron”, a pracownicy „nie odczują skutków zmian formalno-prawnych”.

Wizjoner internetu

Jeden z twórców internetu. Człowiek który na początku lat 70 wiedział w jakim świecie będziemy żyli dziś. W jakim świecie będą żyły nasze dzieci? Z Vintem Cerfem, wiceprezesem Googla rozmawiał Marek Tejchman.

Sprzedaj więcej w święta

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz wykorzystać Bożonarodzeniową gorączkę zakupową, twoja oferta powinna się wyróżniać. Sprzedawanie w zestawach, spersonalizowane prezenty czy dodatkowe atrakcje organizowane w sklepie– to tylko niektóre z technik, które mogą podnieść wyniki sprzedażowe w trakcie świąt.

Prezes rezygnuje

Rezygnacja członka zarządu z pełnienia funkcji prezesa wiąże się z obowiązkiem wyznaczenia jego pełnomocnika dla zachowania ciągłości w firmie.

Wichury a ubezpieczenie

Silny wiatr, ulewy lub opady śniegu są przyczyną wielu postępowań o odszkodowanie. To czy należy nam się wypłata z ubezpieczenia za uszkodzenie mienia w wyniku działania tzw. siły natury, zależeć będzie od tego czy precyzuje to umowa. Mamy do niego jednak prawo zawsze wtedy, kiedy strata wynika z zaniechania innych.

Będzie wiało

Nad Polskę nocą nadciągnie silny wiatr znad Skandynawii. W zależności od tempa działania towarzystwa ubezpieczeniowego, możliwe jest ubezpieczenie przed tego typu zjawiskiem pogodowym nawet na krótko przed zdarzeniem, mówi Jerzy Lisiecki, prezes International Risk & Corporate Advisory. Trzeba jedynie określić, jakie warunki atmosferyczne uprawniają nas do wypłaty odszkodowania.

Unijne mięso zostanie oznakowane. Polska przeciwna

Większość krajów Unii Europejskiej poparła w czwartek przepisy wprowadzające oznaczenie kraju pochodzenia wieprzowiny, baraniny, koziny i drobiu. Nowe zasady mają obowiązywać od kwietnia 2015 r. Polska głosowała przeciw w obawie przed zbytnim obciążeniem dla producentów.

Świąteczne paczki

Przed Świętami rośnie liczba wysyłanych paczek. W ostatnim tygodniu listopada liczba paczek rośnie o 30%. Przeciętnie od lutego do października Polacy wysyłają około 1 miliona paczek, na tydzień, mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Poczty Polskiej. Jego zdaniem poprawa koniunktury da się przełożyć na wzrost liczby przesyłek.

BGŻ w ręce BNP Paribas

BGŻ w ręce francuskiego BNP Paribas. W ramach transakcji wyceniono Bank BGŻ na 4,2 mld zł. Wymagana jest jednak jeszcze zgoda nadzorów bankowych - polskiego i francuskiego. Rabobank jest właścicielem 98,5% akcji notowanego w Warszawie BGŻ i cały pakiet planuje sprzedać Francuzom. Giełdowa wycena BGŻ to obecnie 3,68 mld zł. O planowanej transakcji rozmawialiśmy z Jackiem Chwedorukiem, dyrektorek Rothschild Polska.

Ostrzeżenie z Chin

Ludowy Bank Chin ostrzega chińskie banki komercyjne przed zaangażowaniem w handel Bitcoinami. W oświadczeniu tlumaczy, że zmienność na tym rynku niesie za sobą duże ryzyko, a wirtualnej waluty używają organizacje przestępcze. Zdaniem Marka Wołosa, członka zarządu TMS Brokers, Bitcoin nie jest walutą, a inwestowanie w ten instrument finansowy jest bardzo ryzykowne.

Kredyty nie zdrożeją

Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu. Taniejące i łatwe do uzyskania kredyty są szansą dla rozwoju małych przedsiębiorstw.

Bank BGŻ sprzedany za 4,2 mld złotych

4,2 mld złotych wydała Grupa BNP Paribas na kupno Banku Gospodarki Żywnościowej (Bank BGŻ). W czwartek ogłoszono, że Grupa Robobank, dotychczasowy właściciel banku sprzedała 98,5 proc. akcji Banku BGŻ.

W Sejmie ciąg dalszy batalii o emerytury: Co zmieni się w IKZE?

W czwartek w Sejmie odbędą się dalsze prace związane ze zmianami w systemie emerytalnym. Rządowy projekt zakłada m.in. wprowadzenie zachęt do oszczędzania w III filarze, czyli wdrożenie zryczałtowanej stawki podatkowej dla wypłat z IKZE, która wyniesie 10 proc. Dotąd było to 18 albo 32 proc.

Potwierdź, że masz legalne oprogramowanie "w ciągu 14 dni". Czy musisz odpowiadać?

Pięć lat więzienia. Tyle grozi za posiadanie nielegalnego oprogramowania. M.in. tego dowie się przedsiębiorca czy szef innej organizacji po przeczytaniu maila od BSA The Software Alliance. Znajdzie w nim też druk, w którym miałby oświadczyć, że używane przez niego oprogramowanie jest legalne. Potem odesłać je do BSA w ciągu 14 dni. Oczywiście dobrowolnie, jak zaznaczają autorzy maila, powołujący się na związki z policją i urzędami skarbowymi. Co zrobić z taką wiadomością? Przestraszyć się, odpowiedzieć, ignorować?

Rolnik sprzeda bez podatku

Trwają prace nad ustawą o sprzedaży przetworów rolnych mającą na celu uproszczenie ewidencji. Jeśli ustawa wejdzie w życie, rolnik sprzedający ser lub pieczywo własnej produkcji, nie będzie musiał zakładać działalności gospodarczej ani odprowadzać podatku. Warunek - nie można zarobić więcej niż 7000zł.

Kondycja polskiej gospodarki

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na poziomie 2,5%. Jest to rekordowo niski poziom. Rada podtrzymała swoje stanowisko, że stopy pozostaną utrzymane na tym poziomie co najmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Zdaniem prof. Mariana Nogi możliwa jest podwyżka stóp procentowych w roku 2014 a wzrost gospodarczy może wtedy wynieść 3%. Według Ryszarda Petru PKB w tym okresie może wynieść „2,5% plus”. O siłę ożywienia gospodarczego w Polsce i prognozy dla dalszego wzrostu pytaliśmy Ryszarda Petru, Przewodniczącego Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich i prof. Mariana Nogę, byłego członka RPP, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Pawlaka zyskał od początku inwestycji ponad 12%. Mariusz Pawlak jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od wiosny 2011. Poprzez fundusze inwestuje m.in. w Peru oraz w złoto

Najskuteczniejsi sprzedawcy

„Dobrze dobrany zespół sprzedaży to sól biznesu” – uważa Elżbieta Pełka z Polish National Sales Awards, organizatora 5-tej edycji konkursu na najlepszych sprzedawców w Polsce.

Rekordowa kara za zmowy dotyczące EURIBOR i LIBOR

Komisja Europejska ukarała osiem instytucji finansowych na łączną kwotę 1,7 mld euro za udział w nielegalnych kartelach na rynku instrumentów pochodnych. Chodzi o zmowy dotyczące wskaźników EURIBOR i LIBOR.

Polski dreamliner w fińskiej służbie

Należący do PLL LOT dreamliner wypożyczony zostanie liniom Finnair i będzie obsługiwać połączenie Helsinki- Nowy Jork. Mimo że trasa ta obsługiwana jest przez fińskiego przewoźnika, samolot nadal latać będzie w barwach LOT-u.

"Emerytura pod palmami" to nie mrzonka

W czasie wtorkowej debaty w Sejmie nad projektem zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych posłowie przemawiający z sejmowej trybuny wyśmiewali wizje "emerytur pod palmami". Takie bowiem reklamy zachęcające do przystąpienia przyszłych emerytów do OFE pojawiały się w czasie wprowadzania w życie reformy systemu emerytalnego w roku 1999. Tymczasem przykłady z sąsiednich Czech pokazują, że "emerytura pod palmami" nie jest utopią.

Janukowycz w Chinach po kolejne pożyczki

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Chinach będzie zabiegał o kolejne pożyczki i wspólne inwestycje, które pozwolą władzom jego kraju dopiąć budżet na kolejny rok – podaje Reuters.