Ministerstwo Finansów wyemitowało 20-letnie obligacje imienne o wartości 300 mln euro. W papiery zainwestowały niemieckie firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne - poinformował resort Mateusza Szczurka.
Cofnięcie zmian dotyczących OFE oznaczałoby wzrost w 2014 r. długu publicznego o blisko 146 mld zł - ostrzega wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Mamy się czego bać? - Wątpliwości konstytucyjne wobec reformy OFE, które prezydent wyraził we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego są ważne, ale nie dotyczą meritum sporu i nie zagrażają istocie reformy - ocenia konstytucjonalista dr Ryszard Balicki.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Dziś na antenie TVN24 Biznes i Świat o gwiazdach sportu, które spadły z piedestału. Dlaczegoupadają? - Traktowanie sportowców jako półbogów daje im poczucie bycia ponad prawem - mówiła dr Magdalena Łużniak-Piecha z Akademii Vistula.
"Portret rozmawiającego George'a Dyera" Francisa Bacona zmienił właściciela za 42 miliony funtów (70 mln dol.). Dom aukcyjny Christie's szacował, że dzieło artysty zostanie sprzedane za 28 milionów funtów (47 mln dol.). To europejski rekord.
Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc. a w I kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. Jak powiedziała w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat, inflacja w 2014 roku będzie kształtować się nadal na niskim poziomie.
Sprawdza, tworzy prawo, edukuje - Urząd Zamówień Publicznych. To instytucja, która w założeniach ma stać na straży przestrzegania prawa przy przetargach publicznych. Jakie ma uprawnienia, jakie możliwości działania?
Zysk netto białoruskich przedsiębiorstw spadł w ubiegłym roku o 40,7 proc. i wyniósł 42,5 bln rubli białoruskich (10 mld zł) – poinformowały w piątek niezależne media w tym kraju, powołując się na oficjalne dane statystyczne.
Minister spraw wewnętrznych odwołał prezesa zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Krzysztofa Żarnotala i wiceprezesa Andrzeja Boguna. Informację potwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat rzecznik MSW. Dodał, że Żarnotala zastąpi Sławomir Grela – dotychczasowy członek Rady Nadzorczej PWPW.
Koncern Shell w najbliższych dniach poinformuje oficjalnie o zamiarze sprzedaży udziałów w trzech złożach na Morzu Północnym – podaje dziennik "Daily Telegraph". Koncern chce w tym roku sprzedać aktywa o wartości około 9 mld funtów.
To jedna z najgorętszych premier motoryzacyjnych tego sezonu. Ciroen zaprezentował swój najnowszy model - C4 Cactus. W hali wystawowej Le Bourget pod Paryżem francuski kompakt jako pierwsi mogli zobaczyć dilerzy, a następnie zaproszeni na galę dziennikarze motoryzacyjni.
- To jest informacja, że wzrost gopsodarczy wyraźnie przyspiesza i kolejne kwartały będą na pewno lepsze. Mam nadzieję, że koniec roku będzie jeszcze lepszy. Szacuje się, że w całym roku może być nawet powyżej 3,5 proc. wzrostu PKB - powiedziała w w TVN24 Biznes i Świat prof. Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Setki pracowników cypryjskich państwowych zakładów i portu nie podjęło w piątek pracy. Strajkują oni przeciwko planom prywatyzacyjnym przyjętym przez rząd. To pierwszy masowy protest przeciwko warunkom wynegocjowanego przez rząd międzynarodowego pakietu pomocy.
Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł w IV kwartale 2013 roku o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. W III kwartale wzrost wynosił 0,3 proc. We Francji zaś PKB wzrósł w IV kwartale 2013 r. o 0,3 proc.
Ponad 11 tys. gatunków zwierząt na świecie jest zagrożonych wyginięciem z powodu kłusownictwa. W czwartek przywódcy 40 państw rozmawiali w Londynie o tym, jak ukrócić nielegalny handel dzikimi zwierzętami.
Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2013 rok wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 0,5 proc. kwartał do kwartału - poinformował w piątek Główny Urzad Statystyczny, podając wstępne szacunki. To nieco mniej niż oczekiwali analitycy, ale jest to najszybsze tempo wzrostu od I kwartału 2012 roku.
Prognozy pogody w Wielkiej Brytanii zapowiadają na dzisiaj kolejne opady. Powódź nęka Zjednoczone Królestwo już od kilku tygodni. W USA natomiast szaleją śnieżyce. Informujemy o tym na bieżąco na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Parlament Belgii zgodził się w czwartek na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. Izba Deputowanych znaczną większością głosów uchwaliła odpowiednią nowelizację obowiązującej od 2002 roku ustawy o eutanazji.
22-proc. stawka VAT, opodatkowanie hipermarketów i banków, likwidacja gimnazjów i NFZ - to niektóre propozycje, które znajdą się w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalna prezentacja odbędzie się podczas sobotniego kongresu PiS w Warszawie.
Na zachęte Fitch podtrzymał nam dobry rating, potem okazało się, że PKB rośnie o 2,7 procent. Złoty się umocnił, dolar spadł poniżej 3,03 PLN, ale giełda nie miała już siły na kolejny dzień wzrostów. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha.
Walentynki to oficjalnie święto zakochanych, ale w rzeczywistości handlowców. - Amerykanie wydadzą dzisiaj 18 miliardów dolarów - mówi na antenie TVN24 Biznes i Świat Stan Popów z Amerykańskiej Izby Handlowej.
Amerykański koncern General Motors wezwał do naprawy blisko 780 tys. samochodów kompaktowych w Ameryce Północnej z powodu wadliwego przełącznika zapłonu, która może prowadzić do nagłego wyłączenia silnika i wypadku. Z powodu usterki zginęło już sześć osób.
O pogoni za innowacją, o tym, że Władimir Putin chce nowej strategii energetycznej dla Rosji oraz o 25 latach fatwy dla irańskiego pisarza Salmane Rushidiego - w programie "Świat" z gośćmi rozmawiał Bartosz Węglarczyk.
Sześć sposobów na poprawienie zdolności kredytowej, jakie zmiany w pracy musi z nami ustalać szef, jakie klauzule nie mogą znajdować się w umowach sprzedaży internetowej oraz jaki podatek trzeba zapłacić jeśli chcemy podarować pracownikowi lub jego rodzinie ferie - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówi Paweł Blajer.
Średnia cena hektara państwowej ziemi w 2013 roku wyniosła 21,8 tys. zł i była o 13 proc. wyższa niż w poprzednim roku. Najdrożej kupowano grunty w woj. opolskim, śląskim i mazowieckim.