Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Znani ekonomiści i prawnicy apelują o likwidację przywilejów emerytalnych i faktyczną reformę systemu, zamiast jedynie zmian w OFE. Zaniepokojeni kierunkiem zmian - powołali Komitet Obywatelski do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego. Z jednym z jego członków, byłym ministrem finansów Mirosławem Gronickim rozmawiał Jan Niedziałek.

Plany Penty

Penta Investments będzie w tym roku przejmować firmy w Polsce, a interesują ją przede wszystkim dwa sektory - detaliczny i medyczny. Grupa - która ma w portfelu między innymi Empik Media & Fashion - uważa, że Polska będzie w tym roku jednym z najciekawszych miejsc do inwestowania w Europie. Z partnerem zarządzającym Penty - Jaroslavem Haščákiem - rozmawiała Pamela Bem.

OFEnsywa

Obrońcy OFE zwierają szyki. Spod nowego szyldu Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego - KOBE - domagają się pełnego przeglądu systemu emerytalnego, a nie tylko przeglądu OFE i wyliczają przyszłe korzyści między innymi z likwidacji przywilejów emerytalnych.

Brat VAT

Rozmowa z Dawidem Milczarkiem z Kancelarii Martini i Wspólnicy.

Twój Brat PIT

Opodatkowanie firmowego samochodu używanego do ceów prywatnych. Rozmowa z Renata Kabas-Komorniczak z KAncelarii Rödl & Partner.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Rzeźniczka stracił w XII odsłonie 2,67%. Na wartość portfela - zdaniem zarządzającego – wpłynęło słabe zachowanie Wigu 20. Licząc od początku inwestycji portfel zyskuje 1,55%. Zarządzający planuje w kolejnej edycji miliona, zwiększyć udział akcji w portfelu. O konkretnych propozycjach inwestycyjnych na najbliższe 2 miesiące, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Emerytury do poprawki

Powstał Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego. Komitet zgłasza apel o rewizję systemu OFE. Stworzyli go ekonomiści i prawnicy niezawiązani z systemem emerytalnym, którzy postanowili oficjalnie zabrać głos w tej sprawie. Co i w jaki sposób chcą osiągnąć?

Droga do milionów

Korzystając z kontraktów walutowych można zabezpieczyć ryzyko zmian kursu waluty. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są opcje wygasające w 4 terminach. Instrumenty pochodne są również narzędziem inwestycyjnym umożliwiającym zarabianie przy wzrostach i spadkach. O zyskujących na popularności instrumentach pochodnych rozmawialiśmy z Krzysztofem Mejszutowiczem, dyrektorem Działu Rynku Terminowego GPW.

64,2 proc. młodych Greków bez pracy

Blisko dwie trzecie Greków do 24. roku życia jest bez pracy - podał grecki urząd statystyczny ELSTAT. W lutym stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wyniosła 64,2 proc., o ponad 10 punktów procentowych niż rok wcześniej.

Sterydowa kroplówka winduje rynki

Jest coraz więcej taniego pieniądza na rynku dostarczanego przez banki centralne. Obniżają również do blisko zera stopy procentowe. Przykładem są USA czy Japonia. Czy takie zachowania pomagają rynkowi? Inwestowanie w obligacje staje się coraz mniej rentowne. Może to zdaniem Błażeja Bogdziewicza przyciągnąć inwestorów do rynku akcji.

Po decyzji RPP

Od czwartku 9 maja główna stopa procentowa NBP wynosi 3%. Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu obniżyła jej wysokość o 25 punktów bazowych. Zdaniem Wojciecha Matysiaka, ekonomisty Pekao, w czerwcu możemy spodziewać się kolejnej obniżki stóp procentowych o tą samą wartość.

Negocjator w biznesie

Na czym oprzeć strategię w rozmowie z klientem, by osiągnąć zamierzony cel, tłumaczy adwokat Marek Kujawa, negocjator, doradca BCC i KIG.

Bariery w biznesie

Wysokie podatki, ZUS, zbyt sztywny kodeks pracy to wciąż główne bariery na drodze rozwoju przedsiębiorczości. Rozmowa z Jeremim Mordasewiczem, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Strategie wielkich inwestorów

Ciąg dalszy rozmowy o strategii CANSLIM Williama O'Neila. Pierwsza część odbyła się 11 lutego po wynikach kwartalnych spółek. Wtedy podsumowaliśmy fundamenty spółek z głównego rynku GPW i wyłoniliśmy siedem: Apator, Benefit, Famur, Kruk, Lpp, Neuca. One spełniały ostre kryteria CANSLIM Williama O'Neila. Inwestowanie zgodnie z założeniami w strategii pobiło rynek o prawie 15%, wypracowując ponad 8% zysku brutto. Jakie spółki kwalifikują się tym razem, o tym w rozmowie z Marcinem Przasnyskim w naszym cyklu strategie wielkich inwestorów.

Wreszcie dokończą A4

Wreszcie dokończą A4. Do końca przyszłego roku zostanie ukończony odcinek autostrady między Krakowem i Rzeszowem. Przetarg wygrało konsorcjum, którego liderem jest należąca do grupy Strabag - Heilit+Woerner sp. z o.o. wraz z firmą Budimex SA. Konsorcjum dokończy budowę po poprzednim wykonawcy za kwotę 981 mln złotych brutto. Naszym gościem był Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag.

Ferguson na emeryturze

Mózg i główny strateg Manchesteru United - ikona klubu - sir Alex Ferguson po 26 latach pracy mówi "czas na emeryturę". Legendarny menedżer żegna się z futbolem w chwale, ponieważ prowadzony przez niego klub już dwa tygodnie temu zapewnił sobie tytuł mistrza Anglii. O finansowych aspektach odejścia na emeryturę Fergusona rozmawialiśmy z Łukaszem Buławą, konsultantem Deloitte.

Gdzie jest ożywienie?

Jeżeli w Polsce ma przyjść ożywienie, to najpierw musi ono pojawić się w Niemczech. Największa gospodarka strefy euro wysyła ostatnio sprzeczne sygnały. Produkcja przemysłowa rośnie, ale wskaźniki wyprzedzające każą wątpić że firmy będą produkować więcej także w kolejnych miesiącach. Gdzie jest zatem słynne światełko w tunelu i gdzie jest ożywienie z drugiej połowy roku? O to pytaliśmy Janusza Filipiaka, prezesa Comarchu, z którym rozmawialiśmy też o przejściu na emeryturę Sir Alexa Fergusona, menedżera Manchesteru United.

Narodowe nie płacenie?

Narodowe centrum sportu nie chce ugody z Elektrobudową i Qumakiem. W efekcie po ponad roku negocjacji spółki dowiedziały się, że nie otrzymają wypłaty za wykonane prace. NCS kwestionuje odbiór końcowy wykonanych robót. Z kolei prezes Qumaka Paweł Jaguś mówi, że spółka została w cyniczny sposób oszukana, bo wywiązała się ze wszystkich zobowiązań, a o pieniądze będzie walczyć w sądzie.

Co z karą dla Polski?

Polska odwoła się od kary nałożonej przez Komisję Europejską. według premiera Donalda Tuska, jest ona bowiem zbyt wysoka.

Fala upadłości

Liczba bankrutujących firm w Polsce będzie rosła do końca roku, a na koniec grudnia przekroczy 1300 - prognozuje KUKE.

RPP w akcji

Stopy procentowe w Polsce znów niższe - i to dość zaskakująca decyzja. Wielu ekonomistów oczekiwało kolejnej obniżki ceny pieniądza - ale dopiero w przyszłym miesiącu. Tymczasem już dziś zobaczyliśmy cięcie o 25 punktów bazowych. Główna stopa w NBP jest na rekordowo niskim poziomie 3 procent. Profesor Marian Noga, były członek RPP mówi, że dziś nie zagłosowałby za obniżką stóp procentowych.

RPP w akcji

Krajobraz kredytowy dla biznesu po kolejnym cięciu stóp procentowych przez RPP. Rozmowa z Piotrem Bednarskim z PBP.

Centrum wyników - ING BSK

Zysk o jedną trzecią powyżej oczekiwań, odpisy na złe kredyty mniejsze o jedną czwartą od konsensusu i dziesięciokrotnie lepszy niż rok temu zysk z obligacji.

Centrum wyników - Ronson

Wyniki zdecydowanie lepsze niż rok temu choć zysk operacyjny o 14% gorszy od oczekiwań ale kurs idzie w górę. Ronson w pierwszym kwartale przekazał swoim klientom 114 mieszkań wobec zaledwie 10 w pierwszych trzech miesiącach zeszłego roku.