Środa to drugi dzień spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Od dziś w Niemczech strajkują piloci największego niemieckiego przewoźnika Lufthansy. Reporter TVN24 Biznes i Świat jest we Frankfurcie nad Menem, gdzie obserwuje rozwój sytuacji. Rosja wprowadziła zakaz importu wyrobów wieprzowych z Polski i Litwy. Kontynuujemy także temat wyboru OFE czy ZUS.
Podczas pierwszego dnia szczytu NATO zdecydowało o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. Decyzja Sojuszu Północnoatlantyckiego to konsekwencja kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. Decyzja ma zostać utrzymana co najmniej do czerwca.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Weimarze, że strona polska byłaby "szczęśliwa", gdyby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei Holandia i Niemcy odniosły się z dystansem do polskich propozycji stałego rozmieszczenia w Polsce dwóch brygad pancernych NATO - twierdzą brukselski i berliński korespondent brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph".
Lufthansa strajkuje
Piloci Lufthansy - największego niemieckiego przewoźnika - rozpoczęli trzydniowy strajk (od północy do godz. 23.59 w piątek).
Lufthansa odwołuje 3,8 tys. lotów, protest ma dotknąć łącznie 425 tys. pasażerów. Piloci walczą o podwyżkę płac i zachowanie przywilejów emerytalnych. W Polsce odwołano loty m.in. z i do Warszawy, Krakowa i Katowic.
W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się jakie w takich przypadkach są prawa pasażerów i co z odwołanymi lotami. We Frankfurcie nad Menem sytuację śledzi reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł.
OFE czy ZUS
Od wczoraj Polacy mogą wybierać gdzie chcą oszczędzać na emeryturę. Czy całość składki przenieść do ZUS, czy część pozostawić w OFE.
W TVN24 Biznes i Świat kontynuujemy temat wyboru OFE czy ZUS. Przypomnimy, co trzeba zrobić, żeby wybrać ODE, powiemy czym jest tzw. suwak bezpieczeństwa, jak nasz wybór wpłynie na wysokość emerytury i zapytamy, jak odkładać samemu w trzecim filarze.
Trzęsienie ziemi
Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8,2 w skali Richtera, które wystąpiło we wtorek wieczorem lokalnego czasu u północnych wybrzeży Chile - podało chilijskie MSW. Po wstrząsach nastąpiło tsunami; fale miały wysokość ok. 2 m.
Władze Chile zarządziły we wtorek wieczorem prewencyjną ewakuację ludności z całego wybrzeża. Ewakuację południowej części swojego wybrzeża zarządziły władze Peru. Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono dla całego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej, a także dla Hawajów.
Według chilijskiej marynarki wojennej, fale tsunami dotarły do wybrzeży po ok. 45 minutach i miały ok. 2 metrów. Nie wyrządziły one jednak większych szkód. Tsunami dotarło również do wybrzeży Peru.
Autor: ToL,mn/Klim/ / Źródło: tvn24bis.pl