Najnowsze

Najnowsze

"Milion w portfelu", 14.04

Tym razem przyglądamy sie portfelowi Adama Drozdowskiego, zarządzającego Pioneer Pekao TFI. Uczestnik regularnie uzyskuje wzrosty. Na czym polega strategia pana Adama?

Kłopoty finansowe Orlen Lietuva. "Potrzebne są pilne decyzje"

Prezes Orlen Lietuva Ireneusz Fąfara przedstawił premierowi Litwy Algirdasowi Butkeviciusowi propozycje konkretnych rozwiązań, w tym logistycznych, których pilne wdrożenie mogłoby wpłynąć na poprawę kondycji finansowej spółki. Chodzi m.in. o niższe stawki na transport produktów koleją. W 2014 r. spółka zanotowała stratę netto w wysokości 94,3 mln dolarów.

Reforma emerytalna: Już ponad 18 tys. osób zdecydowało się na OFE

Do 11 kwietnia oświadczenia o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE złożyło w ZUS 18 tys. 447 osób - poinformował zakład. Od 1 kwietnia każdy Polak opłacający składki emerytalne musi zdecydować, czy chce wciąż odkładać ich część w OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS.

Przegląd ukraińskich miast, w których separatyści zajęli budynki administracji

Rano prorosyjscy separatyści we wschodnich obwodach Ukrainy - donieckim i ługańskim - odrzucili postawione przez władze tego kraju ultimatum w sprawie złożenia broni i opuszczenia okupowanych budynków państwowych. Termin ultimatum upłynął dziś o godz. 8 czasu polskiego. Władze Ukrainy oskarżają o kierowanie wydarzeniami na wschodzie kraju służby specjalne Federacji Rosyjskiej.

Kolejni Ukraińcy z sankcjami. UE zamroziła ich aktywa

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek dodać cztery kolejne osoby do listy Ukraińców, objętych sankcjami za sprzeniewierzenie ukraińskich funduszy państwowych. Ich nazwiska zostaną opublikowane we wtorek w Dzienniku Urzędowym UE.

BBC: Wielki koncern farmaceutyczny miał korumpować polskich lekarzy

Brytyjska BBC w programie "Panorama" zajęła się sprawą łapówek, które miały rzekomo być wręczane polskim lekarzom przez przedstawicieli koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline. O sprawie, jako pierwsi, informowali dziennikarze "Uwagi!" i "Superwizjera" TVN. Zajmuje się nią już polska prokuratura i CBA. Koncern zapewnia, że chodziło jedynie o program edukacyjny oraz, że współpracuje z organami ścigania.

Głośny proces terrorysty. Kim jest Abu Hamza?

W USA rozpoczyna się proces Abu Hamzy czyli radykalnego duchownego egipskiego pochodzenia. Oskarżony nie przyznaje się do stawianych mu jedenastu zarzutów o terroryzm, w tym udzielania wsparcia Al -Kaidzie oraz założenia obozu szkoleniowego tej organizacji terrorystycznej w stanie Oregon w USA. Abu Hamza został poddany ekstradycji z Wielkiej Brytanii, gdzie odbył karę siedmiu lat więzienia za podżeganie do morderstwa i nienawiści rasowej.

Putin dał sobie podwyżkę

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który podnosi jego pensję 2,5-krotnie - poinformowała w poniedziałek oficjalna strona Kremla. Taką samą podwyżkę otrzymał premier Dmitrij Miedwiediew.

Navy Seals i nowy ośrodek szkoleniowy. Rozmowa z majorem Jackiem Kowalikiem

Navy Seals szuka miejsca na nowy ośrodek szkoleniowy, na który Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć 11 mln dol. O tym jak może wyglądać ośrodek szkoleniowy służb specjanych, jak współpracuję się z jednostką Navy Seals oraz o tym, na ile siły specjalne Ukrainy, byłyby w stanie odbić zajętę budynki przez separatystów - rozmawiamy z majorem Jackiem Kowalikiem, z grupy reagowania kryzysowego, byłym żołnierzem GROM.

Co powiedział Janukowycz w niedzielę?

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w niedzielę, że "klika w Kijowie wydała przestępczy rozkaz użycia siły, z wykorzystaniem regularnej armii, przeciwko ludności południowo-wschodniej Ukrainy". Oskarżył też CIA i USA o pogarszanie sytuacji. Ocenił że "sytuacja społeczno-gospodarcza Ukrainy wyraźnie się pogarsza a kraj nieuchronnie zmierza do bankructwa".

Co z tym Pendolino?

Kupione przez PKP Intercity Pendolino będą początkowo jeździć maksymalnie 160 km/godz - wynika z informacji "Pulsu Biznesu". Homologacja pozwalająca na uzyskanie prędkości 250 km/h miałaby być przekazana dopiero po pewnym czasie. W tej sprawie PKP Intercity miało interweniować u producenta, czyli koncernu Alstom, a nadzorujące przewoźnika ministerstwo infrastruktury - we francuskiej ambasadzie w Warszawie.

Szef Banku Ukrainy: Jesteśmy gotowi płacić za rosyjski gaz, ale nie tak drogo

Ukraina jest gotowa płacić za rosyjski gaz 386 dolarów za tysiąc metrów sześciennych - powiedział szef Narodowego Banku Ukrainy Stepan Kubiw przy okazji wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie. Kubiw zaznaczył, że interwencja Rosji na wschodzie Ukrainy miałaby poważne skutki makroekonomiczne, destabilizujące banki.

13 tys. zł miesięcznie. Szwajcarzy zdecydują, czy chcą takiej płacy minimalnej

W referendum 18 maja Szwajcarzy zdecydują, czy płaca minimalna w ich kraju ma wynosić 22 franki szwajcarskie za godzinę, czyli ok. 4 tys. franków miesięcznie. I choć 90 proc. pracowników w Szwajcarii już teraz zarabia więcej, to pracodawcy ostrzegają, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Jeśli Szwajcarzy zdecydują się na podwyższę, będą mieli najwyższą płacę minimalną na świecie.

14.04 Nowe sankcje dla Rosji?

Rozwój wydarzeń na Ukrainie i potężne spadki w USA pod koniec ubiegłego tygodnia spowodowały, że zaczęliśmy dzień od spadków. Dobre wyniki Citigroup i dane o sprzedaży detalicznej w USA zdecydowanie poprawiły nastroje na rynkach, ale nie wszystkich. Warszawska giełda była dziś obok Moskwy i Kijowa najsłabszym rynkiem w Europie. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha i Mateusza Walczaka

Dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatu? NBP analizuje

Prowizję od wypłat z "obcego" bankomatu pobierze nam nie tylko nasz bank, ale też operator maszyny? Nad takimi zmianami zastanawia się Narodowy Bank Polski, który właśnie rozpoczął dyskusję na ten temat - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu". Gazeta podaje, że przy NBP powstał zespół roboczy ds. opłat bankomatowych, a bank przygotował ponad 100-stronnicowy raport o rynku bankomatów w Polsce.