Najnowsze

Najnowsze

Europa: seperatyzmy coraz silniejsze

Naddniestrze to separatystyczny rosyjskojęzyczny region Mołdawii, który przy wsparciu Moskwy w 1992 roku praktycznie oderwał się od Mołdawii i jest kontrolowany przez Rosję. Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej. To jednak tykko jedno z miejsc w Europie, gdzie separatyzm jest coraz silniejszy.

Tusk: Gaz i ropa z USA poprawią bezpieczeństwo Unii

Zaproponujemy sześć filarów rodzącej się europejskiej unii energetycznej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Jego zdaniem Europa powinna być solidarna w obliczu zagrożenia odcięciem dostaw tego surowca ze wschodu. Zdaniem premiera sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, poprawi unijne bezpieczeństwo energetyczne.

Emerytura w Holandii: Procentuje rozłożenie odpowiedzialności

Mieszkańcy Holandii mają zapewnioną spokojną starość na emeryturze. Każdy obywatel ze średnimi zarobkami po przejściu na emeryturę dostanie prawie 100 proc. ostatniej pensji. W Holandii procentuje rozłożenie odpowiedzialności za wysokość świadczeń pomiędzy rząd, pracodawców i obywateli.

OFE czy ZUS? Wybór ważny, ale nie ostateczny

Od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą decydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Decyzja o wyborze nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 roku, otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji w sprawie oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.

Jak odłożyć na godną emeryturę?

Zaledwie 11 proc. Polaków odkłada pieniądze z myślą o emeryturze - wynika z ostatniego sondażu Fundacji Kronenberga. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę oddaje co miesiąc do ZUS ponad 19,5 proc swojej pensji. To oznacza, że przy zarobkach miesięcznych na poziomie 3 tys. zł brutto obowiązkowo oddajemy na emeryturę ponad 500 zł. Osoba, która za 30 lat będzie przechodziła na emeryturę dostanie średnio 30 proc. ostatniej pensji. O tym jak odłożyć na godną emeryturę opowiada Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Bielecki: Koniec z byciem jak chłop pańszczyźniany

- Ja się cieszę, że pan jako młody człowiek przestał być jak chłop pańszczyźniany przypisany do ziemi i jak wszystkie osoby urodzone po 1968 roku ma pan prawo wyboru - zwrócił się do dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. - To pana decyzja, czy chce pan być w ZUS, czy w OFE - dodał.

Emerytury w Kanadzie. Wzór dla Polski?

Wielu polskich polityków uważa, że powinniśmy zbudować system emerytalny na wzór Kanady. Twierdzą, że jest to system, który gwarantuje bezpieczeństwo i jest opłacalny. Wyróżnia się tym, że każdy obywatel ma prawo do świadczenia, niezależnie od tego czy pracował czy był bezrobotny. Wiek emerytalny w Kanadzie jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn i wynosi 65 lat.

ZUS, OFE? Wiceminister: Jak chcemy na emeryturze podróżować, to i tak musimy oszczędzać

- Nigdzie na świecie emerytura z publicznego systemu nie jest emeryturą, która pozwala nam podróżować po świecie. Jak chcemy podróżować po świecie, musimy oszczędzać w trzecim filarze - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Dodała, że niezależnie, czy wybierzemy OFE czy ZUS, poziom przyszłej emerytury będzie podobny. Z kolei szef ZUS Zbigniew Derdziuk zapewnił, że ZUS jest stabilną instytucją. - To jest dobre rozwiązanie pozostać w ZUS i ja z tego skorzystam - dodał.

Zbiórki publiczne łatwiejsze. Jest podpis prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę o zbiórkach publicznych. Zastępuje ona pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie oraz wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych.

Zuckerberg zarobił w zeszłym roku 3,3 mld dolarów

Mark Zuckerberg zarobił w 2013 roku 3,3 mld dolarów na zrealizowaniu opcji na akcje Facebooka - wynika z opublikowanego raportu. Założyciel firmy wyczerpał już posiadaną pulę opcji na akcje serwisu społecznościowego, uzyskaną po wprowadzeniu spółki na giełdę.

Szef MSZ Francji: Polska mogłaby być częścią Airbusa

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował, że będzie dyskutować ze swoimi niemieckimi i polskimi odpowiednikami o udziale Polski w koncernie lotniczym Airbus - podał "The Wall Street Journal". Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się w poniedziałek w Weimarze w Niemczech.

Od dziś nowe limity cen w "Mieszkaniu dla Młodych"

Wrocław, Kraków, Warszawa, Rzeszów, Białystok, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań i Szczecin - w tych miastach od dziś obowiązują wyższe limity ceny metra kwadratowego mieszkania, w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował właśnie wskaźniki na drugi kwartał. W niektórych rejonach Polski limity zostały nieco obniżone.

Zadyszka chińskiej gospodarki. Nastroje najgorsze od lipca

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 48 pkt wobec 48,5 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. To najniższy poziom tego wskaźnika od lipca 2013.

Chińczycy skarżą się, że PGE wolała droższą ofertę

Shanghai Electric zaskarżył do Krajowej Izby Odwoławczej decyzje Polskiej Grupy Energetycznej dotyczącą wyboru głównego wykonawcy bloku energetycznego w Elektrowni Turów. Chińska spółka uważa, że jej oferta, mimo że była najtańsza, została niesłusznie wykluczona z postępowania przetargowego. PGE boi się współpracy z chińskim inwestorem mając w pamięci ucieczkę COVEC z budowy A2 - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

1.04 Nowe rekordy na Wall Street

Nowy miesiąc zaczął się prawie wszędzie od wzrostów. Po danych z USa wskazujących, że lekko pogarsza się sytuacja na rynku pracy giełda na Wall Street pobiła rekord wszechczasów - bo wzrosła nadzieja, że Fed jednak nie będzie podnosić stóp procentowych w przyszłym roku. Złoty nieco osłabł, a warszawska giełda rzutem na taśmę wywalczyła minimalne wzrosty. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha i Mateusza Walczaka.

Zamożny w Polsce to wciąż przeciętny w Unii

W Polsce przybywa ludzi zamożnych - pisze wtorkowa "Gazeta Wyborcza". Według firmy doradczej KPMG 32-proc. podatek dochodowy płaciło w 2012 r. 768 tys. osób, a w 2016 r. powinno być ich już milion.

Rośnie eksport polskich piw. "Szukają ich koneserzy"

W 2013 r. na eksport poszło ponad 2,5 mln hl polskiego piwa, czyli o ponad 360 tys. hl (16,7 proc.) więcej niż rok wcześniej. Za granicę trafiają nie tylko marki największych graczy – pisze "Rzeczpospolita".

Rafał Hirsch: manewry długiem publicznym

Dług publiczny na koniec 2013 roku wyniósł 880,205 mld PLN – podało Ministerstwo Finansów. To bardzo ciekawa i zaskakująca informacja, ponieważ kwartał wcześniej dług publiczny sięgał 890,58 mld PLN.

"Biznes dla ludzi", 31.03

Co wybrać: ZUS czy OFE? Czy szukać pracy z pomocą znajomych? Co to jest ustna umowa pożyczki? I ostatni dzień na rozliczenie CIT - o tym w programie "Biznes dla ludzi" wraz z gośćmi rozmawiał Paweł Blajer.