Najnowsze

Najnowsze

Centrum wyników

Sytuacja jest stabilna ale wyraźnego ożywienia wciąż nie widać - o sytuacji gospodarczej w Polsce i o tym jak przekłada się ona na sytuację w Elektrotimie z prezesem spółki, Andrzejem Diakunem, rozmawiał Marek Tejchman.

Twój Brat PIT

W jaki sposób możemy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w sytuacji, kiedy nadpłatę podatku VAT chcemy przeznaczyć na zobowiązania w podatku dochodowym? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym KPMG.

Projekt nowelizacji budżetu

Jakie cele strategiczne obierają polskie przedsiębiorstwa sektora MŚP? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Krzysztoszek, główną ekonomistką konfederacji „Lewiatan”, autorką badań dotyczących kondycji małych i średnich przedsiębiorstw.

Nowelizacja budżetu

Prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych, która przewiduje zawieszenie tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. Czy będzie miała jakiś wpływ na mały i średni biznes ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Karoliną Hytrek-Prosiecką, reporterką TVN CNBC.

Ranking lokat dla firm

Jak inwestować swoje pieniądze, kiedy stopy procentowe są na najniższym poziomie w historii ? W "Blajer mówi: Biznes" robimy przegląd lokat skierowanych do przedsiębiorstw. Rozmowa z Jakubem Tomaszewskim, Comperia.pl.

Droga do ożywienia

Według danych GUS ożywienie gospodarcze przyszło wcześniej, niż spodziewali się analitycy. Jaką strategię powinni przyjąć polscy przedsiębiorcy, żeby wydostać się z kryzysu? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Rudolfem, partnerem spółki Innovatika

Prawa komornika

Kodeks Postępowania Cywilnego określa jakie rzeczy nie mogą być przedmiotem egzekucji np. komorniczej. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Andrzejem Mularzukiem, komornikiem, Krajowa Rada Komornicza.

Zwolnienie chorobowe

Przedsiębiorca, który jest na zwolnieniu chorobowym i pobiera zasiłek z ZUS, może go stracić jeśli mimo niezdolności do pracy, pracę wykonuje. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jakich czynności może dokonywać w swojej firmie przedsiębiorca, aby nie stracić świadczenia. Rozmowa z Rafałem Konieckiem, Koniecek Spółka Adwokacka.

Produkcja przyspiesza

Elektrobodowa- producent urządzeń elektroenergetycznych, dostawca części między innymi do fińskiej elektrowni atomowej. Jak kondycję polskiej produkcji przemysłowej przez pryzmat własnego biznesu ocenia prezes Elektrobudowy – Jacek Faltynowicz, pytał Robert Stanilewicz.

Produkcja przemysłowa w górę o 6,3 proc. "Imponujący wynik"

- Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. rok do roku, po wzroście o 3,0 proc. w ujęciu rocznym w czerwcu - podał GUS. Ekonomiści podkreślają, że to "imponujący" wynik, który świadczy o tym, że "Polska weszła na ścieżkę ożywienia gospodarczego." Ministerstwo Gospodarki szacuje jednak, że to tempo w sierpniu spowolni.

Centrum wyników

Aplisens - producent przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki, eksportuje m.in. do Rosji, Niemiec, Ukrainy czy Czech. Zysk netto spółki w drugim kwartale to 3,84 mln zł, +4,38% rok do roku. W pierwszym półroczu 2013 to 6,82 mln zł, czyli +7,08% w ujęciu rocznym. O wynikach z Adamem Żurawskim, prezesem i największym akcjonariuszem rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Rośnie wskaźnik dobrobytu

Badacze juz go widzą, zwykli ludzie dopiero zobaczą. O tym jak rośnie wskaźnik dobrobytu rozmawiamy z prof. Maria Drozdowicz-Biec.

Zamieszki w Egipcie

Egipskie wojsko jest bardzo szanowane i ma bardzo mocną pozycję, mówi były ambasador RP w Grecji. Jak tłumaczy Grzegorz Dziemidowicz, w Egipcie w wielu segmentach gospodarki władze sprawują wojskowi albo byli wojskowi, dlatego ich głos jest decydujący. O trudnej sytuacji w Egipcie z Grzegorzem Dziemidowiczem rozmawiał Marek Tejchman.

Nowy inwestor w IDM

Znana milionerka inwestuje w Dom Maklerski IDMSA. Należący do Blanki Rosenstiel Polish American Investment Fund LLC zamierza stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie w akcjonariacie Domu Maklerskiego IDM SA. Fundusz dokonał już kilku transakcji zakupu akcji DM IDMSA i w najbliższym czasie będzie realizował kolejne. O to jak wyobraża sobie współpracę z nowym akcjonariuszem pytaliśmy prezesa IDMu Grzegorza Leszczyńskiego.

Plany Marvipolu

Marvipol złożył w KNF zaktualizowaną wersję prospektu emisyjnego.

Firma teraz

Wysokość kosztów zatrudniania pracownika zależy od typu umowy jaką z nim zawarliśmy. Najwyższe koszty generuje umowa o pracę, najniższe umowa o dzieło. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karolem Markiem Klimczakiem, Akademia Leona Koźmińskiego.

Nowelizacja budżetu

Prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych, która przewiduje zawieszenie tzw. pierwszego progu ostrożnościowego. W "Blajer mówi: Biznes" o skutkach nowego prawa dla gospodarki rozmawiamy z prof. Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Umowy bez tajemnic

Umowa sprzedaży jest jedną z najczęściej zawieranych umów w obrocie gospodarczym. Należy być niezwykle skrupulatnym bo pułapek nawet w najprostszej umowie może być wiele. W "Blajer mówi: Biznes" pokażemy na co zwrócić szczególną uwagę. Rozmowa z Przemysławem Buczkowskim, adwokatem w kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Brat VAT

Wystawienie faktury z wykazaną kwotą VAT oznacza, że należy ją odprowadzić do budżetu państwa. W jakich sytuacjach jesteśmy zwolnieni z zapłaty tego podatku? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy Łukaszem Oleksiukiem, radcą prawnym kancelarii Legis.

Dane z rynku pracy

Poprawa stanu polskiej gospodarki oraz sytuacji na rynku pracy powinny skłonić społeczeństwo do zwiększenia wydatków, co pozwoli na stopniowe odbudowanie konsumpcji prywatnej. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy Marcinem Mrozem, ekonomistą.

Brat VAT

Inna stawka VAT obowiązuje na owoce, a inna na sok z owoców. Który produkt z perspektywy podatkowej bardziej opłaca się kupić? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Maciejem Dybasiem, starszym konsultantem Zespołu Podatków Średnich PWC.

Firma teraz

Aby stworzyć stronę internetową potrzebne jest spisanie umowy, która reguluje kwestie praw autorskich w taki sposób, żeby autor dzieła nie miał żadnych roszczeń z tytułu bezprawnego korzystania z jego pracy. W „Blajer mówi: Biznes” radzimy na co zwrócić uwagę. Rozmowa z Martą Miszczuk, rzecznikiem patentowym w Accreo Legal.

Milion w portfelu

Portfel Roberta Nejmana zyskał od początku inwestycji 10,99%. Największy zysk w portfelu wypracowały akcje spółki Neuca, blisko 26%. Największą stratę (-8%) przyniosła inwestycja w BCS Drukarnia Opakowań. Zarządzający przewiduje korektę na amerykańskim rynku akcji. Jaką strategię przyjmie biorąc pod uwagę tą prognozę? O to pytał go Patrycjusz Wyżga.

Plany rozwoju GPW

Giełda chce szukać nowych źródeł wzrostu. Inwestuje ona w nową platformę obrotu typu MTF. Za kwotę 5 milionów funtów obejmie 30% udziałów w Aquis Exchange z siedzibą w Wielkiej Brytani. Rozliczenia będą następowały według zupełnie nowego modelu. O szczegółach planów GPW w rozmowie z jej prezesem Adamem Maciejewskim.

Kampania wyborcza w Niemczech

Niemcy 22 września wybiorą nowe władze. W sondażach prowadzi CDU/CSU. Jaka jest kampania wyborcza w Niemczech? Czy doprowadzi ona Angelę Merkel na fotel kanclerza po raz trzeci? O tym kto może wybory wygrać i jakie konsekwencje będą miały te wybory dla Polski i polskiej gospodarki, w rozmowie z Michałem Jaranowskim- korespondentem Deutsche Welle.

Centrum wyników

Kolejna odsłona sztandarowej gry CD Projekt Red. Już niebawem do sklepów trafi Wiedźmin 3. Poprzednie części gry były dużym sukcesem i już w kwietniu tego roku ich sprzedaż przekroczyła 5 milionów. Prezes spółki, Adam Kiciński liczy, że dojdzie do tego jeszcze milion sprzedanych gier dzięki promocji trzeciej części.

Plany Serinusa

Ambitne plany spółki Serinus Energy. Dawny KOV, należący w 48% do Kulczyk Investment Jana Kulczyka, w ciągu dwóch lat chce co najmniej podwoić produkcję w Tunezji. Na razie raportuje rekordowe półrocze z 11 milionami dolarów zysku brutto i 30-procentowym wzrostem produkcji. Z Jakubem Korczakiem, wiceprezesem Serinus Energy rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.