Najnowsze

Najnowsze

Firma teraz

Obecnie mamy możliwość założenia spółki z o.o. przez internet w tzw. trybie S-24. Jakie konsekwencje prawne wynikają z tego ułatwienia i czy istnieją jakieś pułapki, na które możemy się natknąć ? W „ Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z dr Pawłem Błaszczykiem, Kancelaria Błaszczyk i Partnerzy.

Inflacja!

W lipcu inflacja bazowa wyniosła 1,4 procent rok do roku, analitycy oczekiwali niespełna 0,9 proc. Czy to kolejny dowód na pojawiające się ożywienie gospodarcze ? W „Blajer mów: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie w rozmowie z Dariuszem Winkiem, ekonomistą BGŻ

Praca w długi weekend

Pracownik bez informowania swojego pracodawcy np. przedłuża sobie weekend nie przychodząc do pracy, tłumaczy to m.in. małym ruchem w biznesie. Jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji i czy od razu możemy go zwolnić ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Aleksandrą Minkowicz-Flanek, radcą prawnym w kancelarii Dentons.

Spadek z długami

Jak ustalić czy spadek, który mamy przyjąć nie jest obciążony długami, które przewyższają jego wartość ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z radcą prawnym Jakubem Więckowiczem.

Firma teraz

Czy to odpowiedni moment, aby otwierać nowy biznes? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Jakubowską i Dominiką Czarnecką, partnerkami zarządzającymi w kancelarii Jakubowska& Czarnecka.

Brat VAT

Przedsiębiorca może otrzymać fakturę VAT z błędną stawką. Co zrobić jeśli naliczony nam został VAT za usługę np. zwolnioną z podatku ? Fiskus często kwestionuje zwrot niesłusznie zapłaconego podatku. W „Blajer mówi: Biznes” podpowiadamy jak postępować. Rozmowa z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Droga do ożywienia w USA

Jak wygląda ożywienie amerykańskiej gospodarki? Czy przekłada się ono na Europę? Czy odcięcie kroplówki FEDu może być dla gospodarki korzystne, bowiem proces luzowania polityki pieniężnej w USA zdaniem Sebastiana Stolorza, konsultanta w biurze strategii banku światowego w Waszyngtonie, powinien dobiegać końca. Uważa on, że powodem są widoczne oznaki ożywienia gospodarczego.

Egipt a prawa turysty

Trudno nie zauważyć że krwawe zamieszki w Egipcie nie mogą pozwolić na spokojne myślenie o wypoczynku w tym kraju. Jak zatem poradzić sobie z prawnymi aspektami rezygnacji z wyjazdu na zorganizowaną wycieczkę? O tym w rozmowie z Piotrem Cybulą, radcą prawnym, Kancelaria Bielański i Wspólnicy.

Milion w portfelu

Portfel Adama Dakowicza zyskuje od początku inwestycji prawie 43%. W ostatniej odsłonie powiększa się o 6%. Najwwiększy zysk w tym czasie na akcjach Kino Polska (+30%). Najwięcej strat w ostatniej odsłonie przyniósł Synthos (-14,6%). Adam Dakowicz uczestniczy w cyklu edukacyjnym „MwP” od marca 2011.

Zamieszki w Egipcie a polscy turyści

Polacy przebywający w Egipcie - a jest ich tam teraz około 8,5 tysiąca - nie powinni opuszczać miejscowości turystycznych, uczestniczyć w zgromadzeniach czy nawet chodzić do muzeów - przestrzega prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski. Dodaje, że póki MSZ nie odradza wizyt w Egipcie - osoby, które chcą odwołać podróż nie mogą liczyć na zwrot kosztów.

Ożywienie gospodarcze

Ożywienie gospodarcze determinuje strategię działania wielu przedsiębiorstw, w jakim kierunku należy podążać, aby uzyskać jak najlepsze wyniki finansowe? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Katarzyną Królak – Wyszyńską, partnerem w Innovatika.

Kradzież w pracy

Za bezprawne wyprowadzenie danych z firmy grozi odpowiedzialność cywilna, ale także karna. Jak się zabezpieczyć przed utratą ważnych danych ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Bartoszem Pastuszką, prezesem IBBC Group.

Najlepsze miejsce pracy na świecie

Jednym z warunków stworzenia idealnego miejsca pracy jest wprowadzenie czytelnych reguł i możliwość rozwoju dla pracowników. Pracownicy powinni mieć poczucie, że firma tworzy coś wartościowego-co daje im satysfakcję. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Łukaszem Świerżewskim, zastępca redaktora naczelnego Harvard Business Review Polska.

Twój Brat PIT

Przedsiębiorcy, którzy podejmą inwestycję w Specjalnej Strefie Ekonomicznej mogą skorzystać z preferencji podatkowych. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie w rozmowie z dr Marcinem Jamrożym, adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Praca w święto

W dni ustawowo wolne od pracy może pracować jedynie enumeratywnie określona grupa zawodów. Jakie są zasady rozliczania pracy w święto ? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy zagadnienie wraz z Krzysztofem Gąsiorem, adwokatem w kancelarii K & L Gates.

Brat VAT

Wkrótce wejdzie w życie ustawa o solidarnej odpowiedzialności dłużników. Jak zabezpieczyć się w przypadku towarów wrażliwych ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Romanem Namysłowskim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Dane o PKB

Zarówno dane statystyczne jak i nastroje wśród pracodawców wskazują na pojawienie się ożywienia w gospodarce. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jeremim Mordasewiczem, konfederacja Lewiatan i Łukaszem Kozłowskim, ekspertem Pracodawców RP.

Rząd na pomoc zadłużonym we frankach? "Byłoby to nieuczciwie"

Prawo i Sprawiedliwość domaga się aktywnej pomocy rządu dla Polaków, którzy wzięli kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich. - Dlaczego osoby, które nie podjęły ryzyka, albo w ogóle nie mają kredytu, mają teraz dopłacać do tych, którzy byli mniej frasobliwi, bo z tym wiązałaby się interwencja rządu - pytał w "Tak jest!" w TVN24 Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. - Polski rząd może być negocjatorem, dyskutować z bankami i negocjować wysokość raty bankowej - tłumaczył Mariusz Kamiński z PiS.

Milion w portfelu

Podsumowujemy XIII edycję w cyklu Milion w Portfelu. Była to trzecia najzyskowniejsza edycja w historii programu. Najlepiej wypadł portfel Adama Drozdowskiego (16,88%). Dalej uplasowały się inwestycje Sebastiana Buczka (15,68%) oraz Tomasza Koraba (12,68%). Najzyskowniejszymi inwestycjami w poszczególne aktywa były m.in. ETF na spółki solarne, czy popularne w tej edycji spółki: Fluid, Groclin, Pelion, Prochem, Asbis, Monnari czy Farm 51. Przewaga akcji w portfelu sięgnęła 53% procent ogólnej zawartości portfeli.

Media społecznościowe lubią to 

Na czym polega biznes Socializera? Co jest w nim najtrudniejsze ? Spółka z branży mediów społecznościowych za ich pośrednictwem zajmuje się głównie reklamą i marketingiem. O opublikowanych właśnie wynikach za drugi kwartał w rozmowie z prezesem spółki – Łukaszem Misiukanisem.

Biznes zza kierownicy

Pierwsze jaskółki ożywienia widać także w transporcie drogowym. Marek Cywiński dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services mówi, że przewoźnicy nie mają jeszcze powodów do zadowolenia, ale branża odczuwa lekki wzrost po stronie przychodów. Pytamy również gościa o opłaty pobierane z elektronicznych oraz manualnych systemów poboru opłat za przejazd drogami płatnymi.

Inflacyjne zaskoczenie

Wzrost cen w lipcu przyspieszył do 1,1% w ujęciu rok do roku z 0,2% w czerwcu. Analitycy prognozowali wzrost do 0,5%.

Centrum wyników - KGHM

Zysk KGHMu spada mocniej od oczekiwań. Spółka miała w drugim kwartale 666 mln złotych jednostkowego zysku netto, to o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się 760 milionów złotych zysku. Na wynikach KGHMu zaciążyły niższe ceny miedzi i srebra, a także umocnienie złotego do dolara.

Stan wyjątkowy w Egipcie

Stan wyjątkowy i godzina policyjna po krwawych zamieszkach w Egipcie. Tamtejsze ministerstwo zdrowia potwierdziło jak do tej pory 95 ofiar.

Polska gospodarka przyspiesza

PKB w II kwartale wzrósł o 0,8% w porówaniu z ubiegłym rokiem. Dane oczyszczone z czynników sezonowych pokazują wzrost o 1,1%, to 1/4 średniego tempa wzrostu z ostatnich lat. Zdaniem Agaty Urbańskiej-Giner, ekonomistki HSBC na Europę Centralną -mimo niezłych danych z gospodarki, wciąż można mówić dopiero o początkach ożywienia.

Droga do ożywienia

Największa gospodarka Europy rośnie silniej od oczekiwań. Wstępne PKB Niemiec w II kwartale wzrosło o 0,9% w ujęciu rocznym. Zdaniem Michała Jaranowskiego, korespondenta Deutsche Welle ten solidny wzrost, jednak okupiony potężnymi oszczędnościami budżetowymi i zahamowaniem inwestycji.

Ceny mocno w górę. Zaskakujące dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał GUS. Tak dynamiczny wzrost cen to duże zaskoczenie. Największy wpływ na to miało coraz droższe użytkowanie mieszkania, które podrożało w lipcu o 4,7 proc., a opłaty za wywóz śmieci o 47,6 proc.