W referendum 18 maja Szwajcarzy zdecydują, czy płaca minimalna w ich kraju ma wynosić 22 franki szwajcarskie za godzinę, czyli ok. 4 tys. franków miesięcznie. I choć 90 proc. pracowników w Szwajcarii już teraz zarabia więcej, to pracodawcy ostrzegają, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia będzie miało wpływ na całą gospodarkę. Jeśli Szwajcarzy zdecydują się na podwyższę, będą mieli najwyższą płacę minimalną na świecie.
To co dobre dla pracowników, może być zabójcze dla pracodawców. Niektórzy już teraz, aby utrzymać się na powierzchni muszą ograniczać zatrudnienie do części etatu. Głównym orędownikiem podniesienia płacy minimalnej są największe szwajcarskie związki zawodowe. Podkreślają one, że poziom płac powinien odzwierciedlać ceny, które już teraz należą do najwyższych na świecie.
Jak płacą?
Obecnie jedynie ok. 10 proc. pełnoetatowych pracowników w Szwajcarii otrzymuje wynagrodzenie przed opodatkowaniem mniejsze niż 4 tys. franków (ok. 13 tys. zł). Po uwzględnieniu siły nabywczej Szwajcaria proponuje wynagrodzenie 14,01 dolarów za godzinę. To więcej niż minimalne wynagrodzenie w Luksemburgu i Francji (10,6 dolarów) oraz w Austrii (10,2 dolarów). Według OECD w rozwiniętych gospodarkach rośną nierówności dochodowe, a wysokość płacy minimalnej jest często podnoszoną kwestią. W Wielkiej Brytanii wzrosła ona do 6,5 funtów za godzinę. W USA prezydent Barack Obama naciska na wzrost do poziomu 10,10 dolarów za godzinę. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła właśnie krajowe minimum na poziomie 8,50 euro.
Szwajcarska demokracja
Referendum krajowe w Szwajcarii jest kluczowym elementem systemu politycznego. Odbywają się one cztery razy w roku. W Szwajcarii mediana wynagrodzeń brutto wśród najsłabiej wykwalifikowanych pracowników wynosiła w 2010 4267 franków miesięcznie. To jednak niewiele w kraju, gdzie średnie wydatki dwuosobowego gospodarstwa domowego z tytułu podatków, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych to ponad 2,6 tys. franków. Do tego dochodzą średnie koszty pozostałych potrzeb w wysokości 5 tys. franków - wynika z danych urzędu statystycznego. Rząd federalny sprzeciwia się krajowej płacy minimalnej twierdząc, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku i zwiększy bezrobocie. W zeszłym roku wyniosło ono 4,1 proc., w porównaniu z 11,9 proc. w strefie euro.
Autor: mn//bgr / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu