Najnowsze

Najnowsze

Polski apetyt na innowacje

Innowacje. Coś, dzięki czemu możemy przy tym samym nakładzie pracy uzyskać lepszy efekt. Albo pracować mniej uzyskując ten sam efekt, co poprzednio. Innowacje zwiększają wydajność pracy. Większa wydajność zwiększa konkurencyjność, sprzyja wzrostowi zysku i pozwala na wzrost płac. Innowacje to coś, czego bardzo brakuje w polskiej gospodarce. Ale to się zaczyna powoli zmieniać.

Miażdżący raport KE: Bułgaria i Rumunia "mają sporo do zrobienia"

Bułgaria i Rumunia, które weszły do Unii Europejskiej w roku 2007, wciąż mają sporo do zrobienia, by wdrożyć u siebie zasady rządów prawa, zapewnić niezawisłość sądów i skutecznie walczyć ze zorganizowaną przestępczością - oceniła w środę Komisja Europejska. - To obiektywny, rzetelny i oparty na faktach raport - opisały dokument władze Bułgarii. Z kolei premier Rumunii podkreślił, że KE zauważyła "znaczny postęp jego kraju w walce z korupcją".

Przemysł naftowy w kryzysie? "Zacofanie, bariery, gigantyczne koszty"

Ambitne projekty wydobycia ropy i gazu oraz potrzeba wyeliminowania opóźnień w dostawach tego surowca były przedmiotem ożywionej dyskusji w panelach oraz kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego w alpejskim kurorcie w Davos. Tymczasem Iran, którego prezydet Hasan Rowhani jest jednym z gości spotkania, kolejny miesiąc zwiększa eksport ropy.

NBP: Eksport napędzi wzrost gospodarczy w regionie

Wzrost gospodarczy w naszym regionie będzie powoli przyspieszać, a będzie to zasługą głównie eksportu - wynika z raportu o sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) opublikowanego w środę przez Narodowy Bank Polski.

Ludzie piszą mniej listów, Poczta Polska szuka alternatywnych dochodów

Poczta Polska spodziewa się, że do roku 2018 liczba dostarczanych przez nią tradycyjnych listwów spadać będzie średnio o 4 proc, rocznie - poinformowali przedstawiciele spółki podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Firma szuka więc przychodów w innym segmencie - usług finansowych.

Chiński Dongfeng i rząd Francji wchodzą do spółki Peugeot

PSA Peugeot Citroen porozumiał się z chińskim koncernem samochodowym Dongfeng oraz francuskim rządem w sprawie planu ratunkowego dla francuskiego producenta samochodów. Nowe akcje PSA, warte 3 mld euro, przejmą Chiczyńczy do spółki z francuskim państwowym udziałowcem, co pozwoli na uratowanie tej 120-letniej firmy od bankructwa.

Wojciech Kostrzewa z Davos: Świat i Europa są na ścieżce wzrostu

Koniec globalnego kryzysu, poprawa sytuacji gospodarczej w USA i rosnąca bańka spekulacyjna w Chinach - to zdaniem Wojciecha Kostrzewy, prezesa i dyrektora generalnego Grupy ITI, niektóre z tematów, które mogą zdominować dyskusje podczas szczytu Światowego Forum Gospodarczego w szwajcarskim Davos.

Prezes Eurolotu zrezygnował

Prezes Eurolotu Mariusz Dąbrowski zrezygnował ze stanowiska. Do czasu rostrzygnięcia konkursu spółką kierować będzie wiceprezes Bartłomiej Matusewicz.

Okulary od Googla pomogą strażakom ratować życie

Inteligentne okulary Google przestają być zwykłym gadżetem dla maniaków komputerowych. Strażacy w USA testują nowe zdobycze technologii w swojej pracy. Google Glass mają na bieżąco dostarczać informacje potrzebne w trakcie akcji ratunkowej. Aplikację stworzył strażak-programista.

Prezes PKP Intercity odwołany

Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski został w środę odwołany ze stanowiska - poinformowała spółka w komunikacie. Według rzeczniczki PKP Intercity powodem odwołania była "utrata zaufania".

KE ma plan redukcji CO2 do 2030 r.

Komisja Europejska zaproponuje w środę 40-proc. cel redukcji emisji CO2 w ramach projektu polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030. Zaproponuje też europejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. - podały źródła UE.

Przedsiębiorstwa w coraz lepszej sytuacji, ale podwyżek nie będzie

W IV kwartale 2013 roku nastąpiła dalsza poprawa sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw - wynika z raportu narodowego Banku Polskiego. Ankietowane przedsiębiorstwa oczekują kontynuacji pozytywnych tendencji w I kwartale tego roku. Nie należy też spodziewać się podwyżek.- Jedynie ok. 5 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych - czytamy w raporcie.

Argentyna ogranicza zakupy online

Rząd Argentyny wprowadził przepisy, które ograniczają możliwość robienia zakupów online. Teraz, aby dokonać zakupu w internecie trzeba uzyskać zgodę władz.

PGNiG wycofuje pracowników z Libii

PGNiG, w związku z sytuacją w Libii, zdecydowało o wycofaniu do Polski wszystkich Polaków pracujących w spółce POGC Libya oraz w firmach pracujących na jej zlecenie. Działania mają charakter prewencyjny - poinformowała spółka w komunikacie.

22.01 Dzień na rynkach: GPW najwyżej od ponad miesiąca

Zły dzień dla Ukrainy, także dla hrywny i ukraińskich obligacji. Rekordowo słaba była też turecka lira. Hiszpania sprzedała obligacje aż za 10 mld euro, a w Wielkiej Brytanii bezrobocie zaskakująco spadło do poziomu niewidzianego od kilku lat. Warszawska giełda miała słabsze momenty, ale na końcu się okazało, że znów jest jedną z najlepszych na świecie. Dzień na rynkach. Relacja Rafała Hirscha.

KNF: kara dla prezesa za wprowadzenie w błąd

150 tys. złotych kary nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego na Michaela Unwina, prezesa zarządu spółki Avtech Aviation&Engineering. KNF uznała, że prezes rozpowszechniał nieprawdziwe informacje na temat sytuacji finansowej swojej firmy.

44. Davos wystartowało. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

44. doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii wystartowało. Coroczna konferencja przyciąga tysiące najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W tym roku zaproszonych zostało blisko 40 szefów państw i rządów (z niemal 100 krajów), którzy porozmawiają m. in. o o zmianach klimatycznych, bezrobociu i kwestii zwiększania się różnic pomiędzy biednymi, a bogatymi. Relacje z Davos i rozmowy z gośćmi także w TVN24 Biznes i Świat.