Najnowsze

Najnowsze

Polska wystąpi do Rosji o obniżkę cen gazu. Piechociński: Nasza pozycja jest silniejsza niż kiedyś

Nie sądzę, żeby Rosja zakręciła kurek z gazem, bo znaczna część budżetu rosyjskiego pochodzi ze środków zdobytych w Europie, z dostaw gazu i ropy - podkreślił w piątek w TVN24 Biznes i Świat wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Zaznaczył, że podczas najbliższych negocjacji gazowych z Rosją Polska wystąpi o obniżenie cen gazu. Dodał, że Chińczycy oczekują gazu rosyjskiego 25 procent taniej, niż w dostawach do najtańszego odbiorcy w Europie.

"Świat", 10.04

W programie "Świat" rozmowa z generałem Markiem Dukaczewskim, byłym szefem WSI o próbach federalizacji Ukrainy przez Rosję oraz z Joanna Plutą, ekspertem prawa amerykańskiego z kancelarii KPP Baran i Pluta, o tym, jak wygląda kultura prawna w Stanach Zjednoczonych.

"Rosja gra w otwarte karty. Uprzedza, że zakręci gazowy kurek"

- Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jak wiadomo, Rosja odcinała gaz w przypadku Polski już osiem razy i bez żadnego ostrzeżenia. Tym razem Federacja Rosyjska postanowiła zagrać w otwarte karty i uprzedzić o tym, że taki fakt nastąpi. Nikt nie miał wątpliwości, że tak będzie - powiedział w piątek w TVN24 Biznes i Świat były wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Rosjanie obawiają się o rodaków w Estonii

W Estonii jest prawie 400 tys. Rosjan, wśród nich 100 tys. nie ma estóńskiego obywatelstwa. Estonia nie chce, by język rosyjski był drugim językiem urzędowym. Historia napięć między mniejszością rosyjska mieszkającą w Estoni, a Estończykami.

Piotrowska-Oliwa: Europa nie zaspokoi gazowych potrzeb Ukrainy

- Od Gazpromu Kijów kupował 30 mld metrów sześć gazu rocznie. Europa nie może sprzedać Ukrainie takiej ilości surowca, bo go nie posiada. Poza tym nie ma połączeń rewersowych, które mogłyby transportować w wystarczającym stopniu gaz na Ukrainę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG.

"Milion w portfelu", 11.04

Przyglądamy się, w jaki sposób inwestują profejonaliści. Gościem programu jest Jacek Dekarz z RDM Wealth Management. Sprawdź jak zmianie ulegał jego portfel

UE odpowie na "gazowy" list Putina

Unia Europejska zamierza odpowiedzieć na list Władimira Putina skierowany do prezydentów 18 krajów europejskich, w którym wezwał do konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy m.in. w kontekście dostaw i tranzytu gazu - powiedziały w piątek PAP unijne źródła dyplomatyczne.

Paliwo ze Szwecji do ukraińskich elektrowni jądrowych

Koncern Westinghouse i państwowy operator ukraińskich elektrowni jądrowych Energoatom podpisały w piątek umowę o przedłużeniu do 2020 r. kontraktu na dostawy paliwa jądrowego. Westinghouse jest dla Ukrainy alternatywą dla dostawców rosyjskich.

Ukraina chce kupić gaz od Niemców i Francuzów. Gazprom protestuje

Ukraina chce kupować gaz z Europy Zachodniej i w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym zakręceniem kurka z gazem. Kreml grozi, że zrobi to jeżeli Ukraina nie zapłaci za gaz. Kijów twierdzi, że stawki zaproponowane przez Moskwę mają wymiar "polityczny i ekonomicznie nieuzasadnione". Według Reutersa Ukraina rozmawia o imporcie gazu z GDF Suez i RWE

HP zapewnia, że zostaje w Polsce

Koncern Hewlett-Packard, oskarżany o stosowanie praktyk korupcyjnych, nie ma planów zamknięcia swojej filii w Polsce - poinformowała PAP dyrektor w HP Clare Loxley.

Przegląd prasy rosyjskiej

Rosyjska prasa podkreśla, że list do 18 przywódćów państw europejskich, to przede wszystkim wzmocnienie pozycji Putina w nachodzcych rozmowach.

Lewandowski: W maju pierwsze pieniądze dla Ukrainy

- W maju chcemy wysłać Ukrainie pierwsze pieniądze. To będzie pakiet pomocy makroekonomicznej, który opiewa na 1,6 mld euro. Generalnie nasz pakiet pomocowy dla Ukrainy ma wynieść 11 mld euro. To powinno na razie wystarczyć - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu.

BP prognozuje: uzależnienie Europy od gazu będzie rosnąć

Uzależnienie Europy od importu nośników energii będzie rosnąć, wzrastać będzie ilość sprowadzanych surowców - ocenia koncern BP w długoterminowej prognozie. Główną drogą importu będą gazociągi, sytuacji nie zmieni ani sprowadzanie LNG ani gaz z łupków.

Po 18 odbieranie e-maili zabronione. Nawet w komórce

We Francji podpisano porozumienie, które zakłada, że pracownicy nie będą mogli korzystać z firmowej skrzynki pocztowej poza godzinami pracy. Restrykcyjne przepisy zabraniają nawet sprawdzania służbowych e-maili na smartfonach.

Litwa z lepszym ratingiem. Euro już za rok?

Agencja ratingowa Standard&Poor's podniosła w piątek o dwa stopnie ocenę wiarygodności kredytowej Litwy z poziomu BBB do A minus. Powód? Wyniki gospodarcze są lepsze niż przewidywano, co jeszcze bardziej przybliża perspektywę wejścia Litwy do strefy euro w przyszłym roku.