Najnowsze

Najnowsze

NBP z wielką rezerwą walutową

Polska ma dziś zgromadzone około 316 mld złotych rezerw walutowych. W związku z obniżeniem dochodowości aktywów, w których lokowane są rezerwy, od 2012 roku wynik z ich lokowania nie pokrywa kosztów związanych z ograniczaniem nadpłynności sektora bankowego - wytknęła NBP Najwyższa Izba Kontroli.

Tusk walczy o wspólny rynek gazowy UE. Precedens już jest - chodzi o rudy uranu

Wspólny europejski system zakupów gazu to pomysł premiera Donalda Tuska na wzmocnienie pozycji UE wobec dostawców tego surowca, przede wszystkim Rosji. Nie wzbudza on jednak entuzjazmu wśród państw UE. Tymczasem wspólna poltyka surowcowa nie jest w UE niczym nowym. W Europie od 50 lat wspólnotowym nadzorem objęty jest obrót materiałami niezbędnymi energetyce jądrowej, np. rudami uranu.

2.04 Azja w górę, Europa w górę, Rosja w dół

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Chile nie miało dużego wpływu na rynek, podobnie jak wiele innych czynników. Inwestorzy spokojnie czekają na czwartkowe posiedzenie ECB. Drożał dolar, taniał rubel i ropa naftowa, a także amerykańskie obligacje. Giełdy w większości przypadków poszły w górę, Warszawa nie wyłamała się z tego schematu. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha i Mateusza Walczaka.

"Świat", 02.04

Czy w obliczu napiętych relacji z Rosją, w Polsce powinny stacjonować oddziały NATO? Jakie będą skutki rosyjskiej propagandy mającej ośmieszyć Ukrainę i Zachód?

Siedem milionów Amerykanów chętnych na Obamacare. Cel osiągnięty

7,1 mln osób zapisało się w USA na listy oczekujących na polisy w ramach reformy ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare. Tym samym osiągnięty został cel, jaki wyznaczył sobie wcześniej rząd. Zdaniem prezydenta Obamy powinno to położyć kres debatom o uchyleniu reformy.

"Świat", 01.04

Co oznaczają najnowsze decyzje NATO? Jakie wnioski płyną ze spotkania Trójkąta Weimarskiego? Na jakim etapie jest śledztwo ws. zaginionego boeinga malezyjskich linii lotniczych? Na te pytania odpowiedział Bartosz Węglarczyk wraz z ekspertami w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

"Biznes dla ludzi", 01.04

Czy kobieta w ciąży w okresie zwolnienia lekarskiego może wykonywać pracę zarobkową? Jak wygląda podział majątku przy rozwodzie? Czy przedsiębiorca może zatrudnić rodziców w firmie na podstawie umowy o pracę i mimo tego płacić za nich dużo niższy ZUS? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

PKO kupiło Nordeę za 2,8 mld złotych

PKO BP zamknął transakcję zakupu akcji Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz Nordea Finance Polska. Ostateczna łączna kwota za przejęte spółki wyniosła blisko 2,81 mld zł - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Będzie strajk ostrzegawczy w PLL LOT. Ale nie wiadomo kiedy

Ponad 50 proc. związkowców PLL LOT opowiedziało się w referendum za przeprowadzeniem strajku ostrzegawczego - powiedział rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych Maciej Farski. Zarząd spółki "ze spokojem" odnosi się do informacji o wynikach referendum.

Biopaliwa w odwrocie. Druzgocący raport NIK

Mimo zobowiązań wynikających z prawa unijnego, Polsce nie udało się upowszechnić wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Nie pomogły też ulgi podatkowe, które kosztowały budżet państwa ponad 4 mld zł.

Rafał Hirsch: OFE czy ZUS - wybór na dwa lata

Pani wiceminister finansów Izabela Leszczyna powiedziała dziś na antenie TVN24 Biznes i Świat, że w dłuższym terminie giełda w danym kraju nie rośnie szybciej niż gospodarka tego kraju. Dlatego nie ma sensu zostawać w opartych o giełdę OFE i lepiej przenieść się do opartego o wzrost PKB ZUS-u. To bardzo ciekawy i merytoryczny argument, z którym warto podyskutować. Czynię to z przyjemnością, nie zgadzając się z nim.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Start emerytalnego "okienka transferowego", rewers w gazociągu jamalskim, nowe limity cen w "Mieszkaniu dla Młodych", lotniskowy paraliż przez strajk pracowników Lufthansy, a także najnowsza skala bezrobocia w Polsce i strefie euro. Najważniejsze wydarzenia dnia prezentuje Robert Stanilewicz.

OFE to gra w ryzyko? Grabowski: Ja bym jej nie podjął

Polacy, którzy nie mają oszczędności, nie powinni podejmować ryzyka utraty choćby kilkudziesięciu złotych, żeby ewentualnie dostać kilkadziesiąt więcej - tak o wyborze między OFE a ZUS mówił we wtroek w TVN24 Biznes i Świat Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem wybór OFE to ryzykowna gra, której osobiście by nie podjął.

Emerytura w Norwegii jest wysoka. Tak jak podatki

Przyszli emeryci w Polsce głowią się nad wyborem: OFE czy ZUS? W Norwegii emeryci mają jedne z najwyższych świadczeń na świecie. Wszystko dzięki temu, że państwo pobiera z ich zarobków wysokie podatki. Jak wygląda system emerytalny w tym kraju tłumaczy Karolina Hytrek-Prosiecka.

Kolejne koło ratunkowe dla Grecji. Tym razem 8,3 mld euro

Pod koniec kwietnia rozpocznie się wypłacanie Grecji kolejnej transzy kredytów ratunkowych o łącznej kwocie 8,3 mld euro - poinformowali we wtorek ministrowie finansów państw strefy euro, wskazując na osiągnięcie postępu po "wielu bolesnych latach" greckich reform.

Obalamy mity ws. VAT na auta służbowe

Czy odliczenie VAT jest możliwe tylko dla aut "z kratką"? Czy można używać służbowych aut do prywatnych celów? Paweł Blajer obala najpopularniejsze mity związane z wykorzystaniem samochodu w firmie.