Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego udzielił poparcia szefowej MFW Christine Lagarde. Była minister finansów Francji została objęta postępowaniem wyjaśniającym w tzw. aferze Tapiego. Lagarde już zapowiedziała, że odwoła się od decyzji sądu i nie ma zamiaru rezygnować ze stanowiska.
Jak informował Reuters, śledztwo dotyczy sprawy ugody finansowej na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie, zawartej, kiedy Lagarde kierowała francuskim resortem finansów.
Pełne poparcie
"Zarząd został poinformowany o wydarzeniach związanych z tą sprawą. Nadal wyrażamy zaufanie do Christine Lagarde. Uważamy, że może skutecznie wykonywać swoje obowiązki" - poinformował zarząd MFW w specjalnym oświadczeniu. Sprawa dotyczy przyznania w 2008 r. ogromnego odszkodowania Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais. Większość udziałów w banku miało państwo francuskie.
Lagarde, francuska minister gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między bankiem Credit Lyonnais a Tapie. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi. Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.
Złamała procedury?
Jak pisze Reuters, Bernard Tapi jest zaprzyjaźniony z byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym i wspierał go podczas kampanii wyborczych. Francuska opozycja utrzymuje, że Lagarde - ówczesna minister finansów - złamała procedury i pomogła Tapiemu w uzyskaniu odszkodowania na drodze polubownej umowy. Prawnik szefowej MFW zapowiedział już, że jego klientka odwoła się od decyzji sądu, a proces apelacyjny prawdopodobnie będzie trwał dłużej niż potrwa pierwsza, pięcioletnia kadencja Lagarde, która kończy się w lipcu 2016 roku. Poinformował również, że szefowa MFW nie poda się do dymisji.
Będzie proces?
We francuskim systemie prawnym sąd obejmuje kogoś formalnym postępowaniem wyjaśniającym, gdy wierzy, że istnieją przesłanki wskazujące na popełnienie przestępstwa. Nie zawsze jednak prowadzi to do procesu. Lagarde, która w lipcu 2011 r zastąpiła na stanowisku szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna, od dawna stanowczo zaprzecza stawianym zarzutom.
Autor: msz/mn / Źródło: reuters, pap