Najnowsze

Najnowsze

Rosyjskie banki opanują Krym? Są już chętni

Rosyjskie banki mogą chcieć rozwijać swoją działalność na Krymie. Jak donosi we wtorek "Kommiersant", powołując się na źródła, najbardziej zainteresowany takim działaniem byłby bank VTB.

Wielka Brytania: inflacja najniższa od czterech lat

Spadek cen paliw pchnął inflację w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od czterech lat. W lutym wyniosła ona 1,7 proc. wobec 1,9 proc. w styczniu. To drugi miesiąc z rzędu, w którym indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się poniżej 2 proc., czyli poziomu założonego przez Bank Anglii.

Londyn zrezygnuje z Rosatomu? Powodem Ukraina

Brytyjski rząd analizuje możliwość anulowania porozumienia o współpracy w zakresie energetyki atomowej z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom – poinformował w oświadczeniu skierowanym do parlamentarzystów wiceminister ds. energii Michael Fallon.

W czym euro pomoże Polsce? "Będzie bezpieczniej"

Gospodarki, które są w strefie euro są silniej powiązane gospodarczo i kapitałowo, a mieszkańcy eurolandu czują się bezpieczniej - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP.

W USA podatki płacą 45-latkowie. Młodzi w ogonie

Wydaje się, że amerykańskie społeczeństwo szaleje na punkcie młodości. Ta teza nie sprawdza się jednak w kwestii pieniędzy. Jeśli spojrzymy na to, która grupa wiekowa płaci w USA najwyższe podatki, ta okaże się, że są to ludzie w średnim wieku.

Bezrobocie lekko w dół, sprzedaż detaliczna rośnie

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc., czyli o 0,1 proc. mniej niż w styczniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - w wielkopolskim. GUS podał też, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym 7 proc. rok do roku.

Miedź w górę, bo Pekin stymuluje gospodarkę

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na spekulacje, że Chiny mogą stymulować gospodarkę - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.494,25 USD za tonę, po wzroście o 0,3 proc.

25.03 Bundesbank ładognieje - euro traci, giełdy rosną

Szef Bundesbanku Jens Weidmann dopuścił dziś możliwości przeprowadzenia przez ECB skupu obligacji z rynku, aby uchronić Europę przed deflacją. Ta zaskakująca wypowiedź posłała giełdy w górę, ale euro w dół. Mamy bardzo dobre z naszego rynku pracy, sprzedaż detaliczna rośnie szybciej od oczekiwań. Węgrzy obniżyli stopy procentowe. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha, Pameli Bem i Mateusza Walczaka.

Rząd o podwyżkach świadczeń na niepełnosprawne dzieci. Rodzice zostają w Sejmie

Podwyżką świadczeń obiecaną przez premiera rodzicom niepełnosprawnych dzieci, którzy protestują w Sejmie, ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu rząd. Rodzice nie akceptują jednak propozycji Donalda Tuska, dlatego nie zamierzają opuszczać parlamentu. Niewykluczone, że otrzymają dziś wsparcie i dołączą do nich rodzice m.in. ze Słupska, Elbląga i Łodzi.

Jak nie płacić zachowku po otrzymaniu darowizny?

Czy można tak przekazać darowiznę, żeby ten, kto ją otrzyma, nie musiał płacić zachowku? To ważne szczególnie wtedy, kiedy spadkodawcy, czyli np. rodzice, decydują się przekazać swój majątek tylko jednemu dziecku, co oznacza pozbawienie spadku reszty potomstwa. O tym, czy są jakieś prawne sposoby zabezpieczenia przyszłego spadkobiercy, rozmawiał z ekspertem Paweł Blajer.

Przez odwieczną niechęć Bydgoszcz i Toruń mogą stracić 150 mln zł

Brak porozumienia między Bydgoszczą a Toruniem grozi odebraniem im ponad 150 mln zł przeznaczonych na wspólne projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). - Mamy tak dużą rozbieżność zdań, że stoimy naprawdę przed bardzo poważnym zagrożeniem - alarmuje wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Przysięgli bezlitośni dla podwładnych Madoffa. "Pomagali tuszować oszustwo"

Pięciu byłych współpracowników Bernarda Madoffa zostało uznanych winnymi pomocy w ukrywaniu piramidy finansowej i wyłudzania pieniędzy od inwestorów. - Są winni pod każdym względem - uznała w poniedziałek ława przysięgłych. Ale na informację ile lat spędzą w więzieniach oskarżeni muszą jeszcze poczekać.

"Biznes dla ludzi", 22.03

Jak nie płacić zachowku po otrzymaniu darowizny? W jakich sytuacjach można skorzystać z urlopu na żądanie? Jakie formalności wiążą się z zawarciem umowy pożyczki zabezpieczonej wekslem in blanco? Czy zawieszając działalność gospodarczą nie zapłacimy podatku od nieruchomości? Te kwestie nie miały żadnych tajemnic przed Pawłem Blajerem i jego gośćmi.

Problemy Rosji: Inflacja rośnie, kapitał odpływa z kraju

Inflacja w Rosji, w przeciwieństwie do gospodarki, rośnie bardzo szybko, a kapitał odpływa z kraju - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Gospodarki Rosji. To znak, że międzynarodowe napięcia wokół Ukrainy już wyrządzają poważne ekonomiczne szkody.

"Świat", 22.03

Czy wyborczy sukces francuskiego, antyeuropejskiego Frontu Narodowego zaszkodzi UE? Jakie ustalenia przyniesie szczyt bezpieczeństwa nuklearnego w Hadze? Jak potoczą się losy Krymu? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w kolejnym odcinku magazynu "Świat" Bartosza Węglarczyka.

Klimatyzacja i Wi-Fi. Koleje Mazowieckie modernizują tabor za 210 mln zł

Koleje Mazowieckie podpisały w poniedziałek umowę z Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki" na naprawę i modernizację 27 składów serii EN57. W pojazdach zostanie zamontowana m.in klimatyzacja, monitoring oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wartość zamówienia wynosi ponad 210 mln zł.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Z udziałem przedstawicieli 53 państw rozpoczął się w Hadze dwudniowy szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego - czyli udaremnienia organizacjom terrorystycznym i przestępczym dostępu do broni atomowej i materiałów do jej produkcji. Zobacz, jakimi wydarzeniami żyła jeszcze Polska i świat w poniedziałek.