Po piątkowym rekordzie na WIG-u i neutralnej sesji na Wall Street, nowy tydzień na globalnych rynkach rozpoczął się od spadków w Azji. To efekt słów ministra finansów Chin o braku zmian w chińskiej polityce gospodarczej. Oznacza to brak nowego programu pomocowego w Chinach, co wprowadziło inwestorów na świecie w nastrój smutny i melancholijny. W efekcie mamy spadki wszędzie. Dzień na rynkach relacjonuje Rafał Hirsch.
Najważniejsze rynkowe wydarzenia dnia: 1. Mario Draghi: ECB gotowy na użycie dodatkowych niekonwencjonalnych instrumentów, jeśli będzie taka potrzeba 2. Minister finansów Chin rozwiał nadzieje rynku na nowy program pomocowy mówiąc, że nie będzie niczego zmieniać w polityce gospodarczej 3. Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2015 do 2,9 proc. z 3,8 proc. 4. Srebro jest najtańsze od ponad 4 lat, a miedź od trzech miesięcy – to efekt obaw o gospodarkę Chin 5. Jerzy Hausner – RPP z dużym prawdopodobieństwem obniży stopy w październiku 6. WIBOR 3M spadł do rekordowo niskiego poziomu 2,40 proc. 7. Prezydent Komorowski: jedno z zadań dla rządu to przygotowanie debaty o wejściu do strefy euro 8. Cena domów na rynku wtórnym w USA wzrosła w ciągu roku o 4,8 proc. 9. Apple sprzedał ponad 10 mln nowych iPhone'ów w ciągu pierwszego weekendu sprzedaży 10. Tesco w dół o ponad 10 procent po rewizji prognozy wyników
Wartość indeksów na zamknięciu sesji: WIG20 2515,79 -0,94 WIG30 2706,45 -0,86 WIG 55271,16 -0,66 mWIG40 3685,18 -0,52 WIG50 3237,71 -0,42 WIG250 1224,70 0,97 WIGdiv 1227,91 -0,92
Szef nowojorskiego oddziału Fed, William Dudley mówi, że zerowe stopy procentowe to nie jest sytuacja komfortowa i chciał aby stopy Fed opuściły ten obszar tak szybko jak tylko będzie to odpowiednie.
Hrywna dziś minimalnie mocniejsza niż w piątek, kiedy za dolara płacono 14,40 UAH. Dziś płaci się 14,30 UAH. Tymczasem władze Ukrainy nakładają kolejne restrykcje na obrót walutowy
Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA była w sierpniu o 1,8 procent mniejsza niż w lipcu.
Średnia cena domu w USA na rynku wtórnym w sierpniu to 219 800 USD, to o 4,8 procent więcej niż rok temu
Tymczasem na GPW dziś wyraźne akcenty sportowe
#WSE congratulates #volleyball world #champions #Poland (src. http://t.co/vjCiaPfI9V) (MW) pic.twitter.com/970FKnw4Wa
— GPW (@GPW_WSExchange) September 22, 2014
Po świetnym debiucie w piątek dziś akcje Alibaby w Nowym Jorku tanieją o 2,8 procent. Oczywiście kurs jest nadal wyraźnie powyżej ceny z oferty publicznej, bo pierwszego dnia notowań Alibaba zyskała ponad 30 procent.
Wystartowały notowania w USA. S&P500 spada o 0,26 procent. Jesteśmy o 0,7 procent poniżej rekordu wszechczasów osiągniętego na początku piątkowej sesji.
Euro nie zareagowało na przemówienie Draghiego. Mamy tylko bardzo nieznaczne osłabienie waluty europejskiej. EUR/USD = 1,2843
Mario Draghi zapowiada skup obligacji rządowych?
Mario Draghi:
- ożywienie gospodarcze w strefie euro traci impet
- wysokość stopy bezrobocia w strefie euro jest nie do zaakceptowania
- sytuacja geopolityczna i niewystarczające reofrmy strukturalne mogą źle wpływac na aktywność firm i na nastroje konsumentów
Komentarze:
And failed. RT @tconnellyRTE Draghi: the ECB has done a lot over past 3 yrs to safeguard price stability
— Brenda Kelly (@BrendaKelly_IG) September 22, 2014
Koniunktura w polskiej gospodarce nieco się pogarsza
Za 20 minut startują notowania w USA. Kontrakt na S&P500 spada o 0,24 procent.
Sytuacja w Europie:
Londyn -0,7%, Paryż -0,2%, Frankfurt -0,1%, Zurych -0,1%, Madryt -0,1%, Mediolan -0,7%
Moskwa -0,8%, Stambuł +0,5%, Warszawa -0,5%, Praga -0,8%, Budapeszt +0,6%, Kijów +3,3%
Za minutę ma się zacząć przemówienie Mario Draghiego przed komisją ds monetarnych Parlamentu Europejskiego. EUR/USD=1,2854
Goldman Sachs uważa, że do 2017 roku dolar umocni się tak bardzo, że będzie kosztować tyle samo co euro. Od maja dolar umocnił się do euro o 8 procent. Dziś za euro płaci się około 1,28 USD. Wg Goldman Sachs za rok kurs będzie na poziomie 1,20 USD.
Apple sprzedał ponad 10 milionów nowych iPhonów w ciągu pierwszego weekendu sprzedaży. To nowy rekord, oczekiwania rynkowe były na poziomie 10 mln, choć niektórzy analitycy ostrzegali, że wynik może być gorszy.
Akcje Apple w notowaniach przedsesyjnych rosną teraz o 0,8 procent.
Dziś bardzo ważna sesja dla indeksu WIG. W piątek fala wzrostowa wyniosła nas powyżej szczytu z listopada 2013 i indeks znalazł się na poziomie najwyższym od stycznia 2008.
Dziś chodzi o to, aby utrzymać się powyżej przebitego w piątek poziomu szczytu z listopada 2013. Ta linia to 55384,8 pkt. Dziś indeksy spadają, ale minimum dla WIG to, jak do tej pory, 55406 punktów. Zatrzymaliśmy się więc o 0,03 procent powyżej linii, która teraz może działac jako wsparcie dla WIG.Oczywiście pod warunkiem, że uda się pozostac powyżej do końca sesji.
Sytuacja na GPW:
WIG20 spada o 0,4 procent, ale za to WIG250 rośnie o 0,5 procent.
164 spółki drożeją, 170 spółek tanieje
Największe obroty: KGHM (-2,9%), PZU (+0,7%), PKO BP (-1,4%)
Największe wzrosty (spółki z sensowną liczbą transakcji i nie groszowe): Coal Energy (+9,6%), Serinus Energy (+5,5%), Kino Polska (+5,4%)
Największe spadki (spółki z sensowną liczbą transakcji i nie groszowe): Fota (-11,3%), BPH (-3,2%), KGHM (-2,9%)
Ruszył rynek w Brazylii, real osłabia się do dolara i jest najsłabszy od lutego. A złoty dziś się do dolara umacnia.
Przypadek? Nie sądze.
Rosyjski bank VTB, najbardziej zaangażowany na Ukrainie podał, że stracił już przez Ukrainę w tym roku 674 mln USD, a do końca roku może stracić drugie tyle.
Agencja RIA podaje, że prezes banku powiedział to na spotkaniu z Putinem, można więc chyba sądzić, że tym samym prezes banku trochę się skarżył i narzekał.
Kanclerz Niemiec Merkel i premier Francji Valls spotkali się dziś i teraz chwalą się nawzajem.
Merkel pochwaliła "ambitny" program reform rządu Francji. Premier Francji przyznał, że nie można winić Niemców za wszystkie problemy strefy euro. Co ważne, w wypowiedziach Merkel nie znalazło się żadne nowe, łagodniejsze od dotychczasowych, stwierdzenie w sprawie postulowanego przez Francję i Włochy poluzowania zasad fiskalnych w strefie euro.
Kanclerz Merkel nadal uparcie twierdzi, że można połączyć ze sobą dbanie o wzrost gospodarczy i zaciskanie reguł fiskalnych.
Bardzo ładnie dziś zachowują się na GPW nieduże spółki ukraińskie:
Westa ISIC drożeje o 16,7 procent, Coal Energy drożeje o 9,6 procent, a KSG Agro drożeje o 7,1 procent.
Jeśli chodzi o największe ukraińskie spółki notowane na GPW, to Astarta drożeje o 2,8 procent, a Kernel idzie w górę o 0,6 procent.
WIG Ukraina rośnie dziś o 1,4 procent. Od początku roku WIG Ukraina spadł o 41,4 procent.
Stopa pożyczek trzymiesięcznych na rynku międzybankowym WIBOR 3M spadła dziś z 2,42 procent do 2,40 procent.
Według tej stawki (powiększonej o marżę banku) oprocentowana jest większość kredytów bankowych w Polsce. WIBOR spada od kilkunastu dni, bo rynek zakłada, że w październiku nastąpi obniżka stóp procentowych w NBP.
Barclays przewiduje, że ECB już wkrótce, zapewne w pierwszym kwartale 2015 uruchomi skup obligacji rządowych w strefie euro. Zdaniem brytyjskiego banku zapowiedziany już skup obligacji korporacyjnych i obligacji opartych o pakiety udzielonych kredytów będą zbyt małe, aby coś zmienić w strefie euro, więc trzeba będzie sięgnąc po kolejny argument.
Barclays jednak z drugiej strony przypomina, że przeciwko skupowi są wciąż Niemcy, więc nie jest to przesądzone w stu procentach.
Danych makroekonomicznych na które inwestorzy lubią reagować dziś prawie wcale nie ma, ale są inne ciekawe wydarzenia, na które czeka rynek.
Przede wszystkim o 15:00 rozpocznie się przemówienie Mario Draghiego, szefa ECB.
A potem, w nocy, nadejdą dane o PMI dla chińskiego przemysłu. Jeśli ten wskaźnik spadnie poniżej 50 punktów, jutro rynki mogą być jeszcze bardziej czerwone niż dziś.
Budimex złożył najlepsza ofertę na budowę odcinka drogi s& między Miłomłynem a Ostródą (to między Gdańskiem, a Warszawą).
Odcinek ma 9,2 km, cena w kontrakcie to 292,29 mln PLN. Czyli wychodzi, że 1km będzie kosztować 31,8 mln PLN
Mamy kolejną fuzję na giełdach światowych. Niemiecki Merck KGaA przejmuje za 17 mld USD firmę Sigma-Aldrich z branży life science. Merck skupi z giełdy Nasdaq akcje Sigmy po 140 USD - to cena o 36 procent wyższa od piątkowego zamknięcia.
WIG20 powoli zaczyna odrabiać straty. Traci teraz już tylko -0,17 procent. Pomaga przede wszystkim drożejące o 2,8 procent PGE. Główni hamulcowi dziś to KGHM (-2,8%) i PKO BP (-1,4%)
Citigroup zrobiło ładne zestawienia poziomów zadłużenia w gospodarkach kilku dużych państw. Dług publiczny, oraz prywatny gospodarstw domowych i firm np. w Irlandii sięga około 500 procent PKB.
W Polsce liczony łącznie dług państwa, firm i gospodarstw domowych to tylko około 100 procent PKB
Interesting chart on debt debt debt, from @Citi pic.twitter.com/bH71xCE7DB
— Robin Wigglesworth (@RobinWigg) September 22, 2014
Zdecydowanie najwięcej obrotów (blisko 40 procent całości) na GPW mamy dziś na akcjach KGHM. Na tych akcjach mamy też najwięcej transakcji. Tak duża aktywność towarzyszy sporemu spadkowi ceny - KGHM traci dziś 2,7 procent.
Spadek nie powinien dziwić - w wyniku obaw rynku o koniunkturę w Chinach miedź jest dziś najtańsza od trzech miesięcy, a srebro najtańsze od ponad 4 lat. A na wykresie widać, że trend wzrostowy, który wyniósł kurs KGHM o ponad 40 procent w górę między marcem, a szczytem 27 sierpnia już się skończył. Linia trendu wzrostowego została przełamana 11 września, wróciliśmy do niej od dołu 17 września, teraz kluczowe jest to, czy uda się utrzymać kurs akcji powyżej dołka 125,20 PLN z 15 września.
Frank dziś po 3,46 PLN
#CHFPLN wrócił do dolnego ograniczenia kanału. Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Teraz 3,50 i 3,40 zł tak samo realne pic.twitter.com/cZgNwmREuZ
— Rynki bez tajemnic (@analitycyFX) September 22, 2014
Polski rynek obligacji skarbowych
rentowność dwuletnich spada z 2 procent do 1,98 procent
rentowność pięcioletnich spada z 2,41 procent do 2,39 procent
rentowność dziesięcioletnich spada z 3,16 procent do 3,12 procent
Stopy pożyczek trzymiesięcznych i sześciomiesięcznych na rosyjskim rynku międzybankowym pobiły dziś swoje rekordy i są najwyżej w historii.
Stopa Mosprime 3M wzrosła do poziomu 10,34 procent
Stopa Mosprime 6M wzrosła do poziomu 10,56 procent
Analitycy DM BDM rekomendują akumulowanie akcji Mostostalu Zabrze. Cena docelowa to 2,53 PLN - o 12,4 procent powyżej ceny rynkowej
Prezydent Komorowski powiedział, że jednym z głównych zadań dla nowego rządu będzie przygotowanie debaty o wejściu Polski do strefy euro. Prezydent powiedział to w czasie uroczystości powołania Ewy Kopacz na stanowisko premiera.
Złoty wygląda dziś dość dobrze, lekko umacnia się do dolara. Oto zestaw dzisiejszych zmian walut wschodzących w stosunku do USD:
- czeska korona umacnia się o 0,2 procent
- rumuński lej i polski złoty umacnia się o 0,1 procent
- chiński juan i brazylijski real bez zmian
- forint węgierski osłabia się o 0,1 procent
- meksykańskie peso osłabia się o 0,3 procent
- lira turecka, rosyjski rubel i rand RPA osłabiają się o 0,5 procent
Garść danych ze strefy euro:
Zamówienia przemysłowe we Włoszech w lipcu spadły o 0,7 procent rok do roku
Nadwyżka Grecji na rachunku obrotów bieżących w lipcu spadła do 1,68 mld EUR. rok temu to było 2,82 mld EUR.
Analitycy DM BOŚ rekomendują kupowanie akcji Forte. Cena docelowa to 68,50 PLN - o 16,3 procent powyżej ceny rynkowej
W strefie euro spadają oczekiwania inflacyjne. Mierzy się je tam nie sondażami tak jak u nas, ale różnicą w rentowności dwóch serii obligacji serii pięcioletnich. Chodzi o obligacje zwykłe i takie indeksowane inflacją. Różnica między rentownościami pokazuje jakie jest oczekiwana inflacja w horyzoncie pięcioletnim.
Te właśnie oczekiwania spadają do poziomów rekordowo niskich. Zdaniem wielu analityków może to w końcu sprowokować ECB do uruchomienia skupu obligacji z rynku (taki skup mógłby u niektórych wywołać strach przed inflacją, co zahamowałoby dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych i uratowało strefę euro przed deflacją)
Euro zone inflation expectations falling. Worryingly for ECB, below Draghi's warning level last month: pic.twitter.com/zRhpUIKKz2
— Jamie McGeever (@ReutersJamie) September 22, 2014
Uwaga, uwaga. Pojawiają się pierwsze od dawna obniżki prognoz dla Polski. Na początek Credit Agricole
Analitycy Credit Agricole obcięli prognozę #PKB Polski na 2014 do 2,8% z 3,8%, a na 2015 do 2,9% z 3,8%. #polska
— macroNEXT (@Macronextcom) September 22, 2014
Początek nowego tygodnia na giełdach jest wyraźnie spadkowy i wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są Chiny. A dokładniej chiński minister finansów Lou Jiwei, który powiedział wczoraj, że Chiny nie będą zmieniać swojej polityki gospodarczej pod wpływem pojedynczych wskaźników ekonomicznych. Była to jego odpowiedź na dość częste ostatnio na rynkach obniżki prognoz wzrostu PKB Chin.
Inwestorzy interpretują to jako odmowę uruchomienia nowego programu wsparcia chińskiej gospodarki - stąd spore spadki na giełdach azjatyckich i ciąg dalszy spadków w Europie. Tanieją też wyraźnie surowce.
Miedź idzie w dół 1,4 procent i jest najtańsza od trzech miesięcy
Ropa Brent tanieje o 0,6 procent i kosztuje 97,79 USD za baryłkę
Srebro tanieje o 1,1 procent i jest najtańsze od czerwca 2010
Obniżka stóp procentowych w październiku jest już raczej przesądzona. Razem z J.Hausnerem z pewnością znajdzie się w składzie Rady większość dla takiego ruchu.
RPP z wysokim prawdopodobieństwem obniży stopy w X, jeśli nie będzie informacji o poprawie koniunktury - Hausner dla @PAPBiznes
— Bartek Goduslawski (@BGoduslawski) September 22, 2014
Boryszew kontrolowany przez Romana Karkosika zapowiada wezwanie na akcje Hutmena, który już teraz znajduje się w grupie Boryszewa. Chodzi o to, żeby wykupić wszystkie akcje od akcjonariuszy mniejszościowych i zdjać Hutmen z giełdy.
Boryszew będzie płacić po 4,90 PLN za akcję. W piątek Hutmen na zamknięciu kosztował 4,82 PLN. Dziś drożeje o 1,9 procent do poziomu 4,88 PLN.
Akcje Tesco zaczęły dzień od spadku o 11 procent, teraz tracą 8,4 procent. Spółka dziś poinformowała, że rozpoczyna wewnętrzne śledztwo w kwestii błędów w księgowaniu, a dodatkowo obniża prognozę na ten rok o 250 mln GBP. Wcześniej Tesco zapowiadało 1,1 mld GBP zysku. Śledztwo rozpoczyna się w 2 miesiące po tym jak w spółce wymieniono prezesa.
Jerzy Osiatyński z RPP dla PAP
Początek notowań w Europie
Europa zaczyna dzień od spadków.
Londyn -0,6%, Paryż -0,4%, Frankfurt -0,4%, Zurych -0,3%, Madryt -0,5%, Mediolan -0,8%
Moskwa -0,1%, Stambuł +0,02%, Warszawa -0,3%, Bukareszt +0,6%
Start na GPW pod kreską:
WIG 55421,61 -0,39 WIG20 2525,55 -0,55 WIG30 2714,79 -0,56 mWIG40 3698,06 -0,17 WIG50 3255,70 0,13 WIGdiv 1231,49 -0,64
Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock