Bank centralny Ukrainy ogranicza sprzedaż walut. Do około 200 dolarów dziennie
Narodowy Bank Ukrainy ograniczył sprzedaż walut obcych i wydał rozporządzenie, zgodnie z którym jedna osoba będzie mogła nabyć ich jedynie za równowartość 3 tys. hrywien dziennie. Informacja ta pojawiła się w poniedziałek na profilu banku na Facebooku.
"Biorąc pod uwagę zwiększenie napięcia w segmencie gotówkowym rynku walutowego, rozporządzenie przewiduje zmniejszenie sumy gotówki w walutach obcych sprzedawanej jednej osobie dziennie do sumy, która nie przekracza 3 tysięcy hrywien" - czytamy. Oznacza to, że obywatel Ukrainy będzie mógł nabyć dziennie ok. 220 dolarów, bądź ok. 173 euro. Bank centralny podkreślił jednocześnie, że ograniczenie to nie dotyczy osób, które spłacają kredyty walutowe. Rozporządzenie wchodzi w życie we wtorek.
Ile za dolara?
W poniedziałek w kantorach ukraińskich dolar był skupowany za 14,3 hrywny, a sprzedawany – za 14,8. Za jedno euro właściciele kantorów płacili średnio 18,5 hrywny, zaś sprzedawali je po 19,1 hrywny. W ubiegłym tygodniu Bank of America Merrill Lynch ocenił, że ukraińska waluta pozostanie pod presją, jeśli kryzys na wschodniej Ukrainie utrzyma się. BAML uważa, że w ciągu roku, w porównaniu z obecnym poziomem, zgodnym z fundamentami gospodarki, hrywna może stracić na wartości 10-20 proc.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.
Jest to mechanizm, który powinien być rozważany właśnie po to, żeby ulżyć konsumentom. Wspierać sytuację tych Polaków, którzy dzisiaj przepłacają na odsetkach od swoich kredytów hipotecznych - powiedział Tomasz Chróstny, zapytany, czy banki powinny płacić podatek od nadmiarowych zysków.
W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.
Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.
Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.
Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"
- Źródło:
- PAP
Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.
Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie
- Źródło:
- PAP
Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.
W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.
Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"
W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.
Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.
Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.
Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.
"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.
Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"
- Źródło:
- PAP
Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.
Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.
Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.
Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI
- Źródło:
- tvn24.pl