Najnowsze

Najnowsze

Merkel i Tusk o unii energetycznej: Największe wyzwanie to niezależność

- Jednym z największych wyzwań bezpiecznej Europy, oprócz stabilności, jest niezależność energetyczna - powiedział w piątek w Berlinie premier Donald Tusk przed rozmową z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat unii energetycznej. - Popieram wysunięty przez Polskę pomysł utworzenia europejskiej unii energetycznej, jednak trzeba wypracować szczegóły takiego rozwiązania - zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Prezydent nie ujawni ekspertów w sprawie OFE. W rozumieniu prawa nie pełnią funkcji publicznych

Nazwiska ekspertów przygotowujących dla prezydenta Bronisława Komorowskiego opinie prawne w sprawie ustaw emerytalnych nie mogą być ujawnione na zasadzie dostępu do informacji publicznej - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny, zamykając tę sprawę. Ekspertyzy oraz nazwiska ich autorów chciał poznać prawnik Marek Domagała, wspierany przez organizację Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Czy Polska zyska na powołaniu własnej agencji kosmicznej?

Odżywki w proszku, opony niepneumatyczne, sztuczne serce - to między innymi zyskaliśmy dzięki nakładom poniesionym na eksplorację kosmosu. NASA wydaje 10 mld dolarów, a rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos 8 mld dolarów. Budżet polskiej agencji wyniesie 10 milionów złotych. Co Polska zyska na utworzeniu agencji kosmicznej POLSA?

Ślub. Ile wydajemy na jego zorganizowanie?

Opłata skarbowa, suknia ślubna, garnitur, tort weslny - takie między innymi koszty musimy ponieśc przy organizowaniu ślubu i wesela. Czy warto się z tej okazji zadłużać? I czy ślub może nam się zwrócić finasowo wobec poniesionych kosztów? - odpowiedzi na te pytania szuka Karolina Hytrek-Prosiecka.

Sprawdzą, co da nam gaz łupkowy. Będzie polsko-brytyjski raport

Polska i Wielka Brytania wspólnie zlecą wykonanie niezależnej analizy oceniającej wpływ wydobycia gazu łupkowego na oba kraje, a także efekty tego procesu dla całej UE - poinformowano w piątek na blogu prowadzonym w imieniu polskiego rządu. Prace nad raportem mają się rozpocząć wkrótce.

Litwa przyjmie euro w styczniu

Litwa jest przygotowana na przyjęcie euro w styczniu 2015 roku – powiedział w piątek premier kraju Algirdas Butkeviczius podczas konferencji dotyczącej pokryzysowych zmian finansowych w UE.

Tusk: Unia energetyczna sposobem na rozsądne budowanie siły Europy

Unia energetyczna może być pokojową odpowiedzią na to, co dzieje się za wschodnimi granicami Polski i całej UE; to jeden ze sposobów spokojnego i rozsądnego działania, które będzie budowało siłę Europy - przekonywał w piątek w Poznaniu premier Donald Tusk. Jak poinformowały w piątek służby prasowe komisarza UE ds. energii, Guenther Oettinger spotka się z premierem Donaldem Tuskiem 2 maja w Warszawie, by dogłębniej omówić propozycje dotyczące unii energetycznej.

Związkowcy z urzędnikami o górnictwie. "To gaszenie pożaru"

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęły się w piątek rozmowy przedstawicieli resortu gospodarki ze związkami zawodowymi na temat sytuacji w górnictwie. Według związkowców spotkanie jest „gaszeniem pożaru” przed zapowiadanymi protestami.

Kosiniak-Kamysz w TVN24 Biznes i Świat: W kwietniu bezrobocie może spaść do 13 proc.

W kwietniu stopa bezrobocia może spaść o kolejne 0,3-0,5 punktu procentowego, co mogłoby oznaczać spadek do 13 procent, powiedział minister pracy. - Może być nawet lepiej - powiedział Kosiniak-Kamysz w TVN24 Biznes i Świat. Równie optymistyczne prognozy związane są z końcem roku. Jego zdaniem stopa bezrobocia na koniec roku "na pewno będzie mniejsza niż 13,8 proc.".

General Motors "nurkuje". Winny wyłącznik zapłonu

W pierwszym kwartale zysk General Motors spadł o 88 proc. głównie ze względu na masowe wycofania ze sprzedaży samochodów z wadliwym wyłącznikiem zapłonu. Z kolei akcje firmy zanotowały spadek o 1,3 proc. po tym, jak spółka podała, że jej oczekiwania na resztę roku są przeciętne.

Bruksela grozi palcem Moskwie. Unia dyskutuje o unii energetycznej

Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to postulaty strony polskiej, które - według unijnych źródeł, do których dotarła PAP - zostały przekazane państwom UE.

Pół A1 na majówkę?

Wg nieoficjalnych informacji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce oddać do ruchu w środę 30 kwietnia 19-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Włocławka do Kowala – dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Kryzys za nami. "Firmy przestają się bać"

Coraz więcej polskich firm wierzy, że kryzys ostatecznie mamy za sobą i czeka nas okres sprzyjającej koniunktury – wynika z badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, które przytacza „Puls Biznesu”.

"Świat", 24.04

Pentagon ostro potępił w czwartek rosyjskie manewry w pobliżu Ukrainy i wezwał Moskwę do zmiany polityki i dążenie do zmniejszenia napięcia w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej. Moskwa wcześniej oświadczyła, że manewry są odpowiedzią na operację wojsk ukraińskich wymierzoną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy oraz na ćwiczenia wojsk NATO w Europie wschodniej i krajach bałtyckich. Eksperci NATO oceniają, że Moskwa zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą ok. 40 tys. żołnierzy.