Jak zostać żołnierzem? Czego możemy się spodziewać po pracy w wojsku i na jakie przywileje możemy liczyć? Na te pytania odpowiedział Łukasz Kijek wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Płk Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego twierdzi, że zainteresowanie służbą nie spada. - To jest stan permanentny. Młodzież chce służyć w armii, a mundur cieszy się uznaniem młodego pokolenia - mówi Szulejko i przypomina, że obecnie wojsko jest zawodowe i składa się ze 100 tys. żołnierzy.
Jest praca
- Dla każdego zmotywowanego, dobrego kandydata znajdzie się miejsce. A to dlatego, że mamy rotację na poziomie 5 proc. w skali roku. To około 5 tys. osób rocznie - wylicza wojskowy. Wyjaśnia, że aby zostać żołnierzem trzeba spełniać podstawowe kryteria. - Trzeba być obywatelem Polski, nie można być sądownie karanym, a także trzeba wypełnić wymagające kryteria psychofizyczne: przejść testy psychologiczne i sprawnościowe - wylicza Szulejko.
Jakie zarobki?
- Test sprawnościowy składa się z biegu długodystansowego i krótkiego, sprawdzenia siły np. poprzez podciąganie się na drążku. Te konkurencje stanowią o poziomie kondycji kandydata na wejściu do wojska. Te normy są zróżnicowane ze względu na płeć - dodaje. Szulejko podaje, że już na podstawowych stanowiskach jak np. zawodowego szeregowego można zarobić 2,5 tys. złotych netto miesięcznie. - Na stopniu podoficera można zarobić ok. 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie, a oficer zarobi powyżej 4 tys. zł netto miesięcznie - wyjaśnia.
Program "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
Autor: MSZ / Źródło: TVN24 BiS