Szczurek: BGK i PIR zaangażują się w inwestycje powiązane z planem Junckera

Szef MF podkreślił, że te środki będą wzmocnione przez pozostałych inwestorów zarówno prywatnych, którzy są kluczowi w całym procesie, jak i z funduszu europejskiegoshutterstock.com

BGK i PIR zaangażują do 8 mld euro w inwestycje powiązane z planem Junckera - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Wiceszef KE Jyrki Katainen wskazuje, że Polska potrzebuje przekształcenia gospodarki w zorientowaną na badania i rozwój oraz miejsc pracy dla młodych, kobiet i starszych.

Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. plan Junckera) ma uruchomić publiczne i prywatne inwestycje rzędu co najmniej 315 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat (2015-2017). Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny zapewniają kapitał początkowy Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), którym będą zarządzać.

Nowe miejsca pracy

Katainen, który w Komisji odpowiada za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność, powiedział, że realizacja Planu Inwestycyjnego dla Europy przełoży się na tworzenie miejsc pracy, budowanie konkurencyjności, ale także na wspieranie wzrostu zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich. Ocenił, że w ciągu ostatnich lat, kiedy gospodarka europejska borykała się z trudnościami, rząd polski podjął ważne reformy strukturalne oraz odpowiedzialną politykę fiskalną. - To wszystko przełożyło się na tworzenie pozytywnego otoczenia dla inwestycji (...). Dzięki temu Polska jest w dobrej kondycji - powiedział komisarz. Podkreślił jednak, że Polska potrzebuje dalszych reform, przede wszystkich takich, które przekształcą naszą gospodarkę w zorientowaną na badania i rozwój, tworzącą miejsca pracy dla osób młodych, kobiet i starszych.

Polski udział

Szef polskiego resortu finansów zadeklarował poparcie rządu dla planu Junckera: - Przewidujemy, że BGK oraz PIR zaangażują się w inwestycje potencjalnie powiązane z europejskim planem (Junckera - red.) w skali do 8 mld euro. To jest nasz wkład w coś, co można nazwać polską platformą w ramach programu inwestycyjnego dla Europy. Podkreślił, że te środki będą wzmocnione przez pozostałych inwestorów zarówno prywatnych, którzy są kluczowi w całym procesie, jak i z funduszu europejskiego. - W ten sposób EFIS będzie także wzmacniać inwestycje w Polsce - dodał Szczurek. Zaznaczył, że Polska zamierza rozwinąć też działania dotyczące wsparcia technicznego dla inwestycji - w zakresie przygotowywania, czy składania projektów. Według Szczurka rozwiązania te wpiszą się w drugi filar planu inwestycyjnego dla Europy, czyli utworzenia europejskiego centrum doradztwa inwestycyjnego. Minister podkreślił, że prace zmierzają do tego, aby doradztwo było jak najlepiej dostosowane do polskich warunków i potrzeb. Szczurek podkreślał, że Polska była od samego początku zaangażowana w konstruowanie tzw. planu Junckera. Dodał, że wiele idei, które leżały u podstaw ustanowienia EFIS, nasz kraj przedstawiał jeszcze we wrześniu zeszłego roku. Pokreślił, że EFIS nie zawiera "kopert narodowych", a regulacje dotyczące funduszu nie przewidują możliwości bezpośredniego wzmocnienia kapitałowego funduszu przez państwa członkowskie. Wynika to z braku gwarancji, że wkłady państwa do funduszu przełożyłyby się na inwestycje w danym kraju.

Szersza współpraca

Minister wyjaśnił, że w planie przewidziano możliwość współpracy inwestycyjnej grupy EBI, która zarządza funduszem EFIS, z państwami członkowskimi. - Polska przygotowuje własne struktury do współpracy z KE i grupą EBI w zakresie praktycznego wykorzystania planu inwestycyjnego dla Europy dla pobudzenia inwestycji w Polsce - zapowiedział. Wyjaśnił, że przewidziane są różne modele inwestowania, od gwarancji na poziomie pojedynczych projektów, poprzez różne formy finansowania grup projektów realizowanych w danym obszarze, czy sektorze. - Kluczową rolą w procesie współpracy między krajowymi inwestorami, krajowymi środkami, a nowym Planem Inwestycyjnym dla Europy mają do odegrania krajowe banki rozwoju. W Polsce jest to Bank Gospodarstwa Krajowego oraz inne instytucje o podobnym charakterze - powiedział. Zaznaczył, że Polska zamierza wykorzystać w tym celu instytucje zaangażowane w program Inwestycje Polskie, czyli BGK i spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe. - Obecnie przeprowadzane są zmiany w ramach programu Inwestycje Polskie. BGK tworzy fundusze inwestycyjne, które zostaną przekazane do zarządzania przez PIR (...). Taka konstrukcja umożliwi efektywne wykorzystanie polskich środków zebranych w ramach takich funduszy, w celu realizacji polskich inwestycji. Co więcej umożliwi ona także sięgnięcie po dodatkowe instrumenty (...), oferowane razem z nowo utworzonym EFIS. W ten sposób Polska pomaga w praktycznym wdrożeniu planu inwestycyjnego dla Europy, zapewniając pas transmisji, łączenie tych środków - poinformował. Ocenił, że celem nadrzędnym Planu Inwestycyjnego dla Europy jest przyciągnięcie do inwestycji kapitału. Chodzi o to, by środki publiczne były zwielokrotnione, wzmacniane przez mechanizm dźwigni finansowej i zaangażowanie prywatnego kapitału.

PIR inaczej

Mówił o tym również obecny na konferencji wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Poinformował, że resort skarbu pracuje nad zmianą struktury Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Mówimy o tzw. ufunduszowieniu. Ta zmiana spowoduje, że powstaną cztery nowe fundusze, które będą zarządzane przez PIR - tłumaczył. Dodał, że zaletą ufunduszowienia PIR będzie ułatwienie dostępu inwestorów do finansowania. - Chcemy również wykorzystać mechanizm dźwigni finansowej, który powoli zwiększyć skalę finansowania projektów. Bardzo ważny element to zwiększenie przejrzystości - zarządzanie funduszami będzie pod nadzorem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Odbywać się będzie na zasadach rynkowych, właściwych dla rynku funduszy - powiedział. Zaznaczył, że każdy fundusz będzie miał komitet inwestycyjny, który będzie gwarantował rynkowy charakter realizowanych projektów. Kowalczyk mówił, że w ramach ufunduszowienia do końca drugiego kwartału 2015 r. będą gotowe dwa fundusze inwestycji bezpośrednich "o charakterze kapitałowym, dłużnym i hybrydowym". - Trzeci fundusz to fundusz infrastruktury samorządowej. (...) Czwarty fundusz - fundusz rozwoju przedsiębiorstw - będzie dedykowany inwestycjom w spółki o istotnym faktycznym, potencjalnym znaczeniu z punktu widzenia funkcjonowania danej gałęzi przemysłu, branży usługowej w Polsce - powiedział Kowalczyk. Według niego system ten będzie oparty na umowie o współpracy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi oraz umowie o zarządzaniu i współpracy pomiędzy TFI BGK a PIR-em. Dotychczas tylko pięć krajów UE zadeklarowało, że będą współfinansować projekty realizowane w ramach EFIS za pośrednictwem swoich banków rozwojowych. To Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania i Luksemburg.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media