Rafał Hirsch: Europa mięknie, bo ma więcej do stracenia niż Grecja


Grecji kończą się pieniądze. Tym razem podobno już naprawdę, naprawdę się kończą. Podobno ostatnie zapasy gotówki mają pójść na wypłaty emerytur i pensji pod koniec kwietnia i potem już w kasie zero. Minister finansów Janis Warufakis rozkłada ręce i wydaje się mówić: „Będziemy bankrutować Europo, bo nie dajesz nam innego wyjścia. Sama stracisz na tym więcej niż my”. I tu Warufakis ma rację.

20 lutego – po pierwszym i wstępnym porozumieniu Syrizy i strefy euro pisałem o tym, że Grecy skapitulowali niczego nie osiągając. Na szczęście poddali się wtedy tylko na papierze, a kolejne miesiące spędzili kompletnie bezczynnie i (o, zgrozo). Ani nie podnieśli podatków, ani nie obcięli ludziom emerytur. Dziś wygląda na to, że sytuacja na linii Bruksela - Ateny zaczyna się zmieniać i że to wierzyciele Grecji zaczynają „pękać” pierwsi.

Sześć sygnałów, że Europa zaczyna się bać

Oto lista poszlak, które moim zdaniem na to wskazują:

- zniknęły groźby wyrzucenia Grecji ze strefy euro. Jeszcze miesiąc temu ze strony co bardziej porywczych Niemców było je słychać dość często.

- zaczęły pojawiać się sugestie, że nawet jeśli Grecja zbankrutuje, to nie będzie musiała opuszczać strefy euro, albo wręcz, że nie można na to pozwolić. Wczoraj taką opinię wyraził nawet wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Vitor Constancio.

- ECB wyraźnie też sugeruje (mówił to i Draghi, i Constancio), że nawet bankructwo Grecji nie będzie musiało oznaczać cofnięcia linii ratunkowych dla greckich banków, pod warunkiem, że nie zbankrutują one razem z państwem.

- zniknęły „dramatyczne” przecieki w niemieckiej prasie dotyczące każdorazowo „czegoś strasznego” w sytuacji finansowej Grecji. Moim zdaniem przecieki były organizowane przez Bundesbank i miały na celu wyłącznie napędzanie odpływu kapitału z greckich banków, po to, aby zmusić Syrizę do ustępstw w obliczu rozpadającego się systemu bankowego. Zabawne, że Bundesbank osiągnął niewiele, bo po każdym odpływie depozytów ECB zgadzał się na zwiększenie linii ratunkowych dla greckich banków.

- zniknęły opinie o tym, że wyjście Grecji ze strefy euro to nic takiego, a Europa jest na to przygotowana. Pojawiają się opinie, że to byłoby coś strasznego, o nieprzewidywalnych konsekwencjach, także politycznych. Federica Mogherini mówiła, że byłby to koniec jedności europejskiej.

- to, co mówią Grecy brzmi w sposób coraz mniej uległy. Warufakis narzeka, że Europa sama nie wie czego chce i nie boi się otwarcie wspominać o możliwości bankructwa. Premier Aleksis Cipras pisał o tym w liście do Angeli Merkel. Każdy liczący się grecki polityk rządowy wspomina przy każdej okazji, że mając do wyboru wypłatę emerytur i spłatę długów Grecja wypłaci emerytury, a długów nie spłaci, czyli zbankrutuje. Czyli teraz, to Grecy próbują szantażować Niemców, a nie odwrotnie.

Grecja: jeśli nas nie uratujecie, to będziecie mieć problem

Ton debaty się zmienił. Bardzo możliwe, że to efekt włączenia przez Grecję do negocjacji aspektów geopolitycznych. Świadczyć o tym może, chociażby nagły wzrost zainteresowania Stanów Zjednoczonych, ostatnio publicznie o Grecji wypowiadał się nawet Obama. Na ostatnim przetargu greckich bonów skarbowych blisko 10 procent z nich kupili Chińczycy. Po wizycie Ciprasa w Moskwie o możliwych rosyjskich inwestycjach w Grecji mówi się już głośno. Dziś w Atenach z premierem Grecji będzie rozmawiać prezes Gazpromu. Można się domyślać, że Rosja chętnie pożyczy Grecji pieniądze w zamian za jakieś korzyści geopolityczne w basenie Morza Śródziemnego, a Grecja się na to zgodzi, bo dlaczego miałaby się nie zgadzać. Wielu polityków mając do wyboru z jednej strony skasowanie niewinnym ludziom emerytur, bo tak chcą Niemcy i z drugiej strony udostępnienie Rosjanom miejsca pod bazę wojskową za spore pieniądze wybrałby to drugie.

Grecja oczywiście może tego nie robić, jeśli dostanie pieniądze z Unii.

Czyli Grecja pokazuje Europie: nie jesteśmy skazani na Berlin, zaglądają do nas Chińczycy, możemy się bezwstydnie sprzedać Rosjanom, jeśli nas do tego zmusicie (jesteśmy przecież w Syrizie byłymi marksistami). Możemy też zbankrutować, bo nie będzie nas to kosztować wiele. Dostępu do rynków nie stracimy, bo i tak nie mamy go od lat. Moglibyście nas wyrzucić z euro, ale sami boicie się tego bardziej niż my sami. Tak bardzo, iż sami deklarujecie, że nie można do tego dopuścić. Skoro więc nie wyrzucicie nas z euro i nie dacie nam pieniędzy na przetrwanie, to my sobie dług wobec was skasujemy i tyle. Nawet jeśli potem nie dacie nam już ani euro, to dziś już (inaczej niż w latach 2010-2012) mamy nadwyżki w budżecie, więc może uda się uniknąć katastrofy. My bankrutując będziemy to robić dla swoich podatników, wy z naszego bankructwa będzie musieli się tłumaczyć swoim podatnikom, którzy będą musieli częściowo pokryć wasze straty z tym związane. Tu warto przypomnieć, że ogromna większość greckiego zadłużenia to dług wobec ECB, MFW i unijnego funduszu EFSF. W rękach prywatnych inwestorów jest mniej niż 10 proc. greckiego długu.

Jeśli Cipras i Warufakis doprowadzą do tego, że Grecja przestanie spłacać zadłużenie wobec ECB i MFW, po czym i tak zostanie w strefie euro i życie będzie się toczyć dalej, to będzie to wielkie zwycięstwo Syrizy oraz wielka i niezwykle zasłużona porażka dotychczasowej polityki niemieckiej wobec południa Europy. W takiej sytuacji Cipras będzie moim zdaniem głównym kandydatem do tytułu Człowieka Roku we wszelkich plebiscytach.

Strefa euro: jeśli ich nie uratujemy, to możemy stracić wszystko

A jak to wygląda od strony strefy euro? Moim zdaniem faktycznie może mieć do stracenia więcej. Wyjście Grecji ze strefy euro natychmiast postawiłoby na rynkach pytanie „kto następny?” Natychmiast zaczęłoby się szukanie kolejnej ofiary. Wiarygodność ECB deklarującego dotąd, że euro jest nieodwracalne ległaby w gruzach, co z kolei mogłoby doprowadzić do znaczącego pogorszenia się nastrojów w realnej gospodarce całej strefy euro. Mogłaby wrócić recesja, a następnie nieunikniony wzrost napięcia politycznego w połączeniu z aktywnością rozochoconej greckim sukcesem Rosji mógłby doprowadzić także do trwałych podziałów politycznych i w efekcie do rozpadu może nawet Unii Europejskiej, chociaż ten proces z pewnością zająłby kilka lat. Tylko po co ten scenariusz w ogóle sprawdzać? To może lepiej faktycznie pożyczyć tej Grecji 50 mld euro, zredukować zadłużenie i po kłopocie. Cała powojenna idea integracji europejskiej jest przecież warta więcej.

Nie wiem, czy tak myślą w Brukseli, Berlinie i Frankfurcie, ale zapewne w Atenach myślą, że tamci tak myślą. Lepiej, żeby tamci faktycznie tak myśleli, bo ci w Atenach mają rację. Strefa euro ma do stracenia znacznie więcej niż Grecja.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP