Rafał Hirsch: Europa mięknie, bo ma więcej do stracenia niż Grecja


Grecji kończą się pieniądze. Tym razem podobno już naprawdę, naprawdę się kończą. Podobno ostatnie zapasy gotówki mają pójść na wypłaty emerytur i pensji pod koniec kwietnia i potem już w kasie zero. Minister finansów Janis Warufakis rozkłada ręce i wydaje się mówić: „Będziemy bankrutować Europo, bo nie dajesz nam innego wyjścia. Sama stracisz na tym więcej niż my”. I tu Warufakis ma rację.

20 lutego – po pierwszym i wstępnym porozumieniu Syrizy i strefy euro pisałem o tym, że Grecy skapitulowali niczego nie osiągając. Na szczęście poddali się wtedy tylko na papierze, a kolejne miesiące spędzili kompletnie bezczynnie i (o, zgrozo). Ani nie podnieśli podatków, ani nie obcięli ludziom emerytur. Dziś wygląda na to, że sytuacja na linii Bruksela - Ateny zaczyna się zmieniać i że to wierzyciele Grecji zaczynają „pękać” pierwsi.

Sześć sygnałów, że Europa zaczyna się bać

Oto lista poszlak, które moim zdaniem na to wskazują:

- zniknęły groźby wyrzucenia Grecji ze strefy euro. Jeszcze miesiąc temu ze strony co bardziej porywczych Niemców było je słychać dość często.

- zaczęły pojawiać się sugestie, że nawet jeśli Grecja zbankrutuje, to nie będzie musiała opuszczać strefy euro, albo wręcz, że nie można na to pozwolić. Wczoraj taką opinię wyraził nawet wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Vitor Constancio.

- ECB wyraźnie też sugeruje (mówił to i Draghi, i Constancio), że nawet bankructwo Grecji nie będzie musiało oznaczać cofnięcia linii ratunkowych dla greckich banków, pod warunkiem, że nie zbankrutują one razem z państwem.

- zniknęły „dramatyczne” przecieki w niemieckiej prasie dotyczące każdorazowo „czegoś strasznego” w sytuacji finansowej Grecji. Moim zdaniem przecieki były organizowane przez Bundesbank i miały na celu wyłącznie napędzanie odpływu kapitału z greckich banków, po to, aby zmusić Syrizę do ustępstw w obliczu rozpadającego się systemu bankowego. Zabawne, że Bundesbank osiągnął niewiele, bo po każdym odpływie depozytów ECB zgadzał się na zwiększenie linii ratunkowych dla greckich banków.

- zniknęły opinie o tym, że wyjście Grecji ze strefy euro to nic takiego, a Europa jest na to przygotowana. Pojawiają się opinie, że to byłoby coś strasznego, o nieprzewidywalnych konsekwencjach, także politycznych. Federica Mogherini mówiła, że byłby to koniec jedności europejskiej.

- to, co mówią Grecy brzmi w sposób coraz mniej uległy. Warufakis narzeka, że Europa sama nie wie czego chce i nie boi się otwarcie wspominać o możliwości bankructwa. Premier Aleksis Cipras pisał o tym w liście do Angeli Merkel. Każdy liczący się grecki polityk rządowy wspomina przy każdej okazji, że mając do wyboru wypłatę emerytur i spłatę długów Grecja wypłaci emerytury, a długów nie spłaci, czyli zbankrutuje. Czyli teraz, to Grecy próbują szantażować Niemców, a nie odwrotnie.

Grecja: jeśli nas nie uratujecie, to będziecie mieć problem

Ton debaty się zmienił. Bardzo możliwe, że to efekt włączenia przez Grecję do negocjacji aspektów geopolitycznych. Świadczyć o tym może, chociażby nagły wzrost zainteresowania Stanów Zjednoczonych, ostatnio publicznie o Grecji wypowiadał się nawet Obama. Na ostatnim przetargu greckich bonów skarbowych blisko 10 procent z nich kupili Chińczycy. Po wizycie Ciprasa w Moskwie o możliwych rosyjskich inwestycjach w Grecji mówi się już głośno. Dziś w Atenach z premierem Grecji będzie rozmawiać prezes Gazpromu. Można się domyślać, że Rosja chętnie pożyczy Grecji pieniądze w zamian za jakieś korzyści geopolityczne w basenie Morza Śródziemnego, a Grecja się na to zgodzi, bo dlaczego miałaby się nie zgadzać. Wielu polityków mając do wyboru z jednej strony skasowanie niewinnym ludziom emerytur, bo tak chcą Niemcy i z drugiej strony udostępnienie Rosjanom miejsca pod bazę wojskową za spore pieniądze wybrałby to drugie.

Grecja oczywiście może tego nie robić, jeśli dostanie pieniądze z Unii.

Czyli Grecja pokazuje Europie: nie jesteśmy skazani na Berlin, zaglądają do nas Chińczycy, możemy się bezwstydnie sprzedać Rosjanom, jeśli nas do tego zmusicie (jesteśmy przecież w Syrizie byłymi marksistami). Możemy też zbankrutować, bo nie będzie nas to kosztować wiele. Dostępu do rynków nie stracimy, bo i tak nie mamy go od lat. Moglibyście nas wyrzucić z euro, ale sami boicie się tego bardziej niż my sami. Tak bardzo, iż sami deklarujecie, że nie można do tego dopuścić. Skoro więc nie wyrzucicie nas z euro i nie dacie nam pieniędzy na przetrwanie, to my sobie dług wobec was skasujemy i tyle. Nawet jeśli potem nie dacie nam już ani euro, to dziś już (inaczej niż w latach 2010-2012) mamy nadwyżki w budżecie, więc może uda się uniknąć katastrofy. My bankrutując będziemy to robić dla swoich podatników, wy z naszego bankructwa będzie musieli się tłumaczyć swoim podatnikom, którzy będą musieli częściowo pokryć wasze straty z tym związane. Tu warto przypomnieć, że ogromna większość greckiego zadłużenia to dług wobec ECB, MFW i unijnego funduszu EFSF. W rękach prywatnych inwestorów jest mniej niż 10 proc. greckiego długu.

Jeśli Cipras i Warufakis doprowadzą do tego, że Grecja przestanie spłacać zadłużenie wobec ECB i MFW, po czym i tak zostanie w strefie euro i życie będzie się toczyć dalej, to będzie to wielkie zwycięstwo Syrizy oraz wielka i niezwykle zasłużona porażka dotychczasowej polityki niemieckiej wobec południa Europy. W takiej sytuacji Cipras będzie moim zdaniem głównym kandydatem do tytułu Człowieka Roku we wszelkich plebiscytach.

Strefa euro: jeśli ich nie uratujemy, to możemy stracić wszystko

A jak to wygląda od strony strefy euro? Moim zdaniem faktycznie może mieć do stracenia więcej. Wyjście Grecji ze strefy euro natychmiast postawiłoby na rynkach pytanie „kto następny?” Natychmiast zaczęłoby się szukanie kolejnej ofiary. Wiarygodność ECB deklarującego dotąd, że euro jest nieodwracalne ległaby w gruzach, co z kolei mogłoby doprowadzić do znaczącego pogorszenia się nastrojów w realnej gospodarce całej strefy euro. Mogłaby wrócić recesja, a następnie nieunikniony wzrost napięcia politycznego w połączeniu z aktywnością rozochoconej greckim sukcesem Rosji mógłby doprowadzić także do trwałych podziałów politycznych i w efekcie do rozpadu może nawet Unii Europejskiej, chociaż ten proces z pewnością zająłby kilka lat. Tylko po co ten scenariusz w ogóle sprawdzać? To może lepiej faktycznie pożyczyć tej Grecji 50 mld euro, zredukować zadłużenie i po kłopocie. Cała powojenna idea integracji europejskiej jest przecież warta więcej.

Nie wiem, czy tak myślą w Brukseli, Berlinie i Frankfurcie, ale zapewne w Atenach myślą, że tamci tak myślą. Lepiej, żeby tamci faktycznie tak myśleli, bo ci w Atenach mają rację. Strefa euro ma do stracenia znacznie więcej niż Grecja.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent. W komunikacie wskazano jednak na obawy dotyczące inflacji i niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej w USA, co może spowolnić tempo dalszych obniżek. Na reakcję dolara i amerykańskiej giełdy nie trzeba było długo czekać.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP