Najnowsze

Najnowsze

Kowalczyk: rządowy program dla Kompanii Węglowej kilkanaście procent droższy

Po zmianach wprowadzonych w porozumieniu ze związkami zawodowymi rządowy program naprawy Kompanii Węglowej będzie o "kilkanaście procent" droższy - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Z kolei minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński ocenił: - Porozumienie strony rządowej z górniczymi związkami, które powstało na bazie planu przedstawionego 7 stycznia, jest porozumieniem historycznym.

"Frankowicze" kontra banki. Część kredytobiorców już poszła do sądu, walka trwa

W Polsce nie brakuje klientów, którzy walczą z bankami. Przypominamy ich historie. W Polsce pojawiło się kilka przypadków, kiedy to klienci banków postanowili oddać sprawę do sądu. Według niektórych banki wprowadzały ich w błąd polecając kredyty walutowe, inni nie zgadzają się z zapisami w umowie, które ich zdaniem jawnie łamią ich prawo. W efekcie często tracą oni nie tylko pieniądze, ale i majątek, który zdobywali przez całe życie.

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają. Przez OPEC?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Inwestorzy ważą, co jest istotniejsze: rosnąca produkcja ropy przez OPEC, czy spekulacje, że dostawy ropy spoza kartelu osłabną - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,19 USD, po zniżce o 50 centów.

Coraz więcej wydajemy na lekarzy

Polacy coraz gorzej oceniają służbę zdrowia i coraz więcej na nią wydają – wynika z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 r., które publikuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Masz kredyt we frankach? Zobacz, co możesz zrobić

Nie podejmować żadnych pochopnych i nerwowych decyzji, to nie znaczy nie robić nic. Posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich mają kłopot, ale mają też możliwości, by zwyżka kursu nie była tak bolesna. Są wakacje kredytowe, można kupować franki w kantorach oraz wystąpić o czasowe zawieszenie spłaty odsetek. Materiał "Faktów" TVN.

Dęblin kusi arabskich pilotów

Pomysł utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia Lotniczego powstał w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kursami w Polsce interesują się m.in. kraje Bliskiego Wschodu – informuje „Rzeczpospolita”.

Sołowow wypowiada wojnę nowotworom

Miliarder Michał Sołowow inwestuje w spółkę OncoArendi Therapeutics, która prowadzi prace badawcze nad innowacyjnymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwnowotworowymi – informuje „Puls Biznesu”.

Wojna z terroryzmem. Ile prywatności, a ile bezpieczeństwa?

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapewnili w piątek o wspólnym froncie w walce z terroryzmem i "wypaczoną" ideologią islamskich ekstremistów. Nawiązując do ubiegłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, Obama i Cameron zapewniali na wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu o wspólnych wysiłkach w celu przeciwdziałania podobnym wydarzeniom w przyszłości. Kolejny raz powraca zatem pytanie ile bezpieczeństwa, a ile prywatności w walce z terroryzmem? - To nie jest tak, że musimy oddać wolność czy prywatność, żeby uzyskać bezpieczeństwo - zaznaczyła w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. - To nie jest tak, że nie ma alternatywy: albo wolność, albo prywatność. Pytanie jest nie o to, jakie dane się zbiera, tylko czyje i po co - zaznaczył Piotr Niemczyk, ekspert de. bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Porozumienie z górnikami od A do Z. Co zawiera nowy plan?

W sobotę w Katowicach strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zgodnie z nim m.in. nie dojdzie do likwidacji kopalń KW, będą one restrukturyzowane, a niektóre z nich zostaną wcześniej podzielone. Zmienione zostały też założenia pakietu socjalnego. Porozumienie wprowadza dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, zlikwidowane zostają odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, a wprowadzone wyższe odprawy dla pracowników powierzchni.

Szalejący frank, raty w górę. Oto dziesięć rzeczy, o których warto pamiętać

Czwartkowa decyzja szwajcarskiego banku centralnego (SNB) wywołała panikę na rynkach walutowych, giełdach i wśród kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Mocniejszy frank to wyższe raty kredytów, możliwe kłopoty za spłatą zobowiązań dla tysięcy Polaków. W pomysłach na pomoc "frankowiczom" prześcigają się politycy. Rząd, Narodowy Bank Polski i eksperci uspokajają. Radzą też, aby nie robić gwałtownych ruchów. Oto najważniejsze fakty o ostatnich kłopotach ze szwajcarską walutą.

Szwajcarzy na zakupy jeżdżą do Niemiec. Tam jest dużo taniej

Szwajcarscy miłośnicy wyprzedaży korzystają na czwartkowym uwolnieniu kursu franka. Umocnienie waluty w stosunku do euro spowodowało, że Szwajcarzy zakupowy cel obierają za swoją północną granicą. W Niemczech niektóre produkty są teraz tańsze o nawet kilkadziesiąt procent.