Najnowsze

Najnowsze

Za mało masła w maśle. Gigantyczna kara dla znanego producenta

Od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego - tak powinien wyglądać skład masła. Prezes UOKiK ustalił, że masło produkowane przez Masmal Dairy było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadza klientów w błąd. Nałożona w decyzji kara to ponad 1,4 mln zł.

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę

Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.

Najpopularniejsze hasło 2014 roku. "123456"

Firma SplashData opublikowała raport 25 najpopularniejszych haseł, które wyciekły do sieci na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Okazuje się, że wobec wzrastającej liczby cyberataków, ludzie nadal słabo zabezpieczają dostęp do swoich kont.

Przewalutowanie z dopłatą sposobem na franka? Przełomowy pomysł szefa KNF

Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i radiową "Trójką" przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Zaznaczył jednak, że kredytobiorca musiałby spełnić jeden warunek: pokryć różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. To pierwszy raz, gdy państwowy urzędnik mówi o tak daleko idącym rozwiązaniu.

Toyota i Volkswagen sprzedały najwięcej aut w 2014 roku

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota sprzedał w 2014 roku 10,2 mln samochodów na całym świecie, nieznacznie wyprzedzając drugiego w tym zestawieniu niemieckiego Volkswagena z 10,1 mln sprzedanych aut - poinformowała w środę agencja Associated Press. Na trzecim miejscu znalazł się General Motors, który w 2014 roku sprzedał 9,9 mln samochodów.

"Świat technologii": Polska superwieprzowina. O 40 proc. mniej kaloryczna

O 40 proc. mniej kalorii, więcej witamin i składników mineralnych, mało niezdrowych tłuszczów i prawie w ogóle alergenów. Taka jest wieprzowina wyprodukowana dzięki technologii, która powstała w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. O jej szczegółach w "Świecie technologii" opowiadała prof. Agnieszka Wierzbicka z SGGW.

Niebawem rewolucja w OC

Wkrótce łatwiej będzie naprawić auto po stłuczce z cudzej winy. Ubezpieczyciele są już prawie gotowi do uruchomienia systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) – pisze "Puls Biznesu".

Coraz więcej bezrobotnych. Za 4 lata będzie ich 220 mln

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) we wtorkowym raporcie.

Rafał Hirsch: Witaj, ujemny LIBOR-ze

W związku z urwaniem się kilka dni temu franka szwajcarskiego ze smyczy wciąż dzieją się rzeczy niesamowite. Na przykład szefowie kilku instytucji państwowych wspólnie muszą załatwiać mi to, że bank, który zawarł ze mną umowę o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka, będzie tej umowy przestrzegać. Na szczęście urzędnicy tym razem spisali się koncertowo.

mBank: ujemna wartość LIBOR zmniejsza marżę kredytową

mBank stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego pomniejsza marżę kredytową - poinformował po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.

Bilans: nie będzie zamrożenia kursu franka, Kopacz chce zleca zbadanie banków

Niezależnie ile będzie wynosił LIBOR, to powinien być uwzględniony przez banki. Komitet Stabilności Finansowej do takiego modelu zachęca - mówił w TVN24 Biznes i Świat Mateusz Szczurek, minister finansów. Premier Ewa Kopacz zleciła Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów franka.

"Świat", 20.01

Gościem programu "Świat" był były prezydent Lech Wałęsa. Jolanta Pieńkowska pytała go m.in. o "Solidarność", porozumienie górnicze, rząd Ewy Kopacz oraz sytuację w Rosji i na Ukrainie.

Polska Telefonia Stacjonarna ukarana finansowo przez UOKiK

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wrocławską spółkę Polska Telefonia Stacjonarna nałożono karę w wysokości ponad 350 tys. zł. Dodatkowo UOKiK nakazał zaniechania praktyk wprowadzających w błąd konsumentów.

Masz dość kredytu we frankach? Możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ostatni gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego może spowodować kłopoty ze spłatą zobowiązań dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Jednym z proponowanych rozwiązań dla osób w skrajnych kłopotach jest tzw. upadłość konsumencka. Warto jednak podkreślić, że powinien to być krok ostateczny. Wbrew obiegowej opinii upadłość nie jest bowiem tania. Trzeba też liczyć się np. ze stratą nieruchomości, na którą zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oto kilka podstawowych faktów na temat upadłość konsumenckiej.

"Biznes dla Ludzi", 20.01

Jak możemy zaoszczędzić kupując franki w kantorze? Kiedy bank może skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia? Jak ogłosić upadłość konsumencką? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi"