Najnowsze

Najnowsze

"Decyzja EBC jest dla Polaków niekorzystna". Czy strefa euro przetrwa?

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego wciąż istnieje niepewność, czy strefa euro przetrwa w dłuższym terminie. To z kolei napędza kapitał do tzw. bezpiecznych przystani, np. Szwajcarii. Skutkuje to tym, że euro dzisiaj nieco się osłabiło. To dla nas niekorzystna decyzja, bo frank cały czas pozostaje mocny w stosunku do złotego - powiedział w programie "Bilans" na antenie TVN24 Biznes i Świat Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

Aleksander Kwaśniewski u Jolanty Pieńkowskiej. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Dwa tysiące rosyjskich żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem wojskowym przekroczyło granicę między Rosją a Ukrainą. Media obiegły informacje, że obrońcy lotniska, nazywani "cyborgami", poddali się, a obiekt zajęli separatyści. O sytuacji za naszą wschodnią granicą z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim będzie rozmawiała Jolanta Pieńkowska.

"Uratowane" kopalnie z KW i tak zostaną zamknięte za 3 lata? KE rozstrzygnie

Projektowana pomoc dla kopalń jest zgodna z prawem UE, o ile w trakcie postępowania notyfikacyjnego Komisja Europejska potwierdzi, że dopuszczalne jest prowadzenie w obszarze likwidowanej kopalni działalności górniczej i zaakceptuje plan zamknięcia - uznał UOKiK. Polscy dyplomaci w Brukseli przyznają, że dyskusje z Komisją Europejską o przepisach ws. restrukturyzacji Kompanii Węglowej będą trudne i długie.

Tyska fabryki Fiata stanie? Związkowcy domagają się podwyżek

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata, którzy domagają się podwyżki płac - po 420 zł brutto dla każdego pracownika - w czwartek manifestowali przed bramą zakładu. Uważają, że firma, która notuje wysokie zyski, powinna lepiej płacić pracownikom.

EBC rozrusza gospodarkę? Na rynkach duży ruch

Zapowiedź uruchomienia programu skupu aktywów z rynku przez Europejski Bank Centralny wywołała sporą zmienność na rynkach - wskazywali analitycy. Jednak po ok. godzinnej konferencji szefa EBC Mario Draghiego emocje zaczęły opadać.

Pogotowie strajkowe trwa. "Związki chcą rozmawiać z rządem"

- Związki zawodowe chcą rozmawiać. Dzisiaj niestety komisja trójstronna nie funkcjonuje ze względu na brak stanowczości, rzetelności. Zawiesiliśmy swój udział - mówił na antenie TVN24 Jan Guz przewodniczący OPZZ. - Jeśli byłaby możliwość rozmów w komisji trójstronnej, to nie byłoby strajków - dodał. - Trudno jest rozmawiać z kimś, kto przystawia pistolet do głowy - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, minister w Kancelarii Premiera.

Przełomowa decyzja EBC. Jak wpływa na waluty?

- Zwiększy się podaż euro na rynku, więc jego wycena powinna spadać – komentował decyzję EBC Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. To ma napędzić gospodarkę. - Jeśli będzie słabszy kurs, producenci mogą taniej się zadłużyć, a jednocześnie ich produkty za granicą są tańsze, a biznes będzie bardziej rentowny - tłumaczy Mariusz Staniszewski. Co musi się stać, by złoty się wzmocnił? - Jeżeli Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3-4 proc., czyli szybszym niż gospodarka szwajcarska, to kurs naszej waluty powinien się umacniać – dodał prezes Noble Funds TFI.

EBC wpompuje w strefę euro 60 mld euro miesięcznie. Jak to przełoży się na kurs franka?

Europejski Bank Centralny wpompuje w gospodarkę strefy euro ponad 1 bln euro - poinformował w czwartek szef banku Mario Draghi. Program, który będzie polegał na skupowaniu obligacji wartych 60 mld euro miesięcznie ma ożywić gospodarkę eurolandu oraz przyczynić się do podniesieniu poziomu inflacji do planowanego przez EBC poziomu 2 proc. Po decyzji EBC frank umocnił się wobec złotego do poziomu 4,35, później kurs szwajcarskiej waluty zaczął się osłabiać i obecnie oscyluje wokół 4,25 zł.

Za mało masła w maśle? "Zmieniamy nazwę firmy, chcemy zmniejszenia kary"

Ponad 1,4 mln złotych kary nałożył na producenta masła firmę Masmal Dairy z Grudziądza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak pod koniec listopada Masmal Dairy przejęła firma Polmlek Grudziądz. Jej prezes Tadeusz Bruj chce zmniejszenia nałożonej kary. - To bardzo wysoka kara. Zapraszamy wszelkie kontrolne jednostki, aby mogły sprawdzić, jak teraz wygląda produkcja. Chcemy negocjować, aby kara była niższa - dodaje.

Szczurek w TVN24 BiŚ: pomysł przewalutowania szef KNF zgłosił we wtorek, ale "wymaga dopracowania"

- Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - skomentował w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Sczurek. Odniósł się on do pomysłu szefa KNF, który zaproponował, żeby umożliwić klientom banków przewalutowanie kredytów. Pomysł ten został zgłoszony na wtorkowym posiedzeniu KSF. - Przewodniczący Jakubiak wspominał o tego rodzaju pomyśle zastrzegając jednocześnie, że ten problem nie jest jeszcze dorobiony i wymaga więcej pracy - dodał.

Kostrzewa: Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. Europa ma dużo pytań

Stany Zjednoczone zostawiły recesję za sobą. W Europie mamy dużo pytań. Ciągle mamy też do czynienia z rachitycznym wzrostem. Jest zbyt mały, żeby Europie pomóc. Jedynym światełkiem jest słabe euro - uważa Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI. Jego zdaniem niskie ceny ropy są efektem naturalnego cyklu koniunkturalnego. - Obecny poziom cen ropy utrzyma się - dodaje.

Microsoft pokazał Windows 10. Jakie ma zalety? Jest za darmo

Windows 10, czyli najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, będzie dostępny jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Windows 8 oraz Windows 7. Twórcy Windows 10 uważają, że nowy system będzie uniwersalny, a użytkownicy doświadczą tej samej jakości usługi zarówno na sprzęcie mobilnym, jak i komputerach PC.

Prof. Orłowski: winni są wszyscy. Tych co nie było stać na kredyt w złotym, nie było stać na mieszkanie w ogóle

- Banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności, a kredytobiorca, który bierze pożyczkę w obcej walucie powinien zadać sobie trud zorientowania się, jak on działa i jakie jest ryzyko - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC. - Osób, których nie było stać na kredyt w złotym być może nie było stać w ogóle na zakup mieszkania - uważa prof. Orłowski.

Ceny ropy w Nowym Jorku znów spadają. W oczekiwaniu na dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków przed danymi o zapasach paliw w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,23 USD, po zniżce o 55 centów.